Jump to content

Ölünce ne oluyor?

Recommended Posts

anibalım balam;

Bak hayla anlamıyorsun. Niçun biliyor musun? Bana bunları her ne kadar ateist olaraktan yazarsan yaz sen tomurcuk memeli hatun istiyorsun ondan. Yani şu an istemiyorsun, inansa idin isteyecektin. Özetle sen bir sünni ateistsin, bu yüzden beni anlamıyorsun.

İkincil hayat kısmı tıpkı bu hayattaki gibi işin inanç boyutudur. Hiç kimse ama hiç kimse kesinlikle vardır yada yoktur diyemez. Çünkü bu gözlemlenemez/deneylenemez. Yani bu dünya algısı ve bilgisi ile. Ölünce biz bunu göreceğimize inanıyoruz/iman ediyoruz. Sen ise öldükten sonra şalterin tamamen kapanmasına inanıyorsun/iman ediyorsun.

Hadi bana aramızdaki farkı göstert şimdi. Bilimsel olsun ama. :)

Selam ederim.

Birisinde (sende) iman denen bir şey var. Önce bir şeyin olmasını umut ediyorsun, sonra o şeyin olduğuna inanıyorsun ve "Var!" diyorsun, sonra da olmadığını söyleyenlerle cebelleşiyorsun.

Diğerinde ise ne umut var, ne de inanç... sadece zorunlu olarak cebelleşme oluşuyor.

İnancın bilimseli mi olur, Bergüzar? İnançlının bilimselliği mi olur?.. "2x2'nin 5 ettiğine inanıyorum" dersem, beni ne kadar ciddiye alırsın? Yapma, gözünün yağını yiyim...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 377
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kuran'da ahiretten (sonrasından) bahsedilir.

Ölüp yani mevta olup toprağa karıştıktan sonra diriliş yoktur...

Mezarlardan çıkış, zihinsel diriliştir.

Kabir bu beden olmasın?

Hmm, İsa'nın ölüleri diriltmesini de mevta olmuş kalbi durmuş beyni kurumuşları diriltmek sandılar ya...

Kim bir insan olarak ölmüşü diriltebilir ki?

Hem diriliş yeryüzünde der Kuran...

Dirilme anılarla beraber olursa ona dirilme denir.

Yoksaki ben bugün ölüp yarın dirildiğimde geçmişimi hatırlayamayacaksam ona "ben dirildim" denmez.... "Ben doğdum" denir...

Ki Kuranda o yeniden dirilişte farkındaysanız hiç geçmiş unutulmaz....

arkadaşlar ,

şu yorumlara bakarak kuran ne idealizmi ne de materyalizmi dışlamıyor diyebilir miyiz ?

Sitelerde Paylaş

Bak hayla anlamıyorsun. Niçun biliyor musun?

Bana bunları her ne kadar ateist olaraktan yazarsan yaz sen tomurcuk memeli hatun istiyorsun ondan.

Yani şu an istemiyorsun, inansa idin isteyecektin.

Tartismalar sanal medyumluguna dönüsmeye basladi.

Bir bu eksikti.

Herkes ölecek...

Kimse dirilmeyecek...dirilemez.!

Var mi?

Yok.

Ölüm bazi insanlar icin sonsuz bir huzurdur.

Sitelerde Paylaş

... Ama inanırlar bundan sonrası için o bilincin başka bir boyutta devam ederek, varlığının farkında olarak başka bir hayat yaşayacağına inanıyorlar diyorum.

Yani bu gözleyebildiğin boyutun dışında bir boyutta bir hayat olacak diyorum. Buna inanıyorum diyorum. Bak var demiyorum, inanıyorum diyorum...

Ben de, kendisini insan sıfatında dünyaya göndermiş tanrı olduğuma ve ben öldüğümde kıyametin kopacağına ve dünyada iyiliğini gördüğüm insanları cennetime, kötülüğünü gördüklerimi ise cehennemime alacağıma; siz müslümanları da Allah diye tuhaf bir tanrı inancıyla yarattığıma ve tümünüzü bu sebepten dolayı sonsuza kadar cehennemde yakacağıma, ancak aranızda beni keşfedip inananları kurtaracağıma inanıyorum dersem, ne kadar ciddiye alınırım?

Hiç ciddiye alınmazsam eğer, niye ki? Benim başım kel mi?

Sitelerde Paylaş

Ben de, kendisini insan sıfatında dünyaya göndermiş tanrı olduğuma ve ben öldüğümde kıyametin kopacağına ve dünyada iyiliğini gördüğüm insanları cennetime, kötülüğünü gördüklerimi ise cehennemime alacağıma; siz müslümanları da Allah diye tuhaf bir tanrı inancıyla yarattığıma ve tümünüzü bu sebepten dolayı sonsuza kadar cehennemde yakacağıma, ancak aranızda beni keşfedip inananları kurtaracağıma inanıyorum dersem, ne kadar ciddiye alınırım?

Hiç ciddiye alınmazsam eğer, niye ki? Benim başım kel mi?

Ayrıca bu durumda zaten tartışılacak bir şey kalmıyor.

Bilimsel olarak bakmak gerekliği de olunca, "hezeyan, delüzyon vs" deyip geçiyoruz. Fakat dini inançlar sözkonusu olduğunda bütün bu bilimsel tespitler bir tür hakaret ve aşağılama olarak algılanıyor. Oysa tamamen öyle..

Sitelerde Paylaş

Ayrıca bu durumda zaten tartışılacak bir şey kalmıyor.

Bilimsel olarak bakmak gerekliği de olunca, "hezeyan, delüzyon vs" deyip geçiyoruz. Fakat dini inançlar sözkonusu olduğunda bütün bu bilimsel tespitler bir tür hakaret ve aşağılama olarak algılanıyor. Oysa tamamen öyle..

