Jump to content

sizce kireç haklı olabilir mi..

Recommended Posts

müslüman üyelerimizden kireç'in bir çok iletisinde karşılaştığımız düşüncesi şu..

iyiler sonsuza kadar cennete, kötüler sonsuza kadar cehenneme..

yani başka özel bir koşula gerek yok..

peki müslümanların referansı kuran ne diyor bu konuda:

inkâr edenlere ve âyetlerimizi yalanlayanlara gelince, işte onlar cehennemliklerdir..

evet ben çok iyi bir insanım..

dün apartmanın 4. katında oturan yaşlı teyzeyi elinde ağır çantalarla yakaladım..

3. kattan yeni inmiştim ve de acelem vardı..üstelik yorgundum..

yeni taşındığımızdan teyzeyle daha tanışmamıştık..

hemen çantaları elinden kaptığım gibi 4. kata kadar çıkardım..

hiç bir beklentim yok..ne cennette kara gözlü huri istiyorum ne de gölgelik bir yer..

yardım ettim işte o kadar..

kuran a gelince bu kitabı kesinlikle inkar ediyorum, insanlığın en büyük düşmanlarından biri olarak görüyorum..

ayetleri yalanlıyorum, saçma, ilkel ve aptalca buluyorum..

işte kurana göre ben cehennemliğim kesinlikle..

ama kireç'e göre cennette beraber üzerimizde ipek kıyafetlerimizle altın bir tahta oturacağız..

sizce kireç haklı olabilir mi..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 61
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

insan olarak geliştirdiğimiz duygularımız,yada davranışlarımız dinin bir parçası gibi algılanmaktadır.Halbuki,iyilik,mutluluk,vicdan gibi yüce değerlerimizi kendi vucüd kimyamız oluşturmaktadır.Başkalarının mutluluğu bizi mutlu ediyor ise bunu yaptıran din değildir.Din, hazıra konmaktadır.Kireç gibileride sazan gibi atlamaktadır.Halbuki,insan nedir? sorusuna biraz cevap arasak,bütün yanıtları bulacağız.İyi akşamlar....

Sitelerde Paylaş

belki de cennet iç huzurunun vicdani rahatlığın bizzat kendisidir...

yani iyi bir iş yaptığınızda hissettiğiniz o tatlı duygu cennet ile betimleniyordur...

o işi yaptığınız andan itibaren her hatırladığınızda ömrünüz boyu-sonunuza yahut sonsuza kadar- o tatlı iç huzurunu tekrar hissedersiniz...

kötü bir iş yaptığınızda da vicdan azabı dediğimiz sıkıntı hissi cehennemin ta kendisi olabilir...

o işi yaptığınız andan itibaren her hatırladıkça aynı sıkıntı hatırlanır ve yaşanır...

yani iyiler zaten cennete kötülerde zaten hep cehennemdedir...

iyiliğin karşılığındaki bu his şeker yediğinizde hissetiğiniz tada benzer...

bu şeker yemenin karşılığı değil onun tabiatında var olan bir şeydir...

yani biber yerseniz acı hissederiniz...

kötülük ederseniz de ömür boyu onun vicdan acısını...

bu inançla alakalı bir şey değil...

her şeker yiyen tadı hissettiği her biber yiyen acıyı hissettiği gibi her iyilik yapan o hazzı yani cenneti her kötülük yapan o acıyı yani cehennemi yaşar...

Sitelerde Paylaş

İslam dinin tanrısı sadece yapılan iyiliklere karşılık canneti vaadetmemektedir. Aynı zamanda inanırlarından ibadet ve kendisine tapınılmasını istemektedir. Hatta ibadetlerin yanında, iyi insan olunması, iyilik yapılması falan daha az önemlidir ve ibadetlere nazaran son sıralarda gelen özelliklerdir. Üstelik İslam dininden değilsen, iyi insan olmanın da bir ayrıcalığı yoktur. Çünkü o bizzat "size İslam'ı beğendim" der.

Kısacası İslam'da iyilik yapmanın fazla getirisi yoktur. Asıl önemli olan tapınma, yani ibadetlerdir.

Sitelerde Paylaş

kireç aslında inançlılar yada inançsızlar için muhteşem bir örnek. ders olarak kitaplarda okutulacak bir karakter. dinin insanı ne kadar afyonladığının yegane kanıtı. kendisi ırakta bir çarşı ortasında kendisini patlatan bir canlı bombadan bile daha tehlikeli ve rahatsız edici bu dünya için.

