Jump to content

Bilincin Kökeni Nedir?

Recommended Posts

Öldükten sonra bir hayat olmadığının YALAN olabilmesini ancak öldüğümüzde anlarız.. O vakte kadar Ahiret kavramına yalan demek yalan olur...

Peki yinede bu kavram tartışması yerine, sendeki yada bendeki ebed duygusunun kaynağı nedir. ?

Sonsuzluk duygusu mu yani?

Bende öyle bir his yok.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 270
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yanlışların ya da eksiklerin olabileceği muhtemel bir yorum…

Bilinç; aklın bilgi ile donatılması sonucu elde edilen bir mekanizmadır.

Akıl, bilgi ile donatılmadan düşünemez

Akıl, bilgi ile donatılmadan iyi, kötü nedir bilemez

İnsanın varlık yapısına baktığımızda üç temel öğeyle karşılaşırız…

Akıl

Ruh

Nefs

Ruh sürekli Allah’a yönelen bir yapıya sahiptir

Nefs sürekli kötülüğü emreder (Allah’ın merhamet ettiği durumlar hariç)

Akıl ise tarafsızdır; hangi tarafın istekleri ağır basarsa o tarafı seçer ve onunla birlikte hareket eder…

Akıl; Fiziki çerçevede iyi ve kötüyü ayırt edebilir…

Örnek olarak,

Akıl sigaranın “fiziki çerçevede” sağlığa zararlı (kötü) olduğunu bilir.

Sigara içenlerin akılsız olduklarını söyleyemeyiz!

Fakat kişi sigara konusunda gerekli iradeyi (kararlılık) gösterip aklı egemen kılamamıştır.

Aklın belirlediği sonuç uygulanmıyorsa, o kişi neye dayanarak aklı devre dışı bırakmıştır?

Sigara içme konusunda aklı devre dışı bırakan ruh olamaz!

Çünkü ruh; insanın hem fiziki hem de manevi yönden, bırakın kötü olanı istemesini, kötü olanı seçmesine bile asla onay vermez.

Ta ki insan, ruhun üstünü örtüp onu devre dışı bırakıncaya kadar…

Kâfir: örten, hakkı örten demektir.

Nefsin yapısı Kuranda şöyle ifade edilir;

7- Nefse ve onu düzgün bir biçimde şekillendirene.

8- Ardından da ona bozukluğunu ve takvasını ilham edene ki,

Takva: Kuran’a uyumlu olmak, Kuran bilgisiyle donanımlı olmak…

Nefs; yapısı gereği iki farklı yönde hareket etmeye müsaittir.

Hem takva üzere hareket edebilir; Kuran ölçülerine uygun hareket edebilir

Hem de bozukluk; kötülük üzere hareket edebilir.

Nefsin, takva üzere hareket etmesini sağlayabilmek; aklın, ruha yönelmesiyle mümkündür.

Akıl; Kuran bilgisiyle donatılarak Ruha yönelebilir, Kuran bilgisiyle donatılan akıl, ruhla birlikte nefs üzerinde egemen olur.

Bu egemenlik iyi olanı seçme ve iyilik üzere hareket etme isteği ve iradesini doğurur.

Bu durumda kişi hem fiziki hem de manevi yönden kendisi için, iyi ya da kötü olanı bilecek, iyi olanı seçecek ve o yönde irade sergileyebilecektir.

Ruhu devre dışı bırakan akıl; nefsin takva üzere hareket etmesini sağlayamaz!

Bu durumda kişi; akıl ve nefsin bozukluğuyla baş başa kalır ve bu ikili kötülükten başka bir şey üretemez.

Nefs, öyle bir yapıya sahiptir ki, egemen altına alınmadığında yani takva üzere hareket etmesi sağlanmadığında aklı bile devre dışı bırakarak kendi bozukluğunu egemen kılar.

Nefsin isteği, sigara örneğinde olduğu gibi aklı bile devre dışı bırakabilmiştir.

İkinci örnek zina ve evlilik;

Aklın, fiziki çerçevede zinanın zararlı olmadığına karar vermesi gayet doğaldır.

Akıl, Kuran bilgisiyle donatıldığı ve Ruha yöneldiği vakit zinanın manevi yönden kendisi için zararlı olduğunu bilir.

Bu bilinçle Akıl ve Ruh, nefs üzerinde egemen olarak onun takva üzere hareket etmesini sağlar.

Kişinin takva üzere hareket etmesi, Kuran ölçüsüyle hareket etmesi demektir.

Kuran ise, nefse ait isteklerin hangi ölçüde karşılanması gerektiğini belirlemiştir.

