Jump to content

Big Bang bilim maskesi takmış din midir?

Recommended Posts

• İleti 223
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

teoriye,modellemeye lafım yok.gelişim için olması gereken şeyler.ama bende o modellemeye karşı çıkabilir veya soru sorabilirim.bu arkadaşın msjlarına bak "siz anlayamassınız zaten,sizden bunu beklemek hata".artı,teorisine inanmayan herkesi aptal ve ateist bile olsa müslüman ilan ediyor.bu şahsın bilim forumlarından başka hiç bir yerde yazı yazmaması lazım.

teorilerini bir kenara bırak,sence yanlış değilmi hitabı.ne demek "şamar oğlanı". bende ona uyup devam etsem küfürleşmeye başlarız.

Daha da kötüsü, kendi teorisi filanda değil Hacı'nın söyledikleri. Bir hipotez, bir spekülasyon. Bu spekülasyonları ortaya koyan dahi bunun böyle olduğunu kendisi söylüyor zaten. Ama Hacı öyle mi? İnternet'e yazsan "cosmic inflation problems" diye, binlerce sayfa bunları anlatan, hemen hepsinde de bu spekülasyonun neleri açıkladığını (horizon problem gibi) ve nelerde çuvalladığını (kozmik sabit meselesi gibi) anlatan binlerce sayfa bulursun.

Ama hacı inatla amanda böyle oldu demeye, "bi dur hacı sakin ol" diyenleri de afaroz etmeye devam boyuna.

Sitelerde Paylaş

Yokluk elbette yoktur.

Bir politikacı kamusal alanda ''atış serbest'' diyemez mi yani,

Elbette der.. diyen varsa kafası karışmış olabilir.

Öngörü ve Analiz denen şey (-Ne kadar başlatanın köylü kadar değeri olsa bile) Hacı ile Ünal tartışmasında da tutmuş.

Sitelerde Paylaş

Yokluk elbette yoktur.

Bir politikacı kamusal alanda ''atış serbest'' diyemez mi yani,

Elbette der.. diyen varsa kafası karışmış olabilir.

Öngörü ve Analiz denen şey (-Ne kadar başlatanın köylü kadar değeri olsa bile) Hacı ile Ünal tartışmasında da tutmuş.

Köylü milletin efendisidir. Hiç kimseyi köylü, şehirli vs. diye değerlendiremezsin. Hadi müslo filan desen neyse.

Nice köylüler tanırım ki, seni suya götürür, susuz getirir, her mevzuda.

Sitelerde Paylaş

Köylü milletin efendisidir. Hiç kimseyi köylü, şehirli vs. diye değerlendiremezsin. Hadi müslo filan desen neyse.

Nice köylüler tanırım ki, seni suya götürür, susuz getirir, her mevzuda.

Esas Ateizm için Köylülük sorundur. Batılılaşma esastır.

''Köylü milletin efendisidir'' elbette. Ama bu söz ağızdan çıktığı kadar kolay değildir.

Kategorize etsem bile bu senin karşı çıkmanı gerektirmez. Ben yaparım bazen böyle şeyler.

Amaç kusursuz olmaksa o zaman sorun yok...

Ama ben de Gazi'nin bu mirasının takipci olunmasından yanayım.

O yüzden herkesi kapsıyor ve anlıyorum...

tarihinde ozger tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Daha da kötüsü, kendi teorisi filanda değil Hacı'nın söyledikleri. Bir hipotez, bir spekülasyon. Bu spekülasyonları ortaya koyan dahi bunun böyle olduğunu kendisi söylüyor zaten. Ama Hacı öyle mi? İnternet'e yazsan "cosmic inflation problems" diye, binlerce sayfa bunları anlatan, hemen hepsinde de bu spekülasyonun neleri açıkladığını (horizon problem gibi) ve nelerde çuvalladığını (kozmik sabit meselesi gibi) anlatan binlerce sayfa bulursun.

Ama hacı inatla amanda böyle oldu demeye, "bi dur hacı sakin ol" diyenleri de afaroz etmeye devam boyuna.

katılıyorum. ben bilim insanı değilim,bambaşka bir meslektenim.bilimsel bir teori üretemem,hayal edebilirim sadece.bana sorsanız nasıl başladı bu hikaye "bilmiyorum" derim.benim mantığımda verilebilecek en güzel cevap bu. aslında konu bilimden zaten çıkmış durumda,hatta bilim ile alakamız yok.burda yazdığımız çizdiğimiz herşeyin sebebi haci nin inat ve kibiri.

