Jump to content

Big Bang bilim maskesi takmış din midir?

Recommended Posts

ben ne diyorum sen ne diyosun hacı,casimir le hiçliğin ne alakası var.adı üstünde bak "hiç" hiç ne demek.hiçlik varsa casimirde yoktur.atom madde ışık vs hiç bir şey yoksa birbirini çeken veya iten hiç bir şey yoktur.

hiç bir şeyin olmadığı bir ortamda herşey birdenbire oldu diyolar,ne gzl şiir gibi işte.yani yaratıcının ol demesinden pek bi farkı yok.dinlere göre "ol" demiş bilime göre "bom" demiş.bumu yane başlangıç,

Hiçliği ben uydurdum.

Senin anlaman için..

Hiçlik diye bir şey yok zaten. Onu da açıkladık ya.. Vakümde veya hiçlikte vaküm enerjisi var dedik ya...

Kelime oyunlarına mı kaldınız sonunda?..

Ya da aptalı mı oynuyorsun?

Kuantum fiziğne göre uzayda vaküm enerjisi vardır.

Evren veya evrenler vaküm enerjisinin dalgalanmasından oluşmuşlardır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 223
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hiçlikte vakum enerjisi vardır zaten. Bu bariz kabak gibi duruyor işte...

Bunu aklımızın bir köşesinde tutalım.

Esinlenmek veya çağrışım yapmak bilimin ve teknolojinin ileriki aşamalarında belli olur.

Esas bilinemez olan şey şu;

''Ahmet bir adamdır'' dediğimizde bu önerme ışığında ''zorunlu olarak'' tüm boşlukları doldurur Quantum.

Quantum'un bize enerjinin vakum halinde ortaya çıktığını basit haliyle anlatmasıdır.

Bilmeyen bilmez ama Vakum haline geçmişse enerji ortaya çıkar.

Çünkü basit haliyle moleküller temasa geçer ve evrendeki boşluklara yayılırlar.

Bilim her zaman böyle tartışılır bunu Hacı ya da bir başkası daha iyi bilir elbette.

Sitelerde Paylaş

o halde büyük bomlama hiçlikten varlığa değil,enerjiden maddeye geçişin adı,o zmn tm.

demekki bişeler varmış,hiç bişenin olmadığı bi yerde olmamış bu patlama.

şimdi enerji madem vardı,bi patlama oldu maddeye dönüştü.adının başlangıç ile anıldığı bu olay o zaman başlangıç değil.o zmn başlangıcın adı vakum enerjisi,peki vakum enerjisi nasıl ortaya çıkmış,onu bulduk adına zart dedik,peki zart nasıl ortaya çıkmış?

bilim nedir,mutlak doğru.hasaplara,ölçümlere gözlemlere dayanır.uçak bilimin birikimiyle havalanmış.mutlak doğru hesaplamalar ile fırlatılır füzeler,öle olabilir böle olabilirlere kalırsa işi çakılır yere dimi.şimdi sizin anlattığınız savunduğunuz büyük patlamayı uçağa benzetelim ve havalandırmaya çalışalım...niye bakıyosunuz havalandırsanıza,siz diyosunuz bu uçar diye ben değil.kesinliği tam kanıtlanmamış şeyleri kanıtlanana kadar mutlak doğru diyemessiniz.şimdilik böyle olabilir diyorlar.o zmn bana sizde bunlar birer teori,olabilirde olamayabilirde ileride daha gelişmiş ölçüm aletleri ile daha farklı şeyler gözlemleriz,taşlar yerine oturur diyebilirsiniz.ama mutlak doğruymuş gibi konuşamassınız.

bilim bence din gibi kendini çok üstte tutmak için haddini aşan teoriler üretiyor.daha gözünün önündeki şimşek nası oluyoda oluyo tam bulamamışlar,sen tut 15 milyar yıl önce öleydi böleydi de.tm bilime inanırız ama,teorik bilime mesefeli yaklaşalım biraz.burda herkes bilim insanı olmuş zaten,sanırsın masacuses mezunu

Sitelerde Paylaş

Hiçliği ben uydurdum.

