Jump to content

Ölünce ne oluyor?

Recommended Posts

• İleti 377
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bu ölümden bahseden salaklar, sanki kendileri ebedi hayata sahipler. sizde bizler gibi geberip gidecek aynı ölüm anını yaşayacaksınız. bundan sıyrılma adına dine sığınmanında rasyonel, akılcı bir temeli sözkonusu değil. ancak kendinizi avutursunuz karanlıktan korkup allah'a dua eden altı yaşındaki çocuklar gibi.

tarihinde Suicide tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bayılanlar bilirler, ölümde sürekli bir baygınlık işte, uzatmanın alemi yok.

Sitelerde Paylaş

Yahu bir iki yıla gerek yok. Elimizde 250 bin yıldan bu yana yaşamış herkese dair kalıntı var. Ama bu kadar eski DNA yok.

DNA'da veriler depolanmaz. DNA değişmez, değişmesi de istenmez: kanser olursun garanti. O nedenle DNA kendini tamir eder durur. Bu tamir mekanizması %99.99 oranında başarılıdır. Kalan arızalar ise mutasyon olur, onlarda rasgele gerçekleşir. Yani DNA'da edinilen bilgi saklanamaz.

Bu bilgide evet yeni bir bilgi ama çok yeni değil, 50 yıllık filan bir bilgi. DNA'nın çürümesi yok olması içinse, bir gün dahi beklemen gerekmiyor, zira bugün bile DNA'nın ne kadar bozulmadan kalabileceği zaten biliniyor.

Sana basit bir şey soralım. Hintliler ölülerini yakarlar. DNA ise 65 derecede erir, yani parçalanmaya başlar, 85 derece sıcaklıkta bozulur. O halde?

daha önce söylediğim gibi net bir bilgim yok tv programında profesörlerden duymuşum ve bir kaç yerde daha neyin ne oldugunu tam anlamışta değilim zaten . tek bildiğim ölünce bir tohum hiçbir zaman yok olmuyormuş..tohum'dan kasıt bir bölüm işte ... net bilgim yok zaman herşeyi gösterecektir..

Saygılarımla...

Sitelerde Paylaş

Yaşamınız ve acziyetinizin sınırlarını düşünün,bir emirle yaşatıldığnızı anlarsınız,kendi bedeninize ve içindekilere hakim değilsiniz,bunları akıl görmese kabul edermiydi,aklın kullanım sınırları dışında bir boyut ve alem, misal yoluyla anlatılması size gülünç gelmiş olabilir,ama tam anlamıyla gerçek değildir,ölümötesi yaşam ve diriliş,anne karnındaki bebeğin geleceği dünya için görmeden kafa yormasına benzer,ey bebek aklınla anlayamazssın,görünce anlarsın.

Kısaca iman etmek lazımdır,mucize isteyenlerin durumlarıda aynıdır çoğu görsede inanmaz,çünki aklıyla çözmeye çalışır,halbuki yaratıcı karşısında akıl aciz ve zavallıdır,sınırları bellidir.

İyi düşünün ,olağanüstü bir imtahan yurdunun muazzam bir hazırlanışına,aciz kalan akıl kabul etmiyor,ve asla kabul etmeyecektir,kendi nefsine rab edindiği sürece...

Sitelerde Paylaş

İnsan nefisinin ne olduğundan az bir bilginiz olsa bu söylenenlere asla şaşırmazdınız,rabbine karşı son derece düşman yaratılan nefis insanoğlunu tamamen ele geçirince,rabbine karşı düşüncelirede açığa ve yazıya dökülür,bu düşmanlık bu sözler aslında bilenler için hiçte şaşırtıcı değildir,islamın ne kadar doğru bir din olduğnu gösteren sayısız örneklerinden biride budur bence.

Sitelerde Paylaş

İnsan nefisinin ne olduğundan az bir bilginiz olsa bu söylenenlere asla şaşırmazdınız,rabbine karşı son derece düşman yaratılan nefis insanoğlunu tamamen ele geçirince,rabbine karşı düşüncelirede açığa ve yazıya dökülür,bu düşmanlık bu sözler aslında bilenler için hiçte şaşırtıcı değildir,islamın ne kadar doğru bir din olduğnu gösteren sayısız örneklerinden biride budur bence.

He evet bende biliyorum onları.İnkar edenlerin içine öle bir nefret doluyormuş ki Allah'ın adını duyunca küfür ediyorlarmış falan.Ama nefs dediğin şeyle alakalı değil,aklı başında olan mantıklı düşünebilen bir insan birkere sorgulamaya başladımı zaten neyin ne olduğunu görebilir.

Sitelerde Paylaş

He evet bende biliyorum onları.İnkar edenlerin içine öle bir nefret doluyormuş ki Allah'ın adını duyunca küfür ediyorlarmış falan.Ama nefs dediğin şeyle alakalı değil,aklı başında olan mantıklı düşünebilen bir insan birkere sorgulamaya başladımı zaten neyin ne olduğunu görebilir.

