Jump to content

EVREN EZELİ MİDİR, DEĞİL MİDİR?

Recommended Posts

Evrenin genişlemesini ve ezeli olup olmadığını konu edinen her tartışmada evrenin neyin içine genişlediği de dikkate alınmalıdır.

Evren sonsuz bir boşluk içinde mi genişlemektedir, yoksa kendisi mi genişleyerek o sonsuz boşluğu oluşturmaktadır?

Hiçlik nedir? Var mıdır? Yoksa varlık ne ile sınırlıdır? Sınırlı olabilir mi?

Evrenin sonsuz olmaktan, dolayısıyla sonsuz bir boşluk içnde genişliyor olmaktan başka bir şansı var mıdır?

Önce bu soruların yanıtını verelim.

Bu soruların yanıtı ayrıca evrenin ezeli olup olmaması ile de yakından ilgilidir.

Mantık bir süre önce bu soruları sormuş ve sorun burada tartışılmıştı.

Mantık'tan bir paragraf quote ediyorum.

QUOTE(mantik @ May 22 2007, 11:02 PM)

Bu konuda seyrettigim bir belgeselde uzman bir fizikcinin aciklamasina gore, evren bir seyin icinde genislemiyor, evrenin kendisi genisliyor. Yani "mekan" dedigimiz sey genisliyor. Bizim icin anlamasi zor tabi. Neyin icinde genisliyor sorusu gayet normal bizim icin. Ama adamin dedigine gore bu gecerli bir soru degil. Cunku genisleyen sey zaten uzayin kendisi. (Yani icindeki maddeler dagilip genislemiyor, uzayin kendisi genisliyor).

Hiç kuşkusuz bu yaklaşım bilimseldir. Hatta belki de evrenin sonsuz bir boşlukta genişlediği iddiasından daha da bilimsel bir çıkarımdır.

Bu yaklaşım evrenin önceki durumunu sorgulamamaktadır.

Evrenin yaşının 13,7 milyar yıl olduğu söyleniyor.

Bu uydurulan ya da tahmin edilen bir süre değil.

Hesaplanan bir zaman dilimi.. Evren 13,7 yıl önce ortaya çıkan bir varlık.

Ve bu varlığın bir geçmişi olmak zorunda..

Aksi takdirde bilim ex nihilo yaratlışı savunan dine teslim olmak zorunda.

Çünkü bilim de aynı iddiaları yapıyor demektir.

Bilimde din arasındaki fark yaratılış bağlamında kaybolmaktadır.

Bunu kabul etmek mümkün değildir. Dinle bilim hiçbir zaman bir yerde tam bir fikir birliği yapamazlar.

Bu bilime ihanettir.

Bu durumda evrenin 13,7 milyar yıldan önce bir geçmiş olması gerekmektedir.

Termodinamik yasalar bu evrenin giderek değiştiğini ve tabiri caiz ise, yaşlandığını göstermektedir.

Termodinamik yasalar bu evrenin bir başlangıcı ve bir sonu olabileceğini telkin etmektedir.

Bu düşünceler evren için doğru olabilir ama evren öncesi bir döneme ışık tutmaz.

Evren bazı fizik yasalarını tatmin etmek üzere bir araya gelen madde ve enerjiden oluşmuştur.

Başka fizik yasalarına uyan farklı evrenler de var olabilir.

Bütün bu hipotetik iddialar sonsuz bir boşluğun varlığını telkin etmektedirler.

Tabii ayrıca evrenin de ezeli olduğunu düşündürmektedirler.

Ancak bu düşünce şimdiki evren için geçerli değildir. Onun başı ve sonu, yani nereden geldiği ve nereye gittiği de sorgulanmalıdır.

Ancak o zaman ezeli ve ebedi bir evrenden bahsedilebilir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 307
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Söylenebilecek son sözü söylemiş benden önce yazan herkes zaten... Ama ben uzatmalıymışım gibi geliyor nedense? Bunun nedenini ben kendimde bilmiyorum. Sanki Hacı'nın ışığına gölgem düşmüş gibi ya da maksat muhabbet olsun işte...

