Jump to content

Kürt Sorununa Kesin Çözüm

Recommended Posts

Yani çözüm için PKK nnin daha çok karakol bombalaması TSK nın daha çok kamp bombalaması gerekiyor diyorsun.Böylece sorun çözülür diyorsun.Doğrumu anlamışım.

Hayır sivil tavır ve eylemlerden bahsediyorum. Zaten ne Tsk ne Pkk ayrılıkçı. Pkk ayrı devlet istemiyoruz demokratik özerklik(parazit kardeşlik) istiyoruz diyor. Tskdan bahsetmeye gerek bile yok. Bu konuda onların yapacağı bir katkı yok. Tersine Pkknın eylemleri milleti daha da gaza getirip inatçılaştırıyor. Cenazelerde vatan bölünmez sloganları atılıyor..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 110
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hayır sivil tavır ve eylemlerden bahsediyorum. Zaten ne Tsk ne Pkk ayrılıkçı. Pkk ayrı devlet istemiyoruz demokratik özerklik(parazit kardeşlik) istiyoruz diyor. Tskdan bahsetmeye gerek bile yok. Bu konuda onların yapacağı bir katkı yok. Tersine Pkknın eylemleri milleti daha da gaza getirip inatçılaştırıyor. Cenazelerde vatan bölünmez sloganları atılıyor..

Olmuyor paşa paşa ayrılalım bu aşk burda bitsin diyorsun.

Şimdi doğru anladım mı?

Sitelerde Paylaş

Olmuyor paşa paşa ayrılalım bu aşk burda bitsin diyorsun.

Şimdi doğru anladım mı?

Evet, minimum şiddetle medenice ayrılmayı savunuyorum. Önceki mesajında da dediğin gibi pkknın eylemlerini arttırması da bir noktadan sonra ipi koparıp işi ayrılmaya sürükleyebilir ama iç savaş şeklinde olur bu defa ki o da hiç hoş olmaz..

Sitelerde Paylaş

Evet, minimum şiddetle medenice ayrılmayı savunuyorum. Önceki mesajında da dediğin gibi pkknın eylemlerini arttırması da bir noktadan sonra ipi koparıp işi ayrılmaya sürükleyebilir ama iç savaş şeklinde olur bu defa ki o da hiç hoş olmaz..

İç savaş üfürükten teyyare..

Öyle şey olmazda en fazla derin devletçiler batıda birilerini gaza getirip bir ya da iki mevsimlik işçiye saldırtabilirler.

Bundan öteye de gitmez..

Sitelerde Paylaş

biz türklerin ayrılmaya niyeti yok evet ama bu en aptalca şey, vatan, vatan diye tutturmuşlar şurda 300 yıl önce viyanaya kadar uzanıyodu topraklarımız ne oldu, hangisi kaldı, onca şehit verdik o topraklar bizimdir diye kırımdan, cezayire kadar gerimi almaya çalışalım, bizim dilimizin konuşulmadığı topraklar bize ait değildir bu kadar basit işte verelim gitsin nedir bu eziyet.

Sitelerde Paylaş

İç savaş üfürükten teyyare..

Öyle şey olmazda en fazla derin devletçiler batıda birilerini gaza getirip bir ya da iki mevsimlik işçiye saldırtabilirler.

Bundan öteye de gitmez..

Öyle deme, önce bir iki provakasyonla işler başlar, bir noktadan sonra millet gaza gelip kitleselleşebilir. Çanakkale Bayramiç, Muğla Üniversitesi olaylarını unutma. Şimdi bile pasif ve yüksek bir potansiyel barındıran bir gerginlik ve kutuplaşma var toplumda. Benim tanıdığım iki türk-kürt evliliği çatırdadı mesela. Ana sebep bu etnik gerginlik ortamı. Hele birinde iki taraf ta öğretmendi. Aydın insanlar bunlar. Düşün vaziyeti..

Sitelerde Paylaş

biz türklerin ayrılmaya niyeti yok evet ama bu en aptalca şey, vatan, vatan diye tutturmuşlar şurda 300 yıl önce viyanaya kadar uzanıyodu topraklarımız ne oldu, hangisi kaldı, onca şehit verdik o topraklar bizimdir diye kırımdan, cezayire kadar gerimi almaya çalışalım, bizim dilimizin konuşulmadığı topraklar bize ait değildir bu kadar basit işte verelim gitsin nedir bu eziyet.

Çok doğru. Ayrılma fikri tartışılırken, şehit kartını ortaya atıp bu insanlar boşa mı öldüler yani? diyecekelere bu cevap verilmelidir. Türk askeri Mısırda da Hicazda da ne kayıplar verdi ne dramlar yaşadı. Ama şimdi oralar umrumuzda bile değil..

