Jump to content

Ölünce ne oluyor?

Recommended Posts

''Ölünce Ne Oluyor?'' sorusuna cevap vermeden önce.Ölmek demek yok olmak demek değildir,bir başlangıçtır İslam inancına göre.Ateistler için ölümdür belki,çünkü herşeyleri arzu,şehvet ve heves olunca tabi bu kaçınılmaz son onlara,karşılaştıkları büyük zorluklarla beraber inanılmaz bir şekilde ölümü arzu edecekler!Ama ölemeyeceklerdir!

Soruya gelince;öldükten sonra neler olacağını tam olarak ve doğrusunu Allah bilir.Binaenaleyh,ölüm haktır!..Gerçektir.Bir insan ölürken,ilk önce,(tıp bilgileri akademi alıntısı) ayaklardan başlayarak kanın çekilmesi,çekilmeyle birlikte soğukluğun hissedilmesi.Nefes alış-verişin zorluk derecede alınması veya azalması,uyku hali belirlenmesi,şuurun yavaş yavaş hissedilmeyip kaybolması ve ölüm.Bu tıp bakışıydı.Dini açısı,Azrail Aleyhisselam'ın ayaklardan başlayarak kişinin ruhunu ayaklardan başlayarak kabzetmesi(ele geçirmesi,sıvaslaması)Kişi bilincini yitirmez.Şayet yitirmiş olsaydı,bu imtihana tabii tutulmazdı,sorumluluk verilmezdi.Allah mekan içinde mekan yaratır.O buna pek kudretlidir.Biz sadece bir yığın taşla birlikte çukur görüyoruz,ama asli boyutunu kimse bilmiyor.O kişi nerede,ne yapıyor,nasıl muamele görüyor?..gibi sorular aklımıza gelsede ölümün sonrasını bilmemiz mümkün değildir.Allah insanı yaşatırken öldürür,öldürürken de yaşatır.Nitekim birsürü organizma-mikororganizma canlılar,yerin binlerde km'de bile yaşadıklarını bilim adamları tespit etmiştir.Milyonlarca yıllık bir buzulun alt tabakasında yaşayan ama donmuş organizmalar-bakteriler yaşar.Bu bilimdir.Suyun olduğu heryerde yaşamın doğması mümkündür.Allah,kişi öldükten sonra da hayatı var eder.Bunu biz bilemeyiz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 377
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

''Ölünce Ne Oluyor?'' sorusuna cevap vermeden önce.Ölmek demek yok olmak demek değildir,bir başlangıçtır İslam inancına göre.Ateistler için ölümdür belki,çünkü herşeyleri arzu,şehvet ve heves olunca tabi bu kaçınılmaz son onlara,karşılaştıkları büyük zorluklarla beraber inanılmaz bir şekilde ölümü arzu edecekler!Ama ölemeyeceklerdir!

Soruya gelince;öldükten sonra neler olacağını tam olarak ve doğrusunu Allah bilir.Binaenaleyh,ölüm haktır!..Gerçektir.Bir insan ölürken,ilk önce,(tıp bilgileri akademi alıntısı) ayaklardan başlayarak kanın çekilmesi,çekilmeyle birlikte soğukluğun hissedilmesi.Nefes alış-verişin zorluk derecede alınması veya azalması,uyku hali belirlenmesi,şuurun yavaş yavaş hissedilmeyip kaybolması ve ölüm.Bu tıp bakışıydı.Dini açısı,Azrail Aleyhisselam'ın ayaklardan başlayarak kişinin ruhunu ayaklardan başlayarak kabzetmesi(ele geçirmesi,sıvaslaması)Kişi bilincini yitirmez.Şayet yitirmiş olsaydı,bu imtihana tabii tutulmazdı,sorumluluk verilmezdi.Allah mekan içinde mekan yaratır.O buna pek kudretlidir.Biz sadece bir yığın taşla birlikte çukur görüyoruz,ama asli boyutunu kimse bilmiyor.O kişi nerede,ne yapıyor,nasıl muamele görüyor?..gibi sorular aklımıza gelsede ölümün sonrasını bilmemiz mümkün değildir.Allah insanı yaşatırken öldürür,öldürürken de yaşatır.Nitekim birsürü organizma-mikororganizma canlılar,yerin binlerde km'de bile yaşadıklarını bilim adamları tespit etmiştir.Milyonlarca yıllık bir buzulun alt tabakasında yaşayan ama donmuş organizmalar-bakteriler yaşar.Bu bilimdir.Suyun olduğu heryerde yaşamın doğması mümkündür.Allah,kişi öldükten sonra da hayatı var eder.Bunu biz bilemeyiz.

