Jump to content

Ölünce ne oluyor?

Recommended Posts

Bağrış çağrış hatayla oldu.

Paralel evrenlerde sürdürülecek hayatlardan da bahsetmekten bahseden kim?

Yanlışın var sanırım.

ben istiyorum yaaa :)

bu hayatımdan edindiğim tecrubelerimle birikte daha ileri bir hayat istiyorum .

Sitelerde Paylaş
  • İleti 377
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aslında enteresan bir denklem var ortada.Ölüm sonrası ile hiçbir ilgisi olmayan,işin ölümle biteceğini düşünen insanların hiç itibar etmemesi gereken bir konu oldukça çok itibar görmüş.Bu istatistik garip.

Ah sevgili Nesren ah, :)

Herşey ister istemez ona boyun eğer. O kendini her şekilde andırtır.

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş

Seni anlamak imkansız zaten onu çoktan anladım.

O yüzden yaparsın berguzar abla diyorum. Nokta.

Ama senden başkası yapmaz.

Sende bunu kabul et.

Canım benim, teşekkürler.

Beni anlayan bir ateist çıktı sonunda Rabbime şükürler olsun. :)

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş

neden öyle olsun ki ?

biz hayatı sevdik..değer verdik..anlamlı bulduk..yine devam etmek istiyoruz..bundan daha doğal bir heves olabilir mi ?

sizler tesadüfen oluşmuş hayatınıza bu kadar değer veriyor iken ,neden bir sonraki için burun büküyorsunuz ? ben de bunu anlamış değilim..

Biz burun bükmüyoruz gerçeklerle yüzleşiyoruz.

Siz masallarla beyninizi afyonlamaya devam ediyorsunuz.

Afyonlu kafayla anlamaman normal.

Sitelerde Paylaş

Bağrış çağrış hatayla oldu.

Paralel evrenlerde sürdürülecek hayatlardan da bahsetmekten bahseden kim?

Yanlışın var sanırım.

Sevgili afrodit.

Bilinemiyor diyorsun ama sanki ''olabilirde '',''belkide vardır'' anlamlarıda çıkacak şekilde diyorsun.

Ölümden sonra başka bir paralel evrende tekrar vücuda gelmek ve yaşamak konusu bilenemiyor.

Bilinemedi, bilinemiyor, bilenebileceği de kesin değil...

Bu şu an için sadece bir inanç, bilimsel açıdan henüz gerçek bir teori bile değil...

Sitelerde Paylaş

Biz burun bükmüyoruz gerçeklerle yüzleşiyoruz.

Siz masallarla beyninizi afyonlamaya devam ediyorsunuz.

Afyonlu kafayla anlamaman normal.

sizin gerçekle yüzleşmek dediğiniz ne biliyor musun ?

gözünün içine baka baka büyüttüğün evladının bir serseri tarafından öldürülmesi sonucunda ne kadar çaresiz olduğunuzu göz ardı etmeniz.

zalimin zulmünün yanına kar kalacağına gerçekle yüzleşmek mi diyorsun..ben cehennem diyorum buna .

''Aptalların cenneti akıllılar için cehennemdir''..demiş Thomas Fuller..

siz bu gerçeklerle beraber mutlu olabiliyor musunuz ?

ben olamıyorum da.

lütfen ateizm hırlı bir matahmış gibi süreki şunu söylemeyin.gerçekle yüzleşmekmiş pehh..

çok kuvvetli bir inancım olmasına karşın bu dünyadan bir an önce gitmek istiyorum.

gideyim ki insanların nasıl birbirin sömürdüğünü,zayıfların nasıl ezildiğini görmeyeyim.

kapito ;)

hep söylerim..ateist olup aynı zamanda çok mutlu olan bir insan egoistin tekidir.

birde diğerlerini etkileyip ateizm propogandası yapanlar var.

ne istiyorsunuz insanların umutlarından ?

Sitelerde Paylaş

Aslında enteresan bir denklem var ortada.Ölüm sonrası ile hiçbir ilgisi olmayan,işin ölümle biteceğini düşünen insanların hiç itibar etmemesi gereken bir konu oldukça çok itibar görmüş.Bu istatistik garip.

Aslında düşünecek olursak olayın entersan bir tarafı yok.

Soruya bakarmısın.

Ölünce ne oluyor??

İmam ve pamuk diyorum.

kalanı yazmaya gerek yok..herkes anlamıştır.

