Jump to content

Inception

Recommended Posts

az önce sinemadan geldim.. filmi anlamakta zorluk çektim ama... anladım kadarı ile insanların rüyalarına girip bilgilerini çalmak, biraz aşk birazda aksiyon vardı okadar, karmaşık bir filmdi.

tarihinde bilibid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu kadar goklere cikarilan bir filme dogal olarak beklentilerle gittim. Tam bir hayal kirikligi.

Bir de, sinemadan ciktiginda "ya bu ne sacmalik" diyene "aptal" damgasi vuruluyor. :)

Cok kotu.

Red, İhtiyarlara yer yok filmi de çok zor anlaşılıyor.

Film başlangıcı, bitişi çok karışık ya da tam konsatre istiyor.

Senaryo kopuk gibi geliyor ama film 4 oscar aldı bu oscarların biri de e iyi senaryo üzerine.

Ama Türk sinema eleştirmenlerine göre filmi izlemek için iki kere en az izlemen gerekiyormuş, bu filmi izledin mi ahpabım, ben de bu filmi analiz etmek isterim benim gibi izleyen biriyle.

Sitelerde Paylaş

Red, İhtiyarlara yer yok filmi de çok zor anlaşılıyor.

Film başlangıcı, bitişi çok karışık ya da tam konsatre istiyor.

Senaryo kopuk gibi geliyor ama film 4 oscar aldı bu oscarların biri de e iyi senaryo üzerine.

Ama Türk sinema eleştirmenlerine göre filmi izlemek için iki kere en az izlemen gerekiyormuş, bu filmi izledin mi ahpabım, ben de bu filmi analiz etmek isterim benim gibi izleyen biriyle.

"İhtiyarlara yer yok" filmini izlemedim. Ama arkadaslarimdan iyi film oldugunu duydum. Izlemem lazim.

Inception'da problem olaylarin karmasikligi degil. Filmde konu yok! Cobb ve Mol'un iliskisinde karakterlerle baglanti kurmak mumkun degil. Obur karakterler de ayni sekilde.

Ne olur ne olmaz, belki seyirci anlamaz diye surekli kural tekrarlari filimi cekilmez hale getiriyor.

O kadar kursun, patlama, hakaret vs. nin sebebi, adamin sirketini ikiye bolmesini saglamak. Ingilizcede "Big Deal" denilen durum. Bu kadar sudan bir motif uzerine film yapilir mi!

Muzik rezalet.

Zeki olmaya calisipta olamamis bir film. IMDB puani 9.2 imis. IMDB'ye de guvenmemek lazim demek ki.

Sirf Nolan yapimi diye millet neredeyse tapacak filme.

Sitelerde Paylaş

Film gayet güzel..

En tehlikeli virüs fikirdir..

Sizin karşı tarafa aşılayacağınız fikri, karşı taraf yeter ki kendi fikri sansın.

Rüyalarda bizden başka bizimle konuşan yok, bu bilinci aldatmak ve fikri aşılamak için güzel bir yol..

tarihinde Pelegrino tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Filme yeni gittim. Gayet güzel.

Fakat çok ilginç bir tesadüf geldi başıma.

Ekşi sözlüğe girip inception yazdım ve filmin yorumlarını okumaya başladım.

1200 küsür yorum arasından bir yorum gözüme çarptı ki artık yuh dedim... :)

Emre1974tr nikli arkadaşı herkes bilir.

Evet ekşi sözlükte inception filmine şunu yazmış. Şok oldum yani :D

yine insanları gerçeği inkara yönlendirmeye çalışan bir çalışma. bu tarz yapımlar için genel olarak kaleme aldığım yazım(altındaki tartışmalarla birlikte okuyun lütfen):

http://www.diniyazilar.com/.../madde-de-gercektir.htm

(emre 1974tr, 13.09.2010 04:09 ~ 04:17

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=inception 1254. yorum.

