Jump to content

DÜN BÖYLEYKEN 7 DÜSMAN ÜLKEYI KOVDUK

Recommended Posts

Iste böyleee,

Dün böyle iken yurdu batililardan temizleyip TC yi kurduk,bugünse gücümüz SINANILMASIN.

yirtikasker2.jpg SİMGE FOTOĞRAFIN SIRRI ÇÖZÜLDÜ

Çanakkale Savaşı'nın simgesi haline gelen yırtık kıyafetli, ayakkabısız iki Mehmetçiğin yer aldığı fotoğrafın sırrı çözüldü.

Simge Mehmetçikler' Çanakkale Savaşı'na katılmamış. fotoğraf 1930'da çekilmiş

ÇANAKKALE Savaşı'nın simgesi haline gelen, yırtık elbiseli ve ayakkabısız Mehmetçik fotoğrafın sırrı çözüldü.

Fotoğraftaki kişilerin Bolu'nun Elmalık Köyü'nden İbrahim Bayseç ile Niyazi Yıldırım oldukları, İzmir'deki Çiğli Havaalanı'nda 1930'da işçi olarak çalışırken Alman bir pilot tarafından fotoğraflarının çekildiği ortaya çıktı.

CHP Bolu İl Teşkilatı'nın geçen yıl bastırdığı afişlerde babasının fotoğrafını görünce şaşıran 65 yaşındaki Seyran Bayseç, "Babamın o fotoğraf ile savaşın simgesi haline geldiğini öğrendim. Ancak babam 1911 doğumlu. Yani Çanakkale Savaşı başladığında 4 yaşındaydı.

O fotoğraf babam Çiğli Havaalanı'nda işçi olarak çalışırken çekilmiş" dedi.Çanakkale Savaşı'nın simgesi olarak partilerin, dernek ve odaların, birçok resmi ve özel kurumların afişlerinde kullandığı fotoğrafta yırtık kıyafetleri, ayakkabısız halleriyle gazete ve televizyonlara konu olan, Çanakkale Savaşı'nda vatanı için savaşan askerler lanse edilen kişilerin Bolu'nun Elmalık Köyü'nde oturan İbrahim Bayseç ile Niyazi Yıldırım oldukları ortaya çıktı.

Bayseç ve Yıldırım'ın, İzmir Çiğli Havaalanı'nda işçi olarak çalışırken bir Alman pilota poz verdikleri, pilotun torununun geçen yıllarda fotoğrafı internette satışa çıkarması üzerine fotoğraf Çanakkale Savaşı ile simgeleşti.

CHP AFİŞİNDE BABASINI GÖRDÜ

CHP Bolu İl Teşkilatı'nın seçim propagandası çalışmaları kapsamında bastırdığı afişlerde babasının fotoğrafını görünce şaşıran 3 çocuk babası müteahhit Seyran Bayseç, partiye giderek fotoğrafı nereden bulduklarını sordu.

Fotoğrafın Çanakkale Savaşı'nın simgesi olduğu cevabını alınca şaşkınlığı artan Seyran Bayseç, "Babam Çanakkale Savaşı'nda 4 yaşındaydı. Nasıl böyle bişey olabilir?" diyerek şaşkınlığını söyledi.

FOTOĞRAF ÇİĞİLİ HAVAALANINDA ÇEKİLDİ

Bolu Dağı eteğinde bulunan Elmalık Köyü'nde yaşayan Seyran Bayseç, babasının 1982'de, Niyazi Yıldırım'ın ise 1994'te köyde hayatlarını kaybettiğini söyleyerek, fotoğrafın öyküsünü şöyle anlattı:"Babamın o dönemde 4 yıl süren askerliği yapmak üzere gitmesinden yaklaşık 1 yıl önce yani 1930 yılında İstanbul- Ankara tren hattını döşemek için bizim köye Alman bir ekip gelmiş. Köyde 2-3 ay kalmışlar. Ancak Bolu Dağı'nı geçemeceyeceklerini anlayınca vazgeçmişler. Köyden giderken de `Bizimle çalışmak ister misiniz?' diyerek 12 kişiyi yanlarında götürmüşler.

