Jump to content

OSMANLI DEVŞİRMELERİ ve ATATÜRK DEVRİMLERİ

Recommended Posts

İnönü “kırgınlıkları gidermek” amacı ile 24 Mart 1939’da Dolmabahçe Sarayı’nda 1700 kişilik bir çay partisi düzenledi ve tüm kırgınları bu partiye davet etti. Eski sadrazamlardan Salih Paşa ve Cafer Tayyar Eğilmez, Ali İhsan Sabis gibi kişiler de çağırılanlar arasındaydı. Atatürk ve devrimlere karşı olduğu için Türkiye’de barınamayan ve eşi ile birlikte yurtdışında yaşayan TCF kurucularından Adnan Adıvar’da bu çay partisine yetişti. 2 gün sonra da Halide Edip Türkiye’ye gelecekti. Anlaşılan o ki kırgınlıkları gidermek üzere yapılan çay partisine bütün mandacılar, hilafetçiler ve saltanatçılar davet edilmişti.

Atatürk, Sivas Kongresi sırasında kendisine Amerikan Mandasının gerekli olduğunu bildiren Halide Edip’i affedememişti ve belki de bu yüzden kendisine o zaman gönderdiği mektubun tamamını Nutuk’da yayınlamış ve eleştirmişti. TCF sırasında ki tutumu ve devrimlere karşı muhalefeti yüzünden Atatürk ile ters düşmüştü. Şimdi diğerleri gibi onunda kırgınlığının giderilmesi ve onurlandırılması gerekiyordu. O nedenle üniversitede İngiliz Edebiyatı profesörlüğüne atandı. Ancak konuyu daha iyi anlayabilmek için Halide Edip’i yakından tanımamız gerekiyor.

Şenol Dedeoğlu http://www.turksolu.org/115/dedeoglu115.htm

------------------------

“Bugün pençesinde kıvrandığımız IMF, Dünya Bankası ve dış borçlar, İnönü döneminin bize armağanıdır. Türkiye'nin bağımsızlığı İnönü döneminde zedelenmiştir. Emperyalizme teslim olmak bu dönemde başlamıştır. Aydınlanınız, yazarlarımız, şairlerimiz İnönü döneminde öldürülmüşler, hapislere atılmışlar, polisçe izlenip durmuşlardır.

İnönü, önce devrim karşıtlarını önemli görevlere getirerek ama daha da önemlisi devrimlerden ödün üstüne ödün vererek, üstelik dini siyasete âlet ederek, demokrasinin önünü böylece kendisi tıkamıştır. Öte yandan, yılların planlaması ve çabası sonucunda yaratılan Köy Enstitüleri'nin devrim düşmanlarınca acımasızca yıkılmasına göz yummasaydı, göz yummak ne demek, baş yıkıcısı Reşat Şemsettin Sirer'i Millî Eğitim Bakanı yapmasaydı, demokrasinin önündeki başlıca engel olan cahillik, boş inançlar, ağalık, şeyhlik... ten bugün iz kalmamış olacaktı.”

Prof.Dr.Çetin Yetkin KARŞI DEVRİM 1945-1950 http://www.kemalistyaklasim.info/index.php?option=com_content&view=article&id=70:smet-noenue-ve-kari-devrm&catid=39:makalehm&Itemid=54

resmen wasp sistemi.

kürtlerle alevilerin , bu sisteme bu kadar destek vermesine , bu kadar sevmesine rağmen karşılığında muğlalı , sivas kampı , çorum maraş katliamlarını görmesi şimdi daha iyi anlaşılıyor. şu 70 yılda gelen tüm hükümetlerin bilime sanata ticarete yatırım yapmayıp , bu ülkeyi neden bu hale getirdikleride iyi anlaşılıyor. umarım 30-40 yıl önce kürtlerde olduğu gibi alevi kardeslerimininde gözleri acılırda atatürk diye , uygar medeni bir düzen diye , cok güvendikleri bu sistemin aslında nasıl bir bela olduğunu kesfederler.

sünni kökenden gelenler , ayrımcılık yapıyosun diye , sakın bana darılmasınlar SAKIN! yukarda sebeplerini alıntıladık belirttik. ayrıca bu devşirmelerin sistemi , maddiyatından kültürüne en cokta sizinkilere yaradı. osmanlıda bile bu kadar tarikat , bu kadar meczup , hacı hoca yoktu diyede boşuna demiyorlarmış. ayrıca kürtlerin büyük çoğunluğuyla , atatürk ve (samimi) arkadaslarının sünni kökenden geldiklerini söylememe gerek varmı.

