Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

4 saat önce, DreiMalAli yazdı:

1- Hava akımı ile

Top havada dururken kürdanı topun altina koyar gibi yaparsın ve topu elinle dönderirsin. :)

2- Hava akımına ihtiyaç duymadan

Topun altına bir delik delersin, kürdanı o delikten topun iç-üst yüzeyine kadar sokarsın.

Böylece kürdan topu tutmuş olur. Artık topu diğer elinle, istediğin hızla dönderebilirsin. :)

Hatta eğebilirsin de...

Sevgiler

Tükenmez kalemin borusunu kullanıyorum.

Nefesim bayağı kuvvetli olduğu için makineye ihtiyacım  olmuyor. (yaklaşık 2.5m-3 m su sutunu)

boruyu eğik kullandığım için top kendiliğinde dönüyor zaten.

videoda   turbulanslı hava akımı kullanıldığı için top hem dönmemiş hemde sabit durmuyor.

top havada dönmeye başlayınca kürdanı istediğin noktadan değdir. :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

16 dakika önce, deadanddark yazdı:

Topu eliyle döndürmeye calistiginda top firlayip gidecektir.

Havanin yönü ile ayni yönde dönen topu farkli bir yönde dönmeye zorlamis olacagiz bence. + ve + , - ve - birbirini iter misali.

Ayni yöntemle yapiyorsa havanin itme kuvvetini eledim. Metal toplar agir olacaktir. Tam bilemedim simdi. O metal küreler nasil kürdanin ucunda dönecek.

Ben mirasyedi'yi tanimissam kesin elektrik ve elektronik birseyler kullanmistir. Hall etki devresi falan mi kullandi, nedir? O islerden o kadar anlamam.

Hava ile yapilani su ile de yapilabilir.

Pinpon topunu bir fiskiyenin üzerine birakirsin ya da ip baglar asagi dogru akan suya yaklastirinca ip yere yaptigi 100 derece acinin üzerindeki durumlarda pinpon topu asili kalabiliyor. Yalniz ipi tutmaniz gerekiyor.

Neyse biraz daha düsüneyim.

içi boş metal toplara nefesim yetiyor.

cam misketlerin çapı küçük ağırlıkları az olduğu için onada yetiyor.

Ama içi dolu ağır metal metal toplar için hava kompresörü lazım tabi. :)

Bende daha delileri varmış.Adamlar tornavidayı havada çeviriyorlar.Kürdanı tonavidanın sivri ucuna değdirseler süper olacakmış.dönmüyormuş.ama istersen döndürebilirsin.

n

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, mirasyedi yazdı:

içi boş metal toplara nefesim yetiyor.

cam misketlerin çapı küçük ağırlıkları az olduğu için onada yetiyor.

Ama içi dolu ağır metal metal toplar için hava kompresörü lazım tabi. :)

Bende daha delileri varmış.Adamlar tornavidayı havada çeviriyorlar.Kürdanı tonavidanın sivri ucuna değdirseler süper olacakmış.dönmüyormuş.ama istersen döndürebilirsin.

Ben niye daha karmasik cözüm yolu aradim bilmiyorum!!

Bu yöntemi zaten biliyordum. Oyuncaklari da var.

Bu gifi indirip uzun süre bakip birseyler aramistim kafadan >>

CaGpzy.gif

Birde böyle birsey var >> bunun levitasyon küre lamba modelleri var.

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, deadanddark yazdı:

Ben niye daha karmasik cözüm yolu aradim bilmiyorum!!

Bu yöntemi zaten biliyordum. Oyuncaklari da var.

Bu gifi indirip uzun süre bakip birseyler aramistim kafadan >>

CaGpzy.gif

Birde böyle birsey var >> bunun levitasyon küre lamba modelleri var.

elektronik devre kullanmadan sadece mıknatıs kullanarak bir topu nasıl havada tutabiliriz? 

şekil çizerek anlatabilir misiniz?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, mirasyedi yazdı:

elektronik devre kullanmadan sadece mıknatıs kullanarak bir topu nasıl havada tutabiliriz? 