Onların içinde babam ve fotoğrafta yanında bulunan Niyazi Yıldırım da varmış. Çiğli Havaalanı'nda çalışmışlar. Ancak, paralarını alamamışlar. 10 kişi köye dönmüş. Babam ve Niyazi amca da 6 ay çalıştıktan sonra paralarını alamayınca köye dönmek için şantiyeden çıkmışlar. O sırada bir Alman pilot fotoğraflarını çekmiş. Babam ve Niyazi amca köyümüze ancak bir ayda gelebilmişler. Babam sağken, bize bu fotoğraftan söz ederdi. `Bir Alman bizim fotoğrafımızı çekti' derdi.

"

"YANLIŞI DÜZELTMEK İÇİN ÇALIŞTIM"

Çanakkale Savaşı'nda babasının 4 yaşında olduğunu kaydeden Seyran Bayseç şöyle devam etti:"

Benim babam Çanakkale harbine katılmadı.

Parti afişinde babamın fotoğrafını görünce, bu yanlışlığı düzeltmek için çaba harcadım.

Bir televizyon programına katılmak istedim.

Ancak, programa kabul edilmedim.

Bana fotoğrafın bu şekilde kullanılması nedeniyle mahkemeye başvurmamı söylediler.

Ben de `Neden mahkemeye başvurayım?' dedim.

Ben babamın fotoğrafının bu şekilde kullanılmasından rahatsız değilim.

Ancak bunun doğrusunu da ortaya çıkarmak istiyordum.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan babamın nasıl bir asker olduğunun ortaya çıkarılmasını istedim.

Böylece, o fotoğrafın Çanakkale harbinde çekilmediğini kanıtlayacaktım.

Çünkü babam İzmir'den geldikten kısa bir süre sonra askere gitti.

Askerliği'ni Siirt'te yaptı. Orada `Dersim ayaklanmasının' bastırılmasında görev aldı.

Babam, başarılı bir askerdi. Hatta 4 yıl sonra askerden gelince Bolu Alay Komutanlığı'nda başarısından dolayı mükafatlandırılmıştı. Niyazi amca da babamla aynı dönemde yaptı askerliğini. Ama bildiğim kadarıyla o Adapazarı'nda yaptı."

Annesi ve babasının birlikte çekilmiş fotoğrafını gösterip, iki fotoğrafı karşılaştıran Seyran Bayseç, "Babam iki fotoğrafta da aynı pozu vermiş. Bu iki fotoğrafa baktığınızda, o fotoğraftaki kişinin babam olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz" dedi.

Alinti

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Bu resmi birileri 4-5 sene önce Çanakkale'deki askerlerimiz diye piyasaya servis ettiler. Daha sonra yukarıdaki yazıda da belirtildiği gibi Çanakkale'ye ait olmadığı anlaşıldı.

Gerçekte Çanakkale harbinde askerlerin durumu bu kadar kötü değildi. Her şeye rağmen askelerin giyimleri o imkanlar göz önüne alındığında oldukça da iyi sayılırdı. Çanakkale harbinden daha kötü durum Kurtuluş harbinde yaşanmış olsa da, bu kadar berbat değildi.

Fotoğraf, birinci dünya savaşı ve sonrasındaki Kurtuluş harbindeki askerlerin durumunu değil, cumhuriyetin ilk döneminlerinde yaşanan fakirlik ve sefaleti yansıtır...

Sitelerde Paylaş

Düveli Muazzama;

ABD

RUSYA

İNGİLTERE

FRANSA

İTALYA

AVUSTURYA-MACARİSTAN

ALMANYA

Kastedilen bu ülkeler mi ?

ABD ile savaşmadık.

Rusyayı kovamadık,bolşevik ihtilali sonrası onlar çekildi savaştan,

Avusturya zaten müttefikimizdi

İtalya izmir meselesi sonrası savaşmadı bile

Almanya müttefikimizdi

İngiltere ile Fransa kaldı geriye,Yunanistan 100 yıllık devletti henüz,bir de ermeniler var.