Senin anlaman için..

Hiçlik diye bir şey yok zaten. Onu da açıkladık ya.. Vakümde veya hiçlikte vaküm enerjisi var dedik ya...

Kelime oyunlarına mı kaldınız sonunda?..

Ya da aptalı mı oynuyorsun?

Kuantum fiziğne göre uzayda vaküm enerjisi vardır.

Evren veya evrenler vaküm enerjisinin dalgalanmasından oluşmuşlardır.

peki çok bilen arkadaşım,söylermisin enerji dalgalanmaları nasıl oluştu?

dalgalanmadan önce enerji nasıl oluştu?

Sitelerde Paylaş

peki çok bilen arkadaşım,söylermisin enerji dalgalanmaları nasıl oluştu?

dalgalanmadan önce enerji nasıl oluştu?

Anlatırsam dinleyecek misin?

O zaman sana Casimir etkiden bahsedelim biraz.

Kuantum fiziğine göre her türlü alanda enerji vardır ve bu enerji bazı değerler arasında dalgalanır.

Vaküm boşluğu da bir alandır. Bu alanlardaki enerjiyi dalgaların frekansları saptar.

Her türlü radyasyon etrafına basınç uygular.

Alanın genişliği sınırlı ise, örneğin alan yüzyüze bakan iki paralel aynanın arasında ise, ancak belli dalga boylarının uyacağı bir aralık olacak ve radyasyon basıncı dışa göre hafifce az olacaktır. Nedeni dar aralığa uyan frekansların sınırlı olmasıdır.

Vakümdaki enerjiden ve bu enerjinin dalgalanmasından yalancı zerreler sorumludur.

Yalancı zerre (virtual particle) kavramı çok önemlidir.

Çünkü evrenin ve muhtemelen evrenlerin ortaya çıkışını onlarla açıklamak mümkündür.

Yalancı zerreler vaküm boşluğunda ve hiçbirşeylik dediğimiz kuramsal ortamlarda aniden, karşıtları ile birlikte, ortaya çıkan ve 10^-21 saniye kadar var olduktan sonra yok olan zerrelerdir. Karşıtları ile demek, biri negatif ise, diğeri pozitif demektir. İkisi bir araya gelince birbirlerini yok etmektedirler. Bunu madde ve antimadde olarak düşünmemeliyiz. Çünkü yalancı zerreler maddenin ortaya çıkmasından çok daha önceki bir dönemi simgelemektedirler. O dönemde daha ne madde vardır ne de büyük bir enerji. Bu kısa zaman dilimi tükenince doğadan borç aldıkları enerjiyi ona iade ederek yok olur giderler. Borç aldıkları bu enerji vaküm enerjisidir. Bizim hiçbirşeylik veya yokluk dediğimiz kavram işte budur. Hiçbir şey yok gibi durmaktadır ve pratik olarak yoktur da ama, bu yokluk zıt nitelikli yalancı zerrelerin birbirlerini nötralize etmesinden başka bir şey değildir.

Yalancı parçacıkların doğup batması, vaküm enerjisinden sorumludur.

Bu enerji ne kadar büyükse, varlığı o kadar kısadır.

Yalancı zerreler doğup batarlarken, onlardan birisi false vacuum olmuştur.

Yani aniden genişlemiştir. Nedeni de belirsizlik ilkesidir.

Bu parçacıkların belirsizliği vardır. Aniden genişleyince bu zerrenin içinde enerji birikimi olmuştur.

Bu konuya Big Bang'in fiziği başlığı altında değinmiştik. Burada tartışamayız..

Bilim forumunda konu ile ilgili çok sayıda ileti bulabilisiniz.