Sitelerde Paylaş

sizin gerçekle yüzleşmek dediğiniz ne biliyor musun ?

gözünün içine baka baka büyüttüğün evladının bir serseri tarafından öldürülmesi sonucunda ne kadar çaresiz olduğunuzu göz ardı etmeniz.

zalimin zulmünün yanına kar kalacağına gerçekle yüzleşmek mi diyorsun..ben cehennem diyorum buna .

''Aptalların cenneti akıllılar için cehennemdir''..demiş Thomas Fuller..

siz bu gerçeklerle beraber mutlu olabiliyor musunuz ?

ben olamıyorum da.

lütfen ateizm hırlı bir matahmış gibi süreki şunu söylemeyin.gerçekle yüzleşmekmiş pehh..

çok kuvvetli bir inancım olmasına karşın bu dünyadan bir an önce gitmek istiyorum.

gideyim ki insanların nasıl birbirin sömürdüğünü,zayıfların nasıl ezildiğini görmeyeyim.

kapito ;)

hep söylerim..ateist olup aynı zamanda çok mutlu olan bir insan egoistin tekidir.

birde diğerlerini etkileyip ateizm propogandası yapanlar var.

ne istiyorsunuz insanların umutlarından ?

ignored..

Sitelerde Paylaş

>>> gideyim ki insanların nasıl birbirin sömürdüğünü,zayıfların nasıl ezildiğini görmeyeyim

Daha kolayını söyliyim sana. Bir çocuk parkı bul, kafanı kuma sok. Devekuşları kafasını kuma sokmaz, ama belki senin işini görür.

Evet, kafanı kuma sokmak, olup bitenleri değiştirebilecek mi?

Ha, bunu yapmayıpta, gidip o haksızlığa dur demek için bir şeyler yapsan daha iyi değil mi?

Sitelerde Paylaş

Sevgili afrodit.

Bilinemiyor diyorsun ama sanki ''olabilirde '',''belkide vardır'' anlamlarıda çıkacak şekilde diyorsun.

Ölümden sonra başka bir evrende yaşama DEVAM edilebileceği sadece bir inançtır şu an için.

Mısırlılar da inandı, Muhammediler de, Museviler de... Sadece inandılar...

Böyle bir umut dahi yok, olamaz.

Ancak, diyorum ki, bilim bir gün ölümden sonra şu oluyor diye ispat edene dek ne olduğunu da asla bilemeyiz.

DNA sarmalını daha yeni keşfettik.

Ama bu demek değil ki kuranda böyle bir şeylerden bahsediyor, o nedenle ben ümitle bilimin Kuranı doğrulamasını bekliyorum. Yok böyle birşey...

Kuran asla ölüp toprak olduktan sonra bedensel dirilmeden bahsetmez. Yok öyle bir inancım da bilgim de...

Ama her ihtimali değerlendiren her teoriyi deneme yanılma yoluyla çözümleyen bilim, ölüm anı ve sonrasını da araştırmalıdır.

Off yoruldum :)

Sitelerde Paylaş

Sevgili Afrodit

Kuran çok net bir biçimde ölüm uykudan uyanmaktır der.Ölüm sonrası yaşam muhakkak vardır ve zaten esas gayb denilen ve saf imanın konusu içerisinde değerlendirilen de ahiret yaşamıdır.

Bedensel diriliş ya da zihinsel diriliş diye bir ayrım mümkün değil.

Çünkü zihnimiz maddeden ayrı bir yapı değildir zaten :)

Anlatmak istediğim Kuran'a bağlı olarak islam inancında ölümden sonra dirilişin mutlak olarak kabul edilir olması.

Ben ise tanrı inancı olan kültürel bir müslümanım.İnsan(lar) elinden çıkmış kuran metinlerinin ölümden sonraki varoluş tasavvurlarının hiçbir geçerliliği yok.

Çünkü ölüm hiçkimse tarafından tecrübe edilememiştir.Tanrı inancı da tecrübe esaslı değildir.

Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Basta haci ,Cigi ve diger bircok arkadas ölünce ne olacagimizi yazdi.

Dincilerse bunlara karsI cIkIyorlar.

1700 yillarinda yasayan Erzurumlu Irbam hocaya bakalim o ne deyo.

Hoca:

Insanin yasami bir dayredir.

Biri tarafindan ana rahmine konur.

