Jump to content

Kuran'daki 19 sistemi

Recommended Posts

Epifun birde benim anlamadığım, ayette sanki cehennemin üstünde 19 var diyor ?

Fakat sonraki ayette ise bu sayının bir sınama aracı olacağından bahsediyor.

Ben 19 sistemini bilmediğim zamanlarda bu ayetleri okuduğum zaman bir anlam veremiyordum. Yani 19 meleğin ( o zamanlar bekçi die çeviriyorlardı ) bizim imanımızı artırmada ne gibi bir katkısı olabilir ki diye kendi kendime sorardım.

Verdiğim linkte esedi okudun mu sevgili antiateist:

Sanki insandaki iyi ve kötü melekelerin kendine şahitlit edeceğinden bahsediyor, yani kabaca sizin üzerinizde 19 gözcünüz var diyor, ebedi hayatta da bunlar size şahitlik edecekler gibi bir çıkarımı var, bana akla yakın geliyor, niye 20 değil mesela? Onu oku, sonra o melekeleri irdeleyelim, eğer sayı farklı çıkarsa bu sefer farklı çıkarımları varmı onlara bakarız...

Selametle..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 78
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şu an etrafındaki kuranı baz alacan tabi. Kuranın farklı nushaları varda onlar mı daha yaygın kullanılıyor.

Şuan türkiyede ki bütün kuranları toplasak hepsi aynı olacaktır.

Belkide bu 19 sistemi diğer nushaları orjinalinden ayıran bir sistem olabilir. Zira nushalardan bir tanesi 19 a uyuyor sanırsam.

hocam.şuan bütün nüshalar aynı ancak aynı nüshada bile ihtilaflar var.mesela besmele gerçekten her surenin başından bir ayet midir?ayet sayarsak farlkı saymazsak farklı bir durum oluşur.örneğin sırf bu ihtilaftan hanefiller besmeleyi sessiz şafiler sesli okur namazda.

kuranın ilk nüshaları nerde diye spekülasyona girmeyeceğim.çünkü önceden de söylediğim gibi ilk nüshalara ulaşamadığımıza göre iki tarafın da düşüncesi kendine göre olacaktır.

Sitelerde Paylaş
Epifun birde benim anlamadığım, ayette sanki cehennemin üstünde 19 var diyor ?

Fakat sonraki ayette ise bu sayının bir sınama aracı olacağından bahsediyor.

Ben 19 sistemini bilmediğim zamanlarda bu ayetleri okuduğum zaman bir anlam veremiyordum. Yani 19 meleğin ( o zamanlar bekçi die çeviriyorlardı ) bizim imanımızı artırmada ne gibi bir katkısı olabilir ki diye kendi kendime sorardım.

Evet, çok farklı bir sure hakikaten bu.

"Ta ki, kendilerine kitap verilenler iyice ve apaçık bilsinler. İman etmiş olanların imanı artsın. Kendilerine kitap verilmiş olanlarla iman sahipleri kuşkuya düşmesin. Kalplerinde hastalık olanlarla küfre sapmış bulunanlar da; "Allah bununla neyi örneklendirmek istiyor?" desinler."

19 sayısı ile ilgili apaçık bilme durumu var.

İman arttırıyor. Ama zaten iman etmişlerin imanı artıyor. Yani sırf bundan dolayı iman etmekten soz edilmiyor.

Valla ilginç... Ne desem boş..

Ben 19'dan ziyade, kelime uyumlarını inceledim; eşit sayıda geçen kelimeler, yevm kelimesin 365 kez geçişi vs.

Hatta bir ara oturup saydım falan bazılarını üşenmeyip... Bu uyumların kesinlikle olduguna inanıyorum. Açıkcası bir insanın da bunları ince ince hesaplayıp yapabilecegine inanmıyorum.

Yani insan ürünü olduguna kesinlikle inanmıyorum ama o donemde spiritualizmin etkisinden tam kurtulamadıgımdan acaba uzaylıların- cinlerin vs. işi olabilir mi bu diye sorgulamıştım. Daha sonra bu sorunun da cevabından kesin emin oldum. Hayır bence gercekten boyle değişik bir sistem var Kuran'da ve bu ne cin-uzaylı işi ne de insan işi...

