Jump to content

Allahın Tasarımı Error veriyor

Recommended Posts

1 saat önce, Dindarr yazdı:

Bütün mevcudat Allahın isimlerinin ve sıfatlarının zuhurudur. Allah bütün mevcudat ile birdir. adet sisteminde çiftin karşılıuğı olan bir değildir

Allah mahlukatına temas etmekden veya uzak durmaktan münezzehtir zira hiç bir şey yok ike Allah var idi şimdide aynen öyledir Allahın birliği sayıdaki bir değil bunu anlarsa okuyan arkadaşım bu iş hal olucak

bütün mevcudat Allahın isimlerin ve sıfatlarının zuhurudur

mesela İblis Allahın ismi mudil ismine mazhardır onun için iblis insanları kandırır. hidayete götüremez

meleker Allahın safi rahmetine mazhardır o yüzden hiç sinirlenmezler 

İnsan ise allahın bütün isimlerine mazhardır insanları kandırır sinirlenir veya hidayet sevk eder.  doyurur daraltır genişletir. anlatabiliyem mi bilmiem bunu anlasanız iş hal olucak

Bunları nereden biliyorsun? Yoksa Allah katından bir ahit mi aldın? Sen yoksa "Ona ne ile seslenirseniz seslenin, en güzel isimler Allahındır" ayetini hiç okumadın mı? Hayır, Allah tan gelen hiç bir kitapta yazmayan şeyler söylüyorsun. Resmen uydurmaya başlamışsın. İnan uydurmalarla ilerleyeceksek, kendimizi haklı çıkarmak için yalana başvuracaksak bu dünyanın çivisi çıkar.

tarihinde Yeremya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 187
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 saat önce, Mindsurfer yazdı:

Konuyu "Allah'ın tasarımında hata" deyimiyle ele alırsak, sanki doğada bir tasarım varsa, bunun Allah ile ilgisi olabilecekmiş, gibi bir algıya sebep olabiliriz. Neticede hatalı da olsa bir tasarım var.

Ancak, mantıksal açıdan ciddi bir analiz yapacak olursak, tanrı bir tasarım yapamaz;  Çünkü bunun için, planlama, öğrenme, keşfetme, hayal kurma gibi özelliklerin bulunması gerekiyor. Deneme yanılma da içeren araştırma ve geliştirmeler yapması gerekiyor. Bunlara ihtiyaç duyan bir varlığın tanrı sıfatı düşer.

Tanrı, istediğini direkt elde eden varlık demektir. Bu özellik de, amaç ve hedeflerden yoksun ucube bir karakter yapısına sahip putları tanımlar.

İşte ateistlerin çoğunun hatası da burada başlıyor, inkar ettikleri tanrının sıfatlarını görmezden geliyorlar. Oysa inkar ederken de o sıfatlarıyla birlikte inkar etmiyorlar mı?

tarihinde Yeremya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, Yeremya said:

İşte ateistlerin çoğunun hatası da burada başlıyor, inkar ettikleri tanrının sıfatlarını görmezden geliyorlar. Oysa inkar ederken de o sıfatlarıyla birlikte inkar etmiyorlar mı?

ah mindsurfer ah..(oradaki tasarım bir kinaye, hani "sözde" tasarım)

Yeremya sen ne diyorsun? Bu nasıl bir cümle? Oksimoron resmen.. Sen zeus'u redderken tersini mi yapıyorsun? Ya da aynı yönergeyi mi izliyorsun n'apıyorsun anlamadım ki nasıl insanlarsınız..?

Hep varolan, üstüne üstlük bilinçli, üstüne üstlük her şeyi bilen ve her şeye kadir bir şeye; hem de sıfatlarındaki çelişkilere rağmen, sıfatları ve eylemler arası çelişkilere rağmen, hem de ona bir isim takarak, hem de yalnızca benimki doğrudur diyerek, hem kavranamaz hem hiçbirşeye benzemez deyip hem de kavranarak inanılmasını bekleyerek, varoluşu gereği, tabiatı gereği mantık dışı olan, bizim gibi bir arayüzle canlılar algılayarak bilebilen  için mantık dışı olmak zorunda olan bir şeye hoppadanak inanıveriyorsunuz. Meleklere cinlere- şeytana- cennet vb. bilimum yüzüklerin efendisi solda sıfır kalır.. İnanmak ne kelime, buralara gelip ateistlerin şöyle de hatası diye höykürecek kadar da emin oluyorsunuz..Bir de inanmayanları hangi akla hizmet bilinmez bir şekilde şaşırıp eleştiriyorsunuz, ama birileri çıkıp onca deneye bulguya gözleme dayalı a-posteriori bilgileri getirince o ana kadar tatilde olan beyi-ninizdeki firewaller birden uyanıveriyor ve sözde mantık kumkumasu kesiliyorsunuz..

A priori bilginin en babasına sorgusuz sualsiz biat eden sizler, a-posteriori bilginin denkelştirebildiğimiz en üst versiyonuna ise burun kıvırıyorsunuz..

Bir bar falan düşünün: Kapıdaki güvenlik görevlilerinin kimliksiz bir kısım ahaliyi sorgusuz sualsiz içeri alıp, tam aksine kimliğini ibraz edenleri ise "ne bilelim sizin it kopuk serseri terörist olduğunuzu.." gibisinden bi bir şüpheyle geri çevirmesi gibi..Beyninizdeki o kerameti kendinden menkul çifte standardınıza turp sıkayım e mi..kusura bakma.

