Jump to content

Azerbaycan Qarabag' da neden yenildi?

Recommended Posts

İddialar şu ; Rusya her zaman ki iki yüzlü politikasını gösterdi. Kafkasya'da tüm silahları topladı, silahsız kalan Azerbaycan, Ermenistan arasında Ermenistan'a tanklar gönderdi ve elinde avucunda azıcıksilahı kalan Azerbaycan Çeçen mücahitlerin yardımına muhtaç kaldı lakin Ermenistan lehine çalışan Rus tanklarına Azerbaycan daha fazla dayanamadı.

Alev Alatlı'ya göre olayın çıkışı işse şöyle oldu ; Savaşı, emri Rusya verdi. Baba Aliyev (şimdiki Aliyev değil onun babası) o dönem ki Rusya devlet başkanıyla ciddi bir konuda papaz oldu. Önceleri gül-gülistan geçinen aralarında turzim boyutları dahi harika olan Ermenistan-Azerbaycan portresi vardı. Lakin baba Aliyev ile Rus devlet başkanı arasındaki kirizin bir veya iki gün ertesi bu iki gül-gülistan geçinen aralarından su sızmayan devlet birbirine gird, Ermenistan'a emir veren Rusya orayı Ermenistan'a işgal ettirdi, bir nevi tetikçiliği yaptırdı?

Peki sizce çok güçlü kaynaklara sahip Azerbaycan neden yenildi?

Sitelerde Paylaş

Ermenistan lehine youtube'da videolar var şarkılar eşiliğinde, zafer kutlamaları falan. Yalnız müziklere bakın len amma da benziyor Kürt türkülerine, Kürtler mi onlardan esinlendi yoksa onlar mı Kürtlerden bu türküler için bilmiyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=M0WNWuGpN4E&feature=related

Ermeniler Karabağa'a Artsakh, Azeriler Qarabag, bizler ise Karabağ deriz...

Sitelerde Paylaş

Iddialar dogru diye düsünüyorum Mr.Kont.

Bunlara ilave olarak Azerbaycan'in düzgün ve saglam bir ordusu yoktu. Daha sonra Türkiye bu ülkeye subaylar göndererek ordunun egitimine katkida bulunmaya calismistir.

Bu yardimlar devam ediyor mu bilmiyorum.

Azerbaycan'in sahip oldugu enerji rezervleri göz kamastirmakta. Ayrica Rusya Azerbaycan - Türkiye iliskilerinin ayarini elinde tutmak istiyor diye düsünüyorum.

Fakat Amerika'da bu bölgeyi kontrolu altina alabilmek icin bastiriyor.Güney'den Afganistan üzerinden Türkmenistan ve Özbekistan rezervlerine ulastilar.

Gürcistan üzeri yapilan deneme ise basarisizlikla sonuclandi.Rusya Kendi kontrolu altinda bulunan bölgede Amerika'ya buradan gecis olmayacagini kanitladi.

Sanirim Azerbaycan düzenli ve modern silahlara sahip olan bir orduyu kurabilmek icin belli bir sürecin gecmesini bekliyor.

Kendi topraginin isgal edilmesini ve onca yurttasinin katledilmesini hic bir ülke kolay kabullenmez diye düsünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Kafkasya'da bir Rusya-ABD çekişmesi var buradaki küçük ülkeleri ellerinde oynatmak için masalarda sabahlara kadar tartışan Rus ajanları, ABD ajanları var. Şu an Azerbaycan yeni bir savaşa hazırlanıyor çok hızlı şekilde silahlanıyor, ve Azeri vekilller diyor ki bu savaş Ermenistan'ın düşündüğü gibi hiç de 90'ların savaşına benzemeyecek.

Cigi 90'ların savaşının yönünü Türkiye değiştirebilir miydi sence?

Çünkü çok karıştı.

Sitelerde Paylaş

Cigi 90'ların savaşının yönünü Türkiye değiştirebilir miydi sence?

Çünkü çok karıştı.

Elbette degistirebilirdi.

Fakat bizde de basiretsiz ufuklari acik olmayan siyasetcilerle birlikte pisirik korkak, kokmaz bulasmaz bir dis politika izleniyor diye düsünüyorum.

Bu faktörler bir ülkenin gelecegi icin cok önemli.

Dolayisi ile Türkiye'nin bölgede gercekten söz sahibi olabilecek bir güc olmanin firsatlari kacirildi.

