Jump to content

cahiliye dönemi

Recommended Posts

en çok merak ettiğim bilgi sahibi olmak istediğim dönemlerden biri.

cahiliye dönemi denilince benim kafamda ,sokakta herkesin cahil cahil dolaştığı,

dünyadan haberi olmayan,o günkü medeniyetten uzak insanlar topluluğu geliyor.

bu dönemin özelliklerine baktığımda,

sanki o dönemde herkes ilkokul terk, düşünen aydını olmayan,

kız bebekleri diri diri toprağa gömen insanlar,

sokaklarında teşhirci çıplak gezen kadınlar olan,

aşırıya giden insanlar,kimin eli kimin cebinde belli olmayan,

isteyenin istediği kadar kadın alabildiği,

ticaret,ekonomi,edebiyatın sıfır olduğu,

kahinlik,içki,kumar,falcılık ,büyü v.s had safhada olan,

herkesin kendisine göre tanrısı,putu olan v.s

böyle bir topluluk olabilir mi?

tanrı bu dönemde ne yapıyormuş acaba?

kızlarını diri diri gömen topluluk nasıl çoğalıyormuş?

bu dönem üç aşağı beş yukarı böyleyse bu nasıl bir dönemmiş anlamakta zorlanıyorum.

o dönemlerde ortadoğuda peygamber enflasyonu yaşanmamışmı?

bu dönemi çok merak ediyorum.işin gerçeğini öğrenmek istiyorum.

Sitelerde Paylaş

en çok merak ettiğim bilgi sahibi olmak istediğim dönemlerden biri.

cahiliye dönemi denilince benim kafamda ,sokakta herkesin cahil cahil dolaştığı,

dünyadan haberi olmayan,o günkü medeniyetten uzak insanlar topluluğu geliyor.

bu dönemin özelliklerine baktığımda,

sanki o dönemde herkes ilkokul terk, düşünen aydını olmayan,

kız bebekleri diri diri toprağa gömen insanlar,

sokaklarında teşhirci çıplak gezen kadınlar olan,

aşırıya giden insanlar,kimin eli kimin cebinde belli olmayan,

isteyenin istediği kadar kadın alabildiği,

ticaret,ekonomi,edebiyatın sıfır olduğu,

kahinlik,içki,kumar,falcılık ,büyü v.s had safhada olan,

herkesin kendisine göre tanrısı,putu olan v.s

böyle bir topluluk olabilir mi?

tanrı bu dönemde ne yapıyormuş acaba?

kızlarını diri diri gömen topluluk nasıl çoğalıyormuş?

bu dönem üç aşağı beş yukarı böyleyse bu nasıl bir dönemmiş anlamakta zorlanıyorum.

o dönemlerde ortadoğuda peygamber enflasyonu yaşanmamışmı?

bu dönemi çok merak ediyorum.işin gerçeğini öğrenmek istiyorum.

Kur'an'da geçen öyle bir dönem yok.

Arap toplumu İslam'ı kabul ettikten sonra kültürel ve geleneksel olarak hemen hiç değişmemiştir.

Zaten İslam putperestliğin devamıdır.

Hristiyanlık da putperestliğin devamıdır.

İslam Hristiyanlığın bir mezhebi olarak başlamış ve bir süre sonra (kesin zamanı bilinmiyor) ondan ayrılmıştır.

Burada bize söylenen yalanlar şunlardır?

İslam'dan önce Arap toplumunun yozlaşmış olduğu yalanı.....

İslam'dan önce Arap kadınlarının yarı açık, çıplak dolaştığı...

İslam'dan önce Arap'ların kız çocuklarını öldürdüğü....... Bu gelenek aslında bugün var.. Ona sonra değinirim.

İslam'dan önce Arap'larda edebiyatın olmadığı..

İslam'dan önce 360 putun olduğu.. But sayısını kimse bilmiyor. Muhtemelen 5-10 tane put var. Belki biraz fazla olbilir ama kesinlikle 360 put yok.

İslam'dan önce kadınları açık saçık dolaştığı..

İslam'dan önce erkeklerin 50 kadınla evlenebildiği..

İslam'dan önce içkinin serbest ve herkes tarafından içildiği, herkesin sarhoş dolaştığı...

İslam'dan önce ticaretin olmadığı veya yetersiz olduğu. Bu da doğru değil. Arap'lar esans bitkilerini satarak zengin bile olabilirlerdi.

