Jump to content

EVREN EZELİ MİDİR, DEĞİL MİDİR?

Recommended Posts

Protonlar kendiliğinden bozunmaz ama kütleçekim altında bozunur.

Misal karadelikler.

Şimdi karadeliklerde protonlar yapılarını koruyor mu?

Hayır.

Teori böyle birsey demiyor.

Protonu dıs etkilerden yalıtırsan "ideal şartlarda" bozunmaz diğer bazıları gibi

Güzel bir soruna değinmiş Kenzo..

Proton bozunuyor mu?

Karadeliklerde protonun bozunduğundan bahsedebilir miyiz?

Karadelikler için quark soup da deniyor. Qark çorbası yani.

Yalnız quark'lardan oluşan bir yapı.

Büyük basınç altında nötronlar ve protonlar kendilerini oluşturan quarklara ayrılıyorlar.

Bu bir bozunma değil ama..

Çünkü proton kendini oluşturan quarklara ayrılıyor.

Quarklar elementer parçacıklar. Yani daha küçük parçacıklardan oluşmuyorlar.

Karadelik içinde yer alan bu quarklar, karadelik buharlaşınca, hemen proton ve nötronlara dönüşeceklerdir.

Protonlar karadelikte bozunmazlar.

Protonlar bozunur mu?

Bu arada karadeliklerin zamanla kendilerinde biriken bilgiyi yok etmedikleri ve etrafa yaydıkları iddiası yeni değil.

Hawking önceleri bilginin karadeliklerde kaybolduğunu iddia ediyordu.

Sonra bu hatasını düzeltti. Proton karadeliklerde bozunmuyor. Protonun bozunması bilginin yok olması demektir.

Bu henüz gözlemlenmemiştir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 307
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Protonlar kendiliğinden bozunmaz ama kütleçekim altında bozunur.

Misal karadelikler.

Şimdi karadeliklerde protonlar yapılarını koruyor mu?

Hayır.

Teori böyle birsey demiyor.

Protonu dıs etkilerden yalıtırsan "ideal şartlarda" bozunmaz diğer bazıları gibi

Proton'lar Kompozit yapılardır, Evren'in başlangıcındaki ilk saniyenin attosaniye'sinde 10^-15 meydana gelen Madde - Anti Madde savaşının sonucunda 10.000/1 olmak üzere Madde Üretiminin 'Olağan Madde' lehine sapmasıyla bugün kü Evren içerisindeki olağan Madde'yi oluşturmuştur. Birleşik Alan Kuramına göre Baryonik sayının korunabilmesi amacıyla Proton'un bozunması şu an hiçbir şart ve koşulda imkan ve ihtimal dahilinde değildir, en az 10^33 yıl daha Proton'ların bozunması sözkonusu değildir, her halükarda Proton'ların bozunma saati geldiğinde Evren bir radyasyon cennetine çoktan dönüşmüş olacaktır.

Sitelerde Paylaş

Protonun bozunması enformasyonun yokoldugu anlamına gelmez.

Ordaki enformasyon doğrudan "form" demek değildir.

Kuantum dalga fonksiyonu üzerinden tanımlanan enformasyondur.

Karadelik tarafından yakalanan bir parçacıgın dalga fonksiyonuna ne olur?

Tartışma bu minval üzerindedir. Yoksa proton bozulursa enformasyon yok olur diyemeyiz

Bilakis "enformasyon" sadece protonda olan birşey değil.

Hatta LHC'de bile protonları "bozuyoruz"

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Proton'lar Kompozit yapılardır, Evren'in başlangıcındaki ilk saniyenin attosaniye'sinde 10^-15 meydana gelen Madde - Anti Madde savaşının sonucunda 10.000/1 olmak üzere Madde Üretiminin 'Olağan Madde' lehine sapmasıyla bugün kü Evren içerisindeki olağan Madde'yi oluşturmuştur. Birleşik Alan Kuramına göre Baryonik sayının korunabilmesi amacıyla Proton'un bozunması şu an hiçbir şart ve koşulda imkan ve ihtimal dahilinde değildir, en az 10^33 yıl daha Proton'ların bozunması sözkonusu değildir, her halükarda Proton'ların bozunma saati geldiğinde Evren bir radyasyon cennetine çoktan dönüşmüş olacaktır.

