Jump to content

Bing Bang Teorisi'nin Nedeni Nedir ?

Recommended Posts

Big bang belkide algılayamadığımız evren yada evrenler zinciri yada sonsuz bir boşluk yada sonsuz boşluklar içinde evrenler zinciri içerisinde toz zerresinden daha da küçük olabilir.Bu noktada sonsuzluğu sorgulamak gerekir.Sonsuzluk size göre varmı yokmu demek laazım.Sonsuzluğun sonu gibi bir tabir anlamsız olduğu içinde sonsuz kelimesini bir kere daha düşünmemiz gerekir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 81
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

büyük patlama teorisi bir çok şeyi açıklayamaz örneğin

buna göre evrene ev sahipliği yapacak atomaltı parçacık sayısı en fazla 10000 olabilir,ancak evrende en azından 10 ^90 tane atomaltı parçacık var.

evrende tek manyetik kutuplku yani sadece kuzey kutbu yada güney kutbu olan madde bulunmaz,ancak standart büyük patlama modeli bu tür maddeelerin başlangıçta bol miktarda ortaya çıktığını söylüyor.

evrenin sıcaklığı heryerde aynı oldugunu söyler ancak farkın sadece 100000 de bir olduğu gerçeği modelin açıklayamadığı gerçekler.

kısacası tek bir büyük patlama yerine bir çok büyük patlama olmaktadır(evrenler evreni doğurur bir çok apralel evren vardır belki de dünyamızın tıpkı aynısı başka dünyalar vardır belki de silikon temelli yaşamlar vs vs).geçmişte olmuştur gelecekte de olmaya devam edecektir.

Sitelerde Paylaş

Big bang belkide algılayamadığımız evren yada evrenler zinciri yada sonsuz bir boşluk yada sonsuz boşluklar içinde evrenler zinciri içerisinde toz zerresinden daha da küçük olabilir.Bu noktada sonsuzluğu sorgulamak gerekir.Sonsuzluk size göre varmı yokmu demek laazım.Sonsuzluğun sonu gibi bir tabir anlamsız olduğu içinde sonsuz kelimesini bir kere daha düşünmemiz gerekir.

İki mantıksız şeyden birini kabul etmek zorundayız gibi geliyor bana.

Ya sonsuzluk diye birşeyin var olduğunu kabul edeceğiz.

ya da daha önceinde hiç bir şey yokken evrenin ortaya çıkabileceğini ..

Ama bu iki seçeneğe de tanrıyı dahil etmeden onları böylece kabul etmeliyiz.

Çünkü tanrı dahil olunca olayın mantıksızlığı artıyor.

Sitelerde Paylaş
  • 6 months later...

Oncelikle merhaba, bu forumdaki ilk mesajim bu.

Son gunlerde big bang teorisini arastiriyorum. Fakat anlayamadigim temel noktalar var. Mesela biri bana planck devrinden itibaren gelisen olaylari kronolojik olarak anlatabilir mi kabaca?

ilk üç dakika diye bir kitap var...

onu bulup okumanızı tavsiye ederim...

bir alıntı...

ilk olarak her parcacigin bir birinden uzaklasmaya basladigi, merkezi her yer olan bir patlama oldu ve saniyenin yuzde biri kadar bir zaman gectikten sonra evrenin sicakligi yuz milyar santigrat dereceyi, yogunlu ise suyun yogunlugunun dort milyar katini buldu, ama sicaklik ilk saniye sonunda otuz, ikinci saniye sonunda on ve ondort saniye sonra uc milyar santigrat dereceye kadar indi. evren yeteri kadar serinlediginde ise elektronlar ve pozitronlar, fotonlar ve notrinolar tekrar yaratilmalarina oranla daha cabuk yok olmaya basladilar ve bu yok olma sirasinda aciga cikan enerji evrenin sogumasini gecici olarak yavaslatti ve ilk uc dakika sonunda sicaklik bir milyar santigrat dereceye indi. artik evren, protonlarin ve notronlarin karmasik cekirdekler olusturmaya baslamalari icin yeteri kadar serinlemisti. ilk olarak agir hidrojen* olustu ve yogunlugu hala yuksek olan bu ortamda hafif cekirdeklerin kolayca bir araya gelmesi en kararli hafif cekirdek olan helyum'u olusturdu.

