Jump to content

Reverse Translasyon

Recommended Posts

Reverse transkriptaz ile retrovirüsler RNA'dan DNA sentezleyerek konak genomuna kendi kodlarını yerleştirirler.

Mutasyonlar sonucu hücre yeni gen ürünlerini geliştirsin ancak yaşama şansı olmasın ve doğal seçilimle silinsin. peki ya bu hücrenin mutasyonel bilgi kazanımları ne olacak?

Belki de hücre parçalandıktan sonra arda kalan proteinler komşu hücreler tarafından alınıp reverse translasyon ile protein halindeki bilgiyi genoma geçirebildiler.

Sonuçta ölen hücrenin mutasyonel kazanımı kaybolmamış olur.

Bu konuda bilgisi fikri olanlar....

Reverse translasyon henüz tanımlanmış değil bildiğim kadarıyla. Ancak reverse transkripsiyon varsa neden reverse translasyon olmasın düşüncesiyle bu fikri ben ortaya atıyorum.

Doğal seçilim sadece yaşayan hücreler ve kazanımları üzerinden yürüyecek olsa hesabıma göre trilyonlar yıl alır evrim süreci.

Ancak her hücrenin kaznımları bir şekilde aktarılırsa o zaman evrim süreci mantığa yaklaşabilir.

Doğada bilgi aktarımı bakteriler arasında bilinen 3 yolla olmaktadır:

1.konjugasyon----> direk bağlantı. bakteri çiftleşmesi bir bakıma----> prokaryotik -----> kromozom veya plazmid alınır.

2.Transdüksiyon----> bir hücreden diğerine virüs aracılı DNA trasferi---->prokaryotik---->herhangi bir gen alınabilir.

3.Transformasyon---->Çıplak DNA parçalarının alımı---->Prokaryotik veya ökaryotik--->herhangi bir dna alınır.

Ben şu yolu evrim savunucularına soruyorum;

Protein ---->mRNA veya DNA

Hacı böyle bir yol yok dedi. Ancak evrim için olması gerek diye düşünüyorum. Aksi halde hücrelerin mutasyonel kazanımları çöpe gider.

Ya protein ürünler ya da gelişen mutasyonel genler diğer hücrelere aktarılmalı ve konakçı tarafından yoğun yorumlanmalıdır ki yeni bir özellik kazanılabilsin.

Mutasyonel genler yukarıdaki yollarla aktarılsa bile mutasyonel gen ürünleri çoğunlukla anlamsız kodlar içereceğinden canlılarda anlamsız ve gereksiz protein birikimleri gözlemlemeli değil miydik?

Araform canlılar bu anlamsız birikintilerle dolu olmalı değil miydi? Araform fosilleri ortada yok ama o şimdilik konumuz dışı.

Hadi arkadaşlar bu konuda fikirleriniz lütfen.

Saygılar.

Gottik

@HACI

RNA'dan nerede söz ettiniz bulamadım, link verir misin?

Sitelerde Paylaş

Böyle bir şeye gerek yok ki!

Proteinler kendi başlarına sentezlenmiyor.

Her proteini sentezleyen DNA dizini, zaten genlerde.

Mütasyonlar ise DNA'da olup, proteinlere aktarılıyor.

Gelecek kuşaklara sadece üreme hücrelerinde yer alan mütasyonlar aktarılıyor.

Gene de, açtığınız konu önemli.

Sizin bahsettiğiniz şekilde olmasa da, bir bireyde gelişen özelliklerin gelecek kuşaklara aktarılması konusunda yapılan araştırmalar var.

Bir kaç yıl önce bu konuda bir yazı okuduğumu hatırlıyorum. Bulamadım.

.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...