Kuzum, siz "ne olsa inanmazdınız" hele söylesene bi..?? Bakalım stoklarda kalmış mı?

Ne laftan anlıyosunuz ne ondan ne bundan..Richard Lenski falan mal tabi boşuna götünü yırtıyo e-colilerle laboratuvarda. Adam sende, baksana bizim müslümanlara iki sıfat bi tükenmez kalem 1500 sene önce çözmüşler olayı..https://tr.wikipedia.org/wiki/E._coli_uzun_vadeli_evrim_deneyi

"Sözde" allahın  "sözde" tasarımı buz gibi de error veriyor. Error vermek ne kelime, resmen derme çatma. Bunu artık sindirin.

Sıfatmış!

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, Yeremya said:

Bunları nereden biliyorsun? Yoksa Allah katından bir ahit mi aldın? Sen yoksa "Ona ne ile seslenirseniz seslenin, en güzel isimler Allahındır" ayetini hiç okumadın mı? Hayır, Allah tan gelen hiç bir kitapta yazmayan şeyler söylüyorsun. Resmen uydurmaya başlamışsın. İnan uydurmalarla ilerleyeceksek, kendimizi haklı çıkarmak için yalana başvuracaksak bu dünyanın çivisi çıkar.

Allah dilediğini saptırır dilediğini doğru yola iletir. Nokta. 

İblis Allahın mudil ismin mazhardır. İblis ile Allah dilediğini saptırır.  İblis kesinlike Allahın hadi ismine yani hideyet götüren ismine mazhar olamaz. sayın yeremya

bende teremya :D kasu u lu te

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, teflon said:

"Sözde" allahın  "sözde" tasarımı buz gibi de error veriyor. Error vermek ne kelime, resmen derme çatma. Bunu artık sindirin.

Eğer Kainat senin istediğin Mükemmelliyette olsaydı. O vakit Sen olurdun Allah olmazdı.

Bu kainat Allah istediği mükemmelliyettedir, kusura bakma olur mu? :D Çünkü Allah var sen yoksun. Kainat onun istediği gibidir 

Sen buna İman etmeyip Allahın yaptıklarından İkrah eder tiksinirsen Bu iman olmaz İkrah olur 

iman ayrırdır kamon, İkrah ayrıdır kamon :D anlatabiliyom mu bilmiyorum umarım anlattım inşalllaaaah :D

Allaha göre bütün Kainat mükemmeldir Kötülük yoktur. bir şeyin kötü olması bize göredir başkasına göre iyide olabilir. değişir.

Ama Bütün talihler kaderler bahtlar yaratılan herşey Allah'a göre cennet gibidir. size selamımı yolar, el sallarım hey hey diye sayın gıranit kardeşim ayyy pardon teflon kardeşim :D  :DAS:AS:AS:As

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
58 minutes ago, Dindarr said:

Eğer Kainat senin istediğin Mükemmelliyette olsaydı. O vakit Sen olurdun Allah olmazdı.

Bu kainat Allah istediği mükemmelliyettedir, kusura bakma olur mu? :D Çünkü Allah var sen yoksun. Kainat onun istediği gibidir 

Sen buna İman etmeyip Allahın yaptıklarından İkrah eder tiksinirsen Bu iman olmaz İkrah olur 

iman ayrırdır kamon, İkrah ayrıdır kamon :D anlatabiliyom mu bilmiyorum umarım anlattım inşalllaaaah :D

Allaha göre bütün Kainat mükemmeldir Kötülük yoktur. bir şeyin kötü olması bize göredir başkasına göre iyide olabilir. değişir.

Ama Bütün talihler kaderler bahtlar yaratılan herşey Allah'a göre cennet gibidir. size selamımı yolar, el sallarım hey hey diye sayın gıranit kardeşim ayyy pardon teflon kardeşim :D  :DAS:AS:AS:As

Benim kainattan beklediğim mükemmeliyet falan yok, benim adıma atıp tutma. Bunu da adet edindiniz. Neden, çünkü anca böyle sizin şablona uyuyor. Mükemmel falan olmadığını ben zaten biliyorum....Arkadaş ikide bir mükemmel kainat, mükemmel o bu şu diye ortaya zıplayan sizlersiniz. Ağızlarınızın payını veren de bizler. Mükemmellik teranesinin ortada dönüp durmasını nedeni budur.

Allahın istediği mükemmeliyette olmasından bana ne; bunu ben ne bilebilirim, ne de tespit edebilirim. Mükemmeliyet konusunda da küsküyü yiyince "ama o allahın istediği mükemmelliktir yaa.." diye çevirmeye başlayıp kıvır kıvır kıvranmanız da ayrıca keyifli oluyor hani :)

Sorun şu ki(tabi sizin açınızdan) herşeyin allah tarafında öyle olması ve bu tarafta ise ne mükemmel ne de başka bir şey olduğunun görülmesi sizin o temcit pilavı gibi kullanmaya kalkıştığınız mükemmellik argümanınızı kullanabime şansınızı tamamen ortadan kaldırıyor.