Sitelerde Paylaş

Öyle deme, önce bir iki provakasyonla işler başlar, bir noktadan sonra millet gaza gelip kitleselleşebilir. Çanakkale Bayramiç, Muğla Üniversitesi olaylarını unutma. Şimdi bile pasif ve yüksek bir potansiyel barındıran bir gerginlik ve kutuplaşma var toplumda. Benim tanıdığım iki türk-kürt evliliği çatırdadı mesela. Ana sebep bu etnik gerginlik ortamı. Hele birinde iki taraf ta öğretmendi. Aydın insanlar bunlar. Düşün vaziyeti..

Türk-Kürt çatışmasından devlet bir hayli zarar göreceği için bunu proveke etmeyi göze alamaz, biliyorsun Türkiyede hiçbir şey kendiliğinden gerçekleşmez ve her olayın arkasında da muhakkak derin devlet olmuştur..

hele Batı Anadoluda üretilen her ürünün alıcısı karaparanın verdiği güçle doğuda olduğu sürece öyle çatışma falan hiç olmaz..

Ah! Unutuyordum bu forumda küfürleşenlerin çoğu öğretmen zaten...

Sitelerde Paylaş

Türk-Kürt çatışmasından devlet bir hayli zarar göreceği için bunu proveke etmeyi göze alamaz, biliyorsun Türkiyede hiçbir şey kendiliğinden gerçekleşmez ve her olayın arkasında da muhakkak derin devlet olmuştur..

hele Batı Anadoluda üretilen her ürünün alıcısı karaparanın verdiği güçle doğuda olduğu sürece öyle çatışma falan hiç olmaz..

Ah! Unutuyordum bu forumda küfürleşenlerin çoğu öğretmen zaten...

Bu ayrılık, dinci ve komünist partilerin bir de kandan beslenenlerin işine gelmez.

Geçen Radikalde bir anket yayınlandı http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalHaberDetay&Date=&ArticleID=1002391&CategoryID=104

Ankette kürtlerin akpye destek oranı Türkiye ortalamasının oldukça üstünde çıkmış. Aynı anket saadet partisi için yapılsa yine benzer sonuç çıkar. Yani dinci partiler için kürtler büyük bir oy deposu. Siyasinin dini imanı oydur. Böyle bir ortamda ülkede kan gövdeyi götürse bile oy deposundan asla vazgeçmezler. Acı ama gerçek..

Sitelerde Paylaş

Ahmet Altan/Taraf

İş çığırından çıkmaya başladı.

Meclis kürsüsünde cellât pazarlıkları yapıyorlar.

MHP Başkanı, siyaseti iyice seviyesizleştirerek hadi Apoyu asalım, ben varım diye bağırıyor.

Koskoca Kürt sorununa çözüm diye bulduğu şeye bak.

İdam sehpasını kuracak.

Buna da siyaset deniyor bu ülkede.

Yıl 2010, biz hâlâ öldürmek çözüm değildir diye yazı yazmak zorunda kalıyoruz.

Şeyh Saiti astılar, ne oldu, Kürt meselesi mi çözüldü?

Ta Osmanlıdan bu yana Türkiye çok idam sehpası kurdu, bugüne dek öldürerek, asarak bir tek sorunu çözemedi, çözemez.

MHP Başkanı ve onun gibi düşünenler, Kürt meselesi dendiğinde ne anlıyorlar çok merak ediyorum.

Sanırım, sadece sonucu görüyorlar.

Onlara göre Kürt sorunu diye bir şey yok, PKK sorunu diye bir şey var.

Peki, PKK sahneye çıkmadan önce Kürt meselesi yok muydu?

Kürt meselesi Apoyla mı başladı?

Şeyh Sait asıldığında daha Apo doğmamıştı bile, niye ayaklandı Şeyh Sait?

Niye yirmi dokuz Kürt ayaklanması yaşandı bu ülkede?

Bakın, bir ülkede yaşayan bütün halklar ve bütün insanlar eşit değilse, o ülkede sorun var demektir.

Eşitlik isteyen herkesi öldürürüm diyerek sorunu çözemezsiniz.

Bunu denediniz ve başaramadınız.

Öldürürüm demeden önce neden insanların ölümü göze alarak dağlara çıktığını anlamanız gerekir.

Niye dağlarda binlerce çocuk öldü?

Niye hâlâ ölüyor?