Sitelerde Paylaş

belki de cennet iç huzurunun vicdani rahatlığın bizzat kendisidir...

yani iyi bir iş yaptığınızda hissettiğiniz o tatlı duygu cennet ile betimleniyordur...

o işi yaptığınız andan itibaren her hatırladığınızda ömrünüz boyu-sonunuza yahut sonsuza kadar- o tatlı iç huzurunu tekrar hissedersiniz...

kötü bir iş yaptığınızda da vicdan azabı dediğimiz sıkıntı hissi cehennemin ta kendisi olabilir...

o işi yaptığınız andan itibaren her hatırladıkça aynı sıkıntı hatırlanır ve yaşanır...

yani iyiler zaten cennete kötülerde zaten hep cehennemdedir...

iyiliğin karşılığındaki bu his şeker yediğinizde hissetiğiniz tada benzer...

bu şeker yemenin karşılığı değil onun tabiatında var olan bir şeydir...

yani biber yerseniz acı hissederiniz...

kötülük ederseniz de ömür boyu onun vicdan acısını...

bu inançla alakalı bir şey değil...

her şeker yiyen tadı hissettiği her biber yiyen acıyı hissettiği gibi her iyilik yapan o hazzı yani cenneti her kötülük yapan o acıyı yani cehennemi yaşar...

vicdan,mutluluk,iyilik gibi iyi değerlerin yanısıra endişe korku kandırılma gibi negatif değerlerimizde bulunmaktadır.Kendini tanımaktan kaçınan bazı tür daşlarımız korkulara kapılarak,sağdan soldan duyduğu menşei belli olmayan hurafelere inanır hale gelmektedir.Kireç seni burda kaba tabirle dürtüyorum.Kendine gel ,her hurafe ve uydurmaya inanacak olsa idik,attığımız her adımda endişe ve korku yaşardık.Lütfen,hayatı kendinize daha fazla zehir etmeyiniz.Saygılar.....

Sitelerde Paylaş

Olamaz.

Hakiki Adalet ister ki

Sen inanmasan dahi o teyzeciğe merhametinden mükafat göresin..Mukabilinde birşeyler alasın..

Bu yüzden muhakak alacaksın..

Hakiki adaletin isteyeceği birşey var..

Kainatı tekzip,Allahı tekzip ve sıfatlarını yalanlama ve aşağılama cürretini gösteren sen bu büyük cinayetinin nisbetinde bir ceza göresin.

Hakiki Adalet büyük küçük bırakmaz.Ufacık tefecikte olsa ya mükafatını yada mücazatını vermelidir..Öylede olacak..

Ama cennet gibi bir Daimi bir mükafat ucuz değil pahalıdır..

Kaldı ki İslamda Azamet cennet için dahi iyilik yapmamaktadır.Cenneti gözden çıkarıp sadece allahın rızası için çalışan cennet için çalışandan çok daha azametlidir..

Sitelerde Paylaş

Kireç çekiliyorda, illegal hiç çekilmiyor.Geldiği gibi gidecek siteden ona yanarım.Hala aynı allahı inkar etmek cinayettir teranesi.

Bence illegal kireç ten iyidir. En azından dinini olduğu gibi sunuyor.

Kaldı ki bu da çok rahat bir şekilde çürütülebilir. Hemen çürüteyim.

Bir şeyin suç olabilmesi için birşeylere zarar vermesi gerekir. Allah sonsuzdur. Ezelidir, ebedidir falan... Allah'ı inkar etmek Allaha zarar vermiyor. Demek ki suç değildir. Eğer zarar verseydi sonsuz bir şeyi inkar etmek sonsuz bir cezayı da gerektirmezdi. Çünkü sonsuza bir miktar zarar vermiş olurdun. Zaten Allah'a tamamen zarar verseydin o zaman da sana ceza veremezdi.

Hadi tüm yaratılanları Allah yarattı diyelim. Bu da yaratılan her şeyi öldürmek manasına gelsin. Bunda bile sonsuz cehennem azabı adaletli olmaz. Çünkü İslama göre evren sınırlıdır. Sonradan ortaya çıkmıştır. Bu anlamda Allah'ın mükü de sınırlı olmuş oluyor.

Anlayana tabi..

Sitelerde Paylaş

İyilik yapma duygusu hayvanlarda da var.Çukura düşen yavru bir fili kurtarmak için diğer fillerin nasıl çabaldığını bir belgeselde izlemiştim.Hatta bir balina üstelik besini olan yaralı bir fok balığını burnu ile ite ite sahile fırlatmıştı.Bunların açıklamasını yapmak çok zor.Ancak iyilik yapmanın dinle hele İslam'la hiç bir alakası yok.İslam canlılarda var olan bu olguyu da sonuna kadar istismar etmiş.

Sitelerde Paylaş

Ateiste görede Müslümana göre de haklı olamaz...

Ateiste göre iyilik yapmışsın, yapmamışsın çok önemi yoktur...

Bu dünyada ye,iç,yaşa ve öl ondan sonra....

Seni bir çukura atarlar...

Orada ömür boyu yaşar durursun...

Ateist için iyilik yapıp yapma gibi bir sorun yoktur...