Evren, dünya her şey bizim tarafımızdan bakıldığında hiç de mükemmel değil ve kötülük de gani gani var. Peki bu allah istediği için mi öyle, yoksa olmadığı için mi veyahut ortada beceriksiz bir yaratııcı olduğu için mi?

Allah tarafında mükemmelliktir odur budur diye kendi dünyanızda atıp tutun, kendinizi kandırmaya devam edin. Ama bir daha sakın karşımıza mükemmellik argümanıyla falan gelmeyin e mi. Buralarda sökmez.

Köteğe doymadınız. O zaman devam.

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, teflon said:

Benim kainattan beklediğim mükemmeliyet falan yok, benim adıma atıp tutma. Bunu da adet edindiniz. Neden, çünkü anca böyle sizin şablona uyuyor. Mükemmel falan olmadığını ben zaten biliyorum....Arkadaş ikide bir mükemmel kainat, mükemmel o bu şu diye ortaya zıplayan sizlersiniz. Ağızlarınızın payını veren de bizler. Mükemmellik teranesinin ortada dönüp durmasını nedeni budur.

Allahın istediği mükemmeliyette olmasından bana ne; bunu ben ne bilebilirim, ne de tespit edebilirim. Mükemmeliyet konusunda da küsküyü yiyince "ama o allahın istediği mükemmelliktir yaa.." diye çevirmeye başlayıp kıvır kıvır kıvranmanız da ayrıca keyifli oluyor hani :)

Sorun şu ki(tabi sizin açınızdan) herşeyin allah tarafında öyle olması ve bu tarafta ise ne mükemmel ne de başka bir şey olduğunun görülmesi sizin o temcit pilavı gibi kullanmaya kalkıştığınız mükemmellik argümanınızı kullanabime şansınızı tamamen ortadan kaldırıyor.

Evren, dünya her şey bizim tarafımızdan bakıldığında hiç de mükemmel değil ve kötülük de gani gani var. Peki bu allah istediği için mi öyle, yoksa olmadığı için mi veyahut ortada beceriksiz bir yaratııcı olduğu için mi?

Allah tarafında mükemmelliktir odur budur diye kendi dünyanızda atıp tutun, kendinizi kandırmaya devam edin. Ama bir daha sakın karşımıza mükemmellik argümanıyla falan gelmeyin e mi. Buralarda sökmez.

Köteğe doymadınız. O zaman devam

Bundan senin daha yeni mi haberin oldu.. sizin sorduğunuz bu sorular çoktan tozlu raflara kaldırıldı cevapları çoktan verildi.

ben bunu intyernette neşredeli yıllar oldu.. 

hem seninde bilmen gerekir  beynini çalıştırıyorsan .. İslam alimlerini Kainatta Şer olmadığını şer'in bize göre olduğunu ALlaha göre ise şer olmadığını yüzyıllardır söylüyorlar be azizim sen bunları anlayamamışsan ben sana ne diyim 

hatta hayır ve şerrin allahtan geldiğini derken. Onlar hayır ve hayrın Allahtan geldiğine iman ederler..

Zira bak ne diyor

min şerri ma halak

Min kelimesi tebiz içindir

yani "şer olan şeylerin bir kısmından" Allaha sığınılır... Şerrin tümünden allaha sığınılmaz zira Şer de hakikatte hayırdır.  ancez ku beybi lalhalalal firenk sinatrayı dinliyor musun adam öldü ama ben dinliyorum yok şaka bende dinlemiyorum adı aklımda kalmış rahmetlinin :D

hülasa bir şeyin şer olması bize göredir Allaha göre Şerrin vucud yoktur bunu yüzyıllardır söylüyorlar be azizizatuuuum :D

iyi günler giranit abi :D asasa

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Dindarr yazdı:

Evet, bazı arapların uydurduğu bu tanrıya göre, sadece kendisi için kötü olan şey kötüdür. Tanrının vicdanı olamaz. doğrudur. Zaten o yüzden "Allah için zaman diye bir kavram yoktur" deniliyor. 

Tanrı ve dinlerin, nasıl insani hiç haline getiren, insan hayatını değersizleştiren bir inanç yapısına sahip olduğu, yazdıklarından gayet iyi anlaşılıyor.

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, Mindsurfer said:

Evet, bazı arapların uydurduğu bu tanrıya göre, sadece kendisi için kötü olan şey kötüdür. Tanrının vicdanı olamaz. doğrudur. Zaten o yüzden "Allah için zaman diye bir kavram yoktur" deniliyor. 

Tanrı ve dinlerin, nasıl insani hiç haline getiren, insan hayatını değersizleştiren bir inanç yapısına sahip olduğu, yazdıklarından gayet iyi anlaşılıyor.

ayet: dünya hayatı oyun ve eğlenceden ibarettir.

zengin zengin rölünü fakir fakir rölünü hakkıyla yerine getirmeli. rölü vermek deiştirmek mutlak kudretin işidir.

hayvanda hayvan olan rolünü yerine getirir..  aaaaa sen dersin ki  O  hayvan yavrusunu yedi. hayır canım film icabı :D kamooooon hahahaha aaaaayay hevdi badi 

Allaha göre kötülük yoktur bunlar birer oyundur.. tabi bu oyunda hikmetsiz boş eğlence olsun diyede değildir öyle ayette vardır..

