Jump to content

Yeni Anayasanın hangi maddesine neden karşısınız?

Recommended Posts

Halk derken siyasileri kastediyorsun herhalde meclisi.

O zaman bırakalım bütün yargıçları, savcıları siyasiler seçsin.

Daha HALKÇI(!) oluruz değil mi?

Kuvvetler ayrılıgı diyorlar ama falan koy gitsin.

"Halk" belirlesin herşeyi

Halk dediğimizde siyasiler oluyor tabi.

Ulen sen harbi gerizekalısın ya

Ulan bu ülkede güçler ne zaman ayrı oldu? Eski haliyle yargı diktatörlükten beterdi. Bu haliyle hem çok sesliliğin önü açılıyor, hem de halkın onayını alan bir yargı mekanizması oluşturuluyor.

Önceki haliyle nasıldı peki? Bir de onu anlat ve karşılaştıralım. Hangisi güçler ayrılığı ilkesine daha uygunmuş bakalım. Madem "güçler ayrılığı" konusunda bu kadar hassassın. Valla sizin gibileri sopayla dövmek bile fayda etmez. Yontmak lazım baştan aşağı. Gençleri üniversiteye gidene kadar öğrendiği tek tarih bilgisi "Atatürk yurdu düşmanlardan temizledi" olan bir ülkenin insanından ne beklersin gerçi. Eğitim sistemi bok gibi anasını satayım.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 78
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bildigimiz gibi yasama, yürütme ve yargi erklerinin her birisi farkli iradelere devredilmelidir (Montesqieu’nün gücler ayriligi ilkesi..), eger bu olmazsa yani bu ücünden ikisi ayni iradeye verilirse bu mutlak bir anti-demokratikligin isareti sayilir. Eger bu ücünün ücüde ayni elde toplanirsa buna siyasi ifade ile totaliterizm denir. Bunu basaran bir rejim totaliter bir yapiya kavusabilir. Erdogandan zaten hep totaliter laflar duyuyoruz mesela halka "üc cocuk yapin" diyen bir siyasetci yada "icki icmeyin meyve yiyin" diyen bir siyasetci herhalde otoriter olmuyor.

Bu secimde hayir demek "ben hepsini begenmedim" demek degil. Buna cok basit bir benzetme yaparsak; manava gidip elma alirken siz cürükleride alirmisiniz?

SAYGILAR

Meclis > Cumhurbaşkanını > Cumhurbaşkanı > Anayasa mahkeme heyetini seçer.

Güçler nerede ayrılıyor söylesene bi?

tarihinde SirOrphaned tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bu secimde hayir demek "ben hepsini begenmedim" demek degil. Buna cok basit bir benzetme yaparsak; manava gidip elma alirken siz cürükleride alirmisiniz?

Ortada çürük elma varsa göstermen lazım bak biz bu başlıkta onu istiyoruz işte. Hem benzetme öteki türlü de olmuyor. Sen manavda birkaç çürük elma var diye o manavdan hiçbir şey almıyor musun?

Sitelerde Paylaş

Laik bir yönetim olmadan sivil anayasa olmaz.

Sivil bir anayasa olmadan bagimsiz yargi olmaz.

Bagimsiz yargi olmadan özerk yargiclar ve hakimler olusumu olmaz.

Özerk yargiclar ve hakimler olusumu olmadan esit hukuk dagilimi olmaz.

Var mi bunlari konusan bir parti lideri siyasi aydin gazeteci...

Var mi?

Yok!

En cok Fenerbahceli mi, Galatasarayli mi var?

Referandum yapalim.

Fenerbahceyi tutanlar "evet" Galatasarayi tutanlar "hayir" desin.

Yapilacak referandum ayni buna benzemekte.

Cikmis meydanlara üc tane tipitoş birbirleri ile ugrasip sidik yarisi yapiyor.

Neden "evet / hayir" denilmesi gerektigini aciklamaya dahi gerek duymuyorlar.

Bunlar mi laik demokratik hukuk cumhuriyetini yönetenler ve talip olanlar?