Sonunda herkesin gideceği yer aynıdır...

Yokluk....

Müslümanlığa göre...

Cennete gitmek için...

İman olması gerekir...

İmansız olan birinin yani...

Müslüman olmayan birinin yaptığı ibadetler boştur...

İmanı bir sayısı olarak düşünürsek....

Kişinin yaptığı iyilikleri sıfır sayısı diye düşünürsek...

Sıfırın bir kıymetinin olması için...

Başına 1 sayısı yani imanın olması gerekir...

Cennete girmek için kalbinde zerre kadar da olsa iman gerekir...

Bu olmayanlar ağzıyla kuş tutsa belli bir yerden yukarı çıkamazlar..

Örneğin: İyilik yapan bir ateist ile Hitlerin yada Stalinin, Maonun,İsmet İnönünün durumu bir olmayacaktır...

O bunlara göre...

Cehennemde daha az azap göreceği bir yere gönderilecektir...

İyilik belki insanı cehennemde seviye atlatır ama...

Cennete gitmek için iman gerekir...

Sitelerde Paylaş

düz mantıkla gidelim...

tanrı insanlardan ne ister...

kötü olmalarını istemez heralde...

çünkü kötülük yıkıcıdır zarar vericidir...

tanrı yarattığı sistemin zarar görmesini yıkılmasını istemez...

ben yaptım siz yıkın demez...

çünkü yaratmak ortaya koymak yaratılan şeye değer verildiğini gösterir...

yani yaratılan her şey tanrının gözünde değerli olmalıdır...

yaratılan şeylere iyi davranılmasını istemek onun en doğal hakkıdır...

değer vermese hiç yaratmazdı en baştan ...

mesela bir eve gittiniz evdeki her eşyaya ve kişiye iyi davranmanız ev sahibinin birinci arzusudur...

evi kırıp dökseniz kişileri üzüp ağlatsanız canlıları yaralasanız ev sahibi sizi döver...

evren de tanrının evi ve içindekilerde onun eşyaları ve sevgili yaratıkları ise...

onun evinde iyi olanlar onun sevgisini ve mükafatını hakeder...

yakıp yıkan kötülük edenler de azabını hakeder...

hem tanrı diye bir şey yoksa da iyilik etmek iyi biri olmak dürüst biri olmakla ne kaybederiz...

hiç bir kaybımız olmaz hem sevinir hem seviliriz...

kötü biri olsak hem vicdan azabı yaşar dururuz hemde insanlar tarafından sevilmez nefret edilen biri oluruz...

bir de tanrı var sa oda acayip azab eder...

o yüzden iyi biri olmak her halükarda avantajlı dır akılcı mantıklı davranıştır...

yani ben haklıyım..

Sitelerde Paylaş

Ateiste görede Müslümana göre de haklı olamaz...

Ateiste göre iyilik yapmışsın, yapmamışsın çok önemi yoktur...

Bu dünyada ye,iç,yaşa ve öl ondan sonra....

Seni bir çukura atarlar...

işte bu zihniyet yüzünden dünyada dinler asla son bulmayacaklar.

Sitelerde Paylaş

Ben kişisel olarak Kireç'i bugüne kadar bu forumdan gelmiş geçmiş bütün inanırlardan ayrı bir yere koyuyorum. Söylediklerine bu kadar inanan, bu kadar içten ve doğru bir müslümana daha rastlamadım burada. Geldiği ilk günden beri bir tek kere şaşmadı, üslubunu tek bir kere bozmadı, dediğinden dönmedi ve kendine göre iyilik ve doğruluk mesajlarını vermeye çalışmaktan vazgeçmedi.

Kireç iyiliğe geniş bakıyor ve kendi inandığı İslam'a ve kendi iyilik algısına göre -ne ya da kim olurlarsa olsunlar- o iyilerin ister istemez müslüman olduklarına ve cennete gideceklerine inanıyor.

Aslında burada bir tür dayatma, karşısındakinin düşüncesini ya da seçimlerini reddetme var. Kimileri buna "saygısızlık" da diyebilir. Ama Kireç sözkonusu olduğunda ben böyle bakamıyor ve ona kızamıyorum.

Ama Sevgili Kireç,

İyi olmak cennete gitmeye yetmiyor. Kur'an bu tür hükümlerini çeşitli defalar açıkça belirtmiş.

Bizim en yobaz müslüman kardeşimiz olan Cübbeli bile bizi arada bir cennete yollamaya çalışırdı, bulduğu kimi ayetlerle bize bu durumu müjdelemeye yeltenirdi ama çabuk vazgeçerdi, "yanacaksınız" derdi sonunda.

Siz yine de öyle inanmaya devam edin, zarar gelmez. Ama ateistleri ikna etmeniz imkansız; o yüzden onlara da kızmayın.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...