Aklı başında düşünen insanları neden sınıflıyorsunuz siz ateistler, bu başlıkta deminden beri bu tür genellemeler canımı sıkıyor. İki taraf, ateistler değil sadece, öteki tarafa inanmayan, sallamayan, alay eden, bunları düşünürken bildik pozitivist ve ampirik lafları sıralayan çok insan var. Dindar ve muhafazakarların karşısındaki laiklikçi kitleyi kendi dayanaksız hedonizmine çekiyor. Bu çeşit bir kutuplaşma saçma. Düşünen de var, sorgulayan da, "ben yok olmaktan korktuğum için mi, öte dünyaya inanıyorum" diye. Buna rağmen, öte dünyaya sezgi ve mantık olarak inananlar var. Sadece dinin yumuşak hayallerine dalıp hayatını ibadete adayıp çalışmayı, düşünmeyi iptal edenlerden ibaret değil.

Sitelerde Paylaş

Aklı başında düşünen insanları neden sınıflıyorsunuz siz ateistler, bu başlıkta deminden beri bu tür genellemeler canımı sıkıyor. İki taraf, ateistler değil sadece, öteki tarafa inanmayan, sallamayan, alay eden, bunları düşünürken bildik pozitivist ve ampirik lafları sıralayan çok insan var. Dindar ve muhafazakarların karşısındaki laiklikçi kitleyi kendi dayanaksız hedonizmine çekiyor. Bu çeşit bir kutuplaşma saçma. Düşünen de var, sorgulayan da, "ben yok olmaktan korktuğum için mi, öte dünyaya inanıyorum" diye. Buna rağmen, öte dünyaya sezgi ve mantık olarak inananlar var. Sadece dinin yumuşak hayallerine dalıp hayatını ibadete adayıp çalışmayı, düşünmeyi iptal edenlerden ibaret değil.

İnsanları aklı başında olan ve olmayan şeklinde sınıflandırıyorum çünkü inancı psikolojik bir rahatsızlık olarak görüyorum,açık ve net.

Sitelerde Paylaş

Evet, Montaigne'in dediği gibi, "biz varken ölüm yok, ölüm varken biz yokuz, o zaman neyden korkuyoruz?"

ve yahut senin dediğin gibi neden bundan huşu, huzur duyuyoruz, "Huzur içimde yatsın." gibi...

Ölüm varken biz yokuz: Biz varken ölüm yok.

Yani biz diyelim ki "ölümden sonra" her nerede var isek, onun adı ölüm değil. Var olan şey ise ölü değil.

Burdan nereye geleceğim:

Dindeki öte dünyanın savunmasını akıllıca yapmak isteyen birinin:

Yok olanın "ceset" olduğunu belirtmesi gerekir, "biz" değiliz yok olan. Moleküllerin belli şekilde dizilişidir.. o diziliş bozulduğu zaman, o kitle (ceset) dağılır. Örnek: mıknatıs geri çekildiği zaman, demir tozları dağılır. Analojiyi devam ettir: Bilinç ebediyen geri çekildiğinde beden dağılır. Yokluk hissi duymak diye bişey zaten yok evet, çünkü o ceset biz değiliz.

Aslına bakarsan ben ölümü pek düşünmedim. Bu konuda biraz duygusuz ya da belki "sığ" kalıyorum ama düşünmeye kalktığımda neyi düşüneceğimi bilemiyorum. Bildiğim tek şey bir gün bir nedenle ölüp gittiğimiz, bir daha da geri dönmediğimiz. Ruhlara ve ölüm sonrası yaşama inanmadığım için de ilerleyemiyorum.

İşte onun için sonsuz uyku, hiç dönmeyeceğin bir dinlenme merkezi gibi edebi yaklaşımlarım da olamıyor, onları da fazlasıyla dramatik buluyorum. Ölümü hiç küçümsemiyorum, ölmeyi de hiç ama hiç istemiyor ve erken ölmekten korkuyorum, belki de ne kadar yaşlanırsam yaşlanayım korkacağım, onu da bilmiyorum. Ama bunun nedeninin de içgüdülerimiz olduğunu bildiğim için üstünde durup kendimi suçlamıyorum.

Ve haklısın, o ceset biz değiliz. Ben, bizi biz yapanın daima beynimiz olduğunu düşündüm. Aklımız, kişiliğimiz, bilincimiz, ve hepsinden de önemlisi anılarımız..

Onlar gidince, o ceset "ben" olmuyor belki de.. Geride kalanlar o cesete baktığında beni görüyor çünkü onların anıları hala var. Cesete baktıklarında elbette beni görüyorlar..

İnanırlar bunu başka türlü yoruyor, "ruh" ile açıklıyor. Beden bir elbise, ruh ise o elbiseyi terkediyor, başka bir aleme gidiyor veya gidecek.

Aradaki can alıcı fark bu tabii.

Sitelerde Paylaş

Doğum ve ölüm biz insanların uydurduğu, doğada olmayan kavramlardır.

Hacı son noktayı koymuş işte, hala daha neyi tartışıyorsunuz ki siz?(:

Devamlı değişen ve yaklaşık 6-7 yılda eskisinden eser kalmayacak bir atom yığını için uydurduğunuz bir kavram zaten benlik...

Sizler hala erken ölmekten, anı dediğiniz beyindeki anlamsız dataları kopyalayamamaktan falan mı korkuyorsunuz?(:

Sitelerde Paylaş

15 sayfa uzayan sorunun yanıtı aslında çok basit: "Hiçbirşey olmuyor."

kuran 600 kusur sayfa, müslümanlar alışıktır böyle şeylere...olmayan şeye tapma gereği duyan yarı şizofrenik anlama özürlü olan cahil insanlar 15 sayfa uzatır böyle basit cevaplı konuyu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...