Gözler bir noktada akıllarda hep aynı soru..!

Fakir kardeşimin yazılarını özellikle çok dikkatli okudum. İçlerinden her birisi apayrı bir yorum gücü bence de...

Üstelik her yönden bir tepkiye maruz kalmış hatta yumruklar, balyozlar bile konuşulur olmuş. Çok acı!!!

Ben ilk oturuşta Das Kapital'i de böyle dikkatli okumuştum. Neyse...

Sitelerde Paylaş
>>> Big bang genişmenin belli bir aşamasında oluşmuş yırtılma imiş,kainat big bang den önce genişlemey başlamış zaten bütün dünya bilimi de böyle diyordu. oysa big bang öncesi uzay yok ki nereye genişleyecek?

İnsan kaz kafalı ve moron olunca, böyle sayıklar işte. Şu an uzay nereye genişliyor? İşte big bang öncesi ve sonrasıda oraya genişleyecek budala..

Şua an uzay nereye genişliyormuş?

Soruya bak ve kimlerle karşı karşıyayız gör,uzay hiç bir yere genişlemiyor

sadece uzay genişliyor,dışarda içine genişlenebilecek bir şey yok.

Bu big bangin abc sidir

patlamadan önce,yani big bang den önce kainat genişliyordu diyen ve bunu savunanı ilk defa duyduk bakalım daha neler yumurtlayacaklar.

>>> bal gibi madde bugün vardır ama önceden yoktu, maddeyi tanrı yarattı diyor bu açıklama da mantıksal olarak geçerli

Bu açıklama filan değil, bu sadece zırvalama.

Tanrı nerde? Yok. Olmayan bir şeyde hiç bir şeyi yaratamaz.

Maddenin yok olduğu bir zaman var mı? Gösterebiliyor musun?

Maddenin yok olmadığı bir zamanı gösteremesek,bu onun bir lahza önce yaratılmadığının ispatı mı olur?

Bir şeyin ezeli olduğunu dünya üzerinde hiç kimse ispat edemez,ha belki yukardaki gibi aptal argümanlarla keklikleri kandırırır bilemem.

Madde durmuş durmuş canı sıkılıp 15 milyar yıl önce big bang yapmış,tanrı açıklaması bundan mantıksal olarak daha geçerli,senin tek çaren tanrının olmadığını ispat edebilmek.

>>> 2.Bu yasanın big bang öncesinde geçerli olma zorunluluğu yoktur,ve bu yönde bir bulgu bulmak mümkün değildir.

Bu yasa big bangtan öncede aynen geçerli olmak zorundadır. Yoksa big bang nasıl ortaya çıkacak? Bin keredir söylüyoruz, big bang ile olan varolma değil, değişimdir. Değişen şey big bang önceside bugünde hala buradadır.

Fizik yasalarının big bangden önce çalışması mümkün değildir,çünkü big bangin öncesi yoktur,çünkü big bangden önce uzay da yoktur zaman da madde de,böyle bir konumda da fizik yaslarının çalışmayacağını çocuk bile anlar.

No zaman no yasa

No uzay no yasa

No madde no yasa

haa çok mu iddialısın ispat et bize bu iddianı delilleri ile inanalım sana,oraya gidip parça alıp tahlil edebiliyorsan inanalım.

>>> hiç bir bilim dalı madde ezelidir demedi diyemez ve demiyecektir,çünkü bu tez bilimsel değildir

Bunu diyecek olan iki bilim dalı vardır:Fizik ve kozmoloji. Onlarda maddenin ezeli olduğunu bas bas bağırıyor zaten. Sen teromdinamik kanunları diye bir şey duydun mu?

harbi zavallısın sen,fizik adı üsütünde fizik yasaları olan yerdedir hükmü big bang öncesine uzanamaz

kozmoloji evren bilimidir,evrenin yokolduğu bir durum veya öncesine gitmesi mümkün değildir.

çok beklersin,o bilim dallarından bildiğim kadar evrenin ezeli olduğunu ispatlayacağını açıklayan bir tek bilimadamı dahi yoktur ,herkes moron olamaz tabii.

