Jump to content

EVREN EZELİ MİDİR, DEĞİL MİDİR?

Recommended Posts

• İleti 307
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Evren ezeli olunca zamanın ayrı bir başlangıcı olması ve ezeli olmaması çok saçma bir iddia..

Mantıksız.

Zamanı somuta indirgediğimizde her türlü zamanın bir başlangıcının olduğunu görürüz. Bu başlangıç bir hareketin bir eylemin başlangıcıdır.

Saçma gibi gördüğün durum öyle değil.

Bir alan var. içinde kütle yok. Bu alanın bir dokusu var ama bu dokunun hareketi ya yok veya hareket halinde olduğuna ilişkin hiçbir veri yok. Bu alanda ne olup bittiğini anlamak için alana giremiyoruz. Girince zaten alanı hareketlendirmiş oluyoruz.

Mesele kütlesiz bir alanın hareketsiz olmasıdır. Veya hareketine ilişkin hiçbir veri olmamasıdır. Hareket başlayınca bu alan zaten 4 boyutlu olmaya başlamış, bildiğiniz fiziki madde ortaya çıkmış demektir.

Evren hareketsiz durumdan dalgalanmaya geçtiği andan itibaren zaman saati çalışmaya başlar.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

bence evren ezeli değil.artık kuantum da dahil herşeyin hiçlikten geldiğini gösteriyor.tek sorun herkezin enerji kelimesini sanki somut bir varlıkmışçasına yahut somut bir varlık ismi gibi algılıyor olması.bakın enerji nedemk kelime anlamı kudret demek doğrudan ölçülemeyen soyut demek.şimdi ben size hiçlik nedir desem siz bana hiç bir şeyin olmadığı şeydir yani yokluktur diyeceksiniz.yani yok işte yok.kuantum vakumuda öyle hiç bir şekilde ölçülemeyen ne görüntü ne ses ne his ne bir belirti ne bir parça hiç bir şey evet hiç bir şey yok orda.ama nedense o yokluğa enerji adını vermişler.eğer enerji diye bir isim olmasaydı maddenin her bir parçacığına bir isim verseydik kuantum hiçliğinde o hiçliği görünce biz bu vakum alanına yokluk diyecektik yanlışmıyım.varlık saniyenin milyarda bilmem kaçı bir anında var iken yok oluyor ve aynı zamanda da yok iken var oluyor.e peki bu nedemek olmayan şey nasıl var olabilir yaratıldı anlamı dışında??

Sitelerde Paylaş

Zamanı somuta indirgediğimizde her türlü zamanın bir başlangıcının olduğunu görürüz. Bu başlangıç bir hareketin bir eylemin başlangıcıdır.

Saçma gibi gördüğün durum öyle değil.

Bir alan var. içinde kütle yok. Bu alanın bir dokusu var ama bu dokunun hareketi ya yok veya hareket halinde olduğuna ilişkin hiçbir veri yok. Bu alanda ne olup bittiğini anlamak için alana giremiyoruz. Girince zaten alanı hareketlendirmiş oluyoruz.

Mesele kütlesiz bir alanın hareketsiz olmasıdır. Veya hareketine ilişkin hiçbir veri olmamasıdır. Hareket başlayınca bu alan zaten 4 boyutlu olmaya başlamış, bildiğiniz fiziki madde ortaya çıkmış demektir.

Evren hareketsiz durumdan dalgalanmaya geçtiği andan itibaren zaman saati çalışmaya başlar.

Sevgiler.

Kuantum alan sürekli hareket halindedir. O alanda hareketsizlik yoktur.

Hareketsizlik senin aklının uydurduğu bir fantezidir sevgili Drekinci.

Gerçekte yoktur. Kuantum vakümda doğup batan, yanıp sönen sayısız yarım foton enerjisi vardır.

Vaküm enerjisinden onlar sorumludur.

Sitelerde Paylaş

Kuantum alan sürekli hareket halindedir. O alanda hareketsizlik yoktur.

Hareketsizlik senin aklının uydurduğu bir fantezidir sevgili Drekinci.

Gerçekte yoktur. Kuantum vakümda doğup batan, yanıp sönen sayısız yarım foton enerjisi vardır.

Vaküm enerjisinden onlar sorumludur.

Vaküm ne demektir?

Tamamen boş bir alan.

İçinde yarım fotonlar cirit atıp horon tepiyorlarsa, böyle bir alana vaküm denir mi?

Kaldı ki böyle olsa bile vakümdeki bu hareketleri (enerjiyi) biz özel deney düzenekleri hazırlamadan ortaya çıkaramıyoruz. Böyle olunca kendi içindeki hareketler birbirlerini nötralize ediyor demektir ki bu da bir tür hareketsizlik şeklinde düşünülebilir. Tıpkı atomlarda saklı hafif veya güçlü nükleer enerji gibi.

Evet hareketsizlik benim aklımın uydurduğu bir fantezi olabilir.

şimdilik birtakım şeyleri izah için yararlanıyorum.

bence sizler de biraz düşünün.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Vaküm ne demektir?

Tamamen boş bir alan.

İçinde yarım fotonlar cirit atıp horon tepiyorlarsa, böyle bir alana vaküm denir mi?

Kaldı ki böyle olsa bile vakümdeki bu hareketleri (enerjiyi) biz özel deney düzenekleri hazırlamadan ortaya çıkaramıyoruz. Böyle olunca kendi içindeki hareketler birbirlerini nötralize ediyor demektir ki bu da bir tür hareketsizlik şeklinde düşünülebilir. Tıpkı atomlarda saklı hafif veya güçlü nükleer enerji gibi.

Evet hareketsizlik benim aklımın uydurduğu bir fantezi olabilir.

şimdilik birtakım şeyleri izah için yararlanıyorum.

bence sizler de biraz düşünün.

Sevgiler.

Bu düşünülecek birşey değil ki?

Gözlemlenen birşey. Casimir deneyi ile kanıtlanan birşey...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...