Deyre burda cizilmeye baslar.

9 ay sonra,dünyeye gözünü acar.

Bebe olur

Genc olur

Esgere geder

Evlenir

Cocuklari olur

CocuklarI büyür onlarI evlendirir

Yaslanir ve ölür

Veeeee deyre tamamlanir.

Mezere konur

Mezerde vücüdü nelerden olusmussaaa,onlar vucuddan ayrilip geldikleri yerlere dönerler ve böylece insan basladigi yerde biter,

Mezer bir insan cöplügüdür.

Iyide olsan cöplüktür.

Kötüde olan cöplüktür.

Hüriymis

Parlah oglanmis

Zabaniymis

Cennetmis

Cehennemmis

Bunlar YÜCEGÜCÜ tanImayanlarIn SALLAMALARIDIR.

Güney illerimizden bir tarikat SAYHI nallari dikmis.

Geride 5,000,000 Dolar servet bIrahmIs.

Bu adam bir dakka bile calismis degül

Pekiiiiiii,bu dolarlar nerden geldi?

GÜNEHLERINDEN GORHANLARDAN.

Bir Italyan filmi görmüstüm.

Filimde kadinin biri kocasindan gizli gidip baskasiyla yatiyor,sonrada pisman oluyor ve gidiyor kilisedeki papaza.Papaz parmakliklar arkasindan söyle böyle görünüyor.

Kadin diyorki ben bir güneh isledim,biriyle yattim,Got,a beni affettirmek icin ne istersin,nekadar Lire veriyim?Papaz bahiyorki,kadin cok güzel

Saclar

gözler

Yüz

yaylalar

Göyüsler karpuz gibi.Zatan Italyan garIlarI goca memeli olurlar.

Bel ipince

Kalcalar Diyo diyo deyo:-)))

Bacaklar Roma devri binalarin sütünlari dersin

Ayahlar ufacih ve etli pespembe.

Papaz gadInI seyredenken ici gider.

KadIna derki senden seni istiyorum.

Eger benimle yatarsan,Diyoya söyleycem,tüm günehlerini bagiSLATACAM:

Veeeeeee papaz durdugu yerin gapisini acar gadini alir iceriye.

CIhar gadInIn ......ne.

Yesil gözlü Fadimenin üstünde yahalanan Azimendi SEYHI gibi.

Bütün gorhutmalarin altinda

GADINDIR gaya.

Allam gallam , Kürt Mehmet(kadin)NÖBETE.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

ölünce ruhun bedenden cıkar kendı bedenını gorursun etrafındakıler sana agıt yakar sen ben burdayım aglamayın dersın ama ne care dunyadakı her derde care bulursun ölüme asla artık dunya hayatı bıtmıstır donusu yoktur ıyı bır musluman olarak yasadıysan sana korku yoktur amakı tam tersını yaptıysan pısman olursun yaptıklarına ama tabı cok gec hersey olmus bıtmıs amel defterın hazırdır ınsan gomulene kadar kendını gorur yıkanır cunup kefene konur gomulur melek gelır suhaller sorar tabıkı sen degıl ımanının derecesı bu sorulara cevap verır eger dogru cevap verırsen cennet bahcelerınde uyurmus gıbı kıyametı beklersın tam tersı ıse cehennem cukurlarında yatıyormus gıbı olursun senı yemeye gelen yılan bocek gıbı hayvanların acısını cekersın yanlız bır ınsan kafır olursa sorgu suhal tabıkı yoktur mekanı belklıdır cehennem atesıdır vucudu kül olacak tekrar yenılenecek tekrar kül olacaktır bu boyle devam edecektır sonu yoktur ınsan dusununce bıle tuylerı dıken dıken oluyor lutfen seytanın oyunundan cıkın uykunan uyanın ıslamı secın sonunuz haır degıl

Sitelerde Paylaş

Burası ateistforum. Din ile hiçbir ilişkisi olmayanların açtığı bir forum. Buna rağmen dinleri, batıl inanışları ele alıp tartışıyor. Bu tartışmalar dinin kendisi için değil, inananlar içindir. Tanrı ve dinlerin yok olduğunu biliyoruz ama gel gör ki milyarlarca insan inanıyor. İşte bu milyarlarca insana değer verdiğimiz için tanrı ve din konusunu enine boyuna tartışıyoruz.

