Jump to content

Dinler mi, İnanırlar mı?

Recommended Posts

Bu hatayı bu forumda hepimiz yaptık.

Her seferinde dinleri suçladık, inanırları onların masum kurbanları olarak gördük....

Ve eminim ki yanıldık...

Şimdiye kadar dinler değil, inanırlar eleştirilseydi, belki de dinler bu kadar güçlü ve sağlam sosyal kurumlar olamazlardı.

İnsan sosyal olduğu için inanan bir hayvandır. İnanmak zorundadır ama, dinlere inanmak ve onların ritüellerini uygulamak masum ve basit bir inan değildir.

Çoğu insan için aptallıktır. Bönlüktür. Düşüncesizliktir. Sürü mentalitesidir. Bazıları için ise ahlaksızlıktır. Dinlerden çıkar sağlamaktır. Toplumları yönetmek ve yönlendirmektir.

Gasbetmektir. Çalmaktır. Soymaktır. Haydutluk ve çapulculuk yapmaktır. Cinayet işlemek, jenositler ve katliamlar yapmaktır.

İnanırlara masum kurbanlar diye bakmakta sakınca var mı?

Evet, var. Bundan birkaç yüz yıl önce, hatta belki yüz yıl bile önce masum kurbanlar olarak görebilirdik ama artık değil..

Artık 21. yüzyıldayız ve dünya çok değişti. Bilgiye ulaşmak artık çok daha kolay, dolaşım çok hızlı. Bilgi ve eğitimin doğru kullanıldığı, iyi niyetli insanların olduğu yerde din yeşermez, beslenmez. Birileri bunu engelliyor ve engellemeye de devam edecek.

Türkiye'ye bakın mesela...

Hilafet kaldırılmış, yerine laik ve demokratik bir cumhuriyet kurulmuş. Bir dolu aydınlanmacı devrim yapılmış, ülkenin yüzü dünyanın nispeten gelişmiş ve özgür tarafı olan batıya dönmüş. Birileri bize bu şansı altın tepside sunmuş resmen.. Ve bu şansa sahip olan bizim gibi bir ülke daha yok..

Fakat birileri hala çıkıp dinleri çağdaş dünyaya karşı savunuyor ve yine din endeksli bir yaşam reçetesi sunmaya kalkıyorsa, suç artık dinin filan değil, basbayağı inanırlarındır.

Ben eskiden acıyor ve üzülüyordum ama artık zerre kadar acımıyorum. Şikayetçi olsalar, isteseler bir gecede değiştirirler. Bilhassa kadınlar. Oysa onlar dini savunmada erkeklerden daha azimli, daha saplantılı.

O nedenle bizim işimiz dinle değil, inanırlarla. Ayetleri sureleri eleştirerek, dinlerdeki çarpıklıkları gösterip de "haklıymışsınız, ben nasıl göremedim acaba" demelerini beklemek saflık olur.

İlkelliklerini, cehaletlerini, kısır bakış açılarının neden olduğu küçük dünyalarını gözlerine sokmak lazım.

Artık öyle bir dönemdeyiz ki, yalnızca iktidarlar değil, o masum varsaydığımız inanırlar da birbirlerini din maskesiyle kandırıp oynuyor.

Sitelerde Paylaş

Ateistler bu sonuçtan kendilerine olumlu bir pay çıkarmasınlar ama.

Çünkü onlar da inanırlar kadar suçlu..

Ülkenin bütün aydınları aynı derecede suçlu...

Neden mi suçlular?

Mümkün olanı yapamamanın suçu bu..

Vicdanı olan her insanın işlediği bir suç bu..

Hatta diyebiliriz ki, dünyanın bütün ülkeleri ve oralarda yaşayan bütün aydınlar suçlu..

Bütün antropologlar, sosyologlar, doktorlar, avukatlar, mühendisler ve diğerleri suçlu..

Bilim suçlu..

Bu öyle az buz bir suç da değil.

Bu bir insanlık suçu...

21'inci yüzyılda nelerle uğraşıyor insan!

Ve daha kaç yüzyıl uğraşacak...

Ve kendi evrimlerini kendileri yapacak bu insanlar...

Komik olmayın..