İslam'dan önce edebiyatın olmadığı.. Şairler şiirlerini Kabe duvarlarına asarlardı. Arap şiirleri çok sofistike ve romantik idi.

İslam'dan önce falcılık ve büyü İslam'dan sonrakinden daha aşırı değildi. Belki İslam'dan sonra artmış bile olabilir.

Kur'an'ın son derece edebi bir kitap olduğu ve insan tarafından yazılamayacağı, taklit bile edilemeyeceği....

Kız bebeklerin diri diri gömülmesi abartılan bir mitdir.

Çünkü o zaman nesil devam edemez. Bu absürd bir iddiadır.

İnfantisit denen bu durum asıl son yüzyıl içinde, Hindistan ve Pakistan'daki Müslüman'lar ve Hindular arasında artmıştır.

Hamile kadın ultrasound testine maruz bırakılmakta ve bebek kız ise, hemen yandaki jinekoloğun muayenehanesinde düşük yaptırılmaktadır.

İslam mevcut gelenekleri ve kültürü değiştirmeden, yok etmeden onlarla birleşmiş ve onların yok olmasını da önleyerek, insanlığa büyük bir kötülük yapmış putperestliğin devam olan ilkel ve bağnaz bir dindir.

Sitelerde Paylaş

cahiliye döneminden kasdedilen zulmun hakim olduğu dönemdir...

adalet gelince zulum dönemi yani cahiliye dönemi biter...

yani cahilden kasıt zalimdir...

zulmeden cahillik etmektedir...

aklını başına alıp cahilliği yani zalimliği bırakması gerekir...

yoksa azaba uğrar...

Sitelerde Paylaş

sayın hacı,

peki islam kapatmış ise hangi dönemi kapatmış oluyor?

şöyle düşünebilirmiyiz,

islam o dönemi kapatmış ise islam döneminin tam tersi cahiliye dönemi demektir.

Amaaaan cahiliye dönemiymiş, pöh. Duyanda sanır cahiliye dönemi bitti enteliye dönemi başladı ve bedevi fezaya çıktı :)

Sitelerde Paylaş

sayın hacı,

peki islam kapatmış ise hangi dönemi kapatmış oluyor?

şöyle düşünebilirmiyiz,

islam o dönemi kapatmış ise islam döneminin tam tersi cahiliye dönemi demektir.

İşin garibi de bu zaten. Ve gerçekten çok garip.

İslam dini Arap toplumunu ne kadar değiştirmiştir?

Bu sorunun bilimsel bir yanıtını vermeye çalışmalıyız.

Bu sorunun cevabını bilimsel olarak vermekte zorlanıyoruz.

Tek nedeni var.

İslam kendi tarihini değiştirirken, içinden çıktığı Arap toplumunun tarihini de değiştirmiştir.

Bunu Yahudilik de yapmıştır.

Aslında ilginç olarak değişen bir şey yoktur.

Burada bir çelişki var gibi geliyor. Ama yok...

İslam kendi tarihini yalanlar üzerine kurmuştur.

Cahiliye dönemine ait tarihi de yalanlar üzerine kurmuştur.

Kendi tarihini parlak ve aydınlık göstermeye çalışmış, Arapların geçmiş tarihlerini karaltmış ve ona cahiliye devri demiştir.

Aslında değişen hemen hiçbir gelenek yoktur. Bütün Arap gelenekleri İslam'la devam etmiştir.

Buna putperestlikten kalan bütün ritüeller de dahildir. Yani İslam açıkça ve en ufak bir kuşkuya yer vermeyecek şekilde eski Arap geleneklerinin devam ettiği bir dindir.

Eğer cahiliye dönemi varsa, İslam'da da vardır. Ve İslam'ın bağnazlığını düşünürseniz, gerçekten öyle bir dönemin varlığını da dikkate alabilirsiniz. Ama İslam'ın bağnazlığının cahiliye döneminde olmaması büyük bir ihtimaldir.

Bence İslam'ın bütün iddialarını kuşku ile değerlendirmeli ve onlara inanmamalısınız.

Ben şimdiya kadar İslam'ın savunduğu doğru olduğuna inanabileceğim bir iddia duymadım.

Tek bir doğrusunu bile duymadım İslam'ın..