tarihinde Davudi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

cok ilginc bir sekilde ataturk devrimleri denen fasizan ve yeryer irkci sekillenmeye en cok devsirmeler sahip cikiyor.chpnin en guclu oldugu yerlere bakilirsa bu acikca gorulur.trakya ve egede gocmenler oldukca fazladir ve buralar chpnin en cok oy aldigi yerlerdir.dahada ilginci osmanlinin devsiremedigi cumhuriyetten sonra devsirilmeye baslanan aleviler.kurd aleviler olmasada turk aleviler onemli olcude devsirildi ve simdi akil almaz bir sekilde kendilerini yok sayan hatta imha etmeye calisan sistemin savunuculugunu ve tetikciligini yapiyorlar.anlamak guc gercekten.tecavuzcusune asik olma durumuna benziyor bu.

Sitelerde Paylaş

İnönü;vizyon,karizma,beceri bakımından Ata'nın yanında çok güdük kaldı.

O dönem birçok yapılması gerekli reform ve en önemlisi aydınlatılması gereken bir halk vardı.

Ama o ne yaptı?

Kendi iktidarını,aptalca o aydınlatılması gereken halka oylattı.

Aydınlatılması gereken halk da onu alaşağı etti,gericileri başa getirdi.

Dolayısıyla aydınlanma da reformlar da başka bahara kaldı.

Buna dense dense kerizlik denir.

Sitelerde Paylaş

cok ilginc bir sekilde ataturk devrimleri denen fasizan ve yeryer irkci sekillenmeye en cok devsirmeler sahip cikiyor.chpnin en guclu oldugu yerlere bakilirsa bu acikca gorulur.trakya ve egede gocmenler oldukca fazladir ve buralar chpnin en cok oy aldigi yerlerdir.dahada ilginci osmanlinin devsiremedigi cumhuriyetten sonra devsirilmeye baslanan aleviler.kurd aleviler olmasada turk aleviler onemli olcude devsirildi ve simdi akil almaz bir sekilde kendilerini yok sayan hatta imha etmeye calisan sistemin savunuculugunu ve tetikciligini yapiyorlar.anlamak guc gercekten.tecavuzcusune asik olma durumuna benziyor bu.

Çok sıkıldık ama senden. Tahrik etmek için o kadar çok uğraşıyor ve o kadar çok abartıyorsun ki, insanın tahrik olası da gelmiyor..

Birazcık daha ciddiye alınmaya değer şeyler iddia edersen ve provokasyonu dozunda tutarsan olur belki.

Bu haliyle ı-ıh...

Sitelerde Paylaş

Çok sıkıldık ama senden. Tahrik etmek için o kadar çok uğraşıyor ve o kadar çok abartıyorsun ki, insanın tahrik olası da gelmiyor..

Birazcık daha ciddiye alınmaya değer şeyler iddia edersen ve provokasyonu dozunda tutarsan olur belki.

Bu haliyle ı-ıh...

uslubuma alismaniza sevindim.benim uslubum bu ve siz begenmiyorsunuz diye degistirecek degilim.umarim dediginiz dogrudur.cunku ikide bir keyfi yere fasizanca forumdan atmaniz benim icinde kabak tadi vermeye baslamisti.sizin tarafinizdan ciddiye alinmamak guzel.

Sitelerde Paylaş

cok ilginc bir sekilde ataturk devrimleri denen fasizan ve yeryer irkci sekillenmeye

adamın hangi devrimlerinde hangi ilkelerinde faşizm var? cok insafsızca yorumlamışsın be hocam. devşirmelikse soy sop değil , değiştirilmiş zihniyettir. bu devşirmeler ikiye ayrılır 1.ci gruptakiler , halkı çağdaşlaşma adına , atatürkün izindeyiz diye memleketi avrupa kültürüne ve amerikan siyasetine köle edip , halkı arabesk kültüre mahkum edenler. 2.ci gruptakilerse halkı din adına , osmanlının izindeyiz diye memleketi arap/fars kültürüne ve amerikan siyasetine köle edip , halkı arabesk kültüre mahkum edenlerdir.