Peki bu 7 düveli kovduk hikayesi nereden geliyor ? Osmanlıdan mı ?

Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Be kitep ohumamis gardasim.

Yeddi düvel kimmidir?

Ay senin o cöl gafana TURUP SIHAM emi:-)))).Demek bülmiysen.

Pekiiiii ,ya sen ne büliysen?

Bah sayam kimlermis.

1-Ingiltere

2-FIransa

3-Itaya

4-Yunanistan

5-Araplar

6-Avustralya

7-Ermenistan

Kacmis bakem bir saysanIza.

Var birkac tene daha emme,onlar müstemlekeydiler.

Yani bagli olduhlarindan ,onlari saymiyam.

Sagolsun Bazi Kürt hasaratlarida Türk gardaslarina Ingilizlerlin laflarina ganip yapabildiklerini yapmislardir.Sonunu düsünmeden.Allahtanki cogu Kürt ESiretleri Türk gardaslarina omuz vermislerdir.

Ha usak,saga tevsiyem milliyet gazatasinin yayinladigi KUTSAL ISYANI OKU ,8 kitapdan olusmaktadir.Burda hicbir yerde okuyamayacaginiz gizli bilgilerde aciklanmaktadir.Yazariysa Hassu Izzettin Dinamodur.

Ayriyeten,Gaziantep savaslarinida oku.

Gerci Türkiyenin her tarafi buna benzer savas verdide.

Entebin savaslari gibi

Entebin Hememleride meshurdur.

Birkac yil önce Canakkale savaslarinin yasandigi bölgeleri hanimla cocuklarla dolanmaya gittikde,aksam karartisi basmak üzereyken bir Avursralyali yasliyla karsilastik.

Iyi aksamlar dedim,bak dedim hava karariyor ,kaybolursun buralarda,senden bizden baska kimsede kalmadi buralarda.Haklisinda,bizim peder buralarda vurulup kaldi.Canim hic ayrilmak istemiyor buralardan.Buralar cok enteresen yerler dedi.

Bak dedim sen taaaaaaaaaaaaa Avustralyalardan gelmisin buralara,bizde öyle Hacilar varki bu kutsal topraklari marah edip bir dafa bile görmeye gelmeyenler SÜRÜLERCE deyince,adam demezmi TUTDI DA PORKO.

Bende adama dedimki sen galiba Italyansin.

Nerden anladin Italyan oldugumu deyince, TUTTI DA PORKO dedinya dedim.

Italyanca biliyormusun dedi?Cat Pat dedim.

Italyanlar bu iki cümlecigleri cok kullanirlar.

PORKO DiYO

TUTTI DA PORKO.

Diyo Allah anlamindadir

Porko, domuz demek,

TUTTi hepisi sözünün karsiligidir,

Gerisini siz cIkarIn:-)))).

Yani o muaazzam savasin gectigi yerleri görmeye gelmeyenleri hicde iyi seye benzetmedi.

Vallaaaaaa adam hahli:-))))).

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

1-Ingiltere

2-FIransa

3-Itaya

4-Yunanistan

5-Araplar

6-Avustralya

7-Ermenistan

Osmanlı literatürüne Düveli muazzama, yedi düvel olarak geçen devletler bunlar değil.Bu listede neredeyse her 50 yılda bir savaştığımız ruslar bile yok.

7 düvel, düveli muazzama ifadesi osmanlıdan kalma bir ifade..

Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Kafir, diyorki tolondede bu yaziyi okumadan almis buraya.

Okudum,hemide birkac kere,

Resimlere baktigimda icim SIZM SIZIM SIZLAYARAH.

Bu halkin bu durumu,YOKSULLUKTAN COK , SOYSUZLUKTANDIR soysuzsuzluktan..

Bulgaristanda Türklere zulum yapilirken,bakiniz BEYINSIZ BIR BAKAN NE DIYOR?

