Jump to content

Artık Diyanet İşleri de Site Kapatabilecek

Recommended Posts

• İleti 58
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

d) Başkanlıkça incelenmek üzere havale edilen basılı, sesli ve görüntülü eserleri dini bakımdan inceleyerek yayınlanıp yayınlanamayacağına karar vermek

Burada diyanete site kapatma yetkisi filan verilmiyor.Zaten başlıkta geçen 6.madde de site kapatma yetkisi adresi olarak mahkemeler gösterilmiş.5.madde de diyanetin yetki alanı tanımını yapıyor.Dikkatli okursak ateistforum gibi siteler değil H gibilere önlemler alınmış olduğunu görürüz.Biz dinsel hüküm-fetva vermiyoruz tarikat cemaat gibi dinsel bir yapılanma içinde de değiliz.5.Madde de bizlik birşey yok.

Sitelerde Paylaş

marcos sen ateistmisin birader hakkaten..

Hani kafan çalışıyor ya bu yüzden sordum, baksana sazanlar nasıl atlamış hemen :lol:

Olan şu beyler: Tüzel kişilik olarak diyanete de, kendisi ile ilgili konularda mahkemeye başvuru hakkı tanınmış.

Hepsi bu B)

Benim vatandaş olarak sahip olduğum hakka diyanet tüzel kişilik olarak da hak sahibi.

Diyanete site kapatma yetkisi falan verilmiyor, bu konuda mahkemelerden talepte bulunma hakkı veriliyor.

Primitifler telaş yok, don't panik :lol:

Sitelerde Paylaş

Hani kafan çalışıyor ya bu yüzden sordum, baksana sazanlar nasıl atlamış hemen :lol:

Olan şu beyler: Tüzel kişilik olarak diyanete de, kendisi ile ilgili konularda mahkemeye başvuru hakkı tanınmış.

Hepsi bu B)

Benim vatandaş olarak sahip olduğum hakka diyanet tüzel kişilik olarak da hak sahibi.

Diyanete site kapatma yetkisi falan verilmiyor, bu konuda mahkemelerden talepte bulunma hakkı veriliyor.

desene yine laiklik paranoyasi uzerine bina olmus balon bir haber.bende milliyetten link filan olunca derinlemesine okumadan dogruymus gibi yorum yaptim.

bu kemalist kisilik bozuklugu adama aki kara karayi ak gosterir valla.psikiyatrik ciddi bir durum.

Sitelerde Paylaş

Diyanet işleri ateist forumlarda ki yazıları,görüntüleri vs. inceleyip bunlar din hakkında yanlış şeyler söylüyor ve insanları yanlış bilgilendiriyor diyip bu gibi siteler hakkında yasal işlem başlatabilir.

Yasal işlem başlatılmasını isteyebilir yasal işlem başlatamaz.Fakat bir kanunun tüzel ve gerçek kişilere istemde bulunma hakkı vermesi ayrıdır yaptırımda bulunma hakkı vermesi ayrıdır.

Bizde 5.madde ye dayanarak diyanetin haricindeki tüm islami sitelerin kapatılması için mahkemeye başvurabiliriz.

Fakat ateistforumun hiçbir işlevi 5.madde kapsamına girmiyor.Biz dinsel hüküm vermiyoruz.Fakat diyanete bizim hakkımızda mahkemelere mutaalada bulunma yetkisi verilmiş gibi duruyor.Bu da iyi olur muhatabımız belli olur H.Y gibilerin fantastik düşüncelerinden dolayı cezalandırlmaktan kurtuluruz.

Sitelerde Paylaş

Hepsi bu B)

metni ayrıntılı incelemedim; ama benim de aldığım ilk izlenim bu yöndeydi. kaldıki bu yetki pekçok kurumda zaten mevcut, bir de diyanet eklenmiş hepsi bu.

Sitelerde Paylaş

metni ayrıntılı incelemedim; ama benim de aldığım ilk izlenim bu yöndeydi. kaldıki bu yetki pekçok kurumda zaten mevcut, bir de diyanet eklenmiş hepsi bu.

Önce metni incele..

Bak ben sana bir iyilik yapıp, metni aşağıya alıyorum...

6'ncı maddede de şu ifade yer alıyor: "Beşinci fıkra kapsamına giren yayının internet ortamında yapılması halinde, Başkanlığın müracaatı üzerine, sulh hukuk mahkemesi bu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesi kararı verir. Bu kararın bir örneği gereği yapılmak üzere Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına gönderilir."

Buna göre artık Diyanet mahkemeye gittiği durumda site kapatılmasını isteyecek. Üst kurum olarak da Türkiye'de dini konularda başka kurum bulunmuyor. Böylece Diyanet'in kapatma isteği gerçekleşecek.

Burada ilginç bir durum var ve çoğunuzun dikkatinden kaçıyor.

Aslında açıklama gayet güzel..

Diyanet diğer kurumlardan farklı olarak, din konusunda en üst basamak. Zirvede yer alıyor.

Yani dediği dedik.

Diyanetin kapatılması için mahkemeye gittiği site, kendini savunacak bir üst mercinin görüşünü alamaz.

Çünkü öyle bir merci yok.....

Yani Diyanet istediği anda, istediği siteyi, istediği gerekçe ile, istediği zaman kapatabilir.

Aslında bu yasa bu haliyle Anayasamıza aykırı olabilir.

Üzerinde düşünmek lazım ama kim düşünecek....