bazen asimile olmakta iyidir , özelliklede bu alevilik gibi inanclarla ilgiliyse. insanları dinine ırkına memleketine göre değilde karakterine göre yeteneğine göre değerlendiren dahası özgür düşünebilme yeteneği kazandıran (atatürk devrimleri) bir sistem için , değil bir bin kere asimile olurum. ancak bu asimile atatürk devrimleri diye , yine osmanlı zihniyetiyse ozaman ne anladım ben bu işten , eskisi gibi alevi kalayım daha iyi.

bir halkın kültürünün asimile edilmesiyse elbette kötüdür. inanıyorumki atatürk biraz daha yaşasaydı "dışkı yedirmek" gibi hayvanca muameleler yerine , federatif tipte insanca formüller geliştirerek kürt meselesini çözerdi.

Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Daha Osmanli sagken ve Mustafa Kemal bir osmanli subayiyken,Istanbulda 4 arkadas bir birliktelikte,Atatürk sorar,arkadaslar Osmanli cökmek üzere sizce ne yapmamiz gerekir?

Inönü ilk yaniti verir INGILIZ MANDASINI kabul edelim.

Ingilizler medeni insanlardir.

Sonra Cakmak yanit verir,bir dagbasi bize mezer olana kadar MÜCEDELE.

Käzim Karabekir yanitlar,BENDE ÖGLE DÜSÜNÜYORUM.

Son sözü ulu önder söyler,bencede sonuna kadar dayanacagiz..

Inönü ne yazIkk ki,Atatürk devrimlerine destek degil köstek olmustur.

1949 yilinda milli egitimi AmarIkaya peskes cekmis, ardindanda Türkiye yari bagimlidir deyip cikmistir.

Inönü cagi,Türkiyenin YiTiK cagidir.

Inönü Osmanlinin TIPKISININ AYNISIYDI , TÜRK HALKINA KARSI.

Söylenmesi gerekirse HALK CHP ye göre ,CAHALLAR SÜRÜSÜYDÜ,HATTA TU KAKAYDI.

Onun hükümetleri zamaninda cocuklugumu yasadim deyemeyecegim.

Davudi gardasimiz coh dogru yazmistir.

Inönünün nasIl bir TiP oldugu su olaydan cok net anlasilmaktadit.

Yil 1956 GATADA yatiyorum.

Benim bulundugum odada bir emekli GEDIKLI PiLOTTA yatmaktadir.

Birgün konusmamizda basIndan gecen bir olayi söyle anlatti.

Bandirma hava üssünde pilottum.

Dedilerki basbakan Inönü gelecek.

Subay pilotlar ayri 3 sIra oldular.

Gedikli pilotlarda ayri 3 sIra olduk.

Inönü gelip subay pilotlarin ellerini teker teker SIKTI.

Biz gedikli pilotlara sira gelince,üs komutani albaya kim bunlar dedi?

Üs komutani,basbahanim bunlarda gedikli pilotlarimiz..

Sagir gulagi duymamis olacakki ,ne dediniz diye sordu.

Üs komutani cümlesini tekrer etti,bunlarda gedikli pilotlarimiz.

Öylemiiiiiiiii dedi.

Isteeee:Gelde deme ulan sagirsin biliyoruz,ama gözlerindemi görmüyor.

Burda siralanmis ucus kiyafatIyla baska kim olabülürki?

Eeeeeeee kendinden olmadIgi düsüncenin verdigi ilkel tepki.

Marhaba demeden ,elimi sikmadan,ilk sorusu bana oldu.

Nerelisin?

Ben Izmirli oldugumu söyledim.

Inönü olmadi deyip arkadasa gecti.

Onada ayi soruyu sordu.

Oda Adanali oldugunu söyledi.

Onada olmadi dedi.

Gecti diger arkadasa,onada ayni soruyu sordu.

Oda Istanbulluyum deyince,Inönü üs komutanIna dönüp OLMADI , OLMADI ,O LMADI diye bagirmaya basladi.

Üs komutani sordu,basbakanim neden olmadi?

Inönünün yanItI söyle oldu.

Bunlarin gözüne bak,CAKMAK CAKMAK,bunlara bir TOKAT vursan sana geri iki tokat atarlar.

Bunlar,

MUSDAN

VANDAN

SIIRTEN alinacaklardiki gözleri acIK olmasInlar.

Adamin tinetine bakInIz.