Eee, bu yalanlardan ölen kimse yok elbette. Ama bu böyle yalanlarla birlikte bir ahmak olarak ölüme son sürat gittiğin gerçeğini değiştirmiyor.

Madem bu kadar eminsin, sana bir şey soralım. Şimdi malum dünyada nüfus dehşet şekilde artıyor. Buna karşın oturulacak yer, su vs. giderek azalıyor. Şimdi sana çıkıp desek ki, "tamam, siz inanıyorsunuz, öldükten sonra dirileceksiniz. O halde gelin sizi öldürelim, nasılsa tekrar dirileceksiniz. Böylece dünyanın kalan kaynakları herkese yeterli olur." Cevabın ne olur? Eğer bu masala o kadar güveniyorsan, öldürülmeyi kabul etmen gerekmez mi?

Sitelerde Paylaş

Canım benim,

Muhtemelen atomlarda bir bilgi olacak, madde zamanla evriliyor ve eylemlerimiz bu şekilde işliyor ya. Muhtemelen bu eylemler atomlarda bir yerlerde kayıt altında tutuluyor. İşte diriliş bu yüzden mümkün gibi görünüyor varlık dünyasında.

Ama inanç boyutunda ise adalet için nihai bir sonraki hayat şarttır diyenlerdenim ben zaten, sende bilirsin.

Selam ederim.

Konuyu atom ve atom altı ile açıklamak mümkün mü göreceğiz ileride.Evren bı kayıt ve transfer işini atom ve atom altına mı devretti bilemem.Ama dirilişi mümkün görmemek bence karamsarlık ve gelişigüzel tesadüfi ve bilinsçsiz evren düşüncesinden kaynaklanıyor.

Sitelerde Paylaş

Mücahid31 sen sadece inandıklarını yazmışsın.İnancına dayanak olarak da kuran dışında bir kaynak gösteremezsin.

Ben de ölümün bir son olduğuna inanmıyorum ama inancın dış dünyada bir gerçekliği olmuyor zaten.

Bu arada konuyla ilgili değil ama Çakırcalı'yı tekrar görmekten çok memnunum.

hoşgeldin :)

Sitelerde Paylaş

Konu başlığıyla ilgisi olmayan iletiler silindi. Lütfen konuyla ilgili yazınız, MSN'de imiş gibi sulandırmayınız.

Umarım kimse birbiriyle uğraşmaz, başlık da sapmamış olur.

Tamam, kimseyle uğraşmıyoruz zaten.

Ama adam çıkıyor ve "bilim ne tanrı vardır ne de yoktur diyebilir" diyor.

Bu durumda tanrı manrı yoktur, bunlar hikayedir masaldır diyen bizleri bilimdışı ilan ediveriyor.

Tanrı yoktur diyemeyen bilim, o zaman cennet yoktur da diyemeyeceğine göre, öldükten sonra dirilme de yok değildir diyemez değil mi?

Yani, bu süper zekalı arkadaşlar, bir cümleyle uyduruk masalların gerçek olup olmadığını bilemeyiz, çünkü bilim o konuda birşey söylemez diyerek el çabukluğuyla çarpık mantıklarını bize yutturmaya kalkıyorlar. Benim olaya müdahil olduğum nokta işte bu can alıcı noktadır.

Söyle şimdi haksız mıyım?

Şunu da söyle:

Bilim cennet yoktur diyemez mi?

Cennet yoktur diyenler bilim cahili meczuplar mıdır?

Öldükten sonra yeniden (hem de 33 yaşında :)) dirilip dirilmeyeceğimiz hususunda bilim bize hiçbir şey söylemez mi?

Bilim inanç alanına el atamaz mı?

Buyur sen söyle biraz da.