Kuran; zinayı haram, evli olduğun kişiyle cinsel ilişkide bulunmanı helal kılmıştır.

Sigara örneğinde, akıl sigaranın fiziki açıdan zararlı olduğuna karar vermiştir

Sigara için verilen karar manevi yönden ruhun isteklerine de uygun bir karar olmuştur.

Fakat zina örneğinde akıl, zinanın fiziki açıdan kötü olmadığına karar vermiştir. Zina için verilen karar manevi yönden ruhun isteklerine ters bir karar olmuştur.

Sonuç olarak akıl, Kuran bilgisiyle donatılarak ve ruha yönelerek onun istekleri doğrultusunda hareket etmediği sürece;

Kişi, sigara örneğinde olduğu gibi fiziki yönden kendisi için kötü olanı, bildiği halde bile aklı egemen kılamayacaktır.

Kişi manevi yönden ise kendisi için iyi ya da kötü olanı sadece aklını kullanarak bilemeyecektir; zina örneğinde olduğu gibi, kişi aklının verdiği kararla hareket etse bile yine de iyilik üzere olamayacaktır.

Sigara içmeyen ya da zina yapmayan kişilerin iyi insan olduklarını söyleyemeyiz; her iyi insan tüm iyilikleri bünyesinde barındıramayacağı gibi her kötü insan da tüm kötülükleri bünyesinde barındıramaz…

Sitelerde Paylaş

Sevgili hacı,

Doğanın verdikleri dediğin, doğaya atfettiğin kazanımların, doğadan bağımsız olabilmesi mümkün değil. Doğaya rağmen bir şey kadandırdın mı? sorusu saçmasapan bir soru. Doğanın dışı yok. Doğaya rağmen diye bir şey de yok. Yapılan her şey, ortaya çıkan her şey madde ve türevleridir.

Doğaya ve evrene kişilik kazandırmak, evren dalkavukluğundan başka bir şey değildir.

Senin anlamadığın şey şu. Anlayabilmen için şunu yapmanı isteyeceğim.

"Doğanın verdikleri" diye astığın üç iletide, Doğa kelimesini kaldır. Yerine Allah kelimesini koy. Bak bakalım nasıl bir metin ortaya çıkacak?

Sen budist olmuşsun da haberin yok.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Sevgili hacı,

Doğanın verdikleri dediğin, doğaya atfettiğin kazanımların, doğadan bağımsız olabilmesi mümkün değil. Doğaya rağmen bir şey kadandırdın mı? sorusu saçmasapan bir soru. Doğanın dışı yok. Doğaya rağmen diye bir şey de yok. Yapılan her şey, ortaya çıkan her şey madde ve türevleridir.

Doğaya ve evrene kişilik kazandırmak, evren dalkavukluğundan başka bir şey değildir.

"Doğanın verdikleri" diye astığın üç iletide, Doğa kelimesini kaldır. Yerine Allah kelimesini koy. Bak bakalım nasıl bir metin ortaya çıkacak?

Sevgiler.

Ben budist olurken sen ne olduğunu hiç düşündün mü sevgili Drekinci...

Evren dalkavukluğu terimini uyduran bir insan ne olabilirse sen osun..

Sen evrenin sana verdiği yetileri yeterince kullanacak bir akla sahip değilsin bu halinle..

Sen kafayı yemişsin Drekinci kardeşim.

Çok garip laflar etmeye başladın.

Doğa yerine Drekinci koyalım.. Bakalım ortaya ne çıkacak?

Bu halinle sen peygamber falan olduğunu sanıyorsundur..

Yeni bir din mi indi sayende.. Adı ne o dinin?

Sende aklı sana doğa verdi.. Ve sen ona henüz faik değilsin.

Doğanın sana çömertçe verdiği aklı bile kullanamıyorsun.

Bilinçli ve akıllı bir insan olmakla övünüyorsun üstelik..

Daha doğanın sana verdiklerini bile doğru dürüst kullanamıyorsun...

Ben evren dalkavuğu isem, sen nesin acaba?

Evren idiotu... Çok yakıştı..

Sitelerde Paylaş

demek ki neymiş:

bilimsel bilgilerimiz, evrene ilişkin araştırma ve düşüncelerimiz ne kadar gelişirse gelişsin Tanrı fikri asla ortadan kalkmıyor.

istediğiniz kadar derine inin, istediğiniz kadar genişe açılın... her yerde tanrının işaretlerini göreceksiniz.

ve nasıl oluyor da taa ibrahimden beri net olarak bilinen bu tanrı tasavvuru hala geçerliliğini koruyor.