Yani emre yuh diyorum sana yuhhh:D,

Hadi forumlarda anladıkta ekşi sözlükte popüler bir filmin yorumları arasında bu yazının ne işi var ?

Bazen gerçekten senin bir internet botu oldugunu düşünüyorum. :)

Neyse başıma gelen bu ilginç şeyi paylaşmak istedim.

tarihinde ANTİATEİST tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"İhtiyarlara yer yok" filmini izlemedim. Ama arkadaslarimdan iyi film oldugunu duydum. Izlemem lazim.

Inception'da problem olaylarin karmasikligi degil. Filmde konu yok! Cobb ve Mol'un iliskisinde karakterlerle baglanti kurmak mumkun degil. Obur karakterler de ayni sekilde.

Ne olur ne olmaz, belki seyirci anlamaz diye surekli kural tekrarlari filimi cekilmez hale getiriyor.

O kadar kursun, patlama, hakaret vs. nin sebebi, adamin sirketini ikiye bolmesini saglamak. Ingilizcede "Big Deal" denilen durum. Bu kadar sudan bir motif uzerine film yapilir mi!

Muzik rezalet.

Zeki olmaya calisipta olamamis bir film. IMDB puani 9.2 imis. IMDB'ye de guvenmemek lazim demek ki.

Sirf Nolan yapimi diye millet neredeyse tapacak filme.

Bir şeyi pozitif olarak genellemek, negatif olarak genellemek kadar yıkıcı değil tabi. Negatif olarak genellemişsin, film kötü, müzik kötü diye. Yoo, benim en etkilendiğim filmlerden biri müziklerden biri idi. Müzikteki saf tren düdüğü temasını çok beğendim, severek dinledim. Filmi başım ağrıdan çatlarken seyrettim ama çok şükür konuyu anladım (sanırım) gayet karışık evet, bütünüyle kavrayamıyorsun. Filmden sonra konuyu tartışacak fazla kimse yoktu. Ekşi sözlükte bile bir spoiler yoktu ana konuya girizgah yapmış olan.

Konuya gelince, O kadar aksiyon, adamın şirketini çökertmek için değil. DiCaprio'nun karakterinin durumu var orada, fazla ip ucu vermeyeyim ama: en son sahnede o topaca ne oldu?

Sitelerde Paylaş

http://tatiladami.blogspot.com/2010/09/inception-isin-asl-oyle-degil.html

Burayı oku puppetularz.

Anlaşılan topaca bişi oldugu yok.

Web'e girme alışkanlığım yok işte böyle zırt diye etraflı bir çalışmaya ulaşayım. Teşekkürler anti.

O zaman şimdii.. filmden kendimce çıkarttığım özütü bir kenara koyayım, yazılanları okuyayım, sonra bir küsür ay önce seyrettiğim sahneleri tekrar hatırlayayım, sonra tekrar okuyayım. Okuyorum.... Filmden çıkar çıkmaz o 1. teoriyi düşündüm evet, ne yalan söyleyeyim. Fakat, teoriyi çürütecek unsurların filmde verilmeyip, aksine destekleyen "yemler" uzatılıp; teoriyi çürütmek işinin, sonradan satılan bir çizgiromana bırakılması da ne oluyor? Ben yapım şirketinin ticari oyunlarının kuklası mıyım? film filmdir, teori fimde destekleniyorsa o doğrudur, Allah'ın emri mi bu... Neyse okumaya devam. Konu oldukça derinlikliydi, öyle benim de aklıma gelen kıytırık 1. teoriden ibaret değildi tabi..

edit: okumayı bitirdim, topaç konusunda tatmin oldum. Film kurtları çözmüş totem meselesini, tebrik ederim, defalarca seyredip inceleyerek çözülüyor. 1. teori de çürüyor galiba.

tarihinde puppetularz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bende ekşi sözlükten takip ediyorum. Şöyle bir yorum var mesala vereyim:

1146. sonu yorumlamaya açık olduğu için çeşitli tartışmalara yol açmış olan filmdir.