ilk uc dakikanin sonunda evrenin icerigi; isik, notrinolar, karsinotrinolar az miktarda cekirdek maddesi (%73 hidrojen, %27 helyum) ve elektron-pozitron yok olmasi doneminden arta kalan az miktarda elektrondan olusmaktaydi. bunlarin tumu, zaman gectikce birbirlerinden uzaklasmaya, bunun sonucunda ise evren git gide daha serin ve daha az yogun olmaya basladi.

birkac yuzbinyil sonra evrenin sicakligi, elektronlarin cekirdeklerle birlesip hidrojen ve helyum atomlarinin olusmasina olanak verecek olcude sogudu ve aciga cikan gaz, kutlesel cekim etkisi altinda topaklar olusturarak yogunlasti. bu yogunlasmanin sonunda da gunumuz evreninin galaksileri ve yildizlari olustu. bu teorilerin tumu, ilk uc dakika icerisinde cereyan eden olaylarin gunumuze kalan mirasi olan mikro dalga arka alan isinimi sayesinde olusturulmustur.

bu entry'i, steven weinberg'in ayni adli kitabindan, sadeligini ve akiciligini bozmadan ozetlemeye calistim. ilgilenenlerin bu kitabi okumasini tavsiye ederim.ekşi sözlükten alıntı...

tarihinde kirec tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kitabi siparis ettim. Yeni konu acamadigim icin, bu sirada kafama takilan bir kac noktayi buradan sormak istiyorum. (big bang'le direkt alakasi yok sanirim ama)

Su vakum enerjisi ve casimir etkisi kavramlari kafami fena halde karistiriyor :D Bir kere, vakum enerjisi gibi bir seyden nasil bahsedebiliyoruz? Vakum denilen sey icinde hic bir atomun bulunmadigi, mutlak sifir sicakligindaki ortam degil mi? Bunu anlayamadigim icin de yalanci zerreyi ve casimir etkisini anlayamiyorum. Bu kavramlari biri anlatip kafamda acikliga kavusturursa sevinirim.

Sitelerde Paylaş

>>> Bir kere, vakum enerjisi gibi bir seyden nasil bahsedebiliyoruz?

Öncelikle şunu bilmen gerekiyor. Big bang'ın planck zamanı öncesi için söylenen şeyler, şimdilik sadece bir spekülasyondur. Bunları bir teori, hele hele big bang teorisinin bir parçası gibi kabul etmek yanlıştır.

Bu spekülasyonlar, açıklama değildir. Bir bilimsel sonuç niteliği yoktur. Sadece üzerinde çalışılabilecek bilimsel bir hammadde görevi görürler. Ve sonuçlarda genellikle çok çok farklı çıkar.

Sitelerde Paylaş

>>> Bir kere, vakum enerjisi gibi bir seyden nasil bahsedebiliyoruz?

Öncelikle şunu bilmen gerekiyor. Big bang'ın planck zamanı öncesi için söylenen şeyler, şimdilik sadece bir spekülasyondur. Bunları bir teori, hele hele big bang teorisinin bir parçası gibi kabul etmek yanlıştır.

Bu spekülasyonlar, açıklama değildir. Bir bilimsel sonuç niteliği yoktur. Sadece üzerinde çalışılabilecek bilimsel bir hammadde görevi görürler. Ve sonuçlarda genellikle çok çok farklı çıkar.

Zamanın kesikli olduğu ve bigbangle ortaya çıktığı kesindir.

Hatta herşey ipucuyla birbirine bağlıdır ve insanlığın bu keyifli bilmecenin sonuna çok yaklaştığı zamanları yaşıyoruz.

Sicim teorileri ve M teori de sonuçlar çok farklı çıkmamış, çok az insanın kavrayabileceği bu kompleks hesaplamalar eldeki bulgularla paralel çıkmıştır.

Sitelerde Paylaş

>>> Sicim teorileri ve M teori de sonuçlar çok farklı çıkmamış, çok az insanın kavrayabileceği bu kompleks hesaplamalar eldeki bulgularla paralel çıkmıştır.