Evet protonlar baryon sayısı yasasına göre bozunmayacaklardır.

Ve ayrıca bir yasa daha vardır ki o da devreye girecek ve ona göre de protonlar bozunamayacaklardır.

O yasa elektron numarası yasadır.

Protonun neden bozunmaması gerektiğine daha önce değinmiştim.

Tekrarlamakta yarar var. Aşağıya sonra asacağım.

Sitelerde Paylaş

Protonun bozunması enformasyonun yokoldugu anlamına gelmez.

Ordaki enformasyon doğrudan "form" demek değildir.

Kuantum dalga fonksiyonu üzerinden tanımlanan enformasyondur.

Karadelik tarafından yakalanan bir parçacıgın dalga fonksiyonuna ne olur?

Tartışma bu minval üzerindedir. Yoksa proton bozulursa enformasyon yok olur diyemeyiz

Bilakis "enformasyon" sadece protonda olan birşey değil.

Hatta LHC'de bile protonları "bozuyoruz"

Aslında protonun bozunması bilgi kaybıdır. Çünkü bilgi proton olmadan birikemez.

Bilginin (enformasyonun) temeli protondur.

Proton maddenin kendisidir. Proton olmadan nötron da olamaz. Atom çekirdeği oluşamaz. Ve elektronlar bir düzene giremez.

Bilginin birikmesini sağlayacak tek parçacık protondur.

Aslında bilgi hem atomlarda birikir hem de atomlardan oluşan üst düzey maddelerde birikir.

Ama burada atom deyince, atom çekirdeği anlaşılıyor. Bilgi protonların aracılığı ile birikir.

Proton yok olursa bilginin de yok olması gerekir.

Bunu günlük yaşamımızda da gözlemliyoruz.

Her doğal olgu geride bilgi şeklinde iz bırakıyor.

Örneğin bir sahilde toprak katmanlarını inceleyerek, oraya bundan 10 bin yıl önce bir tsunami'nin vurduğunu anlıyoruz.

Proton bozunsaydı, anlayamazdık. Bu tsunami protonlardan oluşan madde şeklinde geride iz bırakıyor.

Enformsyon başka hiçbir atomaltı parçacıkta birikmiyor. Nötronlarda da birikimiyor çünkü onların ömrü ortalama 10 dakika..

Karadeliklerde de proton bozunmuyor. Sadece kendisinin oluşturan öğelere ayrılıyor. Onlar ilerde bir araya gelerek protonu yeniden oluşturuyorlar.

Sitelerde Paylaş

Proton bozunamaz..

Neden mi bozunamaz?

Protonun bir sürü bozunamama nedeni var....

Bozununca neye bozunacak?

Üç quark'a bozunması gerekiyor. İkisi up, birisi down. Onlar hiç bir zaman tek başlarına varlıklarını sürdüremezler. Çürümeleri gerekiyor. Quark'lar neye çürüyecekler? Quark'lar elementer parçacıklar olduklarına göre, çürümeleri de olanaksızdır.. Mutlaka tekrar bir araya gelip, bir proton oluşturacaklardır. Buna mecburdurlar..

Size bir neden daha... Termodinamik ilkeler..

Protonların bozunacağı iddiası bir dedikodu olmaktan öte, bir masal, hatta bir efsanedir..

Conservation yasalarını bilirsiniz.

Energy is always stricktly conserved..

Charge is always stricktly conserved....

Yükün tutumu yasası önemlidir. Nötron çözünürken +1 proton ve -1 elektron ve yüksüz elekron anti-nötrino ortaya çıkar.

Nötronun yükü nötraldir. Çözündüklerinin yüklerinin toplamı nötraldir. Ve hep öyle olmak zorundadır.

Yükü bir quantum numara olarak kabul edebiliriz. Bu durumda diyebiliriz ki yük quantum numarası korunur. The charge quantum number is conserved!

Protonun neden çözünmediğini incelemeye devam edelim. Önce çözünürse neye çözünmesi gerektiğine bakalım..

Bu ilginç konu ile bir Alman aristokratı olan benim favorim:

Ernest Stückelberg von Breidenbach zu Breidenstein und Melsbach

isimli bir fizikçi ilgilenmiştir.