Sitelerde Paylaş

İnanır olmak ve toprak reformu yan yana ne kadar saçmaysa

Ateist ile inanır olmak arasında ki enzerlik ilişkisi de o kadar saçma..

Sanki Ateizm aptallıkmış gibi üretmek yerine tüketmek manasına geliyormuş gibi konuşulmuş konu altında..

Ateistler her zaman bilimsel ama dinsel olmayanlardır. Bu durum kendisiyle çelişmez çok net ve daha çok sosyolojik bir vak'a dır.

Hacı inanırlar kadar suçlamış ateistleri sanki ateizm'in bilimsel olduğunu hiç bilmiyormuş yada bilinçli bir yapı olduğumuzu kanıtlamaz gibi yazmış...

Sitelerde Paylaş

Medya bilimsel değil. Bunu bilelim özellikle gençler için bu daha önemli...

Ben Lenin'i okurken ilk olarak onun Marks'da ki bilimsel tarih anlayışını okumuştum. Ama artık insanlar daha bilinçli.. Ne güzel..

Sosyolojik anlamda Marks'ın Yabancılaşma dediği şey özellikle değerlerimizle bağdaşmıyor..

Bunu öyle herkes bilmez.. İnsanlar uyuyor resmen.. Allah'tan bir kaç kişi var ki işte insanları uyarıyor.

Mao bir yerde şöyle söyler;

''halk doğruyu ve yanlışı birbirinden ayırmayı kesin olarak bilir''

Bu söz Medyanın bilimsel faaliyetlerinin artık söndüğü günümüzü daha o günden çok iyi anlatır. Tesadüf olamaz. Olmamalı. Kaçınılmaz olmalı.

Neyi anlatmaya çalışmışsınız,hiçbirşey anlamadım.Herkesin bilmeyip te sizin bildikleriniz ne peki?

Sağlam bir kültür antroplojisine ve siyaset sosyolojisine sahip olmadan medyaya yönelik eleştirileriniz çok anlamsız kalır.

Çünkü zaten medya,içinde yaşadığımız bu düzenin bir yan ürünüdür.Tıpkı eğitim sistemi,sağlık sistemi vb.

Siyasal olara Amerika liderliğinde,ekonomik olarak ulusal sermayenin egemenliği,kültürel olarak tekdüze tüketim kültürü egemenliğinde medya,bilgi aktarımını sağlayan ve bilinç oluşturan en temel araç.

Sitelerde Paylaş

İnanır olmak ve toprak reformu yan yana ne kadar saçmaysa

Ateist ile inanır olmak arasında ki enzerlik ilişkisi de o kadar saçma..

Sanki Ateizm aptallıkmış gibi üretmek yerine tüketmek manasına geliyormuş gibi konuşulmuş konu altında..

Ateistler her zaman bilimsel ama dinsel olmayanlardır. Bu durum kendisiyle çelişmez çok net ve daha çok sosyolojik bir vak'a dır.

Hacı inanırlar kadar suçlamış ateistleri sanki ateizm'in bilimsel olduğunu hiç bilmiyormuş yada bilinçli bir yapı olduğumuzu kanıtlamaz gibi yazmış...

Hacı ateizmi değil, ateistleri suçlamış. Özellikle Türk aydın, bilimci ve ateistlerini.

Dibine kadar da haklı. Bu ülkenin aydını da bilimcisi de korkaktır, satın alınır ve halka yaranmak kaygısıyla cehaleti besler. Cehaletten beslenenlerdir onlar. Ateisti de korkaktır. Daha ailesine bile ateist olduğunu söylemeyenlerle doludur bu ülke.

Bunlar gerçek kardeşim. Kimsenin ağırına gitmesin. "Ne yardan ne serden" mantığıyla devam ettikçe de bu cehalet yürür gider, dinler şu yüzyılda bile hakimiyetini devam ettirir.

Bu ülkede Darwin'in doğum gününde onu ve evrim teorisini anlatan ve aynı sayıda Darwin'in resmini kapak sayfasında kullanan dergiye neler olduğunu hatırlayın.

Bu nasıl bir cesarettir? Bu cesareti onlara verenler ateist bilimciler değil midir?

Hacı haklı.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...