üstelik, o kadar da adına uydurulan her türlü entrika ve efsaneye rağmen.

Sitelerde Paylaş

Sevgili hacı,

Sevgiler.

Sen evrenin sana verdiği yetileri yeterince kullanacak bir akla sahip değilsin bu halinle..

demek ki neymiş:

bilimsel bilgilerimiz, evrene ilişkin araştırma ve düşüncelerimiz ne kadar gelişirse gelişsin Tanrı fikri asla ortadan kalkmıyor.

istediğiniz kadar derine inin, istediğiniz kadar genişe açılın... her yerde tanrının işaretlerini göreceksiniz.

ve nasıl oluyor da taa ibrahimden beri net olarak bilinen bu tanrı tasavvuru hala geçerliliğini koruyor.

üstelik, o kadar da adına uydurulan her türlü entrika ve efsaneye rağmen.

sevgili suevari

ikisi de ne kadar haklı değil mi ?

ben ikisinden de çok şeyler öğreniyorum...

söyledikleri şeylerin nerelere gittiğinin bile farkına varamayacak kadar dürüstler en azından..

şeytandan haberi yok bu ikilinin..içlerinde şeytan yok ..o yüzden bu kadar net bir şekilde ideolojilerine uymayan laflar edebliyorlar.

Sitelerde Paylaş

İşte, yine en temel özelliğini sergiliyorsun.

Kuyruğun sıkışınca başlıyorsun küfür ve hakarete.

Bak bu iletinde hiç bilgi kırıntısı var mı?

Doğanın bana bir şey verdiği yok. Ben doğanın bir parçasıyım. Hem kendimin, hem de doğanın farkında akıllı bir canlıyım. Doğa benimle anlam kazanıyor.

Mask'ın dediği gibi doğa beni dışlarsa geriye bir bok kalmaz.

Tabi buradaki ben drekinci değil. Sen de ve diğer insanlar da işin içindeler. Vee insanlar kendilerini ve doğayı değerlendirirlerken farklılıklar ortaya çıkıyor.

Kimisi allaha havale ediyor. Kimi doğayı tanrı gibi görüyor. Kimisi de materyalist, hem kendini hem de doğayı objektif değerlendirebiliyor.

Bu kategorizasyona göre sen doğayı tanrı gibi görenlere dahil oluyorsun.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Doğanın bana bir şey verdiği yok. Ben doğanın bir parçasıyım. Hem kendimin, hem de doğanın farkında akıllı bir canlıyım. Doğa benimle anlam kazanıyor.

Tabi buradaki ben drekinci değil. Sen de ve diğer insanlar da işin içindeler. Vee insanlar kendilerini ve doğayı değerlendirirlerken farklılıklar ortaya çıkıyor.

Kimisi allaha havale ediyor. Kimi doğayı tanrı gibi görüyor. Kimisi de materyalist, hem kendini hem de doğayı objektif değerlendirebiliyor.

Sevgiler.

Diyorum ya sen Mask gibi düşünüyor ve insanı halife yapıyorsun.

Bu yaklaşımının Müslümanlıktan farkı yok.

Ama seni bu halinle İslam'a da kabul etmezler zaten.

Ben sana hakaret etmedim ki..

Senin evrenin idioto olman sana iltifat...

Evrenin bir parçası olman sana bir iltifat çünkü.

Ama sen İslam olamayacak kadar insan odaklısın.

Sor istersen Müslümanlara. Seni İslam'a kabul ederler mi diye..

Seni hiç bir din kabul etmez..

Doğanın idiotu demiştim ama, aslında sen galiba doğanın, kendi tabirinle, bir boku değilsin.

Doğanın idiotu olmak bile sana çok...

Doğa seni doğuracağına tuvalete boşaltsaymış yeriymiş..

Doğa düşmanı bir ateistle de ilk defa karşılaşıyorum.

Ülkemizde ilginç ateistler var..

Sitelerde Paylaş

Sevgiler.

Eğer ikimizden birşey çıkacaksa sevgili Drekinci..

Benden panteist çıkar. Senden ise İslam...

Ben bir doğa ve hayvan aşığıyım. Hümanist değilim. Sadece varoluşçuyum.

Kadın aşkından fırsat bulduğum her anımı, doğa ve hayvan aşki ile tatmin ederim.

Sen de adım gibi eminim ki İslam aşığı değilsen bile, ilkeleri ile İslam aşığı olduğu izlenimi veren bir ateistsin.

İntihar etmeye karşı olan kesin tutumun bana her zaman İslam'ı çağrıştırmıştır.