Bu arada sevgili Berguzar'ın bahsettiği Muhammed Esed'in tefsirine baktım. İngilizce okurken genelde onun cevirisini baz alıyorum. Bu ayetin tefsiri için soylemiyorum ama genel olarak Esed "tefsirlerini" (cevirilerini değil) pek tutmuyorum ben; surekli mecaz-sembol vs. diyor. İşin aslı, ben bu mecaz ve sembol demelere karşıyım... Bence dolaylı yoldan begenmeyip, kendi aklına-istegine uydurmaya calışmak oluyor...

tarihinde epifun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Verdiğim linkte esedi okudun mu sevgili antiateist:

Okudum, Esed farklı bir yorum getirmiş. Gerçi pekte birşey anlıyamadım yazdıklarından.

Zaten o ayet üzerinde farklı yorumlar her zaman mevcut olmuştur. Fakat ayetin ilersinde 19 sayısının iman edenlerin imanlarını artıracağından bahsediyor.

Yani 19 melekten bahsediyorsa onlar bizim imanımızı nasıl artırabilir.

tarihinde antiateist! tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

arkadaşlar 19 mucizesi herkes biliyor da,bulan kişi olan reşat halifenin peygamberlik iddiasında bulunduğunu kaç kişi biliyor? :P

türkiyede ona biat eden edip yükselin de türkiyede barınamadığını da hatırlatalım. :P

Sitelerde Paylaş
Bu arada sevgili Berguzar'ın bahsettiği Muhammed Esed'in tefsirine baktım. İngilizce okurken genelde onun cevirisini baz alıyorum ama bu ayetin tefsiri için soylemiyorum ama genel olarak Esed "tefsirlerini" (cevirilerini değil) pek tutmuyorum ben; surekli mecaz-sembol vs. diyor. İşin aslı, ben bu mecaz ve sembol demelere karşıyım... Bence dolaylı yoldan begenmeyip-anlamayıp, kendi aklına-istegine uydurmaya calışmak oluyor...

Neden biliyormusun sevgili epifun:

Suyun öbür yanının da öbür yanına geçince esed artık seni kesmiyor da ondan, yani bende öyle, ama 19 konusundaki çıkarımları akla yakın, daha çok araştırmam gereken şey var gerçi bu konuda da ...

Sevgiyle..

Sitelerde Paylaş
Valla ilginç... Ne desem boş..

Ben 19'dan ziyade, kelime uyumlarını inceledim; eşit sayıda geçen kelimeler, yevm kelimesin 365 kez geçişi vs.

Ben sadece İsa ile Adem'in durumuna baktım. Söylendiği gibi doğru çıktı. Hatta bununla ilgili topickte açtım, direk tavanarası oldu tabi;

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=2900&hl= :)

Diğer kelimeler ise arapça istiyeceği için bakıp gerçek olup olmadığını deneyemedim.

Sitelerde Paylaş

Muddessir 31'de 19 sayısının inanmayanlar için bir fitne olduğu soyleniyor.

... ve onların sayısını hakikati inkara şartlanmış olanlar için bir sınama (aracı) yaptık; ...

Andromedanın söylediği ilginç olmuş...

...Çünkü benim etrafımda bile ateist olmak isteyen, ateizmi çok akla yakın bulan ama bu olay yüzünden içindeki korkuyu bir türlü atamayan kişiler var çok garip bir şekilde...

Sitelerde Paylaş
hocam.şuan bütün nüshalar aynı ancak aynı nüshada bile ihtilaflar var.mesela besmele gerçekten her surenin başından bir ayet midir?ayet sayarsak farlkı saymazsak farklı bir durum oluşur.örneğin sırf bu ihtilaftan hanefiller besmeleyi sessiz şafiler sesli okur namazda

Geçen farklı nushalar için bir konu açılmıştı. Fakat o nushalar gerçek olsa bile çok az değişmeler söz konusu.

