Jump to content

Ateizm bir inançtır

Recommended Posts

Ben ateizmin bir inanç olduğunu düşünüyorum.

Bunun nedenide ateizm hakkında bir çok açıklama olması ve ateizm topluluklarının dinleri kazımaya çalışması.

İnsanın farkında olmadan ateist olmasının ve kendine ateist demesinin çok farklı şeyler olduğunu düşünüyorum.

Kendine ateist diyen insanların dini kazımaya yönelik duygusal bir savaş içinde olduklarını görmek beni üzüyor. -her ne kadar mantıksal nedenlere dayadatsalarda-.

Kısaca, buradaki çoğu insanın aksine, ateizmi dinlerin bir ürünü ve yetersiz olduğunu düşünüyorum.

Bu konuyu önceki başlığımda açıklamaya çalışmıştım ama çok başarısız oldu, biraz daha açık konuşayım dedim.

Ben buradaki çoğu dindar arkadaşa hak veriyorum, bir dine inanmamalarına rağmen olaya bu kadar duygusal bakılmasını komik buluyorlar ve haklılar. Buradaki çoğu ateist kadar benimde toplum baskısı gördüğümü de belirtmek isterim(en azından bir süre öncesine kadar).

Ayrıca ateizmin bir dinden daha üstün olduğunu mantıkla kanıtlayamayacağınızı düşünüyorum.

Ateist arkadaşlarımın yorumlarını bekliyorum.

tarihinde anlam tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 63
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ateizm bir inanç değildir. Asla da olamaz.. Zira inanç, akıl ve mantık yürütme sonunda varılan bir çıkarıma değil, genellikle; korku, umut gibi insani hasletlerin ortaya çıkardığı "ihtiyaca" dayanır.

Ateizm bir şeyden üstün olduğunuda iddia etmez. Ateizm dediği tek şey Tanrı YOKTUR..

Sitelerde Paylaş
...

Ayrıca ateizmin bir dinden daha üstün olduğunu mantıkla kanıtlayamayacağınızı düşünüyorum.

Üstün olmuş olmamış, beni ırgalamaz.

Düşündüm, sorguladım, "Tanrı" diye bir varlığın olmadığına emin oldum.

Bitti. Gerisi laf.

Hem, üstünlük görecelidir.

Örneğin, hangi konuda üstün?

İnsanların kafasını uyuşturmada dinlerin üstüne olmadığını kabul ederim.

Evet, dinler bu konuda üstün.

.

Sitelerde Paylaş

Siz herhalde portaldaki makaleleri okumadınız;

• Ateizm, bir reddir. Felsefi sorulara bir cevap, bir aciklama degildir.
  • Ateizm Tanrı'nın "varolmadığına inanmak" demek değildir. Tanrı'nın "varolduğuna inanmamak" demektir.
Sitelerde Paylaş
Ben ateizmin bir inanç olduğunu düşünüyorum.

Bunun nedenide ateizm hakkında bir çok açıklama olması ve ateizm topluluklarının dinleri kazımaya çalışması.

İnsanın farkında olmadan ateist olmasının ve kendine ateist demesinin çok farklı şeyler olduğunu düşünüyorum.

Kendine ateist diyen insanların dini kazımaya yönelik duygusal bir savaş içinde olduklarını görmek beni üzüyor. -her ne kadar mantıksal nedenlere dayadatsalarda-.

Kısaca, buradaki çoğu insanın aksine, ateizmi dinlerin bir ürünü ve yetersiz olduğunu düşünüyorum.

Bu konuyu önceki başlığımda açıklamaya çalışmıştım ama çok başarısız oldu, biraz daha açık konuşayım dedim.

Ben buradaki çoğu dindar arkadaşa hak veriyorum, bir dine inanmamalarına rağmen olaya bu kadar duygusal bakılmasını komik buluyorlar ve haklılar. Buradaki çoğu ateist kadar benimde toplum baskısı gördüğümü de belirtmek isterim(en azından bir süre öncesine kadar).

Başlığı açan anlam ateist arkadaşların yorumlarını beklediğini söylemiş ama ben de bu konudaki fikrimi söylemek istedim.

Anlam'a katılıyorum.

Benim "din" tanımım şöyle; din hayata bakarken ve onu algılarken taktıgımız gozluk/perspektif...

Örnegin bir teist: Allah bilinciyle algılıyor dunyayı... Kendisini diriltecek ve hesap soracak olan bir Allah'a inanıyor. Attıgı her adımı da bunun bilinciyle atmaya calışıyor.