Bu yanlış bilinen bir şeyler. Gerek sicim, gerek M teori, aslen teori bile değil, birer spekülasyondur. Girdi ve çıktıları hiç bir bulguyla uyuşmaz. Kaldı ki, sadece sanal, hayali olarak tasarlanmış modelleridir. Kainata ne kadar uygulanabilecekleri bilinmemektedir.

Sitelerde Paylaş

http://www.ansiklopedix.com/buyuk-patlama-6144/

Bu uzun alıntıda ne anlattık?

Hiç bir şey?

"Çünkü Big Bang neden olmuştur" sorusuna verilen bir yanıt yoktur..

Teistlere göre neden Tanrı dır, ateist veya non-teistlere göre nedensizlik nedendir...

Alıntılardan hoşlanmayız, hele uzun olanlardan bilhassa..

Mod. Notu...

Sitelerde Paylaş

>>> Teistlere göre neden Tanrı dır, ateist veya non-teistlere göre nedensizlik nedendir...

Olmayan şey hiç bir şeyin nedeni olmayacağı için, teistler zırvalamaktadır. O zama geriye: non-teistlere göre nedensizlik nedeni kalmaktadır. Ama bu da zırvalıktır, vardır elbet bir sebebi, bilmiyor olmamız, nedensiz olmasını gerektirmez. Bilinmeyenden bilgi çıkmaz, nedensizlikte bir nedendir ve bilgidir, ama bilgimizin olmadığı o noktadan böyle bir bilgide çıkmaz.

Bilinmeyen bir yerden çıkacak iki şey vardır: Birincisi bilmiyoruzdur. İkincisi, orada olabilecek tüm olasılıkların bir kümesidir. Yani meşhur hem ölü, hem canlı olan kedi gibi. Ama o noktada var olduğu bilinmeyen hiç bir şey, bir olasılık olamaz: kutudaki kedi hem ölü, hem diridir, ama kutuda bir uzaylı kedi ile pişpirik oynuyor olmaları gibi bir ihtimal yoktur.

Sitelerde Paylaş
Alıntılardan hoşlanmayız, hele uzun olanlardan bilhassa..

Mod. Notu...

Eğer insanları, düşündüklerine inandırırsanız, sizi severler.

Gerçekten düşündürürseniz ise, sizden nefret ederler.

Gerçek kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Büyük_Patlama

Bilmediğimiz bir yerden tek şey çıkar, bilmiyoruz..

Bilmediğimiz için, yok denilen şeyin olması da olmaması da ihtimaller dahilindedir..

Hem ölü hem diri kedi gerçekte yoktur, olmayan bir şeydir, fakat kutudaki kedi hem ölü hem diridir..

Sitelerde Paylaş

>>> Sicim teorileri ve M teori de sonuçlar çok farklı çıkmamış, çok az insanın kavrayabileceği bu kompleks hesaplamalar eldeki bulgularla paralel çıkmıştır.

Bu yanlış bilinen bir şeyler. Gerek sicim, gerek M teori, aslen teori bile değil, birer spekülasyondur. Girdi ve çıktıları hiç bir bulguyla uyuşmaz. Kaldı ki, sadece sanal, hayali olarak tasarlanmış modelleridir. Kainata ne kadar uygulanabilecekleri bilinmemektedir.

Bence onlar spekülasyon bile olamayacak kadar saçma işkembeden atmalar..

Engin fizik bilginizle bizleri aydınlattığınız için teşekkürler ama bu konu evrenimizi ve fizik kurallarını açıklama yolundaki en önemli hipotezlerdir. Yok spekülasyonmuş yok işkembeymiş...

Evrim teorisi de birilerine göre saçmalıktı, dünyanın yuvarlak olması da, güneşin etrafında dönmemiz de, big bang de. "Bilgin" geçinenlerin bu şekilde saçmalaması pek komik.

Sitelerde Paylaş

Engin fizik bilginizle bizleri aydınlattığınız için teşekkürler ama bu konu evrenimizi ve fizik kurallarını açıklama yolundaki en önemli hipotezlerdir. Yok spekülasyonmuş yok işkembeymiş...