Sitelerde Paylaş

Haci:

Başka bir konu üzerinde tartışılırken,

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=39655&view=findpost&p=635891

"Termodinamiğim ikinci yasasına gerek yok.

O yasa bizim içinde bulunduğumuz evren için geçerli."

Demişsiniz.Casimir deneyi de bizim içinde bulunduğumuz evrende yapılıyor.

Bu durumda görünen yani yaşadığımız evrende pratik edilen bu deneyi aynı koşullarda baryonik evren öncesi döneme nasıl uygulayabiliyorsunuz?

Bildiğim ve anladığım kadarı ile bu deneyin bu evren öncesi dönemde, sonuç açısından günümüzde yapılan deneyle eşdeğer olabilmesi için kütlesel çekim alanına ihtiyaç var.

Bu konudaki soruların asıl yerinin burası olmadığının farkında olarak uzatmıyor, konuyu bilim forumda açıklığa kavuşturmanızı rica ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Guzel aciklamis arkadas. Bende evrim kurami icin ayni seyleri soyleyecektim, ornegin ahtapotun gozu homolojiye uymuyor, evrim kuramini dislayarak bakarsak kuramin temelini olusturan homolojinin ise yaramadigini goruruz. Evrim kurami yokmus farzedersek aciklamalari zoraki evrime dayandirmak zorunda kalmaz boylece dogayi daha kolay anlariz. Boylece bilim yamali bohca gibi durmaz, gozlemler zoraki bir kurami dogrulamaya yonelik yorumlanmaz.

Öncelikle, ahtapotun gözü, homolojiye gayet iyi uyar. Velakin ben senin homolojiyi bilmediğini görüyorum

Zira, homoloji kavramı, evrim teorisinden daha önce ortaya konmuş bir kavramdır. Evrim teorisi bunlara gayet iyi bir cevapta verir, en başından beri.

Sitelerde Paylaş

Haci:

Başka bir konu üzerinde tartışılırken,

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=39655&view=findpost&p=635891

"Termodinamiğim ikinci yasasına gerek yok.

O yasa bizim içinde bulunduğumuz evren için geçerli."

Demişsiniz.Casimir deneyi de bizim içinde bulunduğumuz evrende yapılıyor.

Bu durumda görünen yani yaşadığımız evrende pratik edilen bu deneyi aynı koşullarda baryonik evren öncesi döneme nasıl uygulayabiliyorsunuz?

Bildiğim ve anladığım kadarı ile bu deneyin bu evren öncesi dönemde, sonuç açısından günümüzde yapılan deneyle eşdeğer olabilmesi için kütlesel çekim alanına ihtiyaç var.

Bu konudaki soruların asıl yerinin burası olmadığının farkında olarak uzatmıyor, konuyu bilim forumda açıklığa kavuşturmanızı rica ediyorum.

Ben de öyle diyorum ya zaten.

Big Bang öncesinde termodinamik yasalar geçerli değil.

Ben Hawking den quote ettim. O evren genişlerken de entropi artacak, çökerken de diyordu.

Önceleri evren çökerken entropi azalacak demişti. O fikrini değiştirdi.

Sitelerde Paylaş

Anladığım kadarıyla bir şeyi anlamış değilsiniz: The Big Bang Theory

Big bang teorisi, bir özel isimdir, evrenin şu şu şekilde böyle olduğunu söyler. Bu "şu şu" "a ve b ve c ve d" gibi sayılabilir. Eğer bunlardan biri yanlışsa, o zaman bu önerme, yani big bang teorisi yanlış olacaktır.

İşte bugün big bangın düştüğü durum budur. İyi de, bu maddelerin doğruluğunu hangi mihenk taşı belirleyecek? Bunun cevabı elbette fiziktir.