Sitelerde Paylaş

katılıyorum. ben bilim insanı değilim,bambaşka bir meslektenim.bilimsel bir teori üretemem,hayal edebilirim sadece.bana sorsanız nasıl başladı bu hikaye "bilmiyorum" derim.benim mantığımda verilebilecek en güzel cevap bu. aslında konu bilimden zaten çıkmış durumda,hatta bilim ile alakamız yok.burda yazdığımız çizdiğimiz herşeyin sebebi haci nin inat ve kibiri.

İki deli yine sopalarını saklayıp birbirleri ile konuşuyorlar...

Arada Hacı olmasa birbirlerine ne yaparlar acaba.....

Muhabbetiniz bol olsun..

Sitelerde Paylaş

Atatürk, "Köylü milletin efendisidir" sözünü, ezilen, topraksız köylüyü sahiplenmek ve emekçiyi korumak için söylemiştir, kendisinden sonra gelenlerin cehaleti ve ilkelliği körüklemek için değil. Çünkü O'nun hedefi bir köylü toplumundan bir ulus yaratmaktır. Bunun köylüyü büsbütün dışlayarak ve aşağılayarak yapılamayacağının bilincindedir. Ve, ulus bilincinin ancak kırdan kente dönüşümle olanaklı olduğunun da bilincindedir. Çünkü; köylü doğası gereği dincidir, mülkiyetçidir ve ulusal duyguyu sinesinde yeşertip onu benimseyecek maddi koşulların uzağındadır. Bu nedenledir ki ulusallaşma kentleşmeyle birlikte görülen bir olgudur.

Ülkemizde kimseyi artık köylü, şehirli diye ayıramazsın, çünkü büyük kentler bile birer varoş, büyükçe bir köy görünümündedir. Kentli kültürü denilen şey Türkiye'de mevcut değildir. Onun yerine, işini bilen siyasetçilerin pohpohlayıp azdırdığı maganda köylü kültürü hakimdir her yerde. Köylüyü kazanmak için söylenen bir söz bile bugün, köylü ağızlarda çiğnenen halk dalkavukluğu sakızına dönüşmüştür. Ve gerçekten de, köylü değilse bile köylü kurnazlığı milletin efendisi olmuştur.

Sitelerde Paylaş

Aynen,tanrida kulda enerjide biziz...

kitaplardan öğrendiğimiz tanrı nın yanlış olduğunu biliyoruz. bunun dışında bilim ilerledikçe karşımıza çıkan bir mimar var.bunu madde kendi kendinemi yapıyor,yön veren birşeylermi var! işte o konuda biraz kafamız karışıyor.

Sitelerde Paylaş

kitaplardan öğrendiğimiz tanrı nın yanlış olduğunu biliyoruz. bunun dışında bilim ilerledikçe karşımıza çıkan bir mimar var.bunu madde kendi kendinemi yapıyor,yön veren birşeylermi var! işte o konuda biraz kafamız karışıyor.

Evet, kendi kendine yapıyor işte. Bakıyoruz ve görüyoruz, bunun aynen böyle olduğunu.

Sitelerde Paylaş

Atatürk, "Köylü milletin efendisidir" sözünü, ezilen, topraksız köylüyü sahiplenmek ve emekçiyi korumak için söylemiştir, kendisinden sonra gelenlerin cehaleti ve ilkelliği körüklemek için değil. Çünkü O'nun hedefi bir köylü toplumundan bir ulus yaratmaktır. Bunun köylüyü büsbütün dışlayarak ve aşağılayarak yapılamayacağının bilincindedir. Ve, ulus bilincinin ancak kırdan kente dönüşümle olanaklı olduğunun da bilincindedir. Çünkü; köylü doğası gereği dincidir, mülkiyetçidir ve ulusal duyguyu sinesinde yeşertip onu benimseyecek maddi koşulların uzağındadır. Bu nedenledir ki ulusallaşma kentleşmeyle birlikte görülen bir olgudur.