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, Yeremya yazdı:

Birşeyin inkar edilmesi için ispatlanması şarttır ! Tarihte tanrının varlığını ispatlayan tek bir kişi dahi görülmedi. Ayrıca bu varlığın tek sayıda, ölümsüz ve tüm zihinleri aynı anda takip edebilen bir varlık olduğunu nasıl ortaya koyacaksınız? 

Tanrı ispatlanırsa, zaten her din taraftarı ayrıca bunun kendi tanrısı olduğunu ispatlamak zorundadır !

Doğada, evrende bir akıl unsuru var... eee peki bunun Allah'la ne gibi bir alakası olabilir...?  

Diyelim ki kaldığın kentin dağlarının arkasında sevgilin var. Bir çiçeğin parçası uçup balkona konuyor.. "bunu mutlaka benim sevgilim yollamıştır" diyorsun... Böyle desteksiz bir sallama kabul edilebilir mi?

Ayrıca tanrının sıfatları da kendisi gibi insan uydurmasıdır, kişiye göre değişir. "Ben tanrıyla reportaj yaptım" diyen varsa lütfen videosunu eklesin.

Diyelim ki, tanrının varlığı ispatlandı. Bu durumda yukarıdakilere ek olarak, ayrıca bu tanrının hiçbir şekilde algılanamayan bir varlık olduğunu ispatlamanız gerekir ki, bu dinlere ait bir tanrı olabilsin ......

Peki soruyorum..... bu nasıl olacak.........?

Böyle birşeyin ispatı zaten olamaz. hiçbir şekilde algılanamayan bir varlığın, doğal olarak ispatı da söz konusu değildir !

O yüzden böyle birşey sadece onun adına konuşan insanların yorumlarından ibaret kalmaya mahkumdur !

İşte bu nedenlerle, tanrıya inanmayan insanı, inkar etmekle suçlamak kesinlikle akıl ve ahlak dışı bir davranıştır !

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Mindsurfer said:

Evet, bazı arapların uydurduğu bu tanrıya göre, sadece kendisi için kötü olan şey kötüdür.

Tanrının vicdanı olamaz. doğrudur.

beacuse : Bikavs bikavs lütfen :D

Sen kainatta baktığın vakit kötülükler görür ve bu kötülüler içinde bocalarken yahut vahşi doğa kanunlarına bakıp kendi saaadetin için  başkalarını ezip geçmek elbette  doğa kanunudur küçük balık büyük balığı yutar dyip diğer hayatları yıpratmaktan çekinmezken... 

Hakiki Dindarlar dikkat hakiki dindalar. Kainatta kötülük olmadığı endişeye kapılıp isyan bayrakları açıp kaşlarını çatmamak gerektiğini bilip daima olumlama yaptıklarından

huzur içinde yaşarlar.. Kaderin sırlarını bilmediğimizden iyi olan şeyleri almak kötü olan şeylerden kaçınmak ile mükellefiz. 

Allah bize iyiy kötüyü ayırmak için akıl vermiş, görmek için göz vermiş, yürümek için ayak vermiş, işitmek için kulak vermiş

Bana akıl verdi sahasından kullandın

görmek için göz verdi neyi görülecekse gördüm

işitmek için kulak verdi ne işitilecekse gittim işittim

yürümek için ayak verdi nereye yürülücekse yürüdür bütün bunlaı yerli yerinde yaptım ama benim elimi 100 lita geçti Heeeeeh beni benden iyi bilen ban ne lazımsa onu verir

işte tevekkül budur.

yoksa kazancı yetmediği vakit başkalarının özelliklede banka kapısının kapısını çalmaya gitmez.. ona buna minnet etmez

benim tevekkül ettiğim kapı seninde onunda ne varsa hepsinin üstünde bir kapıdır

gayem halis olduğundan dolayı Allah beni işimde muvaffak edecek der  işte tevekkül budur...

öbürü acımazsız doğka kanunlarına inandığından dolayı hayatını bocalyaarak geçer banka kapaılarında geçer ona buna minnet ederek gecer.. kazancı yetmediği vakit

şimdi söyle bana hangimizin hayatı değersiz ke moooooon :D

Hakiki dindarlara Banka kapısı kapalıdır kredi kartı kullanmaz bankaya para yatırmaz Zira dünyadaki savaşların sebebi bankadır

bankayı kaldır faizi kaldır savaş olmaz..

Allah faizi kaldır demekle banka kapısını kapa der anlatamıyoruz galiba..

Zira banka muhtaç bekler Allahla harp eder. Allahta kendisiyle harp edeni tepeler. onun için insanlık alemi inliyor.. 

dünyadan bankaları kapa savaş olmaz artık bir daha

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, Dindarr said:

Bundan senin daha yeni mi haberin oldu.. sizin sorduğunuz bu sorular çoktan tozlu raflara kaldırıldı cevapları çoktan verildi.

ben bunu intyernette neşredeli yıllar oldu.. 

hem seninde bilmen gerekir  beynini çalıştırıyorsan .. İslam alimlerini Kainatta Şer olmadığını şer'in bize göre olduğunu ALlaha göre ise şer olmadığını yüzyıllardır söylüyorlar be azizim sen bunları anlayamamışsan ben sana ne diyim 

hatta hayır ve şerrin allahtan geldiğini derken. Onlar hayır ve hayrın Allahtan geldiğine iman ederler..