Bilinen fizik bağlamında, big bang teorisinin bazı bağlayıcı kavramları geçersizdir. Bu yüzden de teorinin geçersiz olması, yani çürütülmüş olması elzemdir. Fakat şu anda yapılan şey, doğru olan big bangtır denerek, fizik kurallarını sorgulamak, hatta yeni ve temelsiz fizik kuralları uydurmaktır.

Şimdi elimizde iki şey var. Bir önerme olan big bang ve bir gözlem olan fizik. Burada yapılan metodolojik yanlış, gözlem olan kendini böylece ispatlamış fizik kurallarını, bir kabule istinaden yok saymaktır.

Maddenin (+enerji, +tekillik vs.) olduğu her yerde fizik kuralları geçerli olmaya devam etmektedir. Gözlemler aynen bunu söylüyor. O halde biz neye istinaden fizik kurallarının geçersiz olduğu bir zaman/mekan dilimi tarif edebiliyoruz?

Eğer tekillikten fizik kuralları ile çıkılamıyorsa, o zaman tekillikten çıkmış olamayız (mı?). Tekillik halinde olduğumuzu gözlemlemiş değiliz ki, inatla "yok biz ordan çıktıkta, fizik kuralları olamazdiyorsa, yanlış olanlar onlardır, o zaman fizik yokmuştur hatta anasını satıyim.." diye neden diyoruz?

En temel soru şu. Bir patlama ile genişleyen evren, ya giderek yavaşlar, ya da aynı hızda kalır en iyi ihtimalle. Velakin bu hız artıyor. Nasıl olabilir?

Yapılması gereken bellidir. Öncelikle big bangı unutmak gerekiyor. RS, CMB vs. hepsini big banga bağlamadan açıklamak için çalışmaya başlamak lazımdır. big bang yok, yalan oldu o.

Bu çalışmanın sonu bizi big bangın tarif ettiği başlangıca, big bangın tarif ettiğindne farklı bir yoldan geri götürebilir. Ve adam gibi ayağı yere basan bir teorimiz olur. Ama şu an yapılan, tamamen abes bir yaklaşımdır.

Sitelerde Paylaş

İçinde, termodinamik yasalarının işlemediğinin gösterildiği bir tekillik durumu var mıdır ya da tekillik kontrollü olarak oluşturulabilmiş midir?

Böyle bir ortam laboratuarda yaratılabilir mi?

Bu tekilliğin false vacuum içindeki yeri nedir?

Tekilliği doğrudan şey false vacuumun kendisi midir?

False vacuum tümüyle rastlantısal olarak meydan geliyorsa 13,4 milyar yıldır bir defa bile gerçekleşmemiş olmasını nasıl açıklamalı?

Bana, bu kuramlarda büyük sıkıntılar ve boşluklar var gibi geliyor.

Tümü birden kökten bir değişimle yerle bir olabilir gibi görünüyor.

Fizikçi bir arkadaş bu sorulara açıklık getirebilirse sevinirim.

Sitelerde Paylaş

Bir önerme yapmadan önce zerreciklere (atom altı evren) nüfuz ediyorlar. Bir çeşit çağrışım yoluyla (örneğin bir fizik adamı)bu tezi sahiplenir. Ancak ondan sonra fizik gözlem yoluyla ispat ettiğini duyurabilir. Ancak fizikçi bunu sahiplenmeli. Yani laboratuvar ortamında olması gerekmez. Quantum popülerliğiyle ünlüdür zaten.

Ancak neden bu haliyle öngörüyle işlemek zorunda kalıyor..?

Çünkü bugünden geleceği okuduğunu iddia ediyorsun neo-fizik'te. Yani hakikati anlatmaz ancak bir hiyoroglif okumak gibidir.

tarihinde ozger tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İçinde, termodinamik yasalarının işlemediğinin gösterildiği bir tekillik durumu var mıdır ya da tekillik kontrollü olarak oluşturulabilmiş midir?

Böyle bir ortam laboratuarda yaratılabilir mi?

Bu tekilliğin false vacuum içindeki yeri nedir?