Ülkemizde kimseyi artık köylü, şehirli diye ayıramazsın, çünkü büyük kentler bile birer varoş, büyükçe bir köy görünümündedir. Kentli kültürü denilen şey Türkiye'de mevcut değildir. Onun yerine, işini bilen siyasetçilerin pohpohlayıp azdırdığı maganda köylü kültürü hakimdir her yerde. Köylüyü kazanmak için söylenen bir söz bile bugün, köylü ağızlarda çiğnenen halk dalkavukluğu sakızına dönüşmüştür. Ve gerçekten de, köylü değilse bile köylü kurnazlığı milletin efendisi olmuştur.

Hala aynı yanlıştasın Diriliş. Bu amanda köylü cehaleti vs. denen olay, birilerinin diğerlerini aşağılamak için uydurduğu bir propagandadan ibarettir. Geçmişte ve günümüzde cahillik açısından köylü ile şehirli arasında bir fark olmamıştır.

Sitelerde Paylaş

Hala aynı yanlıştasın Diriliş.

"Aynı yanlış" derken tam olarak ne kastettiğini açarsan sevinirim. Sanki bu konuyu daha önce tartışmışız gibi bir ima var sanki. Yok eğer, benzer içerikteki yazılarıma atıfta bulunuyorsan ben sadece tarafsız bir gözlemci olarak tespitlerimi dile getiriyorum. Köylüyü aşağılamakla yakından uzaktan ilgisi yoktur da. Ama, köylüyü aşağılamayacağız diye köylülüğü övecek ve örnek bir kültür gibi lanse edecek de değilim.

Köylünün eğitimsiz ve cahil olduğunu söylemek, köylüyü aşağılamak olmasa gerektir. Eğitim bir olanak meselesidir ve bu olanaklar köy giib bir yerde mevcut değildir demektir bu.

Geçmişte ve günümüzde cahillik açısından köylü ile şehirli arasında bir fark olmamıştır.

Bu da ne demek şimdi?

Nasıl bir fark olmamıştır?

Sen, eskiden liselerde, korkmadan ve çekinmeden "Muhammed bir çöl bedevisidir, Kuran uydurma bir kitaptır" diyerek ders anlatan lise öğretmenlerini hiç duymamışsın sanırım. Bu ülkede 12 Mart'a kadar oldukça bilimsel ve çağdaş bir eğitim anlayışı egemen olmuştur. Çok iyi eğitim almış bir kuşak vardır. Okullarda din derslerinin zorunlu olmadığı, tanrının varlığının çok rahat tartışılabildiği dönemlerdir bunlar.

Bunları da geçelim, bir kentliyle köylüyü nasıl bir tutabilirsin?

Neyse...

Sen neyi savladığını daha açıkça belirtirsen ben de konuyu daha iyi anlayıp ona göre değerlendiririm.

Ne dediğin belli değil...

tarihinde DİRİLİŞ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hala aynı yanlıştasın Diriliş. Bu amanda köylü cehaleti vs. denen olay, birilerinin diğerlerini aşağılamak için uydurduğu bir propagandadan ibarettir. Geçmişte ve günümüzde cahillik açısından köylü ile şehirli arasında bir fark olmamıştır.

Proboganda artık bir çırpıda belirgin bir saf tutmak ile kolaycacık anlaşılan bir şey değildir. Onun ne anlama geldiği ise, yol alındıkça farklı biçimlerde belirlenmeye başlandı. Çünkü kamusal alan artık devlet memurlarının(akademisyen, doktor vb.) bile ikinci bir meslek haline getirdikleri bir alan. Dolayısıyla senin benim gibi bir genç tekel ile başa çıkamaz. Artık Fikir alanlarında farklı konum alışlar, taktikler ve stratejiler ile toplumsal kimliksizlikler baş gösterdi. Bunları bilmeden köylü-kentli polemiği yapmak esas sizi egemenlerin ticari istismarına ve çıkarlarına saplanmanıza neden olacaktır. Önünüzdeki ağaç yüzünden ormanı göremezseniz bataklığa gidersiniz.

Sitelerde Paylaş

>>> Sen, eskiden liselerde, korkmadan ve çekinmeden "Muhammed bir çöl bedevisidir, Kuran uydurma bir kitaptır" diyerek ders anlatan lise öğretmenlerini hiç duymamışsın sanırım. Bu ülkede 12 Mart'a kadar oldukça bilimsel ve çağdaş bir eğitim anlayışı egemen olmuştur. Çok iyi eğitim almış bir kuşak vardır. Okullarda din derslerinin zorunlu olmadığı, tanrının varlığının çok rahat tartışılabildiği dönemlerdir bunlar.

