Jump to content

İlginç Fizik Soruları

Recommended Posts

yüklenen enerji yüzünden moleküller arası mesafe açıldığı, uzadığı için.

yani özkütlesi düşüyor.

Peki bu metaller içinde geçerli mi ? Yani metallerde ısıtıldığanda genleşiyor . Sonuçta bir enerji yüklemesi oluşuyor . O halde onlarında ağırlığı düşüyordur .

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,7k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Peki bu metaller içinde geçerli mi ? Yani metallerde ısıtıldığanda genleşiyor . Sonuçta bir enerji yüklemesi oluşuyor . O halde onlarında ağırlığı düşüyordur .

gazların ve sıvıların molekülleri ısıtıldığında kolay yer değiştirme yapabilir?

fiziksel yapılar buna müsaittir.

ama matellerin atomları gazlar ve sıvılarla karşılaştırılamayacak kadar birbirne yakındırlar.

ve metal atomlarının dogal hareketi bulundukları yerde titreşmek şeklindedir.

Isıtıldıklarında bu titreşimlerinin artmasını beklememiz gerekir.

ama bu gazlardaki gibi molekülün hız kazanıp hareket edip gitmesi gibi olamaz.

sonuç olarak;

Bence, ısıtma sonucu cisim hal değiştirmediği sürece ,

metalleri ısıtmakla özkütlesi değişmez diyorum.

Sitelerde Paylaş

Ağırlaşırlar. Hafiflemezler..

Gazlar da ağırlaşırlar. Onlar da hafiflemezler.

Isıtılan herşeyin ağırlığı artar. Azalmaz.

Sitelerde Paylaş

Isıtılan metaller genişler, genişleyince birim hacme düşen ağırlık azalır. Eğer genişlemesi dikkate alınmazsı. Verilen ısı metali daha ağır yapar. Ancak genişleme verilen ısının kattığı ağırlıktan fazla olduğu için birim hacme düşen ağırlık azalır.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Isıtılan metaller genişler, genişleyince birim hacme düşen ağırlık azalır. Eğer genişlemesi dikkate alınmazsı. Verilen ısı metali daha ağır yapar. Ancak genişleme verilen ısının kattığı ağırlıktan fazla olduğu için birim hacme düşen ağırlık azalır.

Sevgiler.

Bir demiryolu düşünün.. Bölümlerden oluşmuştur.

Ağustos sıcağında onlar genişler ve ağırlaşır.

Gazlar için aynı hacimden bahsetmemiz gerekir. Bir metreküp gaz ısıtılınca ağırlaşır.

Başka türlü kıyaslama yapılmaz.

Sitelerde Paylaş

Bir demiryolu düşünün.. Bölümlerden oluşmuştur.

Ağustos sıcağında onlar genişler ve ağırlaşır.

Gazlar için aynı hacimden bahsetmemiz gerekir. Bir metreküp gaz ısıtılınca ağırlaşır.

Başka türlü kıyaslama yapılmaz.

Genişleme ile birim hacme düşen ağırlığın orantısını yaptın mı?

Genişleme, verilen ısının sağladığı ağırlıktan daha fazla ise, birim hacme düşen ağırlık daha az olacağı için madde daha hafiflemiş olur. Örneğin; 100 cm küp demir 1 kg ise her cmküp hacme 10 gr ağırlık düşer. Ama bu demiri yüksek bir sıcaklığa tabi tutarak hacmini 110 cm küpe getirirsek. Ağırlığı yine 1kg olur ama, birim hacme düşen ağırlık azalır. 1cm küp demir 11 gr eder.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Genişleme ile birim hacme düşen ağırlığın orantısını yaptın mı?

Genişleme, verilen ısının sağladığı ağırlıktan daha fazla ise, birim hacme düşen ağırlık daha az olacağı için madde daha hafiflemiş olur. Örneğin; 100 cm küp demir 1 kg ise her cmküp hacme 10 gr ağırlık düşer. Ama bu demiri yüksek bir sıcaklığa tabi tutarak hacmini 110 cm küpe getirirsek. Ağırlığı yine 1kg olur ama, birim hacme düşen ağırlık azalır. 1cm küp demir 11 gr eder.

Sevgiler.

Bu durumda bizim birimle işimiz yok.

Ben bir metreküp gaz alıyorum.

Ağırlığını ölçüyorum.

Sonra onu ıstıyorum.

Ağırlığını tekrar ölçüyorum.

Daha ağır buluyorum.

Ben 10 metr uzunluğunda bir demiryolunu alıyorum.

Ağırlığını ölçüyorum.

Sonra onu ısıtıyorum.

Ağırlığını tekrar ölçüyorum.

Daha ağır buluyorum.

Birimle işimiz yok bizim.

Sitelerde Paylaş

EEE ben ne demişim? Eğer genişleme dikkate alınmazsa.

Genişlemeyi dikkate almaz isen kendini kandırmış olursun.

Birim ile ile işin yok ise bir cismin ağırlaşması veya hafifleşmesi konusunda bir şey söyleyemezsin.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

EEE ben ne demişim? Eğer genişleme dikkate alınmazsa.

Genişlemeyi dikkate almaz isen kendini kandırmış olursun.

Birim ile ile işin yok ise bir cismin ağırlaşması veya hafifleşmesi konusunda bir şey söyleyemezsin.

Sevgiler.

Bir metreküp gazı bir brim alıyorum.

Bu seni neden tatmin etmiyor.

Sitelerde Paylaş

Bir metreküp gazı bir brim alıyorum.

Bu seni neden tatmin etmiyor.