Zira bak ne diyor

min şerri ma halak

Min kelimesi tebiz içindir

yani "şer olan şeylerin bir kısmından" Allaha sığınılır... Şerrin tümünden allaha sığınılmaz zira Şer de hakikatte hayırdır.  ancez ku beybi lalhalalal firenk sinatrayı dinliyor musun adam öldü ama ben dinliyorum yok şaka bende dinlemiyorum adı aklımda kalmış rahmetlinin :D

hülasa bir şeyin şer olması bize göredir Allaha göre Şerrin vucud yoktur bunu yüzyıllardır söylüyorlar be azizizatuuuum :D

iyi günler giranit abi :D asasa

dindarr bak senle bir ilki gerçekleştirelim: insan gibi münazara edelim. Gayet düz ve basit.

Başlıyorum:

Şimdik güzel kardeşim siz bizim gibi ateist kafir satanist iflah olmaz her türlü kötülüğü melaneti barındıran sapıtmışların karşısına her iki üç vakitte bir mükemmellik argümanıyla geliyorsunuz. Nedir o canına yandığım argüman: İşte bak bu evren çok muntazamdır, canlılık şöyle kusursuzdur vb.vb..yani hülasası mükemmeldir. Bu mükemmellik sadece bir yaratanın, yaratandan da öte bir tanrı yaradanın eseri olabilir.

Biz de buna karşılık diyoruz ki; ne evren ne de canlılık mükemmeldir. İşte kaos, entropi, larynx siniri, imperfect adaptasyonlar şunlar bunlar. Ki mükemmellik nedir diyoruz, bunun için bir referans çatınızın olması gerekli o da yok falan. Yani senin anlayacağın mükemmelliğin olmadığını, hatta bunun için bir referansın dahi olmadığını buz gibi ortaya koyuyoruz.

Bunu farkeden, anlayan, idrak eden ve jetonu düşen sizler ise bu sefer dümeni başka tarafa kırıyorsunuz:  e şimdi onlar allah öyle istefiği için öyle, hepsinin bir hikmeti var..ve en ssonuncusu da, onlar allaha göre, allah katında mükemmel. Allah katında kötü değil bla bla..Yani ne bizim ne sizin ne de hiçbir ademoğlunun kavrayamayacağı bir noktaya çekiyorsunuz, öteliyorsunuz, daha doğrusu kaçırıyorsunuz..

1- E ben(ya da biz) diyoruz ki: E hadi peki öyle olsun.ama o zaman mükemmellik ya da kötülük vs. argümanlarını da kullanamazsınız ama. Çünkü

1a- Zaten onları bizim algımzın ötesine çektiniz. Transandent hale getirdiniz.

1b- Ayrıca bunun gerçekten tanrı böyle istediği için mi, yoksa bir tanrı olmadığı için mi böyle olduğunu bi-le-mez-si-niz.

2- Neticede ve en nihayetinde her iki tarafında kabul ettiği vakıa şu: ne evren, ne dünya ne de canlılık mükemmel. Buz gibi de hatalı ya da artık ona her ne derseniz deyin. Ve yine buz gibi kötülükler de orada.

Şimdi; 1, 1a, 1b ve 2'de anlaştık mı, hem fikir miyiz?

İşte tam burada Mindsurfer'ın söylediklerine geliyoruz: "Tanrı ve dinlerin, nasıl insani hiç haline getiren, insan hayatını değersizleştiren bir inanç yapısına sahip olduğu, yazdıklarından gayet iyi anlaşılıyor."

Gerisi laf-ı güzaf. Ben bunu ister şimdi öğrenmiş olayım, ister yarın öğleden sonra, ister çıkmaz ayın son çarşambası. Önemli değil, kabulümdür.

granit abi de güzelmiş yalnız. :) Son zamanlarda yaratıcı olmaya başladınız yalnız bak hakkınızı vereyim.

(Not: ya bak şimdi gördüm: Hem " Allah bize iyiyi kötüyü ayırmak için akıl vermiş, görmek için göz vermiş, yürümek için ayak vermiş, işitmek için kulak vermiş" Hem de o allah katında iyi, kötü mükemmel, biz anlayamayız...ikisi bir arada nasıl oluyor acep? Not2: Ha, Tevekkül dediğin anda kendi kalene en büyük golü atmış oluyorsun zaten)

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
23 saat önce, sağduyu yazdı:

Tabii, mesela küçücük bir çocuğa tecavüz edip öldüren bir sapık Allah'ın sadist, acımasız, vahşi ve sapık karakterinin zuhurudur.

Ama siz şöyle bir şey yapıyorsunuz. Sadece okuyarak anlamaya çalışıyorsunuz. Kuran bir Felsefe kitabı değildir. Din kitabıdır. Bu kafayla hiçbir dini öğretiyi anlamanız gibi bir olasılık bile yok. Bu fizik kitabı değil. Eski Ahit biraz Roman gibidir. Ama onu da bu şekilde anlayamazsınız. Bence pratik çok önemli. Dinde en önemli unsur uygulamadır. Biraz da bu açıdan yaklaşmak gerek. Ama siz onu da Antropoloji araştırması haline getirirsiniz.