Bu benim kisisel görüsüm.Fakat bu konulari arastirmayi ve kafa yormayi seviyorum.

Mr.Kont,

Türk siyasilerinin ic politika ve siyasetten rant saglamaktan baska bir ögrenimleri yok.

Yönetimde bulunan hükümete milletvekillerine ve muhalefette bulunanlara iyice bakmak yeterli.

Sitelerde Paylaş

Ermenistan'ın şidiki hedefi Gürcistan'ın CEVAHETİYA Bölgesidir, lakin Karabağ'da bu kadar tepki topladıkları için şu an oraya göz kestiremiyor yoksa hazır parçalanmış Gürcistan'ı işgal etmek onlar için sorun değil, iş bile değil.

Ermenistan'la sınır neden kapatıldı, kim kapattı?

Özal kapattı, Ermenistan'ın Karabağ işgali sebebiyle kapattı, lakin öve öve bitirelemeyen Özal'ın yapabildiği ancak bu kadardı, bir dönem bu adamı Atatürk'le bir tutmuşlardı maske Karabağ sorununda düştü, Atatürk nereee, Özal nereeee...

Sitelerde Paylaş

Azerbaycan ve Ermenistan'ın Karabağ için kapıştığında her iki tarafın askeri gücü de derme çatmaydı. Nufus olarak Azeriler daha kalabalık olsa da, Ermenilerin önünde taaa Bakü'ya kadar korkakça kaçtılar. Hem de Hocalı'daki vatandaşlarını Ermeni katliamına terk ederek...

Not: savaş sırasında Azerbaycan'da mini bir iç savaş yaşandığı, yönetimin elden ele geçtiği unutulmamalıdır. Bu iç savaşta bizim yavrukurtların (MHP) epeyce çalıştığı da rivayet olunur. Ama bu iç çekişmeler, başkanlık kavgaları falan derken Yukarı karabağ unutulmuş ve Ermenilere resmen gümüş tepside sunulmuştur. Yani Karabağ'ın Ermenilere geçmesi Ruslar'ın çabasıyla değil, bizzat Azerilerin iktidar savaşı esnasında Karabağ'ı sallamamaları nedeniyledir.

Sitelerde Paylaş

savaş sırasında Azerbaycan'da mini bir iç savaş yaşandığı, yönetimin elden ele geçtiği unutulmamalıdır.

Tabi bunlarda yasanmistir fakat Ermenistan ordusunun silah olarak büyük bir üstünlügü bulunmakta idi. Aliyev'in ise daha önce Rus parlementosu ile problemleri vardi.

Agir silahlara karsi tabanca tüfekle savasabilmek ise cok zordur.

Rivayet ile ilgili bir soru sormak istiyorum.

Yavrukurtlar Elci beyin tarafini mi tutuyorlar di...yoksa bunlar sadece dedikodudan mi ibaret?

Sitelerde Paylaş

Ermenistan'la sınır neden kapatıldı, kim kapattı?

Özal kapattı, Ermenistan'ın Karabağ işgali sebebiyle kapattı, lakin öve öve bitirelemeyen Özal'ın yapabildiği ancak bu kadardı, bir dönem bu adamı Atatürk'le bir tutmuşlardı maske Karabağ sorununda düştü, Atatürk nereee, Özal nereeee...

Özal'ın yapabileceği başka da bir şey yoktu sanırım. Rusya Türkiye'ye "Sen karışma" demişti.

Sitelerde Paylaş

Tabi bunlarda yasanmistir fakat Ermenistan ordusunun silah olarak büyük bir üstünlügü bulunmakta idi. Aliyev'in ise daha önce Rus parlementosu ile problemleri vardi.

Agir silahlara karsi tabanca tüfekle savasabilmek ise cok zordur.

Rivayet ile ilgili bir soru sormak istiyorum.

Yavrukurtlar Elci beyin tarafini mi tutuyorlar di...yoksa bunlar sadece dedikodudan mi ibaret?