Kendi mezün oldugu okuldan mezün olanlara nasil.ast okullardan mezün olanlara nasil davraniyor?

Meclisten söyle bir yasa cikarIlmah isteniyor,inönü hökümeti tarafindan.

Üsttegmene kadar olanlari üstleri isterse 3 gün sonraki isleri bitirmeden evlerine göndermeyebilir.

KazIm KARABEKIR ayaga kalkarak söyle der,BÄRi üsteymene kadar olan subaylari igdis edelimde eve gitmeye ehtiyecleri kalmasin ve bu yasa Inönünün sayasInda meclisten geciyorki TABUR KOMUTANIM bir gün bana söyle dediydi, KENDINE FAZLA GÜVENME ,gelecek 3 günlük isi yapman icin 3 gün eve gidemeyebilirsin.

Tam bir Osmanli subayININ DESPOT kellesi.

IInönü hökümeti zamaninda HALKTAN insanlar,hakli veye haksIZ karakola düstünmü boku yedin,sopadan bir taraflarIn KIRILIR , KULAKLARIN SAGIR olma ehtimeliyse coh guvvatlIydi.

HALIYLA BU OKULLARDA , CAMILARDA VERILEN EYITIMDENDE KAYNAKLANIYORDU.

SOPA halä islam ülkelerinde GECERLILIGINI eskisi kadar olmasada KORUMAKTADIR.

Bundan etkilenenler,

COCUKLARLA

KADINLARDIR.

Bu SOPA ve SiDDET cocuklarin RUH yapisinida bozmaktadir.

Ne yazIk ki ,cok acI bir gercek.

Daha dünekadar nerdeyse ORDUDA sopa serbest gibi birseydi.

Askerlik yapanlar daha iyi bilir.

40 yIl önceye kadar isledigi kücük suclardan ideri ceze alan bir iki olayin disinda baskasini hatirlamiyorum,koskoca birliklerde.Onun yerine ne oluyordu BOL SOPA.Daha cok tokatla,fazla sinirliysen deynekle..

Halbuki esker sucmu isledi, yetkin dahilindeyse,hürriyetini kisitla.

Yetkini asan sucmu isledi ver idari askeri mahkemeye.

13 yilda bir kere telsizinin antenini tatbikatta düsürüp kaybeden askerin yargilanmasinda mahkemede üye oldum.

Tabiiki eskerin sucu olmadigi,caliliklara takilip düstügüne karar verdik.

Simdi o eskerin komutaninin kafasina gelde TURUP sihma.

Yahu asker yaprak anteni kIcInamI takacak.

Insanlarimizi verdigimiz egitimle ne hallara sokuyoruz..

HALÄ BU YOBAZLIGI DÜZELTECEK BiR EGiTiM SiSTEMi GELiSTiRiP UYGULAMAYA SOKAMADIK.

Gittikce dahada kötüye gitmekteyiz..

Bu gidisle yakinda Irana dönecegiz.

Ögle görünüyor ne yazikki.

Her ülke MERSINE ,bizde gidiyoruz TERSiNE.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Inönü ilk yaniti verir INGILIZ MANDASINI kabul edelim.

Inönü ne yazIkk ki,Atatürk devrimlerine destek degil köstek olmustur.

1949 yilinda milli egitimi AmarIkaya peskes cekmis, ardindanda Türkiye yari bagimlidir deyip cikmistir.

Inönü cagi,Türkiyenin YiTiK cagidir.

Inönü Osmanlinin TIPKISININ AYNISIYDI , TÜRK HALKINA KARSI.

Söylenmesi gerekirse HALK CHP ye göre ,CAHALLAR SÜRÜSÜYDÜ,HATTA TU KAKAYDI.

Ne yazIk ki ,cok acI bir gercek.

valla söyleyecek hiçbişey bırakmamışsın tolon hoca , verdiğin degerli bilgiler içinde cok sağolasın , kendine atatürkçüyüm diyen herkes , artık menderesi , özalı , demireli , şunu bunu bırakıp , basta chp olmak üzere , inönünün dizayn ettiği tüm devlet kurumlarını irdelemeli. ayrıca bu menderes , bayar, demirel , özal v.b tiplerinde chp cıkışlı yada bi şekilde baglantılı olduklarınıda gözden kacırmamak gerek.

cambaza bakmayı bırakalım artık...

tarihinde Davudi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...