Ama evet. O zaman felsefi açıdan, "din yoktur" da diyebiliriz. Descartes kitabı gibi de okunmaz yani :)

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, Mindsurfer yazdı:

Tanrının tasarlaması diye bahsedilen şu; Yani herşeyi önceden biliyor ve o direkt oluşuyor. buna tasarım demek, insanlığın tüm çalışma ve fedakarlıklarını hiçe saymaktır !

Birşey planlamak için, önce bir istek olması gerekir. istekler ise ihtiyaçlardan doğar. Bir varlık tüm evrene hakim ve ölümsüz ise nasıl ve neye ihtiyacı olacaktır?

Kendi özellikleri de bedavadan gelmiş, herşeyi emeksiz haketmeden elde eden "tanrı" denilen zırvalığın, "tasarım" ile bağdaştırılması, insan vicdanına ve zekasına büyük bir hakarettir ! 

Tanrı bu özelliği ile "başarma" yetisinden dahi yoksun iken, nasıl tasarlama yapmasından bahsedebiliriz? 

Böylesine bir anlamsızlık ve beleşciliğe bu kadar değer verilmesi, ne yazık ki insan emeğinin ve haklarının da ikinci plana atılmasına sebep olmaktadır.

Sonuç olarak, tasarlama, amaç, akıl, bilinç gibi özellikler insana ve insanın geldiği doğal canlılık sistemlerine aitdir. Putlarla ilgisi yoktur.

Bu dediğin de biraz Stewen Hawking'İ çağrıştırıyor. Einstein'ın "Tanrı" tanımlaması buna benzer bir şeydir. Yani Big-Bang'den önceki ilk neden.

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, Dindarr yazdı:

Bütün mevcudat Allahın isimlerinin ve sıfatlarının zuhurudur. Allah bütün mevcudat ile birdir. adet sisteminde çiftin karşılıuğı olan bir değildir

Allah mahlukatına temas etmekden veya uzak durmaktan münezzehtir zira hiç bir şey yok ike Allah var idi şimdide aynen öyledir Allahın birliği sayıdaki bir değil bunu anlarsa okuyan arkadaşım bu iş hal olucak

bütün mevcudat Allahın isimlerin ve sıfatlarının zuhurudur

mesela İblis Allahın ismi mudil ismine mazhardır onun için iblis insanları kandırır. hidayete götüremez

meleker Allahın safi rahmetine mazhardır o yüzden hiç sinirlenmezler 

İnsan ise allahın bütün isimlerine mazhardır insanları kandırır sinirlenir veya hidayet sevk eder.  doyurur daraltır genişletir. anlatabiliyem mi bilmiem bunu anlasanız iş hal olucak

Dİndarr açığa alınan öğretmenlerin yerine seni din öğretmeni olarak tayin etmek isterlerse kabul etme.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, leonardo18 said:

Ama siz şöyle bir şey yapıyorsunuz. Sadece okuyarak anlamaya çalışıyorsunuz. Kuran bir Felsefe kitabı değildir. Din kitabıdır. Bu kafayla hiçbir dini öğretiyi anlamanız gibi bir olasılık bile yok. Bu fizik kitabı değil. Eski Ahit biraz Roman gibidir. Ama onu da bu şekilde anlayamazsınız. Bence pratik çok önemli. Dinde en önemli unsur uygulamadır. Biraz da bu açıdan yaklaşmak gerek. Ama siz onu da Antropoloji araştırması haline getirirsiniz.

Ama evet. O zaman felsefi açıdan, "din yoktur" da diyebiliriz. Descartes kitabı gibi de okunmaz yani :)

Benim mesajımla senin bu yazdıklarının alakası ne? Adam " Bütün mevcudat Allahın isimlerinin ve sıfatlarının zuhurudur. " demiş ben de buna karşılık " Tabii, mesela küçücük bir çocuğa tecavüz edip öldüren bir sapık Allah'ın sadist, acımasız, vahşi ve sapık karakterinin zuhurudur. " demişim.

Ayrıca dini öğretilerin anlaşılmayacak nesi var? Hepsinin palavradan ve masallardan ibaret olduğu apaçık ortada. 

Sitelerde Paylaş

Onun dediği de bir acayip. Ben dini kitapların, en azından bu düzeyde, dünyayı açıkladıklarına inanmıyorum. O zaman şöyle denmesi gerekirdi "ışık hızını aşmayacaksın" veya "Güneşin çevresinde 9 gezegen, asteroid kuşağı ve kuper kuşağı bulunmaktadır" veya "Maddenin özü dairesel yapı taşlarından meydana gelir ve ve bu dairelerin kendilerinin içinde daha küçük daireler bulunmaktadır ve bunların yapı taşı da güçtür veya ateştir".

Veya felsefi açıdan "İnsan düşünen bir varlıktır öyleyse vardır" veya "Biz insanları küçücük canlıları geliştirerek meydana getirdik"

Din ve inanç dünyası öyle değildir ki. Bütün dini öğretilerde örneğin "dürüst olmak" vardır, yaşamın zorlukları ile baş etmek için öneriler vardır, ölüm sonrası ile ilgili öneriler, tartışmalar vardır.