Dikkat ederseniz yukardaki tek bir isimdir. Anibal gibi. Hacı gibi.

Yalnız bizden çok daha asil ve soylu birine ait olduğu bir bakışta belli oluyor.

1938 yılında uzun ismini Earnie olarak kısalttığım bu Alman aristokratı ilginç bir kavram geliştiriyor.

Ona değinmeden önce kısaca enerji ve yük tutumu yasalarına göre protonun neye çözünebileceğine bakalım.

Bu yasalara uymak zorunda olan proton bir pozitrona ve bir veya birkaç nötrinoya çözünebilmelidir.

Veya iki pozitron ve bir elektrona çözünebilmelidir.

Bu son örnekte yük ve enerji tutumu korunmuştur.

Peki bu durum neden gerçekleşmiyor?

İşte Earnie nin değeri kendini burada gösteriyor.

Earnie diyor ki.. Belki de protonun çözünmesini önleyecek henüz bilinmeyen başka bir quantum numarası yasası vardır.

Yük ve enerji tutumu yasaları gibi.

Her ne ise o yasa, protonu kararsız yapacak hipotetik reaksiyonların hiç birisinde gözlemlenmiyor. İşte bu yüzden protonlar çözünmüyor.

Bunlar benim değil. Earnie'nin düşünceleri.

Earnie'nin bu iddiasını nasıl kanıtlayabiliriz. Başka ne gibi bir quantum numarası yasası var olabilir?

Nötronu tekrar ele alalım..

Nötron proton, elektron ve elektron antinötrino'ya çözünüyor..

Ama neden elektron ve pozitrona çözünmüyor..

Bu mümkün olabilmeli.

Çünkü yük tutumu sağlandığı gibi, kütlesi de hafifçe az ve fark kinetik enerji olarak açığa çıkmış olabilir.

Ama mümkün değil. Olmuyor.

Neden?

Earnie'nin bu yaklaşımını her parçacık için ayrı ayrı denemek gerekiyor.

Öyle bir quantum numara bulalım ki, protonun çözünmemesi ile uyumlu olmasın.

Protonun neden çözünmediğini açıklasın..

Baryon numarası denen bir quantum number vardır.

Hem nötronun hem de protonun baryon numarası +1 dir.

Elektron, pozitron ve nötrinonun baryon numarası 0 dır..

Antiproton ve antinötronun baryon numaraları da -1'dir..

Eğer baryon numarası tutumu yasası varsa ki, vardır.. O zaman baryon numaraları tutumu yasasından dolayı proton, foton, elektron, pozitron ve nötrinonun karışımına bozunamaz.

Baryon numarası tutumundan dolay proton kararlı bir zerredir!

Bir protonun kütlesi 938,27 MeV

Elektronun veya pozitronun kütlesi 0,511 MeV

Antinötrino 0 kabul edilebilir. Değil ama yakın..

TOPLAM yaklaşık: 938,78 MeV

Bu toplama karşı bir nötronun kütlesi 939,57 MeV

Arada yaklaşık 0,79 MeV fark var.. Bundan nötrinonunkini çıkarın..

Enerji fazlası kinetik enerji olarak açığa çıkıyor.

Yükün ayrı bir tutum yasası olduğunu unutmayalım..

Quantum numaralarının kendilerine göre bir önemi var..

Onlar temel olarak consevation yasaları..

Proton veya nötron çözünürken o yasalar devreye giriyor ve çözünmenin bir düzen içinde gerçekleşmesi sağlanıyor..

Bunlar quantum yasalar. Quantum fizğindeki ilişkileri ve sonunda düzeni sağlıyorlar.

Atomaltı evren sanıldığı gibi tümüyle kaotik değil.. Kendine göre muhteşem bir düzene sahip..

Atomaltı zerrelerde çözünmenin nasıl olduğu ve protonun neden çözünemeyeceği konusunda biraz daha bilgi vermek istiyorum.

Bu konu son derece önemli. Çünkü atomaltına hükmeden quantum fiziği ile atomüstü evrenin yasaları birbirlerine hiç benzemiyorlar.