Tekilliği doğrudan şey false vacuumun kendisi midir?

False vacuum tümüyle rastlantısal olarak meydan geliyorsa 13,4 milyar yıldır bir defa bile gerçekleşmemiş olmasını nasıl açıklamalı?

Bana, bu kuramlarda büyük sıkıntılar ve boşluklar var gibi geliyor.

Tümü birden kökten bir değişimle yerle bir olabilir gibi görünüyor.

Fizikçi bir arkadaş bu sorulara açıklık getirebilirse sevinirim.

False vacuum her an vuku bulabilir.

Ve bu evreni anında yok edebilir. Saniyenin katrilyonda birinin trilyonda biri kadar kısa biz zamanda..

Ama false vacuum'un belirsiliği var. Biz sonsuz bir boşluktan bahsediyoruz. Burnumuzun dibinde de olabilir ama, onun bize yakın vuku bulma olasılığı, inanılmayacak kadar uzak.

Hatta hesaplanamaz. Sonsuzla ilgili hiçbir şey hesaplanamaz.

Termodinamik yasaları zamanın katalize ettiğini unutmayalım.

Zaman olmazsa termodinamik yasalar da olmaz. Daha doğrusu termodinamik yasalar madde ve enerjini davranış biçimlerine bağlı olarak vardırlar.

Onlar da zamana bağlıdırlar.

Bu nedenden dolayı Big Bang öncesinde termodinamik yasalar yokturlar.

Vakümdeki enerjiden sorumlu olan yalancı zerrelerin ömrü 10^-21 saniyedir. Bu kadar kısa zamanda bu yasalar ortaya çıkamazlar.

Sitelerde Paylaş

Anlatırsam dinleyecek misin?

O zaman sana Casimir etkiden bahsedelim biraz.

Kuantum fiziğine göre her türlü alanda enerji vardır ve bu enerji bazı değerler arasında dalgalanır.

Vaküm boşluğu da bir alandır. Bu alanlardaki enerjiyi dalgaların frekansları saptar.

Her türlü radyasyon etrafına basınç uygular.

Alanın genişliği sınırlı ise, örneğin alan yüzyüze bakan iki paralel aynanın arasında ise, ancak belli dalga boylarının uyacağı bir aralık olacak ve radyasyon basıncı dışa göre hafifce az olacaktır. Nedeni dar aralığa uyan frekansların sınırlı olmasıdır.

Vakümdaki enerjiden ve bu enerjinin dalgalanmasından yalancı zerreler sorumludur.

Yalancı zerre (virtual particle) kavramı çok önemlidir.

Çünkü evrenin ve muhtemelen evrenlerin ortaya çıkışını onlarla açıklamak mümkündür.

Yalancı zerreler vaküm boşluğunda ve hiçbirşeylik dediğimiz kuramsal ortamlarda aniden, karşıtları ile birlikte, ortaya çıkan ve 10^-21 saniye kadar var olduktan sonra yok olan zerrelerdir. Karşıtları ile demek, biri negatif ise, diğeri pozitif demektir. İkisi bir araya gelince birbirlerini yok etmektedirler. Bunu madde ve antimadde olarak düşünmemeliyiz. Çünkü yalancı zerreler maddenin ortaya çıkmasından çok daha önceki bir dönemi simgelemektedirler. O dönemde daha ne madde vardır ne de büyük bir enerji. Bu kısa zaman dilimi tükenince doğadan borç aldıkları enerjiyi ona iade ederek yok olur giderler. Borç aldıkları bu enerji vaküm enerjisidir. Bizim hiçbirşeylik veya yokluk dediğimiz kavram işte budur. Hiçbir şey yok gibi durmaktadır ve pratik olarak yoktur da ama, bu yokluk zıt nitelikli yalancı zerrelerin birbirlerini nötralize etmesinden başka bir şey değildir.

Yalancı parçacıkların doğup batması, vaküm enerjisinden sorumludur.