Bir ateist uzerinde hiçbir otorite tanımadan bakıyor hayata... Hesap verecegi bir merci olduguna, ölümden sonra yaşama inanmıyor.

İki ayrı perspektif. Benim tanımıma gore iki ayrı din. Cunku din bence hayatı anlamlandırma çabasının ürünü.

Bunun dışında ölümlü varlıklar olarak varoluş nedenimizi sorguluyoruz. Teistler bunu Kutsal kitaplarda yazan yaratılış kıssalarıyla anlamlandırıyorlar. Ateistlerse bunu evrime dayandırıyorlar. Yani varoluş nedeni anlamlandırma bakımından da bir din bence ateizm. (Onlar şiddetle reddetse de) Ne de olsa bir şekilde açıklamak durumundalar.

Son olarak işin "iman" kısmına gelecek olursak; iman etmek oyunun kurallarını kabul etmek ve boylelikle tanrılık taslamamak (şirk) demek. Körü körüne, sorgulamadan, delilsiz bir şeyin peşinden gitmek değil.

Örneğin ayetler açık: "Allah'a şirk koşarak ölenler cehenneme gidecek"

İşte bu oyunun kuralı. Bu kurala aman boyle olamaz-çok mantıksız, cehennem falan yok ya da aslında onla şu denmek isteniyor blabla, cehennem korku duzlemi o yuzden oyle deniyor vs. demek oyunun kurallarını değiştirmeye calışmak. Yani teistler kitaplarındaki bazı kurallara iman ediyorlar/ kabullenmek zorundalar ki oyunu oynayabilsinler. Fakat aynı şey ateistler için de gecerli aslında. Onlar da hayatın kaçınılmaz başka gerceklerine iman ediyorlar; yahut fizik kurallarına iman ediyorlar.

Selam ve sevgiyle...

tarihinde epifun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ateizm bir inanç değildir. Asla da olamaz.. Zira inanç, akıl ve mantık yürütme sonunda varılan bir çıkarıma değil, genellikle; korku, umut gibi insani hasletlerin ortaya çıkardığı "ihtiyaca" dayanır.

İnsan korku ya da umut gibi duygularla ateist olamaz mı?

Müslümanların cahilliğinden korktuğunu söyleyen siz değil misiniz?

Herkesin ateist olmasını dilemediğinizi söyleyebilir misiniz?

İnsan herşekilde ateist olabilir ve ateist olup istediği olguları doğru ya da yanlış bulabilir, bu durumda dine hoşgörülü de olabilir(dinde olan herşeye rağmen).

Çoğu ateist insanın dinlere karşı bu kadar duygu beslediğini görmeseydim, kendimi ateizme bir inanç demek zorunluluğunda hissetmezdim.

Ateizmin tanımı belli, ama sizin davranış şekliniz daha çok inançlı biri gibime geldi.

Sitelerde Paylaş
Bu konu birçok kereler gündeme getirildi.

İnancın tanımını yaparsanız, bu iddianın ne kadar yanlış olduğunu siz de anlarsınız.

"Bir düşünceye gönülden bağlı bulunma"

"Tanrı'ya, bir dine inanma, akide, iman, itikat"

Birinci tanıma göre kendisine ateist diyen hemen herkes inançlıdır diyorum.

Ateist olan biri inançlı olmak zorundadır demiyorum.

Ama şu bir gerçek ki, insan bir şeylere inanmak zorundadır. Sadece bu kuran, ateizm ya da din düşmanlığı olmak zorunda değildir diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
Yani birisi bir şey uydurduğu anda "hayır bu uyduruk, yok böyle bir şey" demek sizce bir inançtır öyle mi?

Aslında o sözün çok güzel bir argo karşılığı var; "sallamamak".

Dinin saçma olduğunu, insanların farklı değerlere inanması gerektiğine inanmak bir inançtır.

Dindar insanların ateistlerle "sizin soyunuz maymun" diye dalga geçmesi de sallamamaktır...

tarihinde anlam tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Benim "din" tanımım şöyle; din hayata bakarken ve onu algılarken taktıgımız gozluk/perspektif...

Örnegin bir teist: Allah bilinciyle algılıyor dunyayı... Kendisini diriltecek ve hesap soracak olan bir Allah'a inanıyor. Attıgı her adımı da bunun bilinciyle atmaya calışıyor.