Zırva olduğunu bildiğimiz halde uzaydan gelen tanrılar yaklaşımını da ele alıyoruz.

Veee ölüm sonrasına da aynı nedenden itibar ediyoruz. Çünkü dinler en çok ölüm sonrasını ele alır ve ölüm olgusunu sömürür. Ölümün, öleceğimizin bilincindeyiz ama öldükten sonra bilincimiz de yok olacağı için ölüm sonrası bizler için yoktur.

Hiç bilinç kaybı geçirip tekrar aklınız başınıza geldi mi? bilmiyorum ama ölüm geri dönüşü olmayan bilinç kaybıdır. Ölüm sonrası ruh ve bu ruhun yaşamaya devam etmesi zırva bir düşüncedir. Ölüm sonrası kim ne söylüyorsa işkembeden atıyor demektir.

Buna karşın, sevgili Zensen'in dediği gibi.

ölüm hiçkimse tarafından tecrübe edilememiştir.Tanrı inancı da tecrübe esaslı değildir.

ölüm ve ölüm sonrası hiçkimse tarafından tecrübe edilmediğini göre, tanrı inancı da tecrübe esaslı olmadığına göre; daha ne demeye inanırlar anlamış değilim.

Birilerinin telkinine dayandırmaktan başka neden görülmemektedir.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Ölümün, öleceğimizin bilincindeyiz ama öldükten sonra bilincimiz de yok olacağı için ölüm sonrası bizler için yoktur.

Hiç bilinç kaybı geçirip tekrar aklınız başınıza geldi mi? bilmiyorum ama ölüm geri dönüşü olmayan bilinç kaybıdır. Ölüm sonrası ruh ve bu ruhun yaşamaya devam etmesi zırva bir düşüncedir. Ölüm sonrası kim ne söylüyorsa işkembeden atıyor demektir.

Buna karşın, sevgili Zensen'in dediği gibi.

İşte şimdi sende aynını yapıyorsun doktorum.

Ölüm sonrasını bilmiyorsun, sonrasında ne olacağı hakkında söylediğin herşey spekülasyondan öteye gitmez.

Ha sen inanırların ahiretinede öyle diyebilirsin, kabul.

Ama benimki spekülasyon değil, seninki dersen olmaz, adil olmaz yani.

Çünkü ben ölümden sonrayı bilmiyorsam, sende bilmiyorsun.

Bilinç kapanıyor, evet ama bu dünya algısındaki bilinç kapanıyor. Ya sonrası? Bak orası ikimizede meçhul.

Ben var olduğuna inanıyorum, sen ise yok olduğuna yani olmadığına inanıyorsun.

Aynı kulvardayız ama ayrı şarkıları söylüyoruz sevgili doktorum.

Ölüm ve ölüm sonrası hiçkimse tarafından tecrübe edilmediğini göre, tanrı inancı da tecrübe esaslı olmadığına göre; daha ne demeye inanırlar anlamış değilim.

Birilerinin telkinine dayandırmaktan başka neden görülmemektedir.

Ben kendimi bildim bileli bir hayalim var.

Gümüş rengi son model bir jaguar arabam olması yeryüzündeki en büyük hayalimdir. Bu hayalin kime ne zararı vardır, değil mi?

Bakalım:

Ben eğer bu hayale, çalarak çırparak, yolsuzluk ve onursuzluk yaparak haksız kazançla ulaşmaya çalışıyorsam bir sürü insana zarar vermiş olurum ve dolayısı ile hayalimi elde etmek için çabaladığım yol herkes tarafından kötü bir yol olarak değerlendirilir.

Ama ben bu hayalime ulaşmak için emeğimle kazanırsam, emeğimi döktüğüm sistemde eşitsizlik ve adaletsizlik varsa önceliği bu sistemin bozukluğunu düzeltmeye vererek adil bir düzenden sonra bu hayalime kavuşursam, hem kendime faydam olur (hayalime kavuşarak mutlu olurum), hemde sistemin sömürdüğü diğer insanların eşit ve adil bir sistemde yaşamasına vesile olarak yine iyi bir tavır sergilemiş olurum ve yine mutlu olurum.

Tanrının isteği budur sevgili Ekincim. Ama insan nefsine kör bakar, o yüzden nefsine tapar ve sömürür, hemde alabildiğine.

Ölünce ise insan gübresi olacak bedenimiz, buna zerre kadar şüphe yoktur. :)

Sevgiler.