Bana İslam'la ilgili bir gerçek söyleyin, dişimi kıracağım.

Sitelerde Paylaş

Cahiliye dönemi söylemi ile Bilim dünyasının eski insanı cahil görmesi arasında fark yoktur.

İki karşıt düşüncenin tek amacı tarihi bir noktadan kesip öncesini Mitleştirmek yeni bir dünya düzeni yaratmaktır.

W.I Thompsonun söylediği gibi " Ya dünyanın tarihi bir mitse , ama bu mit dünyanın gerçek tarihinden geriye kalanlarsa. "

diye sorar tarihin Kıyılarında adlı eserinde.

Kimse karşındakine bok atmasın iki düşüncede aynı gemide.

Sitelerde Paylaş

Kuran'da cahiliye dönemi ve cahiliye diye bir atıf var.Bunların bir kaçını yazayım.

3/154 Sonra o üzüntünün ardından, içinizden bir grubu sakinleştiren güven dolu bir uykuyu üzerinize indirdi. Bir kısmınız bencilce kendi derdine düşmüş, cahiliye döneminde olduğu gibi ALLAH hakkında yanlış düşünceler üretiyor ve, "Bu işte bir yetkimiz var mı," diyordu. "Tüm yetki ALLAH'ındır," de. Sana açmadıklarını içlerinde gizliyorlardı. "Bizim bir yetkimiz olsaydı burada öldürülmezdik," diyorlar. De ki, "Evlerinizde dahi olsaydınız, aranızda ölmesi kararlaştırılanlar devrilecekleri yere doğru sürüneceklerdi." ALLAH böylece göğüslerinizdekini dener ve kalplerinizdekini arıtır. ALLAH en gizli düşünceleri bilir.

5/50 Yoksa cahillik dönemindeki yasaları mı arıyorlar? Bilgiye dayanan kesin inanç sahipleri için ALLAH'tan daha güzel yasa koyucu olabilir mi?

33/33 Evlerinizde de vakarlı oturun. İlk cahiliye teşhirciliği gibi kendinizi teşhir etmeyin. Namazı kılın, zekatı verin, Allah'a ve resulüne itaat edin. Allah sizden kiri/lekeyi gidermek istiyor ey Ehlibeyt, sizi tam bir biçimde temizlemek istiyor.

48/26 İnkar edenler, gönüllerindeki öfke ve bağnazlığı, cahiliyye döneminin fanatizmini ateşlediklerinde, ALLAH elçisinin ve inananların üzerine huzurunu indirmiş ve onların erdemlilik sözünü tutmalarını sağlamıştı. Onlar buna tam yaraşan ve hakkeden kimselerdi. ALLAH herşeyi bilendir.

Kuran müslümanların İslam'ı kabulünden önce haline cahilliye cağı diye ifadede bulunmuş.

Bu çağ için extra hurafeler üretilmiş olabilir.Ama böyle bir çağa atıf var.

Kısacası hurafeye dayalı batıl ve pagan uygulamaların bol olduğu ve hiçbir somut veriye dayanmayan kuralların kol gezdiği topluluk bir cahiliye topluluğudur.Cahiliye dönemi kapanmış ve kapanacak bir dönem değildir.Buna dair uygulamalar günümüzdede olabilir ve cahiliye devri yaşamaya devam eden topluluklar olabilir.Bu topluluklar müslümanım diyenler içinden de olabilir.

tarihinde Galileo100 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ey Hacilar ! Bu arkadasa dikkat edin,eger kendini bu foruma verirse,bir cogunuz me-lemek zorunda kalabilir. :D

Hosgeldin searcher1..

Aramızda o kendini foruma vermeden önce havlayan biri var galiba.

Yanlış bir yerde olmayasın...

Laflarına dikkat et...