HELE BIR 60 mILYON OLALIMDA GÖSTERIRIZ ONLARA.

Bulgaristanin o zamanki nufusu sanirimki 6 milyoncukdu.

Bu kelledeki insanlar yetistirilen bir ülkede neler olmazki?.

Cumhuriyetten sonra Cigli hava alaninda calisan bir iscinin durumu böyle olursa,istiklal savasindaki durumunu anlatmak istedim,sayin Kefir.

Okadarda kafan basmiyormu?.

Calisip para kazananin durumu böyle olursa ,calisma olanagi olmayanlari savasda olanlari bir düsünsene.

1956 yilinda GATADA apantisitten dolayi 74 gün yattim.

Orda emekli bir gedikli pilotla tanistim.

Bakiniz neler anlariyor.

Buda cumhuriyetten cok sonraydi.

Ayakkabimin birinin altinin yarisi düsmüstü.Bu nedenle iple bagliyordum.

Eve giderken utaniyordum etrafimdan.

Birgün karar verdim.Ucakta giydigim birkac numara büyük ayakkabilari eve giderken giymeye.

Görev bitiminde ayakkabilari cikarmayip servise binip Izmir konak meydeninde inip yürümeye basladim.

Arkamdan omuzuma bir deynek yeyince geri döndümkü üs komutani.

Sen nasil ucakta giyilen ayakkabiyi özelde giyebilirsin deyip,ayakkabilarimi cikarttirdi ve alip gitti.

Yalinayak eve kadar gittim dedi.

Arkadasim sen ne saniyorsun,bir pilotun giyebilecek ayakkabisi olmazsa savasan bir halki düsünebiliyormusun?

Tabiki bu duruma neden olanlar o üs komutani gibi................ ülkenin basinda olmasindanda kaynaklanmaktadir.O yoksulluklara karsin devlet adamlarinin önünden hic RAKI SOFRALARI EKSIK OLMUYORDU.

Bir nahiye müdürü bir köye gittimi,müdüre sahana bir raki sofrasi hazirlamayan bir muhtari en ufak bir falsosunda karakolda marizden kimse kurtaramazdi.

Eger bir ülkede dua ile isler hallolur deye okullarda camilerde vaazlar verilip o yola insanlar sokuluyorsa bu gibi durumlar her zaman yakamizi birakmayacaktir.

Degil o gün,bugün bile,bu iki insanin durumunda insanlarimiz var bu ülkede.

Televizyonlar gösteriyor ne yazikki sayilarida olduhcada yüksek.

.

Yalniz Istanbulda 100,000 civarinda sahapsiz cocuk var .

Öteki sehirleride katarsak,3,5 milyon sahipsiz insanlarimiz varmis Türkiyemizde.

Soguk kis geceleri yikik binalarda sarhoslarin tehdidi altinda.

Üstelikte giymatli basbakanimiz diyorki,EN AZ ÜC COCUK YAPIN.

EL iNSAF VEL MARHAMAT.

Aydini bunu söylerse cahali ne yapmazki.

Böyle düsünenlerin cogunluhda oldugu bir ülke HUZUR BULUNURMU?

MUTLU OLUNABiLiNiRMi?

Hindistan

Birezilya

Bengaldes

Misir gibi

UCKURU GEVSEK HANKI ÜLKE MUTLUKi , BiZ MUTLU OLALIM.

GARI,bugün camiye gettim ,hoca deyiyki, her dogan cocugun Allah rizgini verirmis.

Senin ahlinda birsey var ama,Loooo Hasso benim ahlimdaki olmasin?Vallah odir

Hadi yataga seninle bir GARAGUCAH GÜRES EDELIM HE, Ne deyiysen GIZ SILLIH:-)))))))

Eyi olur vallaha.

Hadi looooo Hasso,CANAHMiKi bir yani GIRILACAH:-))))).

Tolonbeg.