Binlerce insan ölümü göze alıyorsa, kırk bin ölüm bile insanların dağa çıkmasına engel olmuyorsa, karşınızda ölümü aşan bir sorun olduğunu anlamanız gerekmez mi?

Kürtler ne istiyor diye sormak hiç mi aklınıza gelmez?

Kürtler, Türklerle eşit olmak istiyorlar.

Çok basit ve çok haklı bir istek.

Neden eşit olmasınlar?

Eşitliğin kime, ne zararı var?

Türkiye Türklerin değil, Türkiye, Türkiyede yaşayan herkesin.

Türklerin, Kürtlerin, Lazların, Çerkezlerin, Abazaların, Zazaların, Ermenilerin, Rumların, Yahudilerin, Süryanilerin, Mıhellemilerin, Yezidilerin.. bu ülkede yaşayan her ırktan, her dinden insanın bu ülke.

Sorun, burada yaşayan insanların bu eşitlik hakkını talep etmeleri değil.

Sorun, bu eşitliğe razı olmamak.

Binlerce yıldır bu topraklarda yaşıyor bu insanlar, bu topraklar onların yurdu, neden kendi yurtlarında eşitsiz bir ilişkiye razı olsunlar, neden kendi yurtlarında yanaşma muamelesi görsünler?

Neden Türkler eşitlik isteyen herkesi öldürmekle tehdit etsin?

Türk ırkı, diğer bütün ırklardan daha kalabalık diye mi?

Eşitlik anlayışımızı bir aritmetik mesele üzerine mi bina edeceğiz?

Kalabalık olan, kalabalık olmayanı ezer mi diyeceğiz?

Böyle bir anlayışın hakla, hukukla, adaletle, hakkaniyetle, insanlıkla bir alakası var mı?

Yapacağımız iş çok basit, bu ülkede herkes eşittir diyeceğiz.

Türkler, eşitsizliğin nerede olduğunu bir türlü anlayamıyor, nerede eşit değiliz diye soran çok insana rastlıyorum.

Türklerin sahip olduğu bütün haklara diğer ırkların da sahip olmasıdır eşitlik.

Türkün çocuğu kendi dilinde eğitim yapıyorsa, Kürtlerin de, Süryanilerin de, Ermenilerin de, Zazaların da, Lazların da çocukları eğer isterlerse kendi dillerinde eğitim yaparlar.

Amerikada devlet dairelerinde İngilizce ve İspanyolca levhaları ben kendi gözlerimle gördüm, İngilizce bilmeyen vatandaşlarına daha iyi hizmet verebilmek için devlet kendi isteğiyle İspanyolca afişler hazırlatmıştı.

Neden bizim devlet dairelerimizde de Türkçeden başka duyurular olmasın?

Devlet, Türkçe bilmeyen vatandaşlarına hizmetle yükümlü değil mi?

Kendisi kadar kalabalık olmayanları ezmek, onların haklarını inkâr etmek, bir toplumu yüceltmez, tam aksine, sonunda onu insanları asmayı düşünecek bir zavallılığa düşürür.

Ben Türküm ve Kürtlerle de, diğer ırklarla da eşit olmak istiyorum, benim sahip olduğum bütün haklara onlar da sahip olsun istiyorum.

Eşitlik eksiltmez insanı, tam aksine barbarlıktan korur.

Cellâtlık mı Türkleri temsil edecek yoksa hakşinaslık mı, Türkler de artık buna karar vermeli.

Bu Ahmet Altan aşk çocuğuydu...bilmem ne çocuğu oldu çıkmış bu yazıyı döşenmiş;

Bütün yazıyı dayandırdığı tek bir cümlesi var o da şu:

"Bakın, bir ülkede yaşayan bütün halklar ve bütün insanlar eşit değilse, o ülkede sorun var demektir."

Şimdi ben buradan soruyorum:

Kürt ler bu ülkede Türk lerden nasıl ayrıştırılarak haksızlık edilmekte...

...birisi bana bir Kürt ile Türk ü nasıl ayrıştırdığını anlatsın yahu.

Kürt birisine bakıp bu Türk değil demelisiniz ki eşitsizlik yapabilesiniz...

...bu farkı nasıl görebiliyor bu Ahmet Altan denen sünepe.

Var mı bunu açıklayabilecek.

Sitelerde Paylaş

"Bakın, bir ülkede yaşayan bütün halklar ve bütün insanlar eşit değilse, o ülkede sorun var demektir."

Anlasilan sen baska bir cografya da yasiyorsun gözlerin kapali...

Sitelerde Paylaş

Kürtler eğer haksızlığa uğruyorlarsa, bunun nedeni kendi kültürleri ve gelenekleridir.