Bendende sevgiler, ayrıcanada selam ederim.

Sitelerde Paylaş

Ben kendimi bildim bileli bir hayalim var.

Gümüş rengi son model bir jaguar arabam olması yeryüzündeki en büyük hayalimdir. Bu hayalin kime ne zararı vardır, değil mi?

Bakalım:

Ben eğer bu hayale, çalarak çırparak, yolsuzluk ve onursuzluk yaparak haksız kazançla ulaşmaya çalışıyorsam bir sürü insana zarar vermiş olurum ve dolayısı ile hayalimi elde etmek için çabaladığım yol herkes tarafından kötü bir yol olarak değerlendirilir.

Ama ben bu hayalime ulaşmak için emeğimle kazanırsam, emeğimi döktüğüm sistemde eşitsizlik ve adaletsizlik varsa önceliği bu sistemin bozukluğunu düzeltmeye vererek adil bir düzenden sonra bu hayalime kavuşursam, hem kendime faydam olur (hayalime kavuşarak mutlu olurum), hemde sistemin sömürdüğü diğer insanların eşit ve adil bir sistemde yaşamasına vesile olarak yine iyi bir tavır sergilemiş olurum ve yine mutlu olurum.

Sen uzun uzun planlar yapadur, atı alan Üsküdar'ı geçti bergüzar...

Tanrının isteği budur sevgili Ekincim. Ama insan nefsine kör bakar, o yüzden nefsine tapar ve sömürür, hemde alabildiğine.

Ne hikmetse tanrı düzeni bu şekilde yaratmış..Güçlünün zayıfı yediği bir sistem..Hayvanlar dünyasında da bu böyle ,insanlar dünyasında da..Şu zamanlarda sana verilecek en güzel örnek Recep Tayyip olabilir bak....Adam donla geldi şimdi Türkiye'de ne var ne yok ma aile sahipler...Bunu nasıl yaptı biliyor musun?..Zayıfı ezerek, seni beni sömürerek .....Ve o bir müslümandı ...

Ölünce ise insan gübresi olacak bedenimiz, buna zerre kadar şüphe yoktur. :)

Casper'a,sevimli hayaletlere falan inanmıyosundur umarım...

Selamlar

Sitelerde Paylaş

Sevgili bergüzar.

Ben ölüm sonrası için hiçbirşey söylemiyorum ki. Ölümümden sonra ben olmayacağım için bana ilişkin hiçbirşey de olmayacaktır. Nasıl doğmadan önce yok idiysem, beni oluşturan maddelerin herbiri bir yerde ise, ben öldükten sonra da beni oluşturan maddeler doğaya karışacak ve ben olmayacağım. Bu yaklaşım çok doğru ve mantıklı bir yaklaşımdır.

Ama ben kendime bir ölümsüz ruh biçmişsem. Bu ruh ne zamandan beri var oldu. Ben doğmadan önce de varmıydı? Vardı ise ben bu zamanı niçin bilmiyorum? Vs şeklinde bir sürü soru ortaya çıkar. Ama ruh u bedenime, bedenimin canlılığına bağlı olarak kabul edersem. İşte o zaman ne doğum öncesi, ne de ölüm sonrası için herhangi bir problem kalmaz.

Yani her ikimiz de ölüm sonrası için spekülasyon yapmıyoruz. Ben ölüm sonrasında hiçbirşey yoktur diyorum sen bunu spekülasyon zannediyorsun. Hani şu yokluğunu ispatla konusu gibi. Spekülasyon yapanlar sizlersiniz. En küçük bir veri ve deneyim olmayan alan hakkında mangalda kül bırakmıyorsunuz. Cennetmiş, cehennemmiş, henkirmiş,münkirmiş, zebaniymiş, göğsü tomurcukla huri imiş, imiş, imiş,

Senin bu dünyadaki hedeflerin, bilinen, elle tutulan, yapılmış, yaratılmış şeyler. Hiç bunlar ile cennet cehennem bir olur mu? hiç bunlar cennete veya cehenneme benzetilebilir mi?

Beni hayallerimle başbaşa bırakınız. Hayallerimi yıkmayınız! diyorsan o başka.

Seni hayallerin ile başbaşa bırakayım. Sizlerin beylik bir lafı vardır. Hadi senin hatırın için ben de söyleyeyim.

Ölünce görüşmek üzere!!

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...