12 Mart'a kada rböyle olan şey, köyde de, şehirde de böyle olup gelmiştir. Tüm meselede burada zaten.

Birde eğitimsizlik ile cehalet başka başka şeylerdir. Bir bak, bugün fethullahçılık köylerde pek görülmez. Şehirlerde almış başını gitmiş bir durumdur.

Ben çok köylü ile tanıştım, köylerinde oturdum, konuştum vs. Ve gördüğüm şey şuydu: Köylü, en az (yada en fazla) şehirli kadar aydın (yada cahil). Kişileri köylü olmakla yargılamak, faşistliğin bir başka türüdür sadece.

Sitelerde Paylaş

Evet, kendi kendine yapıyor işte. Bakıyoruz ve görüyoruz, bunun aynen böyle olduğunu.

Sevgili ünal ve anibal,

Iki cümlede hafif panteizm kokusu aliyorum. :)

Yaniliyor muyum?

Sitelerde Paylaş

12 Mart'a kada rböyle olan şey, köyde de, şehirde de böyle olup gelmiştir. Tüm meselede burada zaten.

Aynı şey, kentte ve köyde de nasıl böyle olup gelecek?

Köylerde lise mi vardı Anibal?

1980'e kadar birçok köyde elektrik bile yoktu. Sen neden bahsediyorsun?

Birde eğitimsizlik ile cehalet başka başka şeylerdir.

Gerekli eğitimi alan kişi cahilliğini okulda bırakıp gider. Tabii eğer mezun olaiblirse. Ama sen liselerde evrimi yalanlayıp, yaradılış dogmasını körpe beyinlere kakalar ve tüm eğitim sistemini olmayan bir tanrı üzerine kurarsan bu sefer cahilden de öte bir mahlukat yaratmış olursun. Günümüzdeki bozuk köylü-kentli karışımı, hakim varoş kültürünün mimarları 12 Martla işbaşı yapan gerici zihniyettir. Kent kültürünü yok eden, Atatürk devrimlerini baltalayan ve laik sistemi tükeniş noktasına getirenler de bu yobazlardır.

Bir bak, bugün fethullahçılık köylerde pek görülmez. Şehirlerde almış başını gitmiş bir durumdur.

Köylerde fazla örgütlenmeleri yok da ondan.

Dediğim gibi artık şehirlinin de köylüden farkı yok.

Ben çok köylü ile tanıştım, köylerinde oturdum, konuştum vs. Ve gördüğüm şey şuydu: Köylü, en az (yada en fazla) şehirli kadar aydın (yada cahil). Kişileri köylü olmakla yargılamak, faşistliğin bir başka türüdür sadece.

Sen köylüyle tanıştın da biz uzaydan mı geldik?

Biz de biliyoruz Türk köylüsünün ne olduğunu.

Ve köylü cahildir, dine yatkındır; bir birey olmaktan çok itaatkar bir kul olmaya eğilimlidir diyoruz. Birey olma bilinci gelişmemiştir ve bu geri kültürünü olduğu gibi kente taşımış, halk dalkavuğu, oy avcısı liboış iktidarlar tarafından da sürekli pohpohlanmıştır diyoruz. Al sana Çoban Sülü! Al sana gayet düzgün Türkçe konuşabileceği halde, halka yavşayacağım diye Kıro aksanıyla konuşan İbo!

Her yanımız köylü, her yanımız maganda!

Köylü cahildir kardeşim. Eğitimsidir. Bilnçsizdir.

Bu gerçeklerin farkında olmayan, bunları dile getirmenin önemi kavramayan da tıpkı onun gibi cahildir.

tarihinde DİRİLİŞ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aslında anibal'in söylemek istediği şey;

Seni sen yapan yine senin dünyaya kendi bakış mesafendir.

Bir dış etkenin bunda bir önemi yoktur.

Ya da kişi kendini bilmiyorsa sağa sola sorarsa yanılır, hata yapar.

-Ki can pazarı bu oyun olmaz.

''Sen olanın'' bir dış etken olduğunu ya da yölendirme olduğunu zannedersin.

Demek istiyor.

tarihinde ozger tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...