Jump to content

evren neden genişliyor...

Recommended Posts

Mesela ''sonsuzluk '' deyince nasıl bir şey olduğunu algılayamıyoruz. Ne kadar uğraşsakta onu tam olarak karayamayız.Ama içinde yaşadığımız ortamı anlayıp kavradığımızı düşünüyoruz.

Yukardaki ikili durumu evren içinde geçerli. Evren'in gözlemlediğimiz bazı özelliklerini anlıyoruz.Ama bir takım özellikleri var ki, onları anlamamızda kavramamızda mümkün olmuyor.

Belkide beyinlerimiz bu işi hiçbir zaman çözemeyebilir.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Bence bilim adamları yanlış düşünüyor.

Big bang olayı tek bir noktada gerçekleşiyor demi. Ve o noktadan oluşan noktalar(gezegenler vs.) bence halen belli bi hızda dışa doğru gidiyorlar. Ve biz asıl big bang noktasını bilemediğimiz için sadece içinde bulunduğumuz galaksi ve yakın galaksileri gözlemliyoruz. Şimdi bi patlamadan dışarıya doğru düzlemsel olarak hareket eden noktalar düşünün. Bunlar dışa doğru açıldıkça aralarındaki mesafede artar. Uzaklaşmanın hızının arttığı söyleniyor.Bunun sebebide çok basit dış çaplara doğru gittikçe mesafe çok daha hızlı artar.Şöyle yapın parnağınızı bir düzlem üzerinde birbirine yakın iki noktaya koyun, sonra belli bi açıda birbirlerinden sabit bi hızla uzaklaştırın. Belli bi süre sonra aralarındaki mesafenin muaazzam bi şekilde arttığını görürsünüz.

Asıl yanlış mantık şurda. Uzayı bi balona benzetiyorlar. Bence uzayı çevreleyen bişey yok. Sonsuz bir boşluk.

Sitelerde Paylaş

Bence bilim adamları yanlış düşünüyor.

Big bang olayı tek bir noktada gerçekleşiyor demi. Ve o noktadan oluşan noktalar(gezegenler vs.) bence halen belli bi hızda dışa doğru gidiyorlar. Ve biz asıl big bang noktasını bilemediğimiz için sadece içinde bulunduğumuz galaksi ve yakın galaksileri gözlemliyoruz. Şimdi bi patlamadan dışarıya doğru düzlemsel olarak hareket eden noktalar düşünün. Bunlar dışa doğru açıldıkça aralarındaki mesafede artar. Uzaklaşmanın hızının arttığı söyleniyor.Bunun sebebide çok basit dış çaplara doğru gittikçe mesafe çok daha hızlı artar.Şöyle yapın parnağınızı bir düzlem üzerinde birbirine yakın iki noktaya koyun, sonra belli bi açıda birbirlerinden sabit bi hızla uzaklaştırın. Belli bi süre sonra aralarındaki mesafenin muaazzam bi şekilde arttığını görürsünüz.

Asıl yanlış mantık şurda. Uzayı bi balona benzetiyorlar. Bence uzayı çevreleyen bişey yok. Sonsuz bir boşluk.

Bu açıklamadan ben birşey anlamadım. Genişlemeyi daha düzgün ve herkesin anlayacağı şekilde anlatabilir misiniz?

Sizin bu açıklamanız bir balona benziyor. Net bir açıklama değil.

Sitelerde Paylaş

Bu açıklamadan ben birşey anlamadım. Genişlemeyi daha düzgün ve herkesin anlayacağı şekilde anlatabilir misiniz?

Sizin bu açıklamanız bir balona benziyor. Net bir açıklama değil.

Şöyle anlatayım.

Bigbang öncesine gidelim. Hiçbirşey yok sadece boşluk(uzay) var.

Aşağıda çizdiğim resimde merkezdeki kırmızı noktada big bang oluyor.

Galaksiler siyah noktalar oluyorlar ve çizdiğim kırmızı doğrular üzerinde sürekli big bang noktasından uzaklaşıyorlar.

Ve önemli bir hususta uzayda sürtünme olmadığı için hızları sabit.

Çizdiğim siyah doğrularda galaksiler arası uzaklıklar.

İşte uzaklaşmanın hızlandığı söyleniyor bunun sebebide hız sabit olmasına rağmen galaksiler birbirine paralel gitmiyorlar.Belli bi açı ile uzaklaşıyorlar.Bigbang noktasından uzaklaşma çapı arttıkça galaksilerin birbirinden uzaklaşmasıda gittikçe hızlanıyor.

Yine mi anlamadınız.Yada herkes mi anlamıyor beni. :S (yoksa uzaylımıyım)

adszam.jpg

Sitelerde Paylaş

Şöyle anlatayım.

Bigbang öncesine gidelim. Hiçbirşey yok sadece boşluk(uzay) var.

Aşağıda çizdiğim resimde merkezdeki kırmızı noktada big bang oluyor.

Galaksiler siyah noktalar oluyorlar ve çizdiğim kırmızı doğrular üzerinde sürekli big bang noktasından uzaklaşıyorlar.