Bu tipitoşlar mi?

Kilicdaroglu üc hafta icinde tayyibenin seviyesine inmeyi basardi.

Bunun icin onu kutlamak gerekir.

Buradan bakinca göze batan baska bir yenilik görünmüyor.

Göründügü zaman unutmazsam yazarim.

Sitelerde Paylaş

Cigi referandum sürecinde yaşananları harika özetlemişsin.

Böyle karman çorman çirkinleşmiş siyaset ve bu siyasetin güdümündeki adamlardan ne beklenir ki.

Hayır diyenlerin tutunduğu yargı ile ilgili reformlar var ama ortada bu reformlardan yargının bağımsızlığı neden zedelenecek bunu anlatan yok.

Sitelerde Paylaş
Fenerbahceyi tutanlar "evet" Galatasarayi tutanlar "hayir" desin.

Yapilacak referandum ayni buna benzemekte.

Gerizekalıları böyle kandırmaya çalışıyorlar işte. Anayasanın içeriğiyle kimsenin ilgilendiği yok. Chpli Eşref Erdem bunu söylüyor. "Bu anayasayı ilk başta Chp desteklemeliydi. Ancak bu öyle bir hal aldı ki sanki Evet çıkarsa Ak parti seçimi kazanacak. Öyle bir hava yaratmaya çalışıyorlar. Çok yavan bir siyaset."

Sitelerde Paylaş

Link verdim madde numarası verdim yukarda. Baksanıza.

Kenzo verdiğin link ve maddeden ortaya çıkardığın sonucu yazmanızı istediğimi görmen gerekiyor.Nedir orada senin hassas olduğun konu?

Yargı üyeleri neden şimdiki haliyle seçilince daha BAĞIMSIZ oluyor?Teklif neden bu bağımsızlığı etkiliyor?

Bunlar AKP 'nin yaptığı reformlar olduğu için HAYIR diyeceğim deyip kesip at bence.

tarihinde Galileo100 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Meclis > Cumhurbaşkanını > Cumhurbaşkanı > Anayasa mahkeme heyetini seçer.

Güçler nerede ayrılıyor söylesene bi?

Ne diyorsun sen ya? Ben ne anlatiyorum sen ne soruyorsun? Ben lahana diyorum sen maydanoz sari diyorsun. Git isine haydi

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

evet oyu atmak türkiyenin parçalanmasını onaylamak demektir evetçilerin kimler olduğu da belli zaten,adım adım türk varlığını yok etme planını işletiyorlar işte bakın inegölde hatayda yine kudurdular.......

Ya arkadaşım sen 20-25 yaşında, aklı bir karış havada, daha kendi hayatında bile hangi adımları atması gerektiğini bilmeyen; ama dünyanın en mühim düşüncelerine sahip olduğunu zanneden sıradan bir insansın. Senin düşüncelerini kim neden önemsesin? Ne diyorsun sen gözünü seveyim bir şu yazdığına bak, kontrol et. Arada bir tekrar oku. Bu kafa yapısıyla hayatta başarılı olamazsın, kimse seni kaale almaz.

Umarım bunları söylediğim için yine aynı tonda tepki vermezsin.. Bak bunu yapmazsan olumlu bir adım atmış olacaksın. Belki bu düzelmen için son derece iyi bir pozisyon olabilir. Hadi canım bak, bir kere olsun aklını başına devşir..

Sitelerde Paylaş

müdahale etmiim diyorum ama, bir ''hayır''cı olarak bu adamın fikirlerini önemsiyorum. Ha, deliyse ne ala zaten...

Ya bu ne dediğini bilmiyor, boşverelim en iyisi, kaldığımız yerden devam edelim. Ben de senin görüşlerini önemsiyorum.

Mesela bu "Evet" diyecek olsa yine görüşlerini önemsemem.. Ha kafasına bir gün şöyle televizyon gibi ağır bir şey düşer de bambaşka bir insan olursa o zaman hep birlikte oturup dinleriz onu sabaha kadar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...