Sitelerde Paylaş

cahiliye dönemi cahilce bir dönemdir evet ancak islamla sona erdiği falan yoktur.

islam , "benden önceki , benden habersiz dönem" anlamında cahiliye dedirtmektedir o döneme. ve sadece arabistan çöllerini kapsar.

o dönem arabistanında sapkınca uygulamalar olmuş olabilir. ve islam o noktadan alıp birkaç adım ileriye taşımış olabilir oradaki vahşi toplumu. ama bu islamı tüm dünya insanlığını ileriye taşıyacak bir disiplin haline getirir mi, getirmez. getirecek olsaydı ilaç niyetine "1" adet gelişmiş islam ülkesi söyleyin dediğimizde , müslüman arkadaşlar kemküm ehemehe etmezlerdi.

cahillikten kasıt, bilgisizlik değil, "islamdan" bihaber olmaktır burada. ortalığı güllük gülistanlık yaptığı falan yoktur.

kaldı ki, tek eşliliği bile getirememiş, köleliği bile ortadan kaldırmaya gücü yetmemiştir islamın. biz erkekler için atıp tutması kolay. koysana kendini kadının yerine. 4 kadından biri olduğunu düşünsene.

kız çocuklar toprağa gömülüyormuş. hadi ordan !

muhammed peygamberin evlendiği hatice hanımı neden gömmemişler o zaman vakt-i zamanında? o zamanki arap erkekleri develerle mi cima ediyolarmış, kızları gömüp? nasıl türemiş bu kabileler, kızlar gömülüyorsa? hem hatice hanımı da, tuttuğunu koparan, ticaret erbabı, nüfuzlu, güçlü bir hanımefendi olarak tanıdık islam kaynaklarında.

yahu kendisiyle bu kadar çelişen başka bir disiplin, öğreti, doktrin vs var mı yeryüzünde merak ediyorum. kadın bu kadar değersiz ise, hatice hanımefendinin ayrıcalığı nereden kaynaklanıyordu ki?

tarihinde chase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Chase gayet güzel belirtmiş.

Cahiliye dönemi İslam öncesi devir için verilen bir ad.

O devirde İslam'ın olmadığını vurguluyor. İslam olmayınca o devir karanlıkta kalmış oluyor. İslam'la aydınlanıyor.

Arada bir gelenekler eleştiriliyor ama o şimdi yapılıyor.

En çok üzerinde durulan da kız çocuklarının öldürüldüğü.. Bu aslında bugün devam eden bir Müslüman geleneği ama, sanıldığı gibi çok yaygın olarak pratik edilen bir gelenek değil. Yoksa bu adamların nesli kururdu. Müslüman ülkelerinde kadınların daha çok olduğu anımsanırsa, bu geleğe hiç uymadıkları anlaşılıyor. Hem kız çocuklarını öldür, hem de dört karı al. Bunlar bu iddia ile bağdaşmıyor.

İslam öncesi bütün geleneklerin İslam'la bütünleşerek günümüze ulaştığını çok iyi biliyoruz.

O gelenekler arasında hertürlü bağnazlık ve ilkellik de var.

Benim büyüdüğüm Adana'da onların hepsini ben yakından gözlemledim. Bütün ilkel Arap geleneklerini, batıl inançlarını, hurafelerini Adana'da Müslüman'lar yaşarlar.. Güney doğuda belki de daha çok yaşanır o ilkel gelenekler. Yani Arabistan'a ne kadar yaklaşırsanız, o kadar geriye gidersiniz.

İslam'ın bu sapkınlıklarını görenler onu islah etmeye çalışmışlardır. Kur'an'a dönmek bu teşebbüslerden biridir.

Vahabilerin varlığı da bu manüplasyonla açıklanabilir. Vahab adında bir mecnun İslam'ı içindeki ilkel, eski ve batıl geleneklerden arındırmaya çalışmıştır. Ama ortaya çıkan İslam daha iyi bir din değildir. Çok daha yobaz, katı ve acımaszı, ilkel bir dindir.

Ülkemizde de bazı Müslümanlar İslam'ı içindeki pisliklerden arındırmaya çalışırlar ve bu arada kendilerine de pay çıkarırlar.

Bunun tonle örneği vardır. Politikacılara kısa bir göz atmanız yeter.

Ayrıca Chase'in de belirttiği gibi, İslam hiç bir yenilik getirmemiş, insanlığı hiç bir şekilde aydınlatmamıştır.

Kölelik aynen devam etmiş, kadınlar daha da çok ezilmiş, diğer dinlar ve kültürler daha fazla aşağılanmış, insanlar ve toplumlar arasına nifak sokulmuştur. İslam insanlığı Müslüman olanlar ve olmayanlar olarak ikiye ayırmıştır.

Bu durumda İslam'ı kurtarmak ve islah etmek mümkün müdür?

Nasıl mümkün olabilir. Bu din daha başından kokmuş bir fiyaskodur. İnsanlık trajedisidir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...