Yoksa Türk halkı diğer halkların çoğundan farklı olarak, eğer Müslümansalar, hemen her azınlığı kendinden kabul eder ve aşağılamaz.

Ama Kürtlerle yaşamak sanıldığından çok daha zordur. Türkler onları aşağılamadıkları halde onlarla yaşayamamaktadırlar.

Bu durumun Kürtlere özerklik vermekle değişeceğini sanmıyorum. Hatta onlara yalnız kendilerinin yaşayacağı topraklar verseniz de, mutlu olmazlar. Binlerce yıllık Kürt kültürü temel olarak çapulculuk ve eşkiyalık üzerine kurulmuştur. Bağımsız ve özgür yaşamanın onlar için başka bir anlamı yoktur. Gasbettikleri paralarla onların eğitim kurumları, üniversiteler falan mı kuracağını sanıyorsunuz. O paraları kumara, silaha, beyaz kadın ticaretine, uyuşturuca kaçakçılığına ve benzeri yasal olmayan etkinliklere yatıracaklardır onlar. Bu bir gerçek. Kimseyi suçlamıyorum. Ama bu gerçekleri de gözardı etmemeliyiz.

En ideali Kürtlerin yalnız kendilerinin yaşadığı bir ülke olması diye düşünebilirsiniz.

Bunu Kürt aydınları da düşünüyor.

Ama o da işe yaramaz. Aynı gelenekler ve kültür ona da izin vermez.

Geçici olarak bir ülkede toplansalar bile o ülke parçalanır.

Kan davası, namus cinayetleri ve diğer gelenekler onların bir toplum oluşturmasını önlemektedir.

Tabii en büyük şanssızlıkları, Türkler gibi, dominan bir çoğunluğun yaşadığı topraklarda yaşıyor olmalarıdır.

Türkler kendi topraklarında onların bağımsızlığına asal izin vermeyeceklerdir.

Eğer haksızlıktan kastnız bu ise, doğru. Tek doğru haksızlık budur.

Türkler buna asla izin vermeyeceklerdir.

Ama ben Türklerden kaynak alan başka bir haksızlık düşünemiyorum.

Bu sorunlar çözülmeden yüzyıllarca devem edip gidecektir.

Sitelerde Paylaş

demokrasi

eşitlik filan hikaye

1 - 2 hatta 3 numara büyük gelir bunlara demokrasi

ne anlar bundan kürtler

en uygunu "ağalık düzenidir" tam oturur

ve

en yakın zamanda fırsat doğduğu an savaş ile sınır ötesine sürülmeli

de

ırak istemez

iran istemez

suriye istemez

kimse istemez bu kürtleri

kendileride birbirlerini istemez

ne yapsak ki bilmiyorum

ne olacaksa olsun artık

türkler'de bıktı

Sitelerde Paylaş

Bu soruyu Ahmet Altan'a sormadan önce Hacı ve Doğan'a sor.Önce bak ne yazmışlar üstte.

Her zaman söylemişimdir.Türk ve Kürtler arasında dil den başka fark yoktur diye.Şekil şema açısından da gelenek görenek açısından da aynıdırlar.Kürt ve Türkü ayırtetmek imkansızdır.

Sitelerde Paylaş

Kürtlerin anlamadığı birşey var.

Kürt nüfusunun çoğu zaten batıda yaşıyor.

Yani özerklik veya anadilde eğitim ,

gibi zırvaların hiçbiri onlar için fonksiyonel değildir.

Bu tür insancıl talepler kürt meselesini çözemeyecektir.

Çünkü meselenin temelinde kürt ırkçılığı yatmaktadır.

Böyle deyincede bazıları hemen atlayıp Türk ırkçılığı olmasaydı .Kürt ırkçılığıda olmazdı diye saçmalıyor.

Türkiye 'de homojen bir kültüre sahip bir halk olmasını istemenin neresi ırkçılıktır.?

Aynı dili konuşan, aynı toplumsal refleksleri kazanmış bir halk olmamızın neresi kötüdür?

Bunlara karşı çıkmak esas kabile tasssubudur. Esas ırkçılıkta o dur.

tarihinde BAAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kürtlerin anlamadığı birşey var.

Kürt nüfusunun çoğu zaten batıda yaşıyor.

Yani özerklik veya anadilde eğitim ,

gibi zırvaların hiçbiri onlar için fonksiyonel değildir.

Bu tür insancıl talepler kürt meselesini çözemeyecektir.

Çünkü meselenin temelinde kürt ırkçılığı yatmaktadır.