Ölmek üzere olan ve ağrılar içinde inleyen birinin bile intihar etmesini istemezsin sen.

Son nefesinde bile kendini öldürmemeli insanlar sana göre.

Ayrıca sen insanı yücelten bir felsefeye sahipsin. Sana göre insan halifedir. İslam açısından da insan halifedir.

Ben panteistliğimle iftihar edebilirim ama sen İslamlığınla övünebilir misin?

Hadi görelim.. Kendini nasıl savunacaksın..

Sitelerde Paylaş

Oh! Oh! Sevgili hacı işi hemen de psikanalize dökmüşsün.

Eski defterleri karıştırıyorsun.

Bunca yıldır islam ile mücadele ettiğini zannediyorsun ama islamı bile doğru dürüst anlamadığın ortaya çıkıyor.

İslam insana değer vermez. İslamda insan, allahın kulu, keçinin kılıdır. İslam din adamları muminleri allah adına kul ve köle gibi yönlendirir. Hele kadınlar insandan bile sayılmazlar.

Allah denilen masal kahramanının var olmadığını kesinkes bildiğim halde. İstesem bile onu düşüncelerimin arasına sokuşturamam. Allahı çağrıştıracak her fikri veya benzetmeye bile karşı çıkışım bundandır.

Sonunda panteist olduğunu itiraf etmiş bulunuyorsun.

Beni islama benzetmen, zevahiri kurtarmak içindir.

İnsana değer vermek kusur ile ben bu kusura gönüllü talibim.

Seni insan olarak gördüğüm için değer veriyorum.

Tabi forumun diğer dindarlarını da.

İnsana değer veririm, çünkü ben de insanım.

Yaratılanı, yaratandan ötürü sevmek demagojidir. Yaratan olmadığına göre yaratılanın sevilmesi boşlukta kalır.

Doğaya değer vermen, doğayı tanrı gibi görmen, senin bakış açın ile de olsa doğaya hakarettir.

-Ben sana bu aklı, beni allaha benzetesin diye mi verdim? Der.

Ne diyeyim.

Doğa akıl versin.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Oh! Oh! Sevgili hacı işi hemen de psikanalize dökmüşsün.

Eski defterleri karıştırıyorsun.

Bunca yıldır islam ile mücadele ettiğini zannediyorsun ama islamı bile doğru dürüst anlamadığın ortaya çıkıyor.

İslam insana değer vermez. İslamda insan, allahın kulu, keçinin kılıdır. İslam din adamları muminleri allah adına kul ve köle gibi yönlendirir. Hele kadınlar insandan bile sayılmazlar.

Allah denilen masal kahramanının var olmadığını kesinkes bildiğim halde. İstesem bile onu düşüncelerimin arasına sokuşturamam. Allahı çağrıştıracak her fikri veya benzetmeye bile karşı çıkışım bundandır.

Sonunda panteist olduğunu itiraf etmiş bulunuyorsun.

Beni islama benzetmen, zevahiri kurtarmak içindir.

İnsana değer vermek kusur ile ben bu kusura gönüllü talibim.

Seni insan olarak gördüğüm için değer veriyorum.

Tabi forumun diğer dindarlarını da.

İnsana değer veririm, çünkü ben de insanım.

Yaratılanı, yaratandan ötürü sevmek demagojidir. Yaratan olmadığına göre yaratılanın sevilmesi boşlukta kalır.

Doğaya değer vermen, doğayı tanrı gibi görmen, senin bakış açın ile de olsa doğaya hakarettir.

-Ben sana bu aklı, beni allaha benzetesin diye mi verdim? Der.

Ne diyeyim.

Doğa akıl versin.

Sevgiler.

Senin de pek bildiğin söylenemez.

İslam Allah'tan sonra halef insanı görüyor.Herşeyin merkezinde İnsan'ı gösteriyor.Ve herşey insan için var.

Sitelerde Paylaş

Senin de pek bildiğin söylenemez.

İslam Allah'tan sonra halef insanı görüyor.Herşeyin merkezinde İnsan'ı gösteriyor.Ve herşey insan için var.

Söze değil, öze bak.

Kellesi kesilenler, ateşte yakılanlar, diri diri gömülenler, kolu bacağı çapraz kesilenler, recme uğrayanlar, tank namlusuna asılanlar insan değil mi?

Ha evet! Herşey dediğine göre, bunlar da herşeye dahildir.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Senin değerlerin İslam değerleri ama..

Kur'an'a göre insan halifedir.

38:26

2:30

İslam'ı senin kadar bildiğimi söylemedim. Sen hiç kuşkusuz benden iyi biliyorsundur.