şekil çizerek anlatabilir misiniz?

Ping pong topuna bir adet kücük miknatis yapistirip miknatisi hizla döndürürsek belli bir mesafe yükseklikte asili kalacaktir. Döndürmemiz gerekiyor yoksa düsecektir. Bu sey gibi , bisikletin üzerinde kalabilmemiz icin onu sürmek gibi.

CNurX8.png

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, deadanddark yazdı:

@mirasyedi

Cizimi gördün mü?

Sence ping pong topu asili kalir mi?

Ben denemedim, emin degilim ama düsündümde dengede kalmasi zormus gibi görünüyor. Topun üzerinde durdugu miknatis platform miknatislik özelligini kisa araliklarla kaybedip geri kazanmali.

Ne dersin?

mıknatıs topun altında olursa ve dönerse dengede kalabilir.

ağırlık merkezi altta olacak sürekli.

üstte olursa takla atar.

birde alttaki mıknatıs halka şeklinde ortası boş olmalı.

halkanın iç çapıda önemli.fazla büyük olursa mıknatıslar topu kaldıramaz merkeze düşer.

topu döndürmeden nasıl durdurabilirim?elimde mıknatıslar var ama halka şeklinde yok. :)

olsa deneyecektim bende.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, deadanddark yazdı:

Ping pong topuna bir adet kücük miknatis yapistirip miknatisi hizla döndürürsek belli bir mesafe yükseklikte asili kalacaktir. Döndürmemiz gerekiyor yoksa düsecektir. Bu sey gibi , bisikletin üzerinde kalabilmemiz icin onu sürmek gibi.

CNurX8.png

https://en.wikipedia.org/wiki/Levitation

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

A ve B kırmızı ok yönünde dönen bir dairenin üzerinde sabit notada duruyorlar ve daire ile birlikte dönüyorlar.

1- B A'ya doğru bir top atıyor. Şu şıkların hangisi doğrudur?

1.1- Top A'ya tam isabet eder.

1.2- Top A'nın sol tarafından geçer

1.3- Top A'nın sağ tarafından geçer.

1- A B'ye doğru bir top atıyor. Şu şıkların hangisi doğrudur?

1.1- Top B'ye tam isabet eder.

1.2- Top B'nin sol tarafından geçer

1.3- Top B'nin sağ tarafından geçer.

663475981_BallwerfenaufScheibe.thumb.jpg.c1f8638d810be1d257faa4028a303042.jpg

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, DreiMalAli yazdı:

A ve B kırmızı ok yönünde dönen bir dairenin üzerinde sabit notada duruyorlar ve daire ile birlikte dönüyorlar.

Bu coriolis etkisi.

B nin firlattigi top dairenin merkezinden gececektir ama A nin konumu saatin tersi yönünde degisecegi icin isabet almayacaktir.

Top ile A arasindaki mesafe bir sonraki atisa göre daha kisadir.

cevap: 3

A topu firlattiginda B saatin tersi yönünde uzaklasmis olacak. Top ile B arasindaki mesafe bir öncekine göre daha uzun olacaktir.

cevap: 2

...mi acaba?

(Atis yapilirken daire dönüyor denilmis, yani toplarda dönüyor(bir ilk hiz sorunu var) , ben ise acaba atistan sonra dönmeye basliyorsa diye bir detaya takildim. Iki durumda da sonuc ayni olmali diye geciriyorum icimden)

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, deadanddark yazdı:

Bu coriolis etkisi.

B nin firlattigi top dairenin merkezinden gececektir ama A nin konumu saatin tersi yönünde degisecegi icin isabet almayacaktir.

Top ile A arasindaki mesafe bir sonraki atisa göre daha kisadir.

cevap: 3

A topu firlattiginda B saatin tersi yönünde uzaklasmis olacak. Top ile B arasindaki mesafe bir öncekine göre daha uzun olacaktir.

cevap: 2

...mi acaba?