Sitelerde Paylaş

Bilim birşeyleri şu an ispat edebilecek olsa bile bu ispat 1400 yıl önceden bilinemezdi.

Bilinseydi, dünyanın düzeni böyle olmaz idi...

Velev ki ölümden sonra yaşam olsun, bunu dinle Kuranla imanla ilişkilendirmek büyük hatadır bence...

Bilinemezdi, bilinemedi, bilinemiyor... Sadece inanılıyor...

Sadece bilinebilme ihtimali var... Uzak ihtimal de olsa...

Ne diyor şair:

...

Bir çok gidenin her biri memnun ki yerinden,

Bir çok seneler geçti; dönen yok seferinden.

...

Sitelerde Paylaş

ABD de ölüp geri dirilenler için bilimsel araştırma başlatılmış 5-10dk ölüp dirilen 1000 kişi felan üzerinde kişiyle görüşülmüş hepsinin gördüğü şey aynı imiş bir tünelden geçip ölen akrabalarıyla görüşmüşler bazı kişilerde deli diye adı çıkacağından gördükleri şeyi anlatmamışlar.Daha sonradan anlamışlar.Bide bu 1000 kişinin arasında 4 kişide akıl hastası kişilermiş yani hiç bir dini inancı kavrayamayan masal anlatamayacak kişiler onlarda aynı tünelden geçtiklerini söylemişler.Bazı bilim adamları ise ölüm sırasında karbon gazının beyini etkilediğini gazın halüsünasyona yol açtığını görülen şeyin bundan kaynaklandığını söylüyor.Ama görülen hayalin aynı olması düşündürücü.

tarihinde bilgisilici tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Diriliş, konu Tanrı değil. Sözünü ettiğin konuyu Deha sayesinde haftalarca tartıştık zaten. Kim nasıl istiyorsa öyle düşünür. Nasıl müdahale edebiliriz ki? Benim ne düşündüğümün de şu anda bir önemi yok çünkü dediğim gibi, konunun bununla ilgisi yok.

Ayrıca Tanrı ile cennetin de direkt bir ilişkisi yok. Cennet fantezisi direkt dinlerle ilgili, onların yaratttığı bir fantezi.

Ölümü ve sonrasını tartışıyoruz şimdi..

Sitelerde Paylaş

ABD de ölüp geri dirilenler için bilimsel araştırma başlatılmış 5-10dk ölüp dirilen 1000 kişi felan üzerinde kişiyle görüşülmüş hepsinin gördüğü şey aynı imiş bir tünelden geçip ölen akrabalarıyla görüşmüşler bazı kişilerde deli diye adı çıkacağından gördükleri şeyi anlatmamışlar.Daha sonradan anlamışlar.Bide bu 1000 kişinin arasında 4 kişide akıl hastası kişilermiş yani hiç bir dini inancı kavrayamayan masal anlatamayacak kişiler onlarda aynı tünelden geçtiklerini söylemişler.Bazı bilim adamları ise ölüm sırasında karbon gazının beyini etkilediğini gazın halüsünasyona yol açtığını görülen şeyin bundan kaynaklandığını söylüyor.Ama görülen hayalin aynı olması düşündürücü.

Bilgisilici

Ben de okudum böyle bir kitap ama yanıldığın şey şu.Ölüp de dirilme diye birşey yok.

Bak ben inançlı olduğum halde bu haberlere itibar etmiyorum.Tıbben ölüm gerçekleşirse şayet dirilmek diye birşey mümkün değil.

Mesela kalpte ritim problemi yaşayan yüzlerce hastanın bu sağlık probleminin çözülmesi için tıbbi müdahele olarak kalbi durdurup sonra tekrar çalıştırıyorlar.Bu insanlar ölmüş olmuyorlar ama.

Çok da rutin yapılan bir müdahele bu..

Sitelerde Paylaş

Konuyu atom ve atom altı ile açıklamak mümkün mü göreceğiz ileride.Evren bı kayıt ve transfer işini atom ve atom altına mı devretti bilemem.Ama dirilişi mümkün görmemek bence karamsarlık ve gelişigüzel tesadüfi ve bilinsçsiz evren düşüncesinden kaynaklanıyor.