Ve önemli bir hususta uzayda sürtünme olmadığı için hızları sabit.

Çizdiğim siyah doğrularda galaksiler arası uzaklıklar.

İşte uzaklaşmanın hızlandığı söyleniyor bunun sebebide hız sabit olmasına rağmen galaksiler birbirine paralel gitmiyorlar.Belli bi açı ile uzaklaşıyorlar.Bigbang noktasından uzaklaşma çapı arttıkça galaksilerin birbirinden uzaklaşmasıda gittikçe hızlanıyor.

Yine mi anlamadınız.Yada herkes mi anlamıyor beni. :S (yoksa uzaylımıyım)

adszam.jpg

Evet şimdi anlaşıldı ama yeni bir iddia değil bu.

Bu şekli şişirmekte olduğun bir balonun üstüne çiz. Aynı durum ortaya çıkar.

Galaksiler arasındaki mesafe ne kadar çoksa, birbirlerinden uzaklaşma hızları da o kadar çok.

Bu iddia eski görüşü tekrarlıyor. Yeni bir görüş yok burada.

Yani galaksiler hem bir merkezden uzaklaşıyorlar, hem de birbirlerinden uzaklaşıyorlar.

Sen bunu yeni keşfettim sanıyorsun ama yanılıyorsun.

Ayrıca evrenin genişlemesi dinamik bir olgu.

Önce ışık hızının 100 katı hızla genişlediğine ve kısa bir süre içinde 1 cm çapına ulaştığına inanılıyor.

Ondan sonraki genişleme ışık hızının altında devam ediyor.

Ama hep aynı hızla genişlemiyor.

Son zamanlarda genişleme hızı artmaya başlamış.

Bütün bunları ışığın tayfının kırmızıya kaymasından anlıyorlar.

Malesef yeni bir şey keşfetmedin.

Başkalarının keşfettiğini kötü bir şekilde açıklamadan başka bir başarın olmadı..

Sitelerde Paylaş

Ama evreni bi balona benzetmek bence mantıksız çünkü bu kez balonun dışındada bi ortam olması lazım. Ben uzayı katmanlı olarak değil sonsuz bir boşluk olarak düşündüm. Balon teoremi ile benim düşüncemin benzer tarafı var ama benimkinde farklı olan uzayın sonsuz bir boşluk olması. :)

Sitelerde Paylaş

Ama evreni bi balona benzetmek bence mantıksız çünkü bu kez balonun dışındada bi ortam olması lazım. Ben uzayı katmanlı olarak değil sonsuz bir boşluk olarak düşündüm. Balon teoremi ile benim düşüncemin benzer tarafı var ama benimkinde farklı olan uzayın sonsuz bir boşluk olması. :)

Nasıl kesersen kes uzay sonsuz bir boşluk zaten.

Evren ister sonsuz bir boşluğun içinde genişlesin, ister kendisi genişleyerek sonsuz bir boşluğu oluştursun...

Hiç farketmez.

Balon analojisi mükemmel aslında.

Eğer evren sonsuz bir boşluğun içinde genişliyorsa, başka balon evrenler de var olabilir.

Ve bu sonsuz boşluktaki vaküm enerjisi onların hepsinden sorumlu olabilir.

Sitelerde Paylaş

herşeyden önce, şunu söylemek istiyorum evreni tanımlamaya çalışıyoruz enerşi v.s. nereye kadardır diye merak ediyoruz.

ama bizim görebildiğimiz atomu incelediğimizde ortada bi proton, etrafında dönen elektronlar görüyoruz ve bu modelin aynısını güneş ve gezegenlerdede görüyoruz. bu çok ilginç, atomlar evreni oluşturuyor,evrende bir başka şeyi, o başka şeyde daha başka birşeyi. evrenin genişlemesi sanırımç başka bir başlangıç için bir son olacak...

Sitelerde Paylaş

Evrendeki tüm maddeyi, yıldları, gezegenleri, karadelikleri falan bir anda silsek, yok etsek, yok farzetsek yine de evrenin kütlesinin %90'ı yerinde duruyor olacak. Dokunabildiğimiz tüm madde evrenin aslında çok azıdır. Ne kadar garip. Gözlemler bunu söylüyor.

Geri kalanın aslında vakuum dalgalanmaları olduğu düşünülüyor. Yani bildiğimiz evren aslında hiç bir şey olsaydı da %90'ı yerinde duruyor olacaktı. Kocaman bir "hiç" evren yine de evren.

Bundan 3 milyar yıl sene sonra evrimleşmiş olsaydık, evren aslında sadece içinde olduğumuz "Samanyolu Galaksisi" olacaktı. Kocaman evrenin hiç bir yanını gözlemleyemiyor olacaktık, o kadar uzak olacaktı ve o kadar hızlı genişleyecekti ki, haberimiz olmasının imkanı olmayacaktı.

Hala bilemediklerimiz evrenin çok sıkıcı bir tarafıdır. 21. yüzyılın Einstein'ını bekliyor gibiyiz....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...