Çünkü yarısını pratik ediyorsun...

Arada bir namaz kıldığını da düşünüyorum. Teravilere de gidiyor musun?

Yoksa yatsı ile yetiniyor musun?

Ben senin gibi olmayım da ne olursam olayım razıyım.

Panteizm bana çok uyuyor gerçekten....

Bir doğa ve hayvan aşığı olduğuma göre..

Senin doğa ve evren düşmanı olmanı ilginç buluyorum tabii ama, hiç şaşırmadım.

Hep tahmin etmişimdir.

Kimse insanları üstlerinden geçinmeden senin kadar sevmez diye düşünmüşümdür hep.

Ama evrene karşı bu kadar açık bir düşmanlık ilan edeceğini gerçekten hiç tahayyül etmemiştim.

Ayrıca insanları bu kadar seviyorsun da onlar için ne yapıyorsun, çok merak ettim.

Birinin adına vakıf falan mı kurdun?

Ben mirasımı hayvanlara bırakmaya karar verdim.

Küllerimin de doğaya serpiştirilmesini vasiyet ettim.

Ölerek ölümsüzlüğe kavuşmayı istiyorum senin anlayacağın...

Ama sen ölme sevgili Drekinci..

Ölürsen doğayı kirletirsin cesedinle..

Sitelerde Paylaş

Söze değil, öze bak.

Kellesi kesilenler, ateşte yakılanlar, diri diri gömülenler, kolu bacağı çapraz kesilenler, recme uğrayanlar, tank namlusuna asılanlar insan değil mi?

Ha evet! Herşey dediğine göre, bunlar da herşeye dahildir.

Sevgiler.

Bunlar belli yaptırımlar olsa da bu yaptırımlara maruz kalanlar insan olsa da(her ne kadar İslam yaptırıma maruz kalacak olan kafire İNSAN değeri vermez) İnsan'ın üstünlüğü ve Allah'ın halefi olma durumunu değiştirmiyor.İslam'da İnsanın sadece MADDESEL bir vasfı yok.Manevi bir tanımı da içine almış.İnsana da maneviyat kutsiyet yüklemekte.

Sitelerde Paylaş

Doğaya sevgi beslemek veya düşman olmak, ancak doğayı kişiselleştirme veya tanrılaştırma ile olur. Taşın toprağın nesini sevecek, nesine düşman olacaksın. Ben putperest miyim ki taşa toprağa tapınayım, veya doğaya düşman olayım. Doğayı olduğu gibi kabul etmekten, doğayı objektif değerlendirebilmekten başka bir gayem yoktur. Bunu da bize bilim ve teknoloji sağlamaktadır.

Herkesin yaptığı bir iş veya mesleği vardır. Yaptığı her iş veya mesleki uygulamalar başka insanlar içindir. Elbette başka insanlar için çalışırken kendi emeğinin karşılığı bir ücret alır bu da toplum için çalıştığınızın karşılığı olarak toplum tarafında size geri dönüştür. Bir insan hele kapitalist toplumda, kendi emeği, bilgisi ve becerisi ile ayakta duruyorsa, bu onun toplum yararına bir iş yaptığının göstergesidir. Böyle insanlara toplum için, insanlar için ne yapıyorsun sorusunu yöneltmek abesle iştigaldir.

Sen küllerini doğaya serpiştir. Doğadan geldin doğaya döneceksin. Artık ölerek ölümsüzlüğe mi ulaşırsın. Niyazi mi olursun bilemeyeceğim.

Öldüğüm zaman ben olmayacağım için, cesedimin kirliliği doğanın kendi kirliliği olacaktır.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Bunlar belli yaptırımlar olsa da bu yaptırımlara maruz kalanlar insan olsa da(her ne kadar İslam yaptırıma maruz kalacak olan kafire İNSAN değeri vermez) İnsan'ın üstünlüğü ve Allah'ın halefi olma durumunu değiştirmiyor.İslam'da İnsanın sadece MADDESEL bir vasfı yok.Manevi bir tanımı da içine almış.İnsana da maneviyat kutsiyet yüklemekte.

Ha evet haklısın, öldürerek cennete gönderiyorlardır. Manevi olarak ödüllendiriyorlardır.

Sitelerde Paylaş

insan ulaşılan mertebedir.

ahseni takvim ile yaradılmış maddesel bedenin doktorum ekincimin tasvir ettiği insan modeline dönüşmesi..

paylaşımcı toplumcu ,gözü tok, benliksiz vs vs..

diğerleri aşağılık maymunlar olarak kalacaktır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...