Evet, bana da öyle geliyor. Ben çok olası görüyorum sonraki hayatı, dahası olacağına inanıyorum ve olmasını çok istiyorum. O ayrı tabi.

Ama bana sonraki hayatla ilgili en temel gerekçe, sebep diyeyim insandaki vicdan denen mekanizma gibi geliyor. O ve onun işleyişi yani.

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş

Diriliş, konu Tanrı değil. Sözünü ettiğin konuyu Deha sayesinde haftalarca tartıştık zaten. Kim nasıl istiyorsa öyle düşünür. Nasıl müdahale edebiliriz ki? Benim ne düşündüğümün de şu anda bir önemi yok çünkü dediğim gibi, konunun bununla ilgisi yok.

Ayrıca Tanrı ile cennetin de direkt bir ilişkisi yok. Cennet fantezisi direkt dinlerle ilgili, onların yaratttığı bir fantezi.

Ölümü ve sonrasını tartışıyoruz şimdi..

:)

Doğru ya cennetin tanrıyla ne ilgisi olabilir ki?

Cennet, tanrı, yeniden dirilme vs birbirleriye uzaktan yakında alakası olmayan kavramlar.

Yüzümü yıkayınca kendime geldim ve hakikati gördüm şu an.

Sıcaktandır sıcaktan!

Sitelerde Paylaş

Anladigim kadari ile bazi müslüman inanclilar bu konuda yeni reformist görüslerin oldugunu pek bilmiyorlar...

Ölüm yok!

Beden ölümünün gerceklesecegi bir anda baska paralel bir evrene allah tarafindan farkli bir beden ve farkli bir konumda yasamini sürdürmesi icin gönderiliyor...

...bu böyle devam edip gidiyor.

Bir evrende kadin ve cariye olan kisi...

...diger evrende erkek ve general olabiliyor.

Yeni tez bu.

Akila daha mi uygun nedir?

Yalniz kücük bir sorun var.

Paralel evrenlerde cennet cehennem gibi uyduruk ve üfürük.

Yok böyle bir sey.

Sitelerde Paylaş

Bilim birşeyleri şu an ispat edebilecek olsa bile bu ispat 1400 yıl önceden bilinemezdi.

Peki.

Bilim bu şeyleri şu an ispat edebiliyor mu?

Nedir bu şeyler örneğin?

Velev ki ölümden sonra yaşam olsun, bunu dinle Kuranla imanla ilişkilendirmek büyük hatadır bence...

Tabii canım. Ne alakası var Kur'anla dinle imanla. Bunun soğanla daha çok alakası var bence. Ya da silisyum elementiyle de ilintili olabilir.

Bilinemezdi, bilinemedi, bilinemiyor... Sadece inanılıyor...

Ne bilinemiyor?

Öldükten sonra dirilip dirilemeyeceğimiz mi bilinemiyor?

Hadi korkmadan çık ve bunu bilmediğimizi söyle o zaman.

Sitelerde Paylaş

Eee, bu yalanlardan ölen kimse yok elbette. Ama bu böyle yalanlarla birlikte bir ahmak olarak ölüme son sürat gittiğin gerçeğini değiştirmiyor.

Madem bu kadar eminsin, sana bir şey soralım. Şimdi malum dünyada nüfus dehşet şekilde artıyor. Buna karşın oturulacak yer, su vs. giderek azalıyor. Şimdi sana çıkıp desek ki, "tamam, siz inanıyorsunuz, öldükten sonra dirileceksiniz. O halde gelin sizi öldürelim, nasılsa tekrar dirileceksiniz. Böylece dünyanın kalan kaynakları herkese yeterli olur." Cevabın ne olur? Eğer bu masala o kadar güveniyorsan, öldürülmeyi kabul etmen gerekmez mi?

Senin inançsızlığın seni bağlar.Ölen Müslüamn kardeşlerim hakkında böyle konuşamazsın.Acaba ahmak olan kim?..