Dindar olup da aynı hataya düşenler vardır. Allah'ın sıfatları konusunu ilk defa duyuyorum. Ama mesela alim kişiler bir sureyi alırlar, defalarca okurlar, yıllar sonra tekrar okurlar. Amaç bundan anlam çıkarmaktır tabi, ama bunlar genelde kişiseldir. Mesnevi de öyledir. Ben okudum Lafontaine masalı gibi anladım. Ama bunu okuyan, inceleyen, rast gele okuyan insanlar da var. Yani içinde olmadan çok zor. Allah'ın sıfatları gibi konulara girmek içinde Yaşar Nuri Öztürk gibi olmak gerek. Oturursun, anlamdırırsın, başkalarıyla paylaşırsın, sonra aynı şeyi sil baştan yaparsın.

Benim dediğim: Descartes'ı ya da bir fizik kuramını kendin bir kere anlamışsan herkese anlatırsın. Sen Descartes'ı defalarca okuyan, sonra düşünen, tefekkür eden, yıllar sonra aynı satırları bir daha okurken yeni bir şey keşfeden birini tanıyor musun* Ya da aynı şeyi Einstein'ın "Genel Görecelik" kitabıyla yapan.

Aynı şey değil. Sırf zihin çalışması değil.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, leonardo18 said:

Onun dediği de bir acayip. Ben dini kitapların, en azından bu düzeyde, dünyayı açıkladıklarına inanmıyorum. O zaman şöyle denmesi gerekirdi "ışık hızını aşmayacaksın" veya "Güneşin çevresinde 9 gezegen, asteroid kuşağı ve kuper kuşağı bulunmaktadır" veya "Maddenin özü dairesel yapı taşlarından meydana gelir ve ve bu dairelerin kendilerinin içinde daha küçük daireler bulunmaktadır ve bunların yapı taşı da güçtür veya ateştir".

Veya felsefi açıdan "İnsan düşünen bir varlıktır öyleyse vardır" veya "Biz insanları küçücük canlıları geliştirerek meydana getirdik"

Din ve inanç dünyası öyle değildir ki. Bütün dini öğretilerde örneğin "dürüst olmak" vardır, yaşamın zorlukları ile baş etmek için öneriler vardır, ölüm sonrası ile ilgili öneriler, tartışmalar vardır.

Dindar olup da aynı hataya düşenler vardır. Allah'ın sıfatları konusunu ilk defa duyuyorum. Ama mesela alim kişiler bir sureyi alırlar, defalarca okurlar, yıllar sonra tekrar okurlar. Amaç bundan anlam çıkarmaktır tabi, ama bunlar genelde kişiseldir. Mesnevi de öyledir. Ben okudum Lafontaine masalı gibi anladım. Ama bunu okuyan, inceleyen, rast gele okuyan insanlar da var. Yani içinde olmadan çok zor. Allah'ın sıfatları gibi konulara girmek içinde Yaşar Nuri Öztürk gibi olmak gerek. Oturursun, anlamdırırsın, başkalarıyla paylaşırsın, sonra aynı şeyi sil baştan yaparsın.

Benim dediğim: Descartes'ı ya da bir fizik kuramını kendin bir kere anlamışsan herkese anlatırsın. Sen Descartes'ı defalarca okuyan, sonra düşünen, tefekkür eden, yıllar sonra aynı satırları bir daha okurken yeni bir şey keşfeden birini tanıyor musun* Ya da aynı şeyi Einstein'ın "Genel Görecelik" kitabıyla yapan.

Aynı şey değil. Sırf zihin çalışması değil.

Temeli yalana dayanan öğretilerin dürüstlükten bahsetmesi ancak komik olur, verdiği öneriler de hiç bir boka yaramaz, zorluklarla başetmek bir yana, başka zorluklar çıkarır.

Ölüm sonrası tartışmaları da paçavradan başka bir şey değildir.

Arap putunun sıfatları gibi konulara gimek için neden Yaşar Nuri gibi olmak gerekiyormuş? Hem putun sıfatları zırvası da ne? Nelermiş putun sıfatları?

Sitelerde Paylaş
On 14.07.2010 at 13:12, bilibid yazdı:

az önce karıncaları izlerken kendi türünü yerken gördüm allah'ın tasarımı error mu veriyor yoksa. diğer başka canlılar da kendi türleri ni yiyor. akrep örümcek gibi.. allahın tasarımının mükemmelliğine bakın

İnsan disinda bir canlinin, kendi türünden bir canliyi yemesi, Allahin tasarimina göre neden error olsun ki? 

Ayrica insan icin konustugumuzu varsaysak bile, zaten kuranda insan eti yemek haram degildir ki? Haram olan yiyecekler ve icecekler belirtilmis. Kurana göre, Allah adina savasirken bir kafir öldürürsen ve onu yersen bunun bir günahi yok? Dahasi zararli bir et olmadigi ve insan kendi bokunu da yemedigi icin belirli kosullar altinda yemek günah degil ?.

Yani ben burada errorluk bir durum göremedim.

Evrime göre konustugumuzda yine errorluk bir durum yok gibi görünüyor.

Sitelerde Paylaş
16 hours ago, teflon said:

dindarr bak senle bir ilki gerçekleştirelim: insan gibi münazara edelim. Gayet düz ve basit.