Sitelerde Paylaş
QUOTE(mantik @ May 22 2007, 11:02 PM)

Bu konuda seyrettigim bir belgeselde uzman bir fizikcinin aciklamasina gore, evren bir seyin icinde genislemiyor, evrenin kendisi genisliyor. Yani "mekan" dedigimiz sey genisliyor. Bizim icin anlamasi zor tabi. Neyin icinde genisliyor sorusu gayet normal bizim icin. Ama adamin dedigine gore bu gecerli bir soru degil. Cunku genisleyen sey zaten uzayin kendisi. (Yani icindeki maddeler dagilip genislemiyor, uzayin kendisi genisliyor).

Buyurun işte,aynı şeyi ben de yazdım habersiz olarak.

Bu big bangin abc sidir,defalarca okumadan kafa patlatmadan bunları anlamak gerçekten zor.

Nerede mantık ve onun gibiler??

Etrafı sarmış bir garabet gidiyor,önüne gelene küfür etmekle sindirmekle,silmekle nereye varılacak.

Mantık 2007 de yazmış sene 2010 ileri mi gitmişiz geri mi?

Sitelerde Paylaş
xxxx

(no login)

212.146.171.231 Muvaffak İren October 14 2001, 5:42 PM

'Bilimsel olanın deyim ispat öncesi ensamesi okunmadığı ve zaten ezel ebed var olan ilahi-doğal kural ve kaidelerin sizin gibi çok gelişmiş bilimsel faliyet odakları tarafından labaratuvarda denenip ispatlanması neticesi bilim safalarına katıdığı gerçeğinide anlayabileceğinizi umar,'

Diyorsunuz,ama Doğal kural ve kaideler ezeliyetten beri yoktur.

Bilim'e göre Evren Büyük patlama ile başladı.

Yani Uzay ve Zaman Büyük patlama ile başladı.

Zaman Ezel'den beri var olan bir boyut değildir.

Zamanın bir başlangıcı vardır.

Dolayısı ile Zaman bağımsız bir boyut değildir.

Özel ve Genel Görelilik kuramları ile bu,ispatlanmıştır.

Evren'in,Zaman'ın,Uzay'ın bir başlangıcı varsa,doğal olarak,doğa kurallarının da bir başlangıcı vardır.

Doğa kuralları Ezeli değildir,Sadece Büyük Patlama ve sonrası için geçerlidir.

Millet 2001 de ne anlatıyor,2010 olmuş hala sayıklıyanlar var.

Sitelerde Paylaş
Fakir sana göre evren yoktan mı var olmuş?

Bu soruya cevap vermemi nasıl beklersin?

Sence bunu nerden bilebilirim?

Sen beş göbek ötedeki babaannenin 28.yaşını doldurduğu gün yediği yemekteki atom sayısını bilebilir misin??

Bana nasıl böyle bir soru sorabilirsin?

Bilim big bang den öteye geçemiyorken ben sana hangi enstrumanı kullanarak cevap verebilirim.

'sana göre' diyorsun sana göre ne demek?

Ben subjektif hezeyanlar ve inançlar kullanmıyorum.

Evrenin big bang ile başladığı şu andaki en geçerli bilimsel görüş.

Yoktan mı varolmuş,vardan mı orasını bilemem

ama eğer big bang öncesi zaman yoksa nedensellik de yoktur

nedensellik yoksa birisinin büyük patlamaya neden olduğunu söylemek de

anlamsızdır

yani orada ne olmuş ben bunu bilmiyorum

bilemediğim konular konusunda da hayaller kurmam

masallar üretmem,aptal inançlara kapılarak

nazik beynimi yormam

evren ya kendi kendine var olmuştur

ya bir sebebi vardır

her ikisi de ispat edilemeyecek ise

yakınlarda bir arkadaşın yaptığı gibi

dalgıç kursu vs ye zaman ayırmak daha anlamlı

Sitelerde Paylaş

Bu soruya cevap vermemi nasıl beklersin?

Sence bunu nerden bilebilirim?

Sen beş göbek ötedeki babaannenin 28.yaşını doldurduğu gün yediği yemekteki atom sayısını bilebilir misin??