Bir sürü öküz meclisi doldurmuş... CHP daha mı AKP'den.. Onlar da başka türkü öküz...

Budurumda Diyanetin site kapatma kararını ancak Anayasa mahkemesi bozabilir. Kim ve ne Anayasa mahkemesinde dava açabilir?

Sitelerde Paylaş

Önce metni incele..

Bak ben sana bir iyilik yapıp, metni aşağıya alıyorum...

Burada ilginç bir durum var ve çoğunuzun dikkatinden kaçıyor.

Aslında açıklama gayet güzel..

Diyanet diğer kurumlardan farklı olarak, din konusunda en üst basamak. Zirvede yer alıyor.

Yani dediği dedik.

Diyanetin kapatılması için mahkemeye gittiği site, kendini savunacak bir üst mercinin görüşünü alamaz.

Çünkü öyle bir merci yok.....

Yani Diyanet istediği anda, istediği siteyi, istediği gerekçe ile, istediği zaman kapatabilir.

Aslında bu yasa bu haliyle Anayasamıza aykırı olabilir.

Üzerinde düşünmek lazım ama kim düşünecek....

Bir sürü öküz meclisi doldurmuş... CHP daha mı AKP'den.. Onlar da başka türkü öküz...

Budurumda Diyanetin site kapatma kararını ancak Anayasa mahkemesi bozabilir. Kim ve ne Anayasa mahkemesinde dava açabilir?

hacı... anayasa'da zaten ''dini ve manevi değerleri tahkir'' gibi bir suç tanımı mevcut ve bu tanım kanun uygulayıcılar(hani hsyk ile denetlenip laikliğin de koruyucusu mahkemeler)tarafından oldukça keyfi biçimde uygulana gelmekte. bunun bir benzeri ''atatürk'' için de var ve aynı keyfiyette yorumlanıyor söz gelimi.

bu konudaki görüşüm değişmedi; zira, başbakanlık bu madde olmadan da keyfi biçimde birçok siteye sansür uygulayabiliyor, üstelik yasal bir yetkiyle dahi değil; üstelik mahkeme kararı bile olmadan.

bu da mevcut duruma, diyaneti de dahil etmek; ona da şikayet hakkı tanımaktan öte gitmiyor. maddeyi onayladığım düşünülmesin, akp'nin tarzına/siyasetine kesinlikle uygun bir madde. aynı hükümetin ilk icraatlarından biri de zina yasası teşebbüsüydü zaten.

Sitelerde Paylaş

hacı... anayasa'da zaten ''dini ve manevi değerleri tahkir'' gibi bir suç tanımı mevcut ve bu tanım kanun uygulayıcılar(hani hsyk ile denetlenip laikliğin de koruyucusu mahkemeler)tarafından oldukça keyfi biçimde uygulana gelmekte. bunun bir benzeri ''atatürk'' için de var ve aynı keyfiyette yorumlanıyor söz gelimi.

bu konudaki görüşüm değişmedi; zira, başbakanlık bu madde olmadan da keyfi biçimde birçok siteye sansür uygulayabiliyor, üstelik yasal bir yetkiyle dahi değil; üstelik mahkeme kararı bile olmadan.

bu da mevcut duruma, diyaneti de dahil etmek; ona da şikayet hakkı tanımaktan öte gitmiyor. maddeyi onayladığım düşünülmesin, akp'nin tarzına/siyasetine kesinlikle uygun bir madde. aynı hükümetin ilk icraatlarından biri de zina yasası teşebbüsüydü zaten.

Anayasamızda öyle bir madde yok. Onun tam tersine yorumlanacak maddeler var.

Bize hangi Anayasa maddesinden bahsettiğini delili ile göstermelisin.

Yani Anayasada var olan konu ile ilgili maddeyi göster.

Sitelerde Paylaş

Vala zensen burası Türkiye.İnsan haliyle tedirgin oluyor.Atatürk'e hareket ediliyor diyip youtube u kapatan bozuk zihniyette olanlar yarın Muhammed'e hakaret ediliyor diyip bu siteyi engelleyebilir.Bu ülkede,metalci selamı veren gençleri devlet büyüğüne hakaretten tutuklatan bir başbakan var.İnsan haliyle korkuyor tabi.Yasak yasak nereye kadar bakalım.

Ateistforum'un daha önce erişime kapatılmadığını mı sanıyorsunuz? Yanılıyorsunuz, tam iki kere Türkiye'den erişime kapattırıldı. (Mesela orjinalve temel adres ateizm.org idi, deneyin bakalım adresi yazınca ne görüyorsunuz...)

Gördüğünüz gibi foruma hala erişilebiliyor. Kapatırlarsa yine erişilecektir. Çareler mevcuttur...

Sitelerde Paylaş

Ateistforum'un daha önce erişime kapatılmadığını mı sanıyorsunuz? Yanılıyorsunuz, tam iki kere Türkiye'den erişime kapattırıldı. (Mesela orjinalve temel adres ateizm.org idi, deneyin bakalım adresi yazınca ne görüyorsunuz...)

Gördüğünüz gibi foruma hala erişilebiliyor. Kapatırlarsa yine erişilecektir. Çareler mevcuttur...

Sorun bu değil.Elbette çareler mevcut.Ama sorun, bu zihniyettekilerin bu ülkeyi yönetiyor olması.Bir türlü bunlardan kurtulmuş olamıyor olmamız.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...