(Atis yapilirken daire dönüyor denilmis, yani toplarda dönüyor(bir ilk hiz sorunu var) , ben ise acaba atistan sonra dönmeye basliyorsa diye bir detaya takildim. Iki durumda da sonuc ayni olmali diye geciriyorum icimden)

Sevgili deadanddark.

İşaretlediğim yer zaten senin de dikkatini çekmiş.

İstersen A'yı çemberin merkezine çok çok yakın bir yere veya çemberin merkezine koyarak bir daha gözden geçir.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Sevgili deadanddark.

İşaretlediğim yer zaten senin de dikkatini çekmiş.

İstersen A'yı çemberin merkezine çok çok yakın bir yere veya çemberin merkezine koyarak bir daha gözden geçir.

Sevgiler

Anladim,

V kacis dahil edince tuhaf bir durum ortaya cikiyor.

Benden önce cevap gelmezse cizerek gösteririm yarin aksam.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
29 dakika önce, deadanddark yazdı:

Anladim,

V kacis dahil edince tuhaf bir durum ortaya cikiyor.

Benden önce cevap gelmezse cizerek gösteririm yarin aksam.

Sevgiler

Daire saat yönünde değil tam tersi yönünde dönüyor.

1. nin cevabı 2

2. nin cevabı 3 olacak.

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, DreiMalAli yazdı:

663475981_BallwerfenaufScheibe.thumb.jpg.c1f8638d810be1d257faa4028a303042.jpg

Sevgiler

ArtificialGravity.gif

https://en.wikipedia.org/wiki/Artificial_gravity

yorum yapmayacağım. :)

bu tür sorularda kafam karışıyor.Sağımı solumuda şaşırıyorum. :)

Sitelerde Paylaş

John_Ahmet'in ve deadanddark'ın cevapları doğrudur.

Hesabı biraz uzun olduğu için foruma yazmaktan vazgeçtim. Sadece deadanddark arkadaşın verdiği resmi biraz düzelteyim.

deadanddark.jpg.a72469eefb844470d93a658ab198bda9.jpg

A veya B elindeki topu elinde tuttuğu sürece, topun bir hızı vardır ve bu hız her zaman A'nın / B'nin çizidiği çembere teğettir.

Sevgili deadanddark bu durumu doğru bir şekilde resime eklemiş: Çembere teğet yeşil renkli hız vektörleri.

A veya B topu atığında top artık top çemberin dönmesinden bağımsızdır, çünkü çember ile bağlantısı kesilmiştir.

Topun toplam hızı ve hızın yönü, atılma anındaki teğet hız ile fırlatma hızının vektörel toplamıdır.

Resimde bu durum da doğru verilmiş.

Resimde yanlış olan tek şey, topun süre içinde aldığı yoldur.

Sevgili deadanddark topun zamanla aldığı yolu, sanki top hala daire ile beraber dönme hareketine de devam ediyor diye yorumlamış. Ama bu doğru değil. Top, atıldıktan sonra dönen daireden kurtulur. Dönen daireye yukarıdan bakan birisi topu, deadanddark'ın çizmiş olduğu toplam hız vektörü yününde ve bir doğru çizgi üzerinde hareket ediyor diye görür. Topun gittiği/çizdiği bu yolu siyah çizgiler olarak resimlere ekledim.

Gerçi 3 boyutlu düşünürsek, top atıldıktan sonra yerçekimi nedeniyle bir düşme hareketi de yapar ama bu hareket sorunun cevabını etkilemiyor.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
On 06.07.2020 at 07:22, Smile Buddha yazdı:

ArtificialGravity.gif

https://en.wikipedia.org/wiki/Artificial_gravity

yorum yapmayacağım. :)

bu tür sorularda kafam karışıyor.Sağımı solumuda şaşırıyorum. :)

Kafa karıştıracak bir şey yok yav!

A'yı dairenin merkezinde kabul edersen daha da kolaylaşıyor.

Atıldıktan sonra top doğru bir çizgi üzerinde yol alıyor.

Bu durumda birinci soru zaten basit. Topun gittiği yolu çizersen hemen belli oluyor.

İkinci soru biraz daha karmaşık ama yine de basit.