Besmele ayet olarak fatiha suresinde ve adını hatırlamadığım bir başka surede geçiyor. Diğer 112 besmele ayet olarak kabul görünmüyor. Zaten bu olay 19 çıktıktan sonra düzenlenmiş bişi değil. 19 öncesinde de kabul görülen birşey. Neye dayanarak bunları ayet saymıyorlar bilmiyorum ama.

Besmelede ki Allah, Rahim, Rahman ve İsim sayımı yapılırken sadece ayetlere bakılıyor.

Diğer yandan besmele sayısı denildiği zaman diğer 112 besmele de işin içine katılıyor. 112+2 = 114 (19x6) besmele oluyor bölece. Ayrıca ayet sayımında da diğer 112 besmelede işin içine katılıyor. Bu besmelelerin katılmadığı tek yer Allah, Rahim, Rahman ve İsim sayımda. Bu da biraz keyfi gibi görünebilir.

Ayet başlarında ki harflerin ise bunlarla alakası yok. Onlar daha komplike bişi.

Sitelerde Paylaş
Geçen farklı nushalar için bir konu açılmıştı. Fakat o nushalar gerçek olsa bile çok az değişmeler söz konusu.

Besmele ayet olarak fatiha suresinde ve adını hatırlamadığım bir başka surede geçiyor. Diğer 112 besmele ayet olarak kabul görünmüyor. Zaten bu olay 19 çıktıktan sonra düzenlenmiş bişi değil. 19 öncesinde de kabul görülen birşey. Neye dayanarak bunları ayet saymıyorlar bilmiyorum ama.

ayetlerin 7 farklı lehçede inmiş oluşu?

harekelerin sonradan eklenmiş oluşu?

peygamberin kuranı hayatında toplatmamış olusu?

ömerin recm ayetinin kuranda oluşu ile ilgili iddiası?

ibn ömerin kuranın bir kısmının yitirilmiş olduğunu söyelemesi,kimsenin kuranın tamamına hakim olmadığını iddia etmesi?

zeyd bin sabitin ayetleri derlerken tevbe suresinin son iki ayeti hariç diğer tüm ayetlerini iki kişinin şahitliği ile yazması?

kuran derlendikten sonra ilk toplanan yazılı tüm ayetlerin ebubekrin halifeliğinde yakılışı,

ebubekirin mushafının yakılışı,osmanın farklı okunuşkarın sebep olduğu çelişkilerden dolayı kureyş lehçesinin baz alınmasını emretmesi?

osmanın çoğaltılan kuranların hiç birinin ortada olmaması?

sahabelerin mushaflarının farklı oluşu?ibn mesud,ali gibi.

buhari ve diğer bir kısım alimlerin mushaflar arasındaki farklardan bahsetmesi,söz konusu mushafların ortada olmaması,ancak alimlerin eserlerinde yazdıklarına göre sahabe mushaflarının birbirinden farklı olması,

şianın kurandaki aliyle ilgili kısımların çıkarılmış olduğu konusundaki iddiası?

reşat halifenin tevbe suresinin iki ayetini fazlalık sayması?

biraz beyin bulandıralım? ;)

Sitelerde Paylaş
ayetlerin 7 farklı lehçede inmiş oluşu?

harekelerin sonradan eklenmiş oluşu?

peygamberin kuranı hayatında toplatmamış olusu?

ömerin recm ayetinin kuranda oluşu ile ilgili iddiası?

ibn ömerin kuranın bir kısmının yitirilmiş olduğunu söyelemesi,kimsenin kuranın tamamına hakim olmadığını iddia etmesi?

zeyd bin sabitin ayetleri derlerken tevbe suresinin son iki ayeti hariç diğer tüm ayetlerini iki kişinin şahitliği ile yazması?

kuran derlendikten sonra ilk toplanan yazılı tüm ayetlerin ebubekrin halifeliğinde yakılışı,

ebubekirin mushafının yakılışı,osmanın farklı okunuşkarın sebep olduğu çelişkilerden dolayı kureyş lehçesinin baz alınmasını emretmesi?

osmanın çoğaltılan kuranların hiç birinin ortada olmaması?

sahabelerin mushaflarının farklı oluşu?ibn mesud,ali gibi.

buhari ve diğer bir kısım alimlerin mushaflar arasındaki farklardan bahsetmesi,söz konusu mushafların ortada olmaması,ancak alimlerin eserlerinde yazdıklarına göre sahabe mushaflarının birbirinden farklı olması,

şianın kurandaki aliyle ilgili kısımların çıkarılmış olduğu konusundaki iddiası?

reşat halifenin tevbe suresinin iki ayetini fazlalık sayması?