Evrim teorisi de birilerine göre saçmalıktı, dünyanın yuvarlak olması da, güneşin etrafında dönmemiz de, big bang de. "Bilgin" geçinenlerin bu şekilde saçmalaması pek komik.

İyi de sen bu teorinin nasıl ve neden ortaya atıldığını biliyor musun?

Ben neden saçma olduklarını açıklarsam küçük dilini yutarsın sonra...

Sen her sakallıyı babası sanan bir şaşkınsın.

Bunlar son derece uydurma palavra spekülasyonlardır. Temelsizdirler.

Sitelerde Paylaş

İyi de sen bu teorinin nasıl ve neden ortaya atıldığını biliyor musun?

Ben neden saçma olduklarını açıklarsam küçük dilini yutarsın sonra...

Sen her sakallıyı babası sanan bir şaşkınsın.

Bunlar son derece uydurma palavra spekülasyonlardır. Temelsizdirler.

Anlat da yutayım o zaman. Kendini bilgin zanneden bir cahil olmayasın. Gerçi çok kez şahit olduk egonun büyüklüğüne ve aklının küçüklüğüne.

Ben nereden çıktığını biliyorum, bakalım sen ne biliyorsun fizik üstadım?

tarihinde Asgard tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Anlat da yutayım o zaman. Kendini bilgin zanneden bir cahil olmayasın. Gerçi çok kez şahit olduk egonun büyüklüğüne ve aklının küçüklüğüne.

Sicim teorisinin saçmalığına birçok kereler değindim.

M teorisi ondan daha da saçma..

Ayrıca bu teoriler iki kuramsal fizikçi tarafından resmen çöpe atıldılar..

Onlardan da bahsetmiştim.

Lee Smolin. The Trouble with Physics. The rıse of String Theory, the fall of a science, and what comes next.

Houghton Mifflin Company, 2006

Peter Woit: Not Even Wrong. The failure of string theory and the search for unity in physical law.

Basic Books. 2006

Bu iki kitap sicim kuramını çöpe atıyor.

Önce bunları okumanı tavsiyederim. Boş yere ötmezsin burada.

Ama ben devam edeceğim ve neden bu kuramların zırva olduklarını açıklayacağım.

Sitelerde Paylaş

Sicim teorisinin saçmalığına birçok kereler değindim.

M teorisi ondan daha da saçma..

Ayrıca bu teoriler iki kuramsal fizikçi tarafından resmen çöpe atıldılar..

Onlardan da bahsetmiştim.

Lee Smolin. The Trouble with Physics. The rıse of String Theory, the fall of a science, and what comes next.

Houghton Mifflin Company, 2006

Peter Woit: Not Even Wrong. The failure of string theory and the search for unity in physical law.

Basic Books. 2006

Bu iki kitap sicim kuramını çöpe atıyor.

Önce bunları okumanı tavsiyederim. Boş yere ötmezsin burada.

Ama ben devam edeceğim ve neden bu kuramların zırva olduklarını açıklayacağım.

:)

bilgini paylaşmanı istiyorum, neden saçma olduğunu anlatmanı istiyorum. 2 kitap ismini vermek ne okuduğunu gösterir ne de konuyla ilgil birşey bilip bilmediğini.

Ben de 2 kitap veririm burdan sicim teorisini ballandıra ballandıra anlatır.

Ötmeni bekliyorum, ötemiyorsun... Ancak hakaret konusunda bir zayıflık sezdim sende, enerji verecek birşeyler ye istersen.

Sitelerde Paylaş

:)

bilgini paylaşmanı istiyorum, neden saçma olduğunu anlatmanı istiyorum. 2 kitap ismini vermek ne okuduğunu gösterir ne de konuyla ilgil birşey bilip bilmediğini.

Ben de 2 kitap veririm burdan sicim teorisini ballandıra ballandıra anlatır.

Ötmeni bekliyorum, ötemiyorsun... Ancak hakaret konusunda bir zayıflık sezdim sende, enerji verecek birşeyler ye istersen.

Acele etme.. Bülbül gibi şakıyacağım.. Hiç endişe etme..

Ama şimdilik ayrılmam lazım buradan. Başka işlerim de var benim.

You sit tight.. I will be back...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...