Bu enerji ne kadar büyükse, varlığı o kadar kısadır.

Yalancı zerreler doğup batarlarken, onlardan birisi false vacuum olmuştur.

Yani aniden genişlemiştir. Nedeni de belirsizlik ilkesidir.

Bu parçacıkların belirsizliği vardır. Aniden genişleyince bu zerrenin içinde enerji birikimi olmuştur.

Bu konuya Big Bang'in fiziği başlığı altında değinmiştik. Burada tartışamayız..

Bilim forumunda konu ile ilgili çok sayıda ileti bulabilisiniz.

tmda arkadaşım,bu söylediklerin mutlak doğrumu şimdi!?

böylemi başladı cosmosun hikayesi? kimsenin itiraz edemeyeceği mutlak doğrularmı bunlar!?

beni anlayamadınız .

kimse başlangıcın hikeyesini bize anlatamayacak.o kadar geriye kimse gidemeyecek.bu söyledikleriniz hayal ürünü

Sitelerde Paylaş

tmda arkadaşım,bu söylediklerin mutlak doğrumu şimdi!?

böylemi başladı cosmosun hikayesi? kimsenin itiraz edemeyeceği mutlak doğrularmı bunlar!?

beni anlayamadınız .

kimse başlangıcın hikeyesini bize anlatamayacak.o kadar geriye kimse gidemeyecek.bu söyledikleriniz hayal ürünü

Sen bu cehaletinle bunların bir hayal ürünü olduğunu anlamayaz ve öyle bile olsalar, reddedemezsin.

Ne kadar zavallı bir durumda olduğunu görebiliyor musun?

Bilim budur işte...

Bu yeni bir açıklama bile değil. Son 2000 yılın birikimi.. Küçümsenecek bir zaman dilimi değil.

Ayrıca doğru olması da gerekmez.

Varılan sonucun bilimsel yöntemlere uyması ve onlara harfiyen sadık olması yeter.

Sonuç her zaman yeniden yazılabilir.

Onu bilim yazacaktır.

Senin Allah'ın değil.. O zaten biliyor.. Ve yaratıyor. Değil mi?

Sitelerde Paylaş

Yaklaşık 6 saat önce ay karşıdaki minik tepelerden gözüktüğünde kocaman kahve tepsisi gibiydi...

...az önce tepeden parlarken fincan altı tepsinin onda biri kadar oldu.

Ayın bu iki durumun farkını Allah ın işi olarak açıklayanların sayısı ile şu yukarıda yazanlarla süre giden yaşanmışlıklar içinde yer alanları açıklamaya çalışanlar arasındaki fark nedir biliyor musunuz?

Cennete gitme çabasının gittikçe şüpheli bir hal alması.

Cennete gideceğinden emin isen burada ne işin var ey bre dürzü.

Sitelerde Paylaş

İşte hacı bizim söylediğimizi söylüyor.

Bu dediğin gibi olduysa, bu big bang teorisinin çöktüğü anlamına gelir.

fig3u.jpg

Bu big banga elveda, inflationary theory'ye hoşgeldin demektir anlayacağın.

http://nedwww.ipac.caltech.edu/level5/Guth/Guth3.html

İyi de inflationar'y teori Big Bang teorisinin bir parçasıdır. Bütünü yine Big Bang'dir.

İnflationary teori Big Bang'in yerini almamıştır yani. Onunla bütünleşmiştir..

Ben bu verdiğin kaynaktaki Guth'un dersine girenlerden biriyim.

Özel bir konferans vermişti ve MIT mezunu bir Türk arkadaşımla ben de katılmıştım. 10 yıldan fazla oluyor.

MIT'li olmadığım için girmeme izin vermeyebilirlerdi..

Big Bang olmadan tek başına inflation olmaz. İnflation bir başlangıçdır.

Guth o konfesansında çok kısa süren genişleme sonunda evrenin sadece bir cm çapına ulaştığını söylemişti.