Sen her yazılana inanıyorsun... demek ki hz. Muhammed'in ayı 2'ye bölmesinide kabul ediyorsun.

Deha demiş

ewt burdan çıkan sonuç nedir peki ?

tarihinde antiateist! tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Kuran'da 19 sistemi olduğu bir gerçek. Bu yüzden bu topick altında 19 var mı yok mu tartışmıyacam.

Sadece Kuran'daki 19 sistemini benimseyen arkadaşlar için soruyorum;

Sizce 19 sistemi bilinçli olarak yapılmış bir insan ürünü olabilir mi ?

İnanılmaz.

Tartışmaya açmadan zaten kabul etmiş olanlara soruyomuş.

Adam başlığı kendini tatmin ettirici cevapları duymak için açmış yani :)

Sitelerde Paylaş
Sen her yazılana inanıyorsun... demek ki hz. Muhammed'in ayı 2'ye bölmesinide kabul ediyorsun.

Deha demiş

ewt burdan çıkan sonuç nedir peki ?

yok be yav!

işin ne kadar içinden çıkılmaz olduğunu göstermek istedim sadece.

saygılar...

Sitelerde Paylaş

ewt Atatürk'te 1400 yıl değil sadece yarım yüzyıl önce yaşayan biri. Fakat ona rahmen müslümanmı yoksa ateist mi bir yığın tartışma var dimi. Demek ki bunların olması normal. Hele ki islam gibi hristiyanlığa karşı gibi görünen bir din çıktıysa..

Sitelerde Paylaş
İnanılmaz.

Tartışmaya açmadan zaten kabul etmiş olanlara soruyomuş.

Adam başlığı kendini tatmin ettirici cevapları duymak için açmış yani

:D :D :D

Hayır, sen yanlış anladın.

19 sistemini kabul edipte bunun insan ürünü olduğunu söyleyenleri merak ettiğimi dile getirdim.

Yani her 19 sistemini kabul eden müslüman olmuyor.

Sitelerde Paylaş
ewt Atatürk'te 1400 yıl değil sadece yarım yüzyıl önce yaşayan biri. Fakat ona rahmen müslümanmı yoksa ateist mi bir yığın tartışma var dimi. Demek ki bunların olması normal. Hele ki islam gibi hristiyanlığa karşı gibi görünen bir din çıktıysa..

atatürk müslüman olamaz. :blink:

allahın indirdiğiyle hükmemiştir çünkü.böyle yapanlar kurana göre kafirdirler... :blink:

atatürk beşeri kanunlarla kendi hükmetse gene iyi.allahın koyduğu kanunları,şeriatı toplum hayatından siktir etmiş,halifeliği de kaldırmıştır.

yerine allahınkilere alternatif olarak batının değerlerini koymuştur.(iyi de yapmıştır,fakat konu bu değil). :blink:

son asırda kimse atatürk gibi olamamıştır.o en büyük kafirdir.kendi inanmadığı gibi inananların,inandıkları gibi yaşamasını da engellemiştir. :blink:

atatürkü karıştırmayın, bu çok komik çünkü :P

Sitelerde Paylaş

Ha bu arada ayetlere (gerçek Kur'ana değil sadece meâline) şöyle bir göz gezdiriyordum da gözüme apaçık şeylerden biri daha takıldı. Kur'an kendini bol bol tekrar eden bir kitap. Özellikle de sure başlangıçlarında (!)

Bazı kelimeler sure sayısı kadar tekrar ediyor çünkü neredeyse bütün sureler aynı başlıyor. Ayetler arasında da birbirine benzer ifadeleri tekrarlayarak istediğiniz rakamın istediğiniz kadar tekrar etmesini sağlayabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...