Bana nasıl böyle bir soru sorabilirsin?

Bilim big bang den öteye geçemiyorken ben sana hangi enstrumanı kullanarak cevap verebilirim.

'sana göre' diyorsun sana göre ne demek?

Ben subjektif hezeyanlar ve inançlar kullanmıyorum.

Evrenin big bang ile başladığı şu andaki en geçerli bilimsel görüş.

Yoktan mı varolmuş,vardan mı orasını bilemem

ama eğer big bang öncesi zaman yoksa nedensellik de yoktur

nedensellik yoksa birisinin büyük patlamaya neden olduğunu söylemek de

anlamsızdır

yani orada ne olmuş ben bunu bilmiyorum

bilemediğim konular konusunda da hayaller kurmam

masallar üretmem,aptal inançlara kapılarak

nazik beynimi yormam

ya bir sebebi vardır

Bunu kimse bilemez haliyle ama, biraz aklı olan tahmin eder.

Bunu dağbaşında yaşayan çoban Ahmet bile tahmin edebilir.

O da senin gibi düşünse de, cevabı hazırdır. Allah herşeyi yoktan var etti der.

Bir yartıcıya sığınmak insanın akıllı aklı ile bağdaşır.

İnsan akıllı olduğu için bir Tanrı'ya sığınır.

Tabii aklı biraz kıt olanlar ve bir Tanrı'nın varlığından kuşkulanan ama O'na inanmaya cesaret edemeyenler, Tanrı ne vardır ne yoktur şekilde bir zırva olan, bilim Tanrı'nın varlığını kanıtlayamaz tezine sığınır.

Bilim Tanrı'nın yokluğunu mükemmel bir şekilde kanıtlamıştır.

Çünkü bilim yaratılışın gizemini çözmüştür.

Evren vaküm dalgalanmasından oluşan bir varlıktır.

Evrenin kaynak aldığı enerji vaküm enerjisidir.

Bunu kuantum fiziğinden biliyoruz.

Kuantum fiziği en küçüğün doğasını araştırırken, en büyüğün gizemini çözmüştür..

Ex nihilo yaratılış yoktur. O dinlerin yaratılış masalıdır.

Evren vaküm enerjisinin dalgalanmasından oluşmuştur.

Tanrı yoktur. Çünkü Tanrı'ya gereksinim yoktur.

Evren bu haliyle sonsuza kadar varlığını sürdürecektir. Ama geçmişi farklı bir enerjiden oluşmuştur.

Ona yukarda vaküm enerjisi demiştik. Değil mi?

Proton bozunmadığı için Big Bang'den sonraki evren sonsuz geleceğe doğru uzanacaktır.

Sorunun cevabı...

Evren yoktan var olmamıştır. Her zaman var olan bir enerjiden ortaya çıkmıştır.

Bilim Tanrı'nın yokluğunu çoktan kanıtlamıştır.

Bilim için Tanrı yoktur.

Çünkü bilimin Tanrı'ya gereksinimi yoktur.

Bilim Tanrı'ya gereksinim duymazsa, bizim de duymamız için bir neden yoktur.

Sitelerde Paylaş

Geçtiğimiz Şubat ayı içerisinde gerçekleştirilen Atlas deneyinin sonuçlarını beklemek zorundayız, Planck duvarını aşamamamızın sebebi (10^-44 sn) Enerji'nin doğasını yanlış bir şekilde yeniden tanımlayarak Fiziği bir kaos'a sürüklememektir. Oysa ki Atlas Deneyinde ortaya çıkan veriler incelenirken araştırılacak tek şey Higgs Bozonu değildir; Graviton parçacığının gözlemlenmesi ve bu Evren membranı dışından (11.Boyut) etkiyen bir ayar bozonu olup olmadığı da tespit edilecektir. Eğer ki şayet Graviton parçacığı M Teorisinde varsayıldığı üzere 11.boyut'tan içerisinde bulunduğumuz Uzay-Zaman düzlemiyle reakte oluyor ise bu durumda Big Bang'in de kaderi tayin edilmiş olacak Termodinamik yasalarının sorgulanmasına zemin yaratan faktörler ortadan kaldırılacaktır. Graviton nedir diye kısaca tanımlamak gerekirse;

g, G

Gm = 0

Ge = 0

Gs = 2

Glt = stable (kararlı)

Peki bu durumda ne değişecek diye sorulursa değişecek olan şeyleri 3 başlık halinde sıralamak mümkün;

1) Termodinamik yasaların Quantize parçacıklar üzerine olan etkimesi. (Enerji'nin korunumu)

2) Big Bang'in sadece içerisinde bulunduğumuz Evren'i tetiklemesi ve farklı Membran'ların varlığının kanıtlanması.