--- spoiler ---

şimdi eldeki teorilere ve olasılıklarına şöyle bir bakalım.

1. cobb'un rüyası teorisi: bu teoriye göre filmin tamamı cobb'un rüyasından ibaret. benzer bir teori de cobb'un karısının başına gelenlerden dolayı kendini affedemediği ve bu nedenle tüm filmin cobb'a inception yapılmasından (karının ölmesine sen neden olmadın fikrinin aşılanması) ibaret olduğu yönünde. teori kulağa oldukça hoş gelmesine rağmen, böyle bir senaryonun son sahnede cobb'un uyanışını da izlemeden tamamlanmamış olacağını düşünüyorum. ayrıca ariadne'in ilk eğitim rüyasından çıktıkları zaman cobb totemi döndürüyor ve totemin gerçekten durduğunu görebiliyoruz ki bu da filmin tamamının bir rüya/inception olamayacağına açıkça işaret ediyor. (aynı şekilde totem'in durduğunu başarısız saito görevinden sonra, cobb'un binasında da görüyoruz). bu teoriyi çürüten bir diğer kanıt ise inception'ın official web sitesinde yer alan, filmin öncesinde yaşananları konu alan comic book. prequel tadındaki the cobol job isimli bu çizgi roman filmden önce gerçekleşen olayları anlatıyor ve tüm filmin cobb'un rüyası olamayacağını açıkca gösteriyor.

2. filmin bir kısmının rüya olabileceği teorisi: yukarıda saydığım nedenlerden dolayı filmin tamamının cobb'un rüyası olamayacağı belli. peki filmin bir kısmı cobb'un rüyası olabilir mi? çok destekli bulmasam da bu konuda şöyle bir teori üretebilirim; cobb ve ekibi yusuf'un mekanına gittiğinde, yusuf cobb'u mahzene indirip fikir aşılama için kullanacakları, çok katmanlı rüya görmeye yarayan uyuşturucuyu cobb üzerinde deniyor. cobb, mal ile ilgili bir rüya görüyor ve uyanıyor. hala rüyada olmadığını ispat edebilmesi için totemi döndürmesi gerek; cobb lavoboya gidip yüzünü yıkıyor, tam bu esnada aynadaki yansımadan karşı binada pencerenin önünde duran mal'ı görüyoruz, hala kendine gelmeye çalışan cobb titreyen elleriyle topacı cebinden çıkarıyor. fakat tam totemi döndürecekken arkadan saito'nun "iyi misin?" diyerek geldiğini görüyoruz, saito araya girince totemi döndüremeden cebine geri koyuyor. tabii böyle olunca "yoksa filmin geri kalanı cobb'un rüya içindeki rüyası mıydı, gerçekten uyanmamış mıydı (yani sadece 2. katmana mı uyanmıştı) mahzende?" sorusu da izleyiciye bırakılmış oluyor; keza filmin sonunda topacın durmadığını kabul edersek belki de cobb, halen daha yusuf'un mahzeninde öylece uyuyor olabilir.

3. totem tartışması: filmin sonunda totemin durup durmadığını alenen görmememiz bu konuda bazı soru işaretlerine yol açmış durumda. havalanından eve bir saniyede yapılan ani geçiş bir rüya atmosferini andırsa cobb'un eve varışını eş zamanlı olarak izlememiz sadece yönetmenin çekim tarzı da olabilir. son sekansın rüya olmadığı iki önemli nokta ile savunulabilir; öncelikle cobb sadece rüya sekanslarında parmağında yüzük taşıyor ve gerçek hayatta parmağında yüzük göremiyoruz. son sahnede de cobb'un parmağındaki yüzük olmadığı için final gerçek hayatta yaşanıyor diyebiliriz. ikinci önemli nokta ise imdb üzerinden filmin cast'ine baktığımızda (web sayfası http://www.imdb.com/title/tt1375666/fullcredits#cast) ortaya çıkıyor. rüya sekanslarında cobb'un çocukları hep aynı yaşta görünürken oyuncu olarak claire geare (3 yaşında) ve magnus nolan (20 aylık)'ın çocukları canlandırdığını görüyoruz. son sahnede ise cobb'un çocuklarını taylor geare (5 yaşında) ve johnathan geare (3 yaşında) canlandırıyor ki bu da son sahnenin gerçek olduğuna yönelik önemli bir kanıt.