İnsan rasyonalitesi ve sağ duyusu quantum mekanik süreçlerin seyri sırasında bütün anlamını yitiriyor. İnsan aklı duruyor. Quantum yasaları anlamak için onları atomüstü Newton ve Einstein fiziği ile karşılaştırmamak gerekiyor. Bu fizikler karşılaştırılınca anlaşılmaz hale geliyorlar. Onları anlamak için diğer fizik türlerinden soyutlamamız gerekiyor. Ancak o zaman bir anlam kazanıyorlar..

Bu quantum yasalardan ben yalnız üçüne değindim.

Enerji tutumu yasası..

Yük tutumu yasası ve

Baryon sayısı tutumu yasası.

Tabii diğerleri de var.. Heisenberg'in belirsizlik yasası, Pauli'nin dışlama yasası gibi..

Burada bir quantum yasasına daha değinmek istiyorum.

Elektron numarası...

Bilindiği gibi elementer düzeyde up ve down quark'lar vardır. Her birinin yeşil, kırmızı ve mavi olmak üzere üç ayrı rengi vardır.

Gerçekte quark'ların rengi falan yoktur. Onları birbirlerinden ayırmak için fizikçiler hayal güçlerini kullanarak renkli quark'ları yaratmışlardır.

Bunların dışında kalan elektron ve nötrino'lar da elementerdir.

Elektronun bayağı bir kütlesi vardır. Protonun kütlesinin yaklaşık 1800'de biri kadardır bu kütle.

Nötrino'da da son derece az bir kütlenin olduğu anlaşılmıştır.

Ayrıca adı geçen bu zerrelerin karşıtları olan zerreler de vardır. Nötrino'ların da türleri vardır.

Elektronla birlikte olan nötrino için elektron nötrino denir.

Onun karşıtı olan nötrino da anti-elektron nötrino olarak bilinir.

Nötron nelere çözünür?

Nötron tek başına kalınca bu yalnızlığa dayanamaz ve elektron numarası denen bir quantum numara yasasına göre proton, elektron ve anti elektron nötrinoya dönüşür...

Yukarda baryon mumarası yasasına değinmiştim.

Kısaca tekrarlayım... Baryon numarası açısından:

Hem nötronun hem de protonun baryon numarası +1dir.

Elektron, pozitron ve nötrinonun baryon numarası 0 dır..

Antiproton ve antinötronun baryon numaraları da -1'dir..

Şimdi elektron numarasına değiniyorum..

Elektron numarasına göre: Elektronlar ve elektron-nötrinoların elektron numarası +1'dir.

Bunların karşıtlarının numarası -1'dir..

Diğer bütün zerrelerin numarası 0'dır..

Nötron veya proton çözünürken hem baryon numarası yasasına uymak zorundadır, hem de elektron numarası yasasına uymakla yükümlüdür.

Bu durumda nötron nelelere çözünmelidir?

Nötron------> proton, elektron ve anti elektron nötrinoya dönüşmek zorundadır..

Yani bu denklemin her iki tarafındaki değerler nötronun elektron numarası ile uyumlu olmalıdır.

Nötronun elektron numarası 0'dır..

Karşı tarafta yer alan proton'un da elektron numarası 0'dır.

Onun yanında yer alan elektron'un elektron numarası +1'dir..

Öyle ise onun yanında yer alan zerrenin de elektron numarası -1 olmak zorundadır. Çünkü denklemin her iki tarafındaki elektron sayısı 0 olmak zorundadır.

Gerçekten anti elektron nötrinonun elektron sayısı -1'dir ve quantum yasalarına göre buna izin verilir..

Bu durumda bir nötron bir proton, bir elektron ve bir anti elektron nötrinoya kolaylıkla çözünür..

Nötron, proton, elektron ve elektron nötrinoya dönüşemez. Çünkü elektron nötrinonun elektron sayısı +1'dir..

Onun tersi ortaya çıkmalıdır.

Gerçekten bu durum gözlemlenmiştir.

Proton'a geri dönelim..

Neden asla bozunmayacaktır?

Baryon yasasına göre bozunmayacaktır.

Elektron numarası yasasına göre de bozunamayacaktır.

Quantum aleminde yasalarla sağlanan müthiş bir düzen vardır.

Ama o yasalar koşullara göre değişebilmektedirler. Aşırı ortamlarda farklı quantum yasaları devreye girmektedir.