3) Farklı Fizik yasaları ile çalışan Evren'lerin varolması durumunda dahi birbirileri üzerine etkime yapabildikleri.

Sitelerde Paylaş
Bilim Tanrı'nın yokluğunu çoktan kanıtlamıştır.

Bilim için Tanrı yoktur.

Çünkü bilimin Tanrı'ya gereksinimi yoktur.

Bilim Tanrı'ya gereksinim duymazsa, bizim de duymamız için bir neden yoktur.

Senin bilim dediğin zırva olmasın,vakummuş zerrecik miş?

Bilim Tanrı'nın yokluğunu mükemmel bir şekilde kanıtlamıştır.

Çünkü bilim yaratılışın gizemini çözmüştür.

Evren vaküm dalgalanmasından oluşan bir varlıktır.

Evrenin kaynak aldığı enerji vaküm enerjisidir.

yetmiş senedir aynı teraneleri anlata anlata sonunda kendin de inandın desene!

Evrenin vakum dalgalanmasından oluştuğu bilimsel değildir,ispatı mümkün değildir

belki buna 'Hacı hipotezi' diyebiliriz

Bilim'in tanrının yokluğunu kanıtladığını iddia etmişsin

tekrar ediyorum ki gözden kaçmasın

bunlar önemli karineler

oysa

Bilim tanrının yokluğunu kanıtlıyamaz

seninki hezeyan masal spekulasyon vs

eğer bilimsel arena da böyle bir ispat varsa

hadi bize referans göster

hangi bilimadamları hangi tezleri ile

tanrının olmadığını kanıtladı??

hayır hacı hayır

bilim senin uğraşabileceğin en son alan

sen bilim kurgu filmlerinin senaryosunu

yazabilirsin belki

o da yine bilim

kurallarını çiğneyerek

hadi bize referans göster hangi bilim dalı tanrının olmadığını nasıl ispatlamış

Sitelerde Paylaş

ya bir sebebi vardır

her ikisi de ispat edilemeyecak ise,

Bu yaklaşım sizlere neyi hatırlatıyor.

Bilinemezliğin arkasına saklanıp, tanrının varlığı da yokluğu da ispatlanamaz saplantısı ile deha düzeyinde akıllı bir forumdaşımızın sayfalarca temcit pilavı gibi aynı şeyleri söyleyerek madara olan biri olmasın sakın.

Bu işleri bırakıp dalgıç kursuna gitmesi gerekirken, kapıdan kovulup bacadan yeni niklerle avdet eden biri olmasın sakın?

Evren kavramı üzerinde anlamsal olarak bir mütebakat sağlanmadıktan sonra. Herkes ayrı telden çalar.

Yukarıdaki her iki şık, evrenin ortaya çıktığına ilişkin şıktır. Her iki şık da evreni başlangıçlı ve sonlu olmasını zorunlu kılar. Halbuki Zamanın çalışmaya başlamadığı evrenin yalnız en boy ve yükseklik anlamında üç boyutlu mekan halinde olması da düşünülebilirse, zamanın olmadığı halini de evren kavramına dahil edersek evrenin olmasa bile zamanın başlanğıçlı ve sonlu olduğu düşünülebilir. Yani big-bang ile evrenin saati çalışmaya başlamıştır ve bir süre sonra durabilir. Maddenin hareket boyutu kazanmadan önceki hali ile hareket boyutu kazanarak var oluşu, (manifest oluşu) ve bir süre sonra yine başa dönerek, hareketini kaybederek yalnız üç boyutlu hale dönebilir. Evren manifest halde olmasa bile, hareketsiz halde olarak varlığını sürdürebilecektir.

