Jump to content

Recommended Posts

Kötümserlik kavramı (pesimizm) iyimserlik (optimizm) kavramının tam karşıtı olarak, dünya görüşü ve yaklaşımında düzeltilemeyecek kötü bir dünya portresidir. Kötümserler her zaman kötü biten bir son düşünürler. Gelecekle ilgili düşünceleri her zaman için ümitsiz ve değişmez bir olumsuz tasavvurun ötesine geçemez.

İstenç ve Tasarım Olarak Dünya adlı eserinde Arthur Schopenhauer radikal bir metafizik kötümserliğini nedenselleştirmiştir. Temel cümlesi olan "bütün yaşam acı çekmedir" (Alles Leben ist Leiden) ya da tüm hayatın tek bir kelimeyle açıklaması olarak gösterdiği "çabalama" (streben) filozofun dünyaca tanınmış en önemli kötümserlerden olduğuna bir kaç örnektir yalnızca. Özellikle 20.yy düşün dünyasında kötümserlik büyük bir ölçüde kendini gösterir. Kötümserliğin etkilediği isimlerden bir kaçı olarak Émile Michel Cioran, Ulrich Horstmann, Ludwig Marcuse, Theodor Heuss gösterilebilir.

* Norbert Blüm: Kötümserlik çağımızın tek yükselen branşı olmamalı.

* Theodor Heuss: Hiç bir şeyin büyümediği tek gübre kötümserliktir.

* Heinz Rