Jump to content

Kainat arabasının başında ki şoför

Recommended Posts

Fakat katılmadığım tek nokta hep bilimi kendi inancınıza alet ediyorsunuz.Halbuki tanrı inancı olan bilim adamların sayısı ve statüleri hiçte küçümsenecek gibi değil...

Mesele bilim değil.Mesele bakış açısı..

Bu konuyu başka başlıklarda tartışmıştık. İnancı olan biliminsanları bilimsel araştırmalar yaparken inançlarını dışarıda bırakmak zorundadırlar. İnançlı biliminsanları bilimsel araştırmalarını arkasında allah var diye yapmazlar. Allahı aramazlar, araştırmalarını allaha bağlamazlar. Bağladıkları zaman bu bağlantı onların biliminsanı olmalarına, bilininsanı olarak nitelendirilmelerine gölge düşürür. Hiçbir biliminsanı bu konuyu araştırdım arkasında allahı gördüm. Demez, diyemez, derse yalansöylemiş olur. İnançlarını araştırmalarına bulaştırmış olur, objektif olmaz.

Artık sizler de din ile bilimin bir arada olamayacağını anlamanız gerekir. Bizler bilimi inançlarımıza bulaştırmıyoruz. Tam tersi, bilim diyor ki; inançlarınızı bilime bulaştırmayın.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Bu konuyu başka başlıklarda tartışmıştık. İnancı olan biliminsanları bilimsel araştırmalar yaparken inançlarını dışarıda bırakmak zorundadırlar. İnançlı biliminsanları bilimsel araştırmalarını arkasında allah var diye yapmazlar. Allahı aramazlar, araştırmalarını allaha bağlamazlar. Bağladıkları zaman bu bağlantı onların biliminsanı olmalarına, bilininsanı olarak nitelendirilmelerine gölge düşürür. Hiçbir biliminsanı bu konuyu araştırdım arkasında allahı gördüm. Demez, diyemez, derse yalansöylemiş olur. İnançlarını araştırmalarına bulaştırmış olur, objektif olmaz.

Artık sizler de din ile bilimin bir arada olamayacağını anlamanız gerekir. Bizler bilimi inançlarımıza bulaştırmıyoruz. Tam tersi, bilim diyor ki; inançlarınızı bilime bulaştırmayın.

Sevgiler.

İnançlarınızı bilime bulaştırmaksa mesele aynısını sizde yapıyorsunuz..

Hangi başlıkta tartıştınız?Ben yoktum..

Bu konuyu başka başlıklarda tartışmıştık. İnancı olan biliminsanları bilimsel araştırmalar yaparken inançlarını dışarıda bırakmak zorundadırlar. İnançlı biliminsanları bilimsel araştırmalarını arkasında allah var diye yapmazlar.

Neyin zorunluluğumuş bu?

Bilim tarasızdır.Ona katılıyorum.Ancak bilimsel çalışmaların taraflılığından söz edilebilir.Biri kalkıp evrim hakkında deney yapabiliyor ve sonucunda bakın dinlerin yaratılış hikayesi masaldır diyebiliyor ise başka bir bilim adamı kalkıp kainattaki harikulade halleri nazara verebilecek bir bilimsel araştırma yürütebilir sonucunuda kendi inancına göre yorumlayabilir..

bunlarda hiçbir yanlışlık yoktur...

Allahı aramazlar, araştırmalarını allaha bağlamazlar. Bağladıkları zaman bu bağlantı onların biliminsanı olmalarına, bilininsanı olarak nitelendirilmelerine gölge düşürür. Hiçbir biliminsanı bu konuyu araştırdım arkasında allahı gördüm. Demez, diyemez, derse yalansöylemiş olur.

Lütfen drekinci yapma..

Ne demek diyemez?Kainatın girift yapısı hassas düzeni ve bunlara hayran kalıp tesadüfi olmamaz diyen bilim adamları yalancı mıdır yani?

Bu sadece bakış açısı farklılığı..Sen baktığın yerde karmaşıklık görürsün.Ben aynı yere bakarım allaha bakan cihetiyle düzen görürüm..

Sitelerde Paylaş

Kainatta her hadise kainat yaratıldıktan bu yana sadece bir kez meydana gelmiştir.Canlı cansız herşey kainatta sadece bir kere yaratılırlar.

Bunları ben değil bilim söylüyor.Adınada Fraktal diyor.Her kar tanesinin her parmak izinin birbirinden farklı olduğunu bilim söylüyor.Her insan birbirine benzesede birbirinden farklıdır.Her canlı için geçerlididir bu kural..Hepsi birbirine benzer ancak farklıdırlar..

Ateistlere desek..

Kainatta müthiş bir düzen var..Çoğu zaman aynı itiraz yükselir..Ne düzeni kainatta kaos var siz düzenden bahsediyorsunuz...!

Yine bilimin materyalizmi destekleyen verisini alıp gerisini almazlar..Çünkü işlerine gelmez..

Peki Kaos yani karmaşa denen bilim dalı bizlere ne diyor?

Kainatta ki herşey kaotiktir.Yani karmaşıktır..Fakat bilim dahi birşeyi itiraf ediyor

Kaotik hadiselerin yaşandığı kainatta kaotik bir ortam beklememize rağmen asla böyle birşeyle karşılaşmıyoruz.!

Kısacası kainatta düzensizlikler bir düzen oluşturmuş..

Eğer düzenli hadiseler düzen netice veriyor ise bu harikadır..

Fakat düzensiz hadiseler düzen netice veriyor ise bu olağanüstüdür.

Kaotik yani karmaşık hadiseler doğrusal olmayan hadiselerdir.Buna en güzel verilen örnek atmosferdir.Atmosferde ki hadiseler kaotiktir.bu yüzden uzun bir dönemi kapsayacak bir hava tahmini yapılamaz.Bilim çok ilginç bir bilgi verir bizlere..dünyanın bir ucunda ki bir kelebeğin kanat çırpışı dünyanın bir diğer ucunda fırtınaya sebebiyet verebilir..

Anlaşılıyor ki kaotik hadiseler başlangıç şartlarına hassas derecede bağlıdırlar.Küçücük bir değişiklik belki o an için değil ama zaman içerisinde büyük hadiseleri netice verebilir...

Şimdi bir örnek verelim..

Diyelim ki bir araba kullanıyoruz.otobanda giderken direksiyonu 2mm sağa kırdınız.Otomobil 100 m sonra yoldan çıkıp bir yere yuvarlanabilir yada çarpabilir..

bundan yola çıkarak milyarlarca yıldır var olan kainatta kaotik bir düzen var.Bu hadiseler içerisinde gezegenlerden yıldızlardan galaksilerden vb hadiselerde küçücük bir sapma bu kadar uzun bir süre içerisinde kainatın harab olmasına netice verebilirdi..Canlılık hiç oluşmayabilirdi.Hadi oluştu insan olmayabilirdi.Hadi oda oldu insanın bunlar üzerine düşünecek zamanı ve yetisi olmayabilirdi..

Sormak lazım kainat arabasının direksiyonunu tutan biri mi var?

kardeşim bıkmadınız mı hala şu benzetmelerden ....

Sitelerde Paylaş

Biri kalkıp evrim hakkında deney yapabiliyor ve sonucunda bakın dinlerin yaratılış hikayesi masaldır diyebiliyor ise başka bir bilim adamı kalkıp kainattaki harikulade halleri nazara verebilecek bir bilimsel araştırma yürütebilir sonucunuda kendi inancına göre yorumlayabilir..

bunlarda hiçbir yanlışlık yoktur...

Lütfen drekinci yapma..

Ne demek diyemez?Kainatın girift yapısı hassas düzeni ve bunlara hayran kalıp tesadüfi olmamaz diyen bilim adamları yalancı mıdır yani?

Bu sadece bakış açısı farklılığı..Sen baktığın yerde karmaşıklık görürsün.Ben aynı yere bakarım allaha bakan cihetiyle düzen görürüm..

Sevgili iLLeGaLTM, evrimi araştıran biliminsanları dinlerin yaratılış iddialarını çürütmek amacıyla davranmıyor. Canlıları, canlıların oluşumunu konu alan biliminsanları bunu kendi metotlarıyla araştırıyorlar. Allah yaratmıştır yaklaşımını, bakış açısını dikkate bile almazlar. incelenecek canlılar önlerinde durduğu halde, bunları bırakıp allahın peşine düşmek, allahı aramak, nafile bir çaba olur. Konu canlı ise, canlıların menşei ise elbette canlıların alt yapısını, üst yapısını canlıları ele alarak araştıracak. Allahı kapı dışında tutacak. Biliminsanları girift yapılar karşısında hayran kalıp, şoke olup aklı aradan çıkarmaz. Biliminsanları gözlerinin önünde duran, oluşmuş objektif gerçeğe bakarak, yok canım ihtimaller hesabı ile bu olamaz, olsa olsa allah yaratmıştır gibi bir fikre kapılamaz. Sonsuzda bir ihtimal olsa bile demek ki bu sonsuzda bir ihtimal gerçekeşmiş gözlerinin önünde durmaktadır. Bu sonsuzda bir iltimali, imkansız yapıp sonra da bu imkansızlıktan allah çıkarmak bilim insanının yaklaşımı olamaz. Böyle biliminsanları yalan söylememiş olsa bile bilimsel aklı kullanmamışlardır. Bilimsel akılda tanrının yeri yoktur. Tanrı fikri, yaratıcı fikri bir yorumdur ancak bilimsel bir yorum değildir. Tanrı fikrini önde tutan insanlar biliminsanı olamazlar. Müsbet bilimin öğretilerinden yararlanırlar. Bu öğretileri toplumsal yarar için de kullanabilirler. Ancak biliminsanı nitelemesini kazanamazlar. Forumumuzda müsbet bilim tahsil etmiş, müsbet bilim konularında meslek edinmiş insanlar var. Her muhammet geçtiğinde yanıma SAV yazan, her allah geçtiğinde yanına CC yazan insandan hiç biliminsanı ciddiyeti ve kuşkuculuğu beklenir mi? Bunlar inanclarını mesleklerinden önde tuttukları için biliminsanı olamazlar.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Vallahi drekinci ne diyeyim..

Gerçektende sizler bilimi ateizmin malı gibi sahipleniyorsunuz..

Oysaki gerçekler anlattıklarından çok daha farklı.Bugun bile tanrıya inanan bilim adamları her geçen gün yeni araştırmalar yapıyorlar.

Belki araştırmasını bilimsel metodla yazıyor ve yürütüyor.Ancak öte yandan araştırmasının yaratıcısına bakan yönünü kendi yorumu olarak sunuyor bizlere.Sunmakta haklıdır..Bu adam yalancı diyemezsin..

Sitelerde Paylaş

kainatın şarampolde yuvarlanmadığını iddia edebilmek için, kainatın tümünü görebiliyor olmanız gerekir illegal.

hadi buna hiç değinmeden geçelim. eğer diyorsan ki, dünya gezegeninde yaşam olduğuna göre kainat çökmemiş demektir; o zaman "çökmekten" kasıt nedir? karbon bazlı bir dünya canlılığı neden çökmemişlik karinesi olsun ki?

çürüyen bir et parçası bizim beslenmemiz anlamında çökmüştür. ama üzerinde milyonlarca mikroorganizma yaşamaya başlamıştır. onlar için çökmek değil doğmaktır etin çürümesi. onlar da canlı? nasıl olacak o zaman bu iş? neye göre, kime göre yani?

bakış açısı diyorsunuz ya, heh işte, o bakış açısını belki de siz daha dikkatli değerlendirmeyi deneyebilirsiniz.

belki de çökmüş, çürümüş kainatın mikroorganizmalarıyız biz dünya sakinleri ? "kainat şoförü" kadar tutarlı bir benzetme gibi geldi bana.

sizin sevdiğiniz tasvircilik üzerinden yorumlamaya çalıştım. aslında ben kainatta düzen olduğunu düşünmüyorum. çökmemiş dediğiniz şey samanyolu, o da şimdilik. çökeceği zaman da gelecek, kesin gelecek.

kara delikler var mesela. onların hepsi birer çöküş. yağ gibi ip gibi akıp giden bir yıldızda, belki de bir gezegen dolusu canlı yok oldu. onlar için kainat çökmüş oldu. standardizasyon yok sanırım sizin işlerde.

Sitelerde Paylaş

buradaki ateist arkadaşlar kusura bakmayın eğer karşınızdakine saygı göstermesseniz,insanlar doğmalarına daha çok sarılır.onlara salak aptal diyerek aşağılayarak biryere varamassınız,sıradan yobaz bir dinciden farkınız yok.herzaman karşınızdakinin yüzde elli ihtimal haklı olabileceğini düşünün

Sitelerde Paylaş

>>> İyide sen salaksın biz sana hakaret ediyor muyuz?

İşte aramızdaki fark bu. Sen ancak salak dersin. Biz ise sana salak olduğunu gösteririz.

Sen değil, ama birisi çıkmış ordan "biizm işte şöyle teknolojimiz varda, ama klorofil yapamıyoruz da.." diye sayıklıyor.

Şimdi, 1970'li yıllardan beri klorofil sentetik olarak yapılabiliyor. Hal böyleyken öyle diyen adama sen ne dersin? Bu yaptığı salaklık değilse nedir, buyur bir sen koy sıfatını?

Sitelerde Paylaş

>>> İyide sen salaksın biz sana hakaret ediyor muyuz?

İşte aramızdaki fark bu. Sen ancak salak dersin. Biz ise sana salak olduğunu gösteririz.

Sen değil, ama birisi çıkmış ordan "biizm işte şöyle teknolojimiz varda, ama klorofil yapamıyoruz da.." diye sayıklıyor.

Şimdi, 1970'li yıllardan beri klorofil sentetik olarak yapılabiliyor. Hal böyleyken öyle diyen adama sen ne dersin? Bu yaptığı salaklık değilse nedir, buyur bir sen koy sıfatını?

İnsanın bilgi düzeyine göre salaklık sıfatı ekliyorsun..

Tamam sen ona salak de.banada salak de..

Ama bu durumda din bilgisi noktasından cahil olmanda seni salak yapacak buna ne dersin anibal?

Salak terimi hakarettir.

Cahil desen hiçbir problem kalmaz.Ama sen hakaret etmek istiyorsun...İçindeki canavara bir dur de..

Sitelerde Paylaş

İnsanın bilgi düzeyine göre salaklık sıfatı ekliyorsun..

Tamam sen ona salak de.banada salak de..

Ama bu durumda din bilgisi noktasından cahil olmanda seni salak yapacak buna ne dersin anibal?

Salak terimi hakarettir.

Cahil desen hiçbir problem kalmaz.Ama sen hakaret etmek istiyorsun...İçindeki canavara bir dur de..

Cahil başka bir şey Illegal. Salak ise daha başka:

sıfat (ca:hil) Arapça c¥hil

1 . Öğrenim görmemiş, okumamış:

"Bu maskara sosyete bana cahil diye bakar."- H. E. Adıvar.

2 . Belli bir konuda yeterli bilgisi olmayan:

"Sansürcülerin çoğu cahil, tiyatrodan anlamaz kişilerdi."- M. And.

3 . halk ağzında Deneysiz, genç, toy (delikanlı veya kız).

salak -ğı

sıfat

Giyinişinden, konuşma ve davranışlarından seviyesiz, dengesiz ve saf olduğu anlaşılan

Giyinişinizi görmüyoruz. Ama sözleriniz burada. Eğer siz çıkıp, ortada bir sürü biyolog, şu bu varken, "amanda klorofili bile" gibi bir laf ediyorsanız, bu açıkca sizin seviyesiz, dengesiz ve saftirik olşunuzu gösterir. Ve bunun kelime karşılığı, salaktır.

Eğer yazan bensem, şuna dikkat et Illegal. Aptal, Salak, cahil, angut, gerzek vs. hiç birini hakaret olsun diye kullanmam. eğer ordaki şey aptallık ise ona salaklık demem. Bunu artık bir anla. Eğer salak diyorsam, git bak salak neymiş diye, ona göre ders alıp o salaklığı tekrar etme.

Bunlar hakaret için değil, belli bir durumu ifade için kullanılan sıfatlardır. Yapacağınız şey, o sıfatlara uygun davranmamaktır. Şu başlığa bir bak? Bu başlığı açmak açıkca bir salaklık değil mi, ateistforum gibi bir yerde?

Sitelerde Paylaş

Oysaki gerçekler anlattıklarından çok daha farklı.Bugun bile tanrıya inanan bilim adamları her geçen gün yeni araştırmalar yapıyorlar.

Belki araştırmasını bilimsel metodla yazıyor ve yürütüyor.Ancak öte yandan araştırmasının yaratıcısına bakan yönünü kendi yorumu olarak sunuyor bizlere.Sunmakta haklıdır..Bu adam yalancı diyemezsin..

Ben daha bu yaşıma geldim böyle bir şey ne işittim ne duydum..Neyi arıyor bu dediğiniz adamlar yani Tanrı'yı mı?Bir şekilde tanrının bir yerlerden fırlayp ahan da buradayım diyeceğini falan mı araştırıyorlar demek istiyorsunuz acaba??Türkiye gibi islami etki altında yaşayan

bilimadamlarından sözediyorsanız eğer zaten bizden bilimadamı falan çıkmıyor.. Yden bahsediyorsanız o zaten bilimadamı değil...Ben sizi anlayamadım şahsen..

Bilim tanrı inancıyla ilgilenmez..Hiç bir bilim adamı tanrıyı aramak üzere yola çıkmaz.Einstein izafiyet teorisini deneylerken, amacı bu bilimsel teorinin altından Allah'ın çıkıp çıkmayacağı değildi..

Bilim adamları mistik paranoyak hacı hoca takımları değildirler.Dediğiniz dalla ilgilenenler ilahiyatçılar olabilirler ancak..

Bilim haddini bilir.Ne dediğini ve ne yaptığını da.Bilim ölçer ve dinle Allah'la ilgilenmez.

tarihinde Allianoi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cahil başka bir şey Illegal. Salak ise daha başka:

sıfat (ca:hil) Arapça c¥hil

1 . Öğrenim görmemiş, okumamış:

"Bu maskara sosyete bana cahil diye bakar."- H. E. Adıvar.

2 . Belli bir konuda yeterli bilgisi olmayan:

"Sansürcülerin çoğu cahil, tiyatrodan anlamaz kişilerdi."- M. And.

3 . halk ağzında Deneysiz, genç, toy (delikanlı veya kız).

salak -ğı

sıfat

Giyinişinden, konuşma ve davranışlarından seviyesiz, dengesiz ve saf olduğu anlaşılan

Giyinişinizi görmüyoruz. Ama sözleriniz burada. Eğer siz çıkıp, ortada bir sürü biyolog, şu bu varken, "amanda klorofili bile" gibi bir laf ediyorsanız, bu açıkca sizin seviyesiz, dengesiz ve saftirik olşunuzu gösterir. Ve bunun kelime karşılığı, salaktır.

Eğer yazan bensem, şuna dikkat et Illegal. Aptal, Salak, cahil, angut, gerzek vs. hiç birini hakaret olsun diye kullanmam. eğer ordaki şey aptallık ise ona salaklık demem. Bunu artık bir anla. Eğer salak diyorsam, git bak salak neymiş diye, ona göre ders alıp o salaklığı tekrar etme.

Bunlar hakaret için değil, belli bir durumu ifade için kullanılan sıfatlardır. Yapacağınız şey, o sıfatlara uygun davranmamaktır. Şu başlığa bir bak? Bu başlığı açmak açıkca bir salaklık değil mi, ateistforum gibi bir yerde?

Anibal türk dil bigisi öğret demedim sana..

Karşında ki kişinin sana göre salak tanımına uyması ona salak demeni gerektirmez.

Belki o kişininde salaklıkla ilgili başka tanımları vardır.Oda sana salak desin mi?

Mesela sırf kainatın tesadüfi oluşumuna inanıyorsunuz diye sizi deli ilan edebilecek bir sürü insan tanıyorum.Yada sizi ''mal'' diye tanımlayacak...

Fakat kim ki böyle bir hakaret içeren tanımlamayı yüzlerce kişinin arasında yapar karşısına her zaman dikilmeye razıyım..

Sitelerde Paylaş

>>> Mesela sırf kainatın tesadüfi oluşumuna inanıyorsunuz diye sizi deli ilan edebilecek bir sürü insan tanıyorum.Yada sizi ''mal'' diye tanımlayacak.

Kainatın tesadüfi oluştuğuna inanmıyoruz. Kainatın tesadüfi olduğunu görüyoruz.

Ama siz sadece halüsinasyon görüyorsunuz.

Bu duruma da basitçe çatlak diyoruz. Eğer kainatın tesadüfi olduğunu göremiyorsan, körsündür, ama kalkıp onu yaratna bir şey var diyorsan, çatlak.

Sitelerde Paylaş

>>> Mesela sırf kainatın tesadüfi oluşumuna inanıyorsunuz diye sizi deli ilan edebilecek bir sürü insan tanıyorum.Yada sizi ''mal'' diye tanımlayacak.

Kainatın tesadüfi oluştuğuna inanmıyoruz. Kainatın tesadüfi olduğunu görüyoruz.

Ama siz sadece halüsinasyon görüyorsunuz.

Bu duruma da basitçe çatlak diyoruz. Eğer kainatın tesadüfi olduğunu göremiyorsan, körsündür, ama kalkıp onu yaratna bir şey var diyorsan, çatlak.

yanlış anlamışsın mesele sizin neye inanıp inanmadığınız değil...

Anlattığım gibi düşünen adamlar var..Sen kendi hakaretini savunmak adına o adamlarada sana hakaret etme yolunu açıyorsun bunu farkettirmeye çalışmıştım..

Yoksa şahsi olarak ben kimsenin mal yada deli olduğunu düşünmüyoyurm yanlış anlama..

Sitelerde Paylaş

>>> Sen kendi hakaretini savunmak adına o adamlarada sana hakaret etme yolunu açıyorsun bunu farkettirmeye çalışmıştım..

Etsin, ne olacak ki? Bak kaç keredir "ben tanrıyım layyyn, küçük dağları da büyük dağları ben yarattım" diyorum, gık bile diyebilen yok.

Sitelerde Paylaş

Ben sonuca göre kainattı düşünmedim.Aksine kainatı sonuca göre düşündüm..Kainatın geldiği şu nokta ilginç gelmeli hepinize..

Dediğim gibi senin dediğin gibi zilyon tane kaotik düzen ama nedense hala sarampole yuvarlanmadık...Milyarlarca yıldır..

Edit: Bunu imzalık iletilere atacaktım yanlış oldu silinebilir(:

tarihinde BRUTAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...