Bunca detay ve karmaşık olmasına rağmen kusursuz bir dengede olan evrenimiz şüphesiz Allah'ın varlığını ispat eder ve insana Allah'ı bulması için verilmiş bir araştırma sahasıdır.Dirilmeye inanıyorum elhamdülillah ama neden Allah'ın bana bu vermiş olduğu hayatı,şansı bir an kendimi öldürüp ziyan edeyim ki? İstediğin kadar yaşa bu dünya sana veya bana kalacak değil.İntihar etmek başlı başına ahmaklıktır.Sana bir şans verilmiş,imtihan ediliyorsun ama kişi kendisini öldürerek bu imtihandan ve Allah'ın kendisine merhametinden mahrum bırakır.İşte bizim ile sizin aranızda en büyük fark bu,bunu sen tespit ederek bana sunuyorsun.Kendi kendini ele veriyorsun yani.Bizim gidecek bir yerimiz var sizin o da yok.Sadece toprak olacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz.Ben ve benim gibiler bu hayatı bir eğlence görmüyoruz.Hayat sadece iyilikleriyle kötülükleriyle bizlere tecrübe öğretir Allah'ın izniyle.Küfredenlere (inkarcılara) dünya hayatı süslendi. İman edenlerden kimi ile eğleniyorlar. Oysa korunanlar (Takvaya erenler) kıyamet gününde, onların üstündedirler. Allah, dilediğine hesapsız rızık verir. (Bakara - 212).

tarihinde Mücahid31 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hiçbir teist ben Tanrıyı biliyorum diyemeyeceği gibi, hiçbir teist yine ahireti biliyorum diyemez.

Bilmek/bilgi gözlemlenenen, deneylenen, fizik alanda müdahale edilebilen olgular için söylenir. Biliyorum denir.

Bu bahsedilenler şu anki dünyadaki geçerli fizik kurallarına göre yaşayan insanın bilme alanı dışındadır.

O yüzden inanıyorum derler, olduğunu düşünenler ve inananlar yani.

Ben korkmadan söyledim işte.

Hediyem ne? :D

Sitelerde Paylaş

hacı abi sen ne diyorsun bu konuda

tarihinde bilgisilici tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Küfredenlere ve inkarcilar ile birlikte olmayin da deniyor.

Denmiyor mu?

Normal koşulda asla senin gibilerle birlikte olmam kuşkusuz.Ama burda bir portaldeyiz,bilgi paylaşımı yapıyoruz..Sen benim dinimi kötüleyeceksin bende duracak mıyım?! Düşünmeden konuşuyorsunuz.Bir ateistin bile duruşu olur,insanlık adına.Siz sadece saldırıyorsunuz.Düşünerek tartışalım.Çok sıkıştığınızda da küfüre başvurursunuz.Sen bu dini kötülemeye ve Allah'ı inkar etmeye devam ettikçe bende senin gibilerle savaşmaya devam edeceğim,ölümüm pahasına bile olsa!

Sitelerde Paylaş

Bu bahsedilenler şu anki dünyadaki geçerli fizik kurallarına göre yaşayan insanın bilme alanı dışındadır.

Madem bilme alanının dışında o halde sen nasıl biliyorsun?

Sana vahiy mi geliyor yoksa?

O yüzden inanıyorum derler, olduğunu düşünenler ve inananlar yani.

İnananlar yanlış bildikleri için inanırlar.

Bilen insan inanmaz.

Sadece bilir.

İşte bu nedenle de inanç cehaletten gelir.

Ben korkmadan söyledim işte.

Hediyem ne? :D

Bak işte kendi ağzınla söylettim sana gerçeği.

Bundan daha büyük hediye mi olur?

Sitelerde Paylaş

Madem bilme alanının dışında o halde sen nasıl biliyorsun?

Sana vahiy mi geliyor yoksa?

İnananlar yanlış bildikleri için inanırlar.

Bilen insan inanmaz.

Sadece bilir.

İşte bu nedenle de inanç cehaletten gelir.

Bak işte kendi ağzınla söylettim sana gerçeği.

Bundan daha büyük hediye mi olur?

Mutlu olduysan mesele yok, sevindim.

Ama aramızda fark yok, onu bir anlasan.

Ben olduğuna inanıyorum, sen olmadığına.

Bilmiyorum dememe rağmen nerden biliyorsun diye sorarak alt merdivene iniş yapmasa idin eşit olacaktık. Neyse oluversin. Tanırım seni, kırmayım şimdi.

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...