Özetle maddenin hareketlenmesi ile evreni başlatmak, tüm hareketlerin durması ile sonlandırmak mümkün. Madde üç boyutlu sonsuz bir boşluk, hiçlik halinde olsa bile bu halini de dikkate alarak.

Evren maddeden ibarettir. Madde hareketlenerek, zaman ve enerjiyi oluşturmuş, kendisini de manifest etmiştir. Denilebilir.

Maddenin hareketlenmesi bugün big-bang ile izah edilmeye çalışılıyor. Yarın daha doğru bir nedeni bulunabilir.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

drekinci,

bu forumdan ne kadar değerli katılımcı ve yazar ayrıldı,kalanlardan birisi sensin,oysa senin atılman gerektiğini

yıllar önce söylemişti zeki bir arkadaş,çünkü seviyeyi düşürüyorsun,aslında hiç bir şey söylemiyorsun ileti kirliliğinden başka hiç bir işin yok,bir de komplekslerini tatmin ediyorsun

sonuç ortada forumda dört tane embesil kaldınız

kakafoniye devam

Sitelerde Paylaş

>>> Şua an uzay nereye genişliyormuş? Soruya bak ve kimlerle karşı karşıyayız gör,uzay hiç bir yere genişlemiyor sadece uzay genişliyor,dışarda içine genişlenebilecek bir şey yok.

Önce bir ne dediğini farketsen diyorum.

Şunu sormuyormuydun sen:

>>> Big bang genişmenin belli bir aşamasında oluşmuş yırtılma imiş,kainat big bang den önce genişlemey başlamış zaten bütün dünya bilimi de böyle diyordu. oysa big bang öncesi uzay yok ki nereye genişleyecek?

Bak o zaman cevap şu işte:

Big bang öncesi kainat hiç bir yere genişlemiyor sadece "Big bang öncesi kainat" genişliyor, dışarda içine genişlenebilecek bir şey yok.

>>> Bu big bangin abc sidir patlamadan önce,yani big bang den önce kainat genişliyordu diyen ve bunu savunanı ilk defa duyduk bakalım daha neler yumurtlayacaklar.

Sen sağırsan, biz ne yapalım. Ha, elbette okuma yazman yok, körsen filanda bizim de yapacak bir şeyimiz yok.

http://www.google.com/search?q=inflation+theory

>>> Maddenin yok olmadığı bir zamanı gösteremesek,bu onun bir lahza önce yaratılmadığının ispatı mı olur?

Elbette. Çünkü madde burada. Yok olduğu bir zamanı gösteremiyorsan, demekki hep varmış ki bugün de burada.

>>> Bir şeyin ezeli olduğunu dünya üzerinde hiç kimse ispat edemez,ha belki yukardaki gibi aptal argümanlarla keklikleri kandırırır bilemem.

Senin ispattan anladığın ne ki? Maddenin bugün burada olması, ezlden beride burada olduğunun ispatıdır zaten. Daha ne olacaktı ki?

>>> Madde durmuş durmuş canı sıkılıp 15 milyar yıl önce big bang yapmış,tanrı açıklaması bundan mantıksal olarak daha geçerli,senin tek çaren tanrının olmadığını ispat edebilmek.

Maddenin canının nerenden uyduruyorsun?

Bir U235 atomunun canımı sıkılıyorda durup durduğu yerde bozunuyor?

>>> Fizik yasalarının big bangden önce çalışması mümkün değildir,çünkü big bangin öncesi yoktur,çünkü big bangden önce uzay da yoktur zaman da madde de,böyle bir konumda da fizik yaslarının çalışmayacağını çocuk bile anlar.

Tam tersine. Big bangtan öncede fizik yasalarının aynen mevcut olacağını sen gibi şapşal olmayan herkes anlar. Big bangin önceside vardır elbette.

Buyur peki, fizik yasaları yoktuysa, big bangtan sonra nasıl çıktı o fizik yasaları?