Sitelerde Paylaş

Düvel-i Muazzama hakkındaki yanlış bilgileri düzeltip, doğru bilgileri verelim;

1810'larda Fransa'daki ihtilal sonrasında Avrupayı düzenlemek için kurulan koalisyon ordusuna mensup olan ülkelerin ordularını belirtir. Bunun için Avrupa'da bir konferans düzenlenmiş, bu konferansa katılan 7 ülke Avrupa'nın düzenlenmesi için askeri işbirliği yapmaya karar vermişler. Bunlar: İngiltere, Fransa, Avusturya (Avusturya-Macaristan), Prusya (Almanya), Rusya, İtalya ve İspanya'dır. Daha sonra bu birliğe Osmanlı devleti de katılmış olsa da, Balkan harbinde perşian olduktan sonra Düvel-i muazzama için gösterilmekten vaz geçilmiştir. Sonradan Japonya ve ABD'de düvel-i muazzama'ya dahil olmuşlardır.

Sitelerde Paylaş

Düveli Muazzama;

ABD

RUSYA

İNGİLTERE

FRANSA

İTALYA

AVUSTURYA-MACARİSTAN

ALMANYA

Kastedilen bu ülkeler mi ?

Fransa kaldı geriye,Yunanistan 100 yıllık devletti henüz,bir de ermeniler var.

Peki bu 7 düveli kovduk hikayesi nereden geliyor ? Osmanlıdan mı ?

Bak, yedi düvel burda da karşıma çıktı..

Kardeş dediğin doğru, yedi düvel yedi düvel kadar büyük bir yalandır..

Hele İnönünün kazandığı savaşlar var, yıllarca savaş sandık kazanılmış savaş diye itelediler millete meğerse yok öyle bişey..

tarihinde Prometus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hele İnönünün kazandığı savaşlar var, yıllarca savaş sandık kazanılmış savaş diye itelediler millete meğerse yok öyle bişey..

Yunanlılar'da bu yalanı kendi kaynak ve belgeleriyle beslediler öyle mi ? :blink: Ne menfaatleri vardı sence yaşanmamış bir mağlubiyeti yazmalarında ??????

General Trikupis / Hatıralarım, Çeviren:Ahmet Angın, Hüsnütabiat Matbaası,1967, Sayfa:67

Yunan Askeri Tarihi, s.175-189

General Papulas'ın Hatıratı, s40-41

Tümg. Y.L.Spydironos, Harp ve Hürriyetler, s.110-116

Yarbay T. İ. Hrisohoos, Küçük Asya Savaşında Yunan Süvarisi, s.55-56

Yarbay K.D. Kanellopulos, Küçük Asya Mağlubiyeti, 1C. s.3-4)

Tarihi bir konuyla ilgili ağır yalanlar söylemeden önce biraz araştır istersen ..Tüm başlıkları birer satırlık yorumlarla dışkılamadan önce biraz oku....

Sitelerde Paylaş

Yunanlılar'da bu yalanı kendi kaynak ve belgeleriyle beslediler öyle mi ? :blink: Ne menfaatleri vardı sence yaşanmamış bir mağlubiyeti yazmalarında ??????

General Trikupis / Hatıralarım, Çeviren:Ahmet Angın, Hüsnütabiat Matbaası,1967, Sayfa:67

Yunan Askeri Tarihi, s.175-189

General Papulas'ın Hatıratı, s40-41

Tümg. Y.L.Spydironos, Harp ve Hürriyetler, s.110-116

Yarbay T. İ. Hrisohoos, Küçük Asya Savaşında Yunan Süvarisi, s.55-56

Yarbay K.D. Kanellopulos, Küçük Asya Mağlubiyeti, 1C. s.3-4)

Tarihi bir konuyla ilgili ağır yalanlar söylemeden önce biraz araştır istersen ..Tüm başlıkları birer satırlık yorumlarla dışkılamadan önce biraz oku....

Yunanlılar da diyorsa demek ki onlar da yalan atıyor..

Ayrıca verdiğin kaynaklarda yazılanları da yazarsan iyi olur..

Ben sana İnönü savaşları olmamıştır savaş yapılmamıştır diyorum

Bakalım verdiğin kaynaklarda bu savaşlarda kaç kişi ölmüş görelim.