Bir ateist uzerinde hiçbir otorite tanımadan bakıyor hayata... Hesap verecegi bir merci olduguna, ölümden sonra yaşama inanmıyor.

İki ayrı perspektif. Benim tanımıma gore iki ayrı din. Cunku din bence hayatı anlamlandırma çabasının ürünü.

Herkes kavramlara kendi kafasına göre bir anlam verirse anlaşabilmek mümkün olmaz. Evet din hayatı algılarken kullanılan bir perspektiftir ama bu her perspektifin din olduğu anlamına gelmez. Sizin tanımınıza göre siyasi akımlarda bir dindir. Dinler doğaüstü varlıkları içeren bir inanç sistemidir ve her dinin belli ritüelleri vardır. Bu açıdan baktığımızda ateizm bir din veya inanç değildir. Hatta deizm bile bir din değildir.

Sitelerde Paylaş

Ateist arkadaşlarımın din düşmanlığının duygusallıktan kaynaklandığını kabul etmelerini istiyorum.

Hepiniz inançlısınız.

Eğer inançsız olsaydınız bundan daha açık fikirli olurdunuz.

Dindarlarda görüp saçma olarak kabul ettiğiniz duygusallık çoğunuzda var. Bunun üstüne biraz düşünmenizi ve daha açık fikirli olmanızı istiyorum.

Sitelerde Paylaş
Herkes kavramlara kendi kafasına göre bir anlam verirse anlaşabilmek mümkün olmaz. Evet din hayatı algılarken kullanılan bir perspektiftir ama bu her perspektifin din olduğu anlamına gelmez. Sizin tanımınıza göre siyasi akımlarda bir dindir. Dinler doğaüstü varlıkları içeren bir inanç sistemidir ve her dinin belli ritüelleri vardır. Bu açıdan baktığımızda ateizm bir din veya inanç değildir. Hatta deizm bile bir din değildir.

Evet din bir inanç sistemidir.

Aynı şekilde -izmler de birer inanç sistemi aslında.

Hayatı sosyalizm perspektifinden yorumlarsın...

Hayatı ateizm perspektifinden yorumlarsın...

Hayatı feminizm perspektifinden yorumlarsın...

Hayatı alkolizm perspektifinden yorumlarsın :P

-izmler beynimize giydirilen deli gömlekleri (Cemil Meriç guzel demiş) :)

tarihinde epifun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Başlığı açan anlam ateist arkadaşların yorumlarını beklediğini söylemiş ama ben de bu konudaki fikrimi söylemek istedim.

Anlam'a katılıyorum.

Bunun dışında ölümlü varlıklar olarak varoluş nedenimizi sorguluyoruz. Teistler bunu Kutsal kitaplarda yazan yaratılış kıssalarıyla anlamlandırıyorlar. Ateistlerse bunu evrime dayandırıyorlar. Yani varoluş nedeni anlamlandırma bakımından da bir din bence ateizm. (Onlar şiddetle reddetse de) Ne de olsa bir şekilde açıklamak durumundalar.

Son olarak işin "iman" kısmına gelecek olursak; iman etmek oyunun kurallarını kabul etmek ve boylelikle tanrılık taslamamak (şirk) demek. Körü körüne, sorgulamadan, delilsiz bir şeyin peşinden gitmek değil.

Örneğin ayetler açık: "Allah'a şirk koşarak ölenler cehenneme gidecek"

İşte bu oyunun kuralı. Bu kurala aman boyle olamaz-çok mantıksız, cehennem falan yok ya da aslında onla şu denmek isteniyor blabla, cehennem korku duzlemi o yuzden oyle deniyor vs. demek oyunun kurallarını değiştirmeye calışmak. Yani teistler kitaplarındaki bazı kurallara iman ediyorlar/ kabullenmek zorundalar ki oyunu oynayabilsinler. Fakat aynı şey ateistler için de gecerli aslında. Onlar da hayatın kaçınılmaz başka gerceklerine iman ediyorlar; yahut fizik kurallarına iman ediyorlar.

Selam ve sevgiyle...

Bence çok güzel bir tanım yapmışsınız.

Ama din yerine inanç sözünü kullanırsanız daha doğru olacağını düşünüyorum.

Yalnız herkes inançlı olmak zorunda değil.

Bence inançsızlık bir kanserdir ve ölüm demektir.

Bu yüzden herkesin bir şeylere inandığını düşünüyorum.

Bu bağlamda birbirlerinin zıttı düşünen iki insanın birbirinden farkı olmadığına inanıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...