Başlıyorum:

Şimdik güzel kardeşim siz bizim gibi ateist kafir satanist iflah olmaz her türlü kötülüğü melaneti barındıran sapıtmışların karşısına her iki üç vakitte bir mükemmellik argümanıyla geliyorsunuz. Nedir o canına yandığım argüman: İşte bak bu evren çok muntazamdır, canlılık şöyle kusursuzdur vb.vb..yani hülasası mükemmeldir. Bu mükemmellik sadece bir yaratanın, yaratandan da öte bir tanrı yaradanın eseri olabilir.

Biz de buna karşılık diyoruz ki; ne evren ne de canlılık mükemmeldir. İşte kaos, entropi, larynx siniri, imperfect adaptasyonlar şunlar bunlar. Ki mükemmellik nedir diyoruz, bunun için bir referans çatınızın olması gerekli o da yok falan. Yani senin anlayacağın mükemmelliğin olmadığını, hatta bunun için bir referansın dahi olmadığını buz gibi ortaya koyuyoruz.

Bunu farkeden, anlayan, idrak eden ve jetonu düşen sizler ise bu sefer dümeni başka tarafa kırıyorsunuz:  e şimdi onlar allah öyle istefiği için öyle, hepsinin bir hikmeti var..ve en ssonuncusu da, onlar allaha göre, allah katında mükemmel. Allah katında kötü değil bla bla..Yani ne bizim ne sizin ne de hiçbir ademoğlunun kavrayamayacağı bir noktaya çekiyorsunuz, öteliyorsunuz, daha doğrusu kaçırıyorsunuz..

1- E ben(ya da biz) diyoruz ki: E hadi peki öyle olsun.ama o zaman mükemmellik ya da kötülük vs. argümanlarını da kullanamazsınız ama. Çünkü

1a- Zaten onları bizim algımzın ötesine çektiniz. Transandent hale getirdiniz.

1b- Ayrıca bunun gerçekten tanrı böyle istediği için mi, yoksa bir tanrı olmadığı için mi böyle olduğunu bi-le-mez-si-niz.

2- Neticede ve en nihayetinde her iki tarafında kabul ettiği vakıa şu: ne evren, ne dünya ne de canlılık mükemmel. Buz gibi de hatalı ya da artık ona her ne derseniz deyin. Ve yine buz gibi kötülükler de orada.

Şimdi; 1, 1a, 1b ve 2'de anlaştık mı, hem fikir miyiz?

İşte tam burada Mindsurfer'ın söylediklerine geliyoruz: "Tanrı ve dinlerin, nasıl insani hiç haline getiren, insan hayatını değersizleştiren bir inanç yapısına sahip olduğu, yazdıklarından gayet iyi anlaşılıyor."

Gerisi laf-ı güzaf. Ben bunu ister şimdi öğrenmiş olayım, ister yarın öğleden sonra, ister çıkmaz ayın son çarşambası. Önemli değil, kabulümdür.

granit abi de güzelmiş yalnız. :) Son zamanlarda yaratıcı olmaya başladınız yalnız bak hakkınızı vereyim.

(Not: ya bak şimdi gördüm: Hem " Allah bize iyiyi kötüyü ayırmak için akıl vermiş, görmek için göz vermiş, yürümek için ayak vermiş, işitmek için kulak vermiş" Hem de o allah katında iyi, kötü mükemmel, biz anlayamayız...ikisi bir arada nasıl oluyor acep? Not2: Ha, Tevekkül dediğin anda kendi kalene en büyük golü atmış oluyorsun zaten)

teflon bey :D 

Aaay ne diycektim ben :D

Siz ya biliyorsunuz ya bilmiyorsunuz yada bilyorsunuz bilmemezliğe geliyorsunuz artık hangisi ise bilmiyorum :D

bilmiyorsanız bilin ki :D Bahsedilen mükemmeliyet şu: Koy Serçe parmağını masaya tahlilini yap

yada koy Kulağını masaya :D talilini yap Mükemmeliyeti görürsün

radyoyu yapanın karşında eğilirsinde kulağının yapanın karşsında neden eğilmezsin

televizyonu icad edenin karşısında eğilirsinde neden gözünü yapanın karşısınd eğilmezsin 

gözü yapanın rüyet kanunlarını bilmesi şarttır.

çıkar ayakkabını :D  çorabını çıkar :D ayağını :D koy masaya :D baş parmağını incele ayağını incele mükemelliyeti gör :D

bunlar kendini kendini olan şeyler değildir.

beden kendi kendini yapsaydı Acz içersinde kıvranmazdı zira kendini yapabildin mi vallahi billahi herşeyi yaparsın koy ayağnı masaya gör mükemmeliyeti :D anlatabileyim mi,

yani mükemmeliyet budur. 

yoksa kainatta kötülük var nasıl mükemmel olur demek. Kainatın senin istediğin gibi  yapılmadığını gösterir. Kainatı yapan Allahtır.

hiç bir şey kendi kendini yapmaz zira kendi kendini yapabildin mi? "herşeyi yapabilirsin o halde" kuralı vardır (yani sende ki bu acizlik nedir ki yeninden kendini yap o zaman. hem bu sefer kaşını gözünüde bired pit gibi yap kaslarınıda arnold şivany zeneger : d gibi yap. eğer kendi kendini yapıyorsa canlı varlık)  hulasa canlılar kendi kendini yapmıyor..  o halde kainatı yapanın ve ona kul esir köle olduğu bir ustası vardır.  kim o Allah Nokta anlatabiliyor muyum teflon :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...