Örneğin bir dereceye kadar normal olarak kabul ettiğimiz koşullarda elektronlar çekirdeğe düşmezler ve atom denen bir yapı ortaya çıkar.

Ama nötron yıldızlarında çekim gücü o kadar fazladır ki, elektronlar atom çekirdeği ile birleşirler ve nötron yıldızı ortaya çıkar..

Daha da aşırı koşullarda ne olduğu bilinmemektedir..Karadeliklerde örneğin....

Proton bozunmayacaktır.

Sitelerde Paylaş

Proton'ların Karadeliklerde bozunması söz konusu değildir. Tekrar ediyorum Proton'u içerisinde bulunduğumuz Evren'in hiçbir yerinde hiçbir şart ve ihtimal'de bozunuma uğratamazsınız Sayın Kenzo.

tarihinde Deus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şu ihtimali de unutmamak gerekir ki Proton'ların bozunum süresi MIN. 10^33 yıl olarak öngörülse dahi sonsuza dek bozunmayabilirler.

Bu süreyi neye göre hesaplıyorlar bilmiyorum.

Bilinen yasalara göre bozunması zaten imkansız.. Bir süresi falan yok.

Sitelerde Paylaş

Proton'ların Karadeliklerde bozunması söz konusu değildir. Tekrar ediyorum Proton'u içerisinde bulunduğumuz Evren'in hiçbir yerinde hiçbir şart ve ihtimal'de bozunuma uğratamazsınız Sayın Kenzo.

LHC'dekilere söyle de boşa uğraşmasınlar bari.

Sitelerde Paylaş

LHC'de yapılan nedir?

Proton demetlerini çarpıştırarak tabiri caiz ise onları "bozmak" değil mi?

Hayır. Bozmak değil...

Protonları çarpıştırarak bozmuyorsunuz. Proton yok olmuyor.

Büyük enerjilerle çarpışan protonlar öğelerine ayrılıyorlar ve onlar anında birleşerek tekrar proton oluyorlar.

Quarklar kararlı parçacıklar değillerdir.

Ancak proton oluşturunca kararlı olabilirler.

Proton asla bozunamaz.

Sitelerde Paylaş

Proton bozunmaz demek serbest proton bozunmaz demektir

Dış bir kuvvet alanında değilse kendiliğinden ışıma yapıp daha hafif bir parçacığa dönüşmez demektir

Gerek LHC'de gerek gerek doğadaki bir çok süreçte protonlar niteliğini kaybederde parçalanırlarda.

Parçacık hızlandırıcılarda protonlar parçalanmıyor mu sanıyorsun?

Mesela nötron yıldızlarını düşün

Nötron yıldızı demek atomların çevrelerindeki elektronların kütleçekimi altında atom çekirdeğindeki protonları nötrona dönüştürdüğü yıldızlardır.

Hani her şartta proton korunuyordu?

Siz elmalarla armutları karıştırıyorsunuz.

Proton bozunmaz demek "kendiliğinden" bozunmaz demektir. Yani onu dışardan uyaracak kadar enerji olmadıgı durumda bozunmaz.

Ama diğer bazı kompozit parçacıklar dışardan uyarmasanda "kendiliğinden" ışıma yaparak daha hafif parçacıklara dönüşür.

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayır. Bozmak değil...

Protonları çarpıştırarak bozmuyorsunuz. Proton yok olmuyor.

Büyük enerjilerle çarpışan protonlar öğelerine ayrılıyorlar ve onlar anında birleşerek tekrar proton oluyorlar.

Quarklar kararlı parçacıklar değillerdir.

Ancak proton oluşturunca kararlı olabilirler.

Proton asla bozunamaz.

Ben size ne deyim ki... :lol:

Sitelerde Paylaş

LHC'dekilere söyle de boşa uğraşmasınlar bari.

Fizik bilgi birikiminiz hakkında bir bilgim yok ama bilmenizi isterim ki UP Quark DOWN a dönmez, fakat DOWN quark UP quark'a döner, dolayısıyla Proton sabittir bozunmaz.

UP q + UP q + DOWN q = PROTON

DOWN q + DOWN q + UP q = NÖTRON --> DOWN q lardan biri UP a bozunur ve PROTON a dönüşür.

Bir PROTON ise NÖTRON a dönüşmez.

tarihinde Deus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...