4. hastanenin patlatılmasının gereksiz olduğu tartışması: bazı izleyiciler de filmde fazladan bir kick olduğunu düşünmüşler. basitçe özetlemek gerekirse, hastanenin patlatılması limboya inen ariadne, cobb ve fishcera (ve bulurlarsa saitoya) 3. katmana geri dönmeleri gerektiğini/vaktinin geldiğini hatırlatacak olan fiziksel tahribatı (işareti) yaratmak içindir diyebiliriz. düşünüldüğü gibi hastanenin patlatılmasıyla limbonun arka planında bazı binaların yıkıldığını görüyoruz (tıpkı arabanın bariyerlere çarpması ile 3. katmanda çığ oluşumu gibi, dürtüler rüyaların fiziksel özelliklerini bir süreliğine bozuyor). sırasıyla hastanedeki patlama, karakterlere 3. katmana dönme vakitlerinin geldiğini bildiriyor ve ariadne ve fischer kendini öldürerek 3. katmanda (dağ) uyanıyor, dağda ayık olan tüm karakterler arabanın denize düşmesiyle ikinci katmanda (asansör) uyanıyor ve asansörde uyanan karakterler asansörün yere düşüşü ile ilk katmanda (araba) güvenli bir şekilde uyanmış oluyorlar. yani ortada fazladan bir kick yok; sıralamanın bu şekilde olması kafa karıştırıcı olduğu için hastane kickinin fazladanmış gibi gözükmesi gayet doğal.

daha çok şey yazılabilir ama dürtümü kaçırmadan burada bitireyim yoksa spoiler içinde kısılı kalacağım ben de.

--- spoiler ---

Sitelerde Paylaş

film oldukça güzeldi. gereksiz cinsel sahneler, küfürler, gereksiz şiddet hiç yoktu. sadece 1 yerinde yalandan öpüşme sahnesi vardı. yani film sadece konusuna odaklanmış. seyirciyi sıkabilecek, konu dışı, gereksiz hiçbir şey içermiyor. ayrıca konusu biraz matrix'ten esinlenilmiş gibi geldi bana. orijinal bir konusu var. akıcı ve düşündüren bir film. konusu ve olaylar baştan sona gayet rahat anlaşılıyor. matrix de öyle. sadece özel detaylar, özel ana fikirler için inception bir kez daha izlenebilir. ki ben matrix'i 3. izleyişimde yeni yeni şeyler keşfettim. imdb'nin top 250 listesine baktığınızda ilk sırada shawshank redemption'ı görürsünüz. o da felsefik ve düşündürücü bir filmdir. yani genel olarak listeye bakınca ya karakter, ya da konu betimlemeleri çok iyi yapılmış filmleri görürsünüz. olması gerektiği gibi olan, gereksizlikten mümkün olduğunca kaçınmış filmler. aynı şekilde batman dark knight. gerçek iyinin, gerçek kötünün kim olduğunu size sorgulatan bir filmdir. toplumsal mesajlar verir. aynı zamanda imdb top 250 listesine girmek hiç kolay bir şey değil. ilk 4'e girmiş olması biraz abartılı olmuş gibi. 7 veya 8 olabilirdi ancak ilk 15'e girmeyi kesinlikle hak eden bir film.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...