Sitelerde Paylaş

Sayın Dr. Ekinci bize felsefenin post-modern doğasının halkı sefilleştirecek yapay yolların araştırılması peşinde olduğunu anlatmaya çalışmış sanırım..

Ama kronolojik olarak bunu bilmenin mümkün olamayacağını, örneğin; kent hayatının toplumu modernize etmek mi yoksa arabesk ile doldurmak mı ve ya bu ikisi arasındaki farkı sade vatandaşın neden anlayamacağını tam olarak bildirmemiş olsa da (-ki doğaldır; biraz sıkıntılı olabilir)

Ben hayalgücünün geleceği kurmak yerine onu sürekli güncelleyerek ve gelecek nesilleri şekillendirmek ile maddenin oluştuğunu kasteddiğini anladığımı itiraf ederim.

Sitelerde Paylaş

drekinci,

bu forumdan ne kadar değerli katılımcı ve yazar ayrıldı,kalanlardan birisi sensin,oysa senin atılman gerektiğini

yıllar önce söylemişti zeki bir arkadaş,çünkü seviyeyi düşürüyorsun,aslında hiç bir şey söylemiyorsun ileti kirliliğinden başka hiç bir işin yok,bir de komplekslerini tatmin ediyorsun

sonuç ortada forumda dört tane embesil kaldınız

kakafoniye devam

Yalancı zerreler... Vaküm enerjisi... Vaküm dalgalanması...

False vacuum, inflationary theory, karanlık madde, karanlık enerji..

Kuantum fiziği..

Bu kavramlar bilimin kesen ucunda yer alıyor.

Bunları reddetmekle bilim yapamazsınız.

Kendinizi kandırırsınız.

Ayrıca burada kalanlar değil bu kavranlara tutunanlar.

Aralarında senin ve benim sevdiğimiz John Gribbin de var.. Michua Kaku da var..

Toprağı bol olsun Carl Sagan da var..

Sitelerde Paylaş

Big Bang öncesinde madde olmayabilir. Ama onun çıktığı bir enerji türü olmak zorundadır.

Ve o enerji türü termodinamik yasalara uymaktadır. Bu kadarı rahatlıkla söylenebilir.

Big Bang öncesinde de madde var olabilir tabii.

Ama onu bilememiz mümkün olmayabilir.

Bu evren durduğu yerde oluşmadı herhalde. Bu yeterince açık.

Ve neden oluşmadığını da biliyoruz, neden oluştuğunu da..

Sitelerde Paylaş

>>> Big Bang öncesinde de madde var olabilir tabii.

Burada kafaların almadığı şey, maddenin ne olduğu. Sanırım bunlar madde denince

kütlesi, hacmi ve eylemsizliği olan her şeydir. Maddenin aynı zamanda kütlesi hacmi vardır. Maddenin üç fiziksel hali vardır:

Böyle, sokrattan kalma bir şey anlıyorlar gibi görünüyor. Eğer baktığınız yer big bang vs. ise, maddenin bu tanımı geçersizdir. Zira basitçe:

E = m . c2

Buda enerjinin sapına kadar maddeye denk olduğunu gösterir. Elbette, enerjinin ne kütlesi, nede hacmi vardır.

Sonuçta, big bang vs. tartışmasında madde dendiği zaman, atom sütü kavramlar, algısal madde kavramı değil, maddeyi oluşturan temel yapıtaşları ve enerji akla gelir, gelmelidir.

Bu yapıtaşları, big bang öncesi ve sonrasında aynı kalmış olan bileşenlerdir.

Sitelerde Paylaş

Maddenin ne olduğu bir sorun.. Maddeyi mass (kütle) olarka düşünürsek olayı daha doğru muhakeme edebiliriz.

Bu kütlenin enerji olarak karşılığı olduğu gibi, enerjinin de kütle olarak karşılığı var.

O zaman diyebiliriz ki hem kütle ve/veya enerji ezelden beri vardır. Ezelidir.

Tabii o zaman termodinamik yasaları da ezelidir diyebilmeliyiz.

Ama termodinamik yasaları var olduğu için evren ezeli değildir.

Evren ezeli olduğu için termodinamik yasaları vardır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...