Böyle deyincede bazıları hemen atlayıp Türk ırkçılığı olmasaydı .Kürt ırkçılığıda olmazdı diye saçmalıyor.

Türkiye 'de homojen bir kültüre sahip bir halk olmasını istemenin neresi ırkçılıktır.?

Aynı dili konuşan, aynı toplumsal refleksleri kazanmış bir halk olmamızın neresi kötüdür?

Bunlara karşı çıkmak esas kabile tasssubudur. Esas ırkçılıkta o dur.

Hay ağzına sağlık. Çok güzel özetlemişsin.

Bu ülkede birkaç düzine farklı etnik topluluk yaşar ama Kürtlerden başka hiçbiri de çkıp biz ayrı toprak isteriz, anadilde eğitim isteriz diye feryat figan çingenelik yapmaz.

Şu bir gerçektir ki Kürtler ayrımcı, kindar ve ilkelliğe eğilimi yüksek, uyumsuz bir topluluktur. Aşırı derecede dejenere olmuşlardır. Bunda, çok yoğun biçimde İslam'ın ve ağaların tecavüzüne uğramış olmalarının büyük payı vardır. Bu konularda genelleme yapmaktan özenle kaçınsam da gözümün gördüğünü buraya yazmaktan çekinecek değilim.

Irkçılığın alasını yaparlar suçu Türklere atarlar.

Kaçak elektrik vs ile bedaba yaşarlar, sonra da çıkığ sömürge Kürdistan sloganlarıyla demagoji yaparlar.

En ufak meseleyi kan davasına dönüştürüp çoluk çocuk kadın demeden toplu katliam yaparlar.

İnsan, düşmanının bile başına Kürtlerle birlikte yaşamak gibi bir bela salmak istemez...

Sitelerde Paylaş

Kürtler eğer haksızlığa uğruyorlarsa, bunun nedeni kendi kültürleri ve gelenekleridir.

Yoksa Türk halkı diğer halkların çoğundan farklı olarak, eğer Müslümansalar, hemen her azınlığı kendinden kabul eder ve aşağılamaz.

Ama Kürtlerle yaşamak sanıldığından çok daha zordur. Türkler onları aşağılamadıkları halde onlarla yaşayamamaktadırlar.

Bu durumun Kürtlere özerklik vermekle değişeceğini sanmıyorum. Hatta onlara yalnız kendilerinin yaşayacağı topraklar verseniz de, mutlu olmazlar. Binlerce yıllık Kürt kültürü temel olarak çapulculuk ve eşkiyalık üzerine kurulmuştur. Bağımsız ve özgür yaşamanın onlar için başka bir anlamı yoktur. Gasbettikleri paralarla onların eğitim kurumları, üniversiteler falan mı kuracağını sanıyorsunuz. O paraları kumara, silaha, beyaz kadın ticaretine, uyuşturuca kaçakçılığına ve benzeri yasal olmayan etkinliklere yatıracaklardır onlar. Bu bir gerçek. Kimseyi suçlamıyorum. Ama bu gerçekleri de gözardı etmemeliyiz.

En ideali Kürtlerin yalnız kendilerinin yaşadığı bir ülke olması diye düşünebilirsiniz.

Bunu Kürt aydınları da düşünüyor.

Ama o da işe yaramaz. Aynı gelenekler ve kültür ona da izin vermez.

Geçici olarak bir ülkede toplansalar bile o ülke parçalanır.

Kan davası, namus cinayetleri ve diğer gelenekler onların bir toplum oluşturmasını önlemektedir.

Tabii en büyük şanssızlıkları, Türkler gibi, dominan bir çoğunluğun yaşadığı topraklarda yaşıyor olmalarıdır.

Türkler kendi topraklarında onların bağımsızlığına asal izin vermeyeceklerdir.

Eğer haksızlıktan kastnız bu ise, doğru. Tek doğru haksızlık budur.

Türkler buna asla izin vermeyeceklerdir.

Ama ben Türklerden kaynak alan başka bir haksızlık düşünemiyorum.

Bu sorunlar çözülmeden yüzyıllarca devem edip gidecektir.

Budur. Benim de hep yazdığım gibi, mesele bütünüyle kültür meselesidir ve çözümü asırlar alacaktır. Aslında çözümü mümkündür ama Kürtler buna asla izin vermeyeceklerdir. Kültürleriyle övünen, çok zorda kaldığında reddeden bir toplumdur.

Ben en aydınının bile şikayetçi olduğunu, kendi halkını eleştirip, geliştirmek için uğraştığını görmedim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...