Bekliyorum..

Sitelerde Paylaş

Forumdaki ömrü 3 gün sürecek ezik bir trole ayıracak vaktim olmadığı içindir ,daha reel şeylerle uğraşıyorum,hele biraz palazlan forumda ,rüştünü ispatla seninle hodri meydanda tartışırız..

Varlığına,sebep ve sonuçlarına,taktiklerine ilişkin binlerce döküman bulunan bir savaşa YOKTUR diyorsan buyur onca bilimsel eseri çürüt..3 gün sonra gelir Kurtuluş Savaşı olmamıştır ,Atatürk yaşamamıştır diyeceksin,sana bunları mı ispatlayacağım.Sen 1 hafta atılmadan forumda kalmayı becer ,hatırlat sonra hodri meydanda tartışalım...

Sitelerde Paylaş
Guest foolishcasanova

Yahu sen çok geriden geliyorsun. En son Sakarya Savaşı diye bir savaşın yapılmadığı ortaya çıkmıştı. Büyük Taarruz'un ise mahalle halkının bir araya gelip mahalledeki köpekleri kovalamasından ibaret olduğuna dair güçlü deliller var.

Bu arada Fikret amcama selam söyle, ellerinden öperim. Bir dahakine de Cunhuriyeti II. Abdülhamid'e kurdursun. kendisinde bunu yapacak potansyel var.

Sitelerde Paylaş

Forumdaki ömrü 3 gün sürecek ezik bir trole ayıracak vaktim olmadığı içindir ,daha reel şeylerle uğraşıyorum,hele biraz palazlan forumda ,rüştünü ispatla seninle hodri meydanda tartışırız..

Varlığına,sebep ve sonuçlarına,taktiklerine ilişkin binlerce döküman bulunan bir savaşa YOKTUR diyorsan buyur onca bilimsel eseri çürüt..3 gün sonra gelir Kurtuluş Savaşı olmamıştır ,Atatürk yaşamamıştır diyeceksin,sana bunları mı ispatlayacağım.Sen 1 hafta atılmadan forumda kalmayı becer ,hatırlat sonra hodri meydanda tartışalım...

Ne oldu?

Senden veri istedim.

Madem savaş olmuş. Kaç ölü, ne kadar top ganimet vesaire olması lazım değil mi?

Google çöplüğünü tarattın bulamayınca da bana "forumdaki ömrü üçgün süren troll" dedin, oysa ben senden tezini ispatlamanı istedim..

İşte busunuz, bilgi fukarasi; fikir yoksunu adamlar..

Forumdaki ömrüme gelince, beşinci yılım yani neredeyse senin zeka yaşına eşit..

Evet senden hallen de İnönü savaşlarının zaiyatlarını ganimetlerini, verilen ölüleri bekliyorum..

Sitelerde Paylaş

Yahu sen çok geriden geliyorsun. En son Sakarya Savaşı diye bir savaşın yapılmadığı ortaya çıkmıştı. Büyük Taarruz'un ise mahalle halkının bir araya gelip mahalledeki köpekleri kovalamasından ibaret olduğuna dair güçlü deliller var.

Bu arada Fikret amcama selam söyle, ellerinden öperim. Bir dahakine de Cunhuriyeti II. Abdülhamid'e kurdursun. kendisinde bunu yapacak potansyel var.

Kızım senin aklın ermez böyle şeylere..

O kuş beyninle ancak kuş dilini kullanırsın..

Benim kuş beyinlilere ayıracak vaktim yok..

Sitelerde Paylaş
Guest foolishcasanova

Kızım senin aklın ermez böyle şeylere..

O kuş beyninle ancak kuş dilini kullanırsın..

Benim kuş beyinlilere ayıracak vaktim yok..

Hilafeti Şeyh Sait ve taraftarlarının kaldırdığını duymuş muydun? Bir de adamları hain ilan edip biz yaptık demezler mi? Ah azizim ah, bu resmi tarih Allah bir dese inanmayacaksın.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...