12 Eylül'den sonra MHP'li faşistler darbeciler tarafından aktif olarak pek çok işte kullanıldı. Avrupa'da falan da tetikçilik yaptılar. 90'ların başında hala aktif görevde olan bu faşolor, bölünen SSCB'deki Türki cumhuriyetlere yöneldiler. Buralarda cirit atan yavrukurtlar resmi görevli gibi pek çok işe bulaştılar. Özellikle mekanları Bakü idi. Pek çok gayriresmi hikayenin baş rolündeydiler. ne boklar yediklerini tam olarak bilmemiz mümkün değil ama, Bakü'deki iktidar kavgası esnasında yaşanan çatışmalarda tutuklanmış MHP'liler de vardı. Kaç kişi görev aldı, kaç kişi oralarda provokasyon yaptı bilinmez. Ama aklımda kaldığı kadarıyla Elçibey'i desteklemekteydiler. Ne amaçla desteklediler açıkçası çok iyi bilmiyorum ve çok da merak etmiyorum.

Yalnız şu var, bağımsızlıklarını ilan ettikten sonra Türkiye Azerbaycan'da çok fazla görünmeye başladı. Henüz nötr durumdaki ülkeye özellikle İslam pompalandı. Ülkede yapılacak onca iş varken, Türkiye ilk iş olarak orada camiler inşa etmeye başladı. Netice şudur: Azerbaycan başta olmak üzere tüm Türki cumhuriyetler, süratle şeriata doğru sürüklenmektedirler. Şu anda Azerbayca bir yobaz deposu haline gelmiştir. Akıbetleri kötüdür...

Sitelerde Paylaş

Yalnız şu var, bağımsızlıklarını ilan ettikten sonra Türkiye Azerbaycan'da çok fazla görünmeye başladı. Özellikle henüz nötr durumdaki ülkeye bizzat İslam pompalandı. Ülkede yapılacak onca iş varken, Türkiye ilk iş olarak camiler inşa etmeye başladı. Netice şudur: Azerbaycan başta olmak üzere tüm Türki cumhuriyetler, süratle şeriata doğru sürüklenmektedirler. Şu anda Azerbayca bir yobaz deposu haline gelmiştir. Akıbetleri kötüdür...

Pek takip etmedim ama Azerbaycan'da ve, Özbekistan hariç, diğer Türkî cumhuriyetlerde o kadar güçlü bir İslami akım yok sanırım. Özbekistan'da İslamcılar güçlüler. İslam Kerimov bu nedenle Fethullahçıları ülkeden kovdu, okullarını kapattı.

tarihinde Uyecik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

12 Eylül'den sonra MHP'li faşistler darbeciler tarafından aktif olarak pek çok işte kullanıldı. Avrupa'da falan da tetikçilik yaptılar. 90'ların başında hala aktif görevde olan bu faşolor, bölünen SSCB'deki Türki cumhuriyetlere yöneldiler. Buralarda cirit atan yavrukurtlar resmi görevli gibi pek çok işe bulaştılar. Özellikle mekanları Bakü idi. Pek çok gayriresmi hikayenin baş rolündeydiler. ne boklar yediklerini tam olarak bilmemiz mümkün değil ama, Bakü'deki iktidar kavgası esnasında yaşanan çatışmalarda tutuklanmış MHP'liler de vardı. Kaç kişi görev aldı, kaç kişi oralarda provokasyon yaptı bilinmez. Ama aklımda kaldığı kadarıyla Elçibey'i desteklemekteydiler. Ne amaçla desteklediler açıkçası çok iyi bilmiyorum ve çok da merak etmiyorum.

Yalnız şu var, bağımsızlıklarını ilan ettikten sonra Türkiye Azerbaycan'da çok fazla görünmeye başladı. Henüz nötr durumdaki ülkeye özellikle İslam pompalandı. Ülkede yapılacak onca iş varken, Türkiye ilk iş olarak orada camiler inşa etmeye başladı. Netice şudur: Azerbaycan başta olmak üzere tüm Türki cumhuriyetler, süratle şeriata doğru sürüklenmektedirler. Şu anda Azerbayca bir yobaz deposu haline gelmiştir. Akıbetleri kötüdür...

Onca yıl uygulanan laik eğitim sisteminin bu insanlara nasıl olup da köklü bir kültür kazandıramamış olması hep aklımı kurcalamıştır.

Din dersleri uygulanmayan bir rejimde yetiştikleri halde, Azeriler nasıl bu hale düşebildiler?

Doğrusu çok ama çok önemli bir soru bu.

Yanıtı, bizim geleceğimize de ışık tutabilir çünkü...