A'nın attığı topun hızı ve yönü artık biliniyor. Gittiği yol da biliniyor. Top 1 saniye sonra nerde olur, 2 saniye sonra nerde olur diye hesaplar resime ekleriz. Kritik nokta, top çemberin yarıçapı kadar yolu ne kadar zamanda gittiğidir ki hem bu t1 zamanı hem de topun yolu çemberi hangi noktada  kesiyor'un cevabı basitce hesaplanır. t1 zamanı sonunda B kişisi çamberin neresinde olur hesabı da basit bir sinüs-cosinüs hesabıdır.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

897909691_mArbeitaufDrehscheibegegenZentralkraft.thumb.jpg.14ef9873162feaca1c102ba25c347b47.jpgResimdeki dönen Resimdeki dairenin yarıçapı R, merkezi O'dur. Daire sabit w açısal hızı ile dönmektedir. Dairenin üzerine, merkezden geçen bir ray yapıştırıyoruz (resimdeki kahverengi çizgi). Ray daire ile beraber dönmektedir. Resimdeki m kütlesi ray üzerinde sürtünmesiz hareket edebilen bir cisimdir, mesela bir çocuk arabasıdır.

1-

Soldaki resimdeki m kütlesini ray üzerinden iteleyerek, dairenin çevresinden O-merkezine kadar sürüklediğimizde ne kadar iş yapmış oluruz?

( Sorunun bu şıkkı fizik kitaplarında standard olarak bulunur. Diğer şıklarını ben ekledim)

(Potensiyel enerji denildiğinde akla genellikle yükseğe çıkarılmış kütle gelir. Ama bu şıkta sorulan iş aynı zamanda m kütlesinin kazandığı potensiyel enerjidir.)

2-

Sağdaki resim: Dairenin merkezine gelmiş olan m kütlesini serbes bıraktığımızda, merkezkaç kuvvetinden dolayı m kütlesi dairenin dışına doğru hareket edecektir. Bu harekette m kütlesinin hızı ve ivmesi zamanla nasıl değişir?

(Kütle merkezi ve dairenin merkezi tam olarak çakıştığıda kütle hareket etmez. Ama en ufak bir sapmada kütle hareket edecektir)

3-

2. şıkdaki harekette m kütlesi daire merkezinden dairenin çeperine hangi sürede erişir?

4-

m kütlesi dairenin çeperine eriştiğinde kinetik enerjisi ne kadardır?

5-

2. şıkdaki hareketin videosunu çekseydik ve bu videoyu tersten seyretseydik... Seyrettiğimiz harekette hız ve ivme vektörlerinin yönü hangi tarafa doğru bakardı? Merkezden dışarıya döğru mu yoksa dışarıdan merkeze doğru mu?

..

Not: Genellikle sorularımın lise bilgisi ile çözülebilir olmasına dikkat ederim. Türev, integral, differensiyel denklem kullanmamaya özen gösteririm.

Ama bu sorunun çözümünde bunu başaramadım. Soru basit bir diferensiyel denklem gerektiriyor.

Türkiye'de türev, integral dersleri kaçıncı sınıfta veriyor?

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
22 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Sevgili deadanddark topun zamanla aldığı yolu, sanki top hala daire ile beraber dönme hareketine de devam ediyor diye yorumlamış. Ama bu doğru değil. Top, atıldıktan sonra dönen daireden kurtulur. Dönen daireye yukarıdan bakan birisi topu, deadanddark'ın çizmiş olduğu toplam hız vektörü yününde ve bir doğru çizgi üzerinde hareket ediyor diye görür. Topun gittiği/çizdiği bu yolu siyah çizgiler olarak resimlere ekledim.

Gerçi 3 boyutlu düşünürsek, top atıldıktan sonra yerçekimi nedeniyle bir düşme hareketi de yapar ama bu hareket sorunun cevabını etkilemiyor.

Barajdan döndürülerek atilan top deneyi beni yaniltti. Aklim hep orda kaldi.

Aciklama icin cok tesekkürler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...