Çünkü bir metreküp gaz ısıtılınca daha fazla hacim işgal eder hale gelir. Eğer genişlemesine mani olursan, o zaman verdiğin enerji ağırlık olarak ilave olur.

Problemde genişlemeye mani olacak bir durumdan bahsedilmiyor.

Madde ısıtılınca genişler, daha fazla hacim işgal eder, bu nedenle birim hacme düşen ağırlık azalır.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Çünkü bir metreküp gaz ısıtılınca daha fazla hacim işgal eder hale gelir. Eğer genişlemesine mani olursan, o zaman verdiğin enerji ağırlık olarak ilave olur.

Problemde genişlemeye mani olacak bir durumdan bahsedilmiyor.

Madde ısıtılınca genişler, daha fazla hacim işgal eder, bu nedenle birim hacme düşen ağırlık azalır.

Sevgiler.

İyi de sevgili Drekinci.. O zaman bu sorunun anlamı kalmıyor.

Maddenin ısıtılınca genişleyip daha büyük bir hacim işgal etmesi değil mi sorun?

Ama ona madde eklenmiyor. Aynı şey büyüyüp küçülüyor.

Dolayısıyla birim kendisi olmak zorunda.

Kendisini ısıtıldıktan sonraki kendisi ile kıyaslıyoruz.

Gaz için bir metreküp hacmi korumak mümkün.

Demiryolu için biraz zor tabii. Çünkü o hem uzunluğuna hem de enine deforme oluyor.

Ama fazlasını kesip de, aha.. demiryolu hafiflemiş demek ne kadar akıllı bir düşünce dersin...

Sitelerde Paylaş

Ama fazlasını kesip de, aha.. demiryolu hafiflemiş demek ne kadar akıllı bir düşünce dersin...

Eğer birim hacmi esas alacaksak, elbette artan kısmı kesip atacağız. Bu ne demektir. Attığımız kısmın ağırlığı kadar, birim hacmin ağırlığında eksilme olacaktır. Eh bu da hafifleme anlamına gelir. Eğer attığımız kısmın ağırlığı kadar. Verdiğimiz enerji ağırlık kazandıracaksa değişen bir şey olmaz.

Her bir cismin sıcaklık karşısında genleşmesi farklıdır.

Olur ya, tam olarak bilmiyorum. Öyle bir madde olur ki büyük bir enerji verirsin yine de genleşmesi olmaz. İşte böyle bir durumda enerji ağırlık olarak o maddeye ilave edilir. Benim bildiğim bütün maddelerin enerji karşısında genişlemesi enerjinin kattığı ağırlıktan fazladır.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Biliyorsun fuzyon yıldızların merkezinde vuku bulan bir reaksiyondur.

Muazaam bir basınç altında ve inanılmaz sıcaklıklarda 4 hidrojen atomu birleşip bir helyum atomuna dönüşür ve bu arada enerji fazlası ısı olarak etrafa yayılır.

Bedavadan enerji çıkar ortaya yani. Bunu dünyada yapmak istiyorlar..

İki İngiliz 20 yıl kadar önce bir gün bu füzyonu oda sıcaklığında ve laboratuvara koşullarında yaptıklarını ilan etmişlerdi.

Senin hikayen de ona benziyor.

Olmadık yerde olmadık şeylerden enerji elde ediyorsun.

Sitelerde Paylaş
Benim bildiğim bütün maddelerin enerji karşısında genişlemesi enerjinin kattığı ağırlıktan fazladır.

Bu iletimle mi olmadık şeylerden enerji üretiyorum?

Bu iletime mi dayanarak?

Olmadık yerde olmadık şeylerden enerji elde ediyorsun.

Ben ortada enerji elde etme falan göremiyorum.

Seninki, olmadık iddiadan olmadık sonuç çıkarmaktır.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Işık hızında hareket eden bir foton için zamanın geçmediğinin, insan sağduyusu ve mantığı ile bağdaşan bir açıklamasını yapabilir misiniz?

Öyle bir açıklama yapacaksınız ki, köylü Mehmet Ağa bile tatmin olacak....

Bu soruya verilecek cevap sizleri ne kadar tatmin eder bilemiyorum;fakat bu sorunun matematiksel çözümü yani Einstein'ın çözümü ile cevap sıfır çıkmaktadır.Şöyle ki;ekte gönderdiğim resimdeki formülde t gözlemi yapan kişi için geçen zaman,tı foton için geçen zaman,v fotonun hızı ki söz konusu foton olduğundan dolayı hızı evrensel bir sabit kabul edilen ışık hızıdır,c ise evrensel sabit kabul edilen ışık hızıdır.Evet şimdi bu formüle göre v hızını v=c olarak alırsak cevaba ulaşmış olursunuz.

post-15972-076835600 1284419121_thumb.jp

tarihinde Öküz Aleyhisselam tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu soruya verilecek cevap sizleri ne kadar tatmin eder bilemiyorum;fakat bu sorunun matematiksel çözümü yani Einstein'ın çözümü ile cevap sıfır çıkmaktadır.Şöyle ki;ekte gönderdiğim resimdeki formülde t gözlemi yapan kişi için geçen zaman,tı foton için geçen zaman,v fotonun hızı ki söz konusu foton olduğundan dolayı hızı evrensel bir sabit kabul edilen ışık hızıdır,c ise evrensel sabit kabul edilen ışık hızıdır.Evet şimdi bu formüle göre v hızını v=c olarak alırsak cevaba ulaşmış olursunuz.

Açıklamanız çok güzel de köylü Mehmet Ağa ondan birşey anlamaz ama..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...