Hayır ama, bilim inanç alanına müdahale edemiyormuş ki efendim.

Bilim ayrı inanç ayrı şeymiş.

Allah, ahiret vs bunlar bilimin konusu değil, inancın konusuymuş.

Ve de bilim denen şey asla allahı vs'yi yanlışlayamazmış.

Cennetin yokluğunun kanıtı olur mu örneğin?

Yokluğunu kanıtlayamıyorsak öyleyse var olup olmadığını bilemezmişiz.

:)

Yaaa, neler var...

Sitelerde Paylaş

Hazır Çakırcalı'yı bulmuşken hemen sorayım:

Bilim cennet yoktur der mi demez mi?

Bilim cenneti yalanlayabilir mi?

Bilim cennetle ilgilenir mi?

Bilim adamları oturup "cennet yoktur" diye rapor mu düzenlemiştir?

Evet Çakırcalı, ne dersin bu konuda?

Bilim, böyle aptalca kavramlarla ilgilenmez, ilgilenseydi bilim olmazdı zaten. BİLim, "BİLgiye" dayalı işler, "inanca" değil...

Sitelerde Paylaş

Seni Göremediğin spermden yaratan Allah seni tekrar diriltmeye gücü yetmezmi sanıyorsun...

Spermden yaratılmakla diriliş ne alaka abisi:)

sperm pekala görünüyor.Ben görmesemde bilimadamları görüyor.

Allah kaldıramayacağı taş yaratabilir mi:)? He söyle bakim akıllı çocuk:)

Sitelerde Paylaş

Bilim, böyle aptalca kavramlarla ilgilenmez, ilgilenseydi bilim olmazdı zaten. BİLim, "BİLgiye" dayalı işler, "inanca" değil...

o halde çok rahatlıkla söyleyebiliriz ki ;

bilim öldükten sonra ''başka bir evrende başka bir şekilde'' yeniden'' bilince'' kavuşmamızın doğruluğunu yanlışlayamaz.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bence bu konuda kafirlere birşey anlatmak beyhudedir....

Adamların düşüncesi aynen....

Aşağıdaki....

Fıkradaki gibidir...

Bektaşi, hocaya sormuş:

- Hoca, Allah nerdedir?

Hoca başlamış:

- Allah ne yerdedir, ne göktedir. Ne sağdadır ne soldadır. Ne aşağıdadır ne yukarıdadır. Ne kuzeydedir ne güneydedir..

Bektaşi lafı gediğine koymuş:

- Boşuna nefesini tüketme hoca. 'Allah yoktur' diyeceksin ama dilin varmıyor, lafı dolandırıp duruyorsun. Anladım..

Bu lafı dedikten sonra ateistler kendilerini savaş kazanmış mağrur komutan edasında görürler.

Müslümanları alt ettiklerini düşünürler. Yani uzun lafın kısası.

ateitlere laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zordur...

Sitelerde Paylaş

bilim öldükten sonra ''başka bir evrende başka bir şekilde'' yeniden'' bilince'' kavuşmamızın doğruluğunu yanlışlayamaz.

Evet bilim hakkında veri olmayan birşeyi yanlışlayıp doğrulayamaz.

Ahiret konusuna yakın ortada teori hatta bir tez bile yok henüz.

Kaydeden depolayan transfer eden evren modeli geliştirilmesi gerek bunun için.Yani bilim bizim gerimizde: P

Sitelerde Paylaş

Doğruluğunu mu? :blink:

Amma da yaptın Noır ha.Doğruluğu kanıtlı mı ki..

Sitelerde Paylaş

Evet bilim hakkında veri olmayan birşeyi yanlışlayıp doğrulayamaz.

Ahiret konusuna yakın ortada teori hatta bir tez bile yok henüz.

Kaydeden depolayan transfer eden evren modeli geliştirilmesi gerek bunun için.Yani bilim bizim gerimizde: P

valla kaydeden transfer den evren modelinden anlamıyorum ..

fakat bir şeyi çok iyi biliyorum ki , henüz yaşanmamış bir olayı haber verebilecek hiç bir müessese yoktur..

RÜYALAR hariç.

gelecekten haber veren rüyalar oldukça ben ahirete ve allaha inanacağım hatta inançtan öte bildiğimi söyleyeceğim..

Sitelerde Paylaş

Selam arkadaşlar,

Bu konuyu varlık tanımı üzerinden, en yalın haliyle atomlar üzerinden tartışalım diye şu başlığı açmıştım.

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=38562&st=0&gopid=641208entry641208

Acaba bu başlıkla birleştirilebilir mi?

Orada yazılanları okursak belki sonraki hayat hakkında fikir yürütebiliriz diye düşünüyorum.

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş

Başlıktaki soru ölüp toprak olduktan sonra tekrar kendimizi bilerek var olup olamayacağımızdı aslında...

Hemen Kuran'da aramaya daldık, çünkü orada öyle bir şey ima edildiğini düşündüğümüz için... Ama öyle bir ima yok aslında...

Ben ölünce zihnen dirilip dirilemeyeceğimize dair bilimsel olarak birşey bilmiyorum. Doğrulayamam yanlışlayamam.

Ama Muhammedin hiç bilmediğinden adım gibi eminim.

tarihinde Afrodit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Doğruluğunu mu? :blink:

Amma da yaptın Noır ha.Doğruluğu kanıtlı mı ki..

evet haklısın ne ''doğruluğu'' kanıtlanabilir ne de ''yanlışlığı'' ..

unutmayalım ki ; dünyaya gelirken de bize kimse ne istediğimizi sormamıştı..

bir başka dünyada tekrardan bilince kavuşmayacağımı kimse garanti edemez vespercim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...