Sitelerde Paylaş

Ermenistan lehine youtube'da videolar var şarkılar eşiliğinde, zafer kutlamaları falan. Yalnız müziklere bakın len amma da benziyor Kürt türkülerine, Kürtler mi onlardan esinlendi yoksa onlar mı Kürtlerden bu türküler için bilmiyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=M0WNWuGpN4E&feature=related

Müziğin tanıdık gelmesi normal. Videodaki müzik Makaram Sarı Bağlar. Sözleri aynı mıdır bilmiyorum ama müzik aynı.

http://www.youtube.com/watch?v=fnz0sU5FxP0

Sitelerde Paylaş

İddialar şu ; Rusya her zaman ki iki yüzlü politikasını gösterdi. Kafkasya'da tüm silahları topladı, silahsız kalan Azerbaycan, Ermenistan arasında Ermenistan'a tanklar gönderdi ve elinde avucunda azıcıksilahı kalan Azerbaycan Çeçen mücahitlerin yardımına muhtaç kaldı lakin Ermenistan lehine çalışan Rus tanklarına Azerbaycan daha fazla dayanamadı.

Alev Alatlı'ya göre olayın çıkışı işse şöyle oldu ; Savaşı, emri Rusya verdi. Baba Aliyev (şimdiki Aliyev değil onun babası) o dönem ki Rusya devlet başkanıyla ciddi bir konuda papaz oldu. Önceleri gül-gülistan geçinen aralarında turzim boyutları dahi harika olan Ermenistan-Azerbaycan portresi vardı. Lakin baba Aliyev ile Rus devlet başkanı arasındaki kirizin bir veya iki gün ertesi bu iki gül-gülistan geçinen aralarından su sızmayan devlet birbirine gird, Ermenistan'a emir veren Rusya orayı Ermenistan'a işgal ettirdi, bir nevi tetikçiliği yaptırdı?

Peki sizce çok güçlü kaynaklara sahip Azerbaycan neden yenildi?

Yenilgiye bahane aramak herkesin baş vurduğu en iyi pisikolojik rahatlamadır..

Malesef Aralar da Arap-İsrail savaşı için aynı şeyleri İsrail ve ABDye der..

Geçin bunları..

tarihinde Aziz Peder tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sovyetler dağıldıktan sonra en sorunlu ayrılmalardan biri, Ermenistan, azerbaycan ayrılması oldu. Sovyetlerin sosyalizm anlayışı ortadan kalktıktan sonra, ırk ve din temelindeki ayrışmalar ön plana çıktı. Ermeniler hristiyan, azerilen şii dir. Ermeni etnik köken olarak başka, azeriler başkadır. Ayrışmalarda sınır anlaşmazlıkları ortaya çıktı. Karabağ nüfus yoğunluğu olarak ermenilerin fazla olduğu bir coğrafi parçadır. Azeriler azınlıkta idi. (bizim güneydoğu anadolu gibi) Dağılan sovyetlerde Rusya yönetimi, ermenileri gerek dinsel açıdan gerekse ırk açısından kendine daha yakın kabul edip ermenileri destekledi. Zaten nüfus olarak fazla oldukları için çıkan savaşta azeriler göç ettirildi ve karabağ tümü ile ermenilerin kontrolüne geçti. Bu süreçte ise Azerbaycanda da siyasi istikrarsızlık vardı. Türkiye Elçibey taraftarları ile azerbaycanı tamamen etkisi altına almak (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine benzetmek) istedi. Elçibeyi'in Cumhurbaşkanlığı kısa sürdü ve iktidardan uzaklaştırıldılar. Baba ve Oğul Aliyevler daha çok Rusya ve Birleşik Devletler Topluluğu doğrultusunda kalan bir politika ile iktidara geldiler ve iktidarlarını sürdürüyorlar. Türkiyeden bağımsız bir politika izlemektedirler. ABD nin zorlaması ile Ermenilerle iyi ilişkiler kurmaya çalışan Türkiye'ye kızdılar ve ilişkilerimiz büyük oranda bozuldu. Ermenilerle Azerilerin ilişkilerini normalleştirmede ancak Rusya ve Birleşik Devletler Topluluğu etkili olur. Bu normalleşmelerde Türkiye'nin gönlü azerilerden ve azeri petrolünden yana olmasına karşın. ABD ve AB baskısı nedeni ile Ermenistanla daha yakınlaşmak zorunluluğu ortaya çıktı.

Sovyetler dağılıp, sosyalizm aradan çekildiğine göre, kapitalist ilişkiler içinde durumun normalleşmesi mümkün görülmemektedir.

Sevgiler,

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...