Bu genişlemenin hepimiz çok geniş bir alana yayıldığını sanıyorduk. Çok şaşırmıştık.

1 cm büyüklüğe ulaşan false vacuum un aslında ne kadar küçük olduğu düşünülürse, bu genişlemenin ne kadar büyük olduğu anlaşılır.

Guth'a göre evren daha sonra ışık hızının altında bir hızla genişlemeye devam ediyor.

Hala öyle bir hızla genişliyor.

Guth hepimizi çok etkilemişti. Çok mütevazi, sessiz kendi halinde bir bilim adamı Guth..

Karmakarışık bir ofisi var.. Konferansdan sonra orada biraz vakit geçirmiştik.

Benim ofisimden bile karışıktı... Anibal senin kafanın içine benziyordu.. O kadar karışıktı yani..

Sitelerde Paylaş

>>> Big Bang olmadan tek başına inflation olmaz. İnflation bir başlangıçdır.

Bu kadar basit olmaz bu. Bunu dediğinde o tekillik filan hepsi de biter.

Ve bu teorinin adı, inflation theory'dir, big bang değil.

Ha, sorun bu teorinin biraz şapa oturmuş durumda olmasıdır.

Benim dışarıdan gördüğüm kadarıyla, big bang çamuruna saplanmış, boyuna patinaj yapıp duruyor fizikçiler. Fakat, bu big bang yok vs. değil, herşeyi mevcut teoriye uydurmak için yapılan nafile bir gayret. Çünkü onlar tama dediğinde, uydurduk oldu bitti dediğinde, yeni bir şeyler çıkıp geliyor, gene her yer çamur oluyor.

Sitelerde Paylaş

Belki benim ofisin resmini görürsen, kafanın ne kadar karışık olduğunu anlarsın..

Guth'un ofisinin resmi yok.

Hele bir düzelteyim.. Şu anda her zaman olduğundan daha karışık..

Forumda yayınlarım.. Senin kafanın ne kadar karışık olduğunun ölçüsü olur..

Ne genişliyor inflation teorisinde?

Biraz düşün istersen üzerinde..

Sitelerde Paylaş

Sen bu cehaletinle bunların bir hayal ürünü olduğunu anlamayaz ve öyle bile olsalar, reddedemezsin.

Ne kadar zavallı bir durumda olduğunu görebiliyor musun?

Bilim budur işte...

Bu yeni bir açıklama bile değil. Son 2000 yılın birikimi.. Küçümsenecek bir zaman dilimi değil.

Ayrıca doğru olması da gerekmez.

Varılan sonucun bilimsel yöntemlere uyması ve onlara harfiyen sadık olması yeter.

Sonuç her zaman yeniden yazılabilir.

Onu bilim yazacaktır.

Senin Allah'ın değil.. O zaten biliyor.. Ve yaratıyor. Değil mi?

burda 15 milyar sene evvelinde şöle böle oldu diyosun,o kadar yazdım ama anlayamamışsın ateist olduğumu.yazılarımda dinsel hiç bir şey yoktu oysa.ama at gözlüğü takmışsın sen etrafını göremiyorsun.ben bir ateistim uyan.dincide olsam yukarıdaki gibi hakaret içeren sözcükler kullanman hiç yakışık almamış,kötü örneksin sen ateizme.

15 milyar sene ne demek farkındamısın sen.60 senelik yaşantın var dünyayı algılayabildiğin.15 milyarın içinde 25000000 60 sene var (anlayabilmen bakımından).tarihte 15 milyar yıl geriye gitmek,bunu yaparkende sıfır hata payı ile geriye gitmek ne demek?? varoluşun temeli hakkında anlatılan hiç bir şey kesin doğru değildir.kesin,mutlak doğru budur kainat böyle varolmuştur diyen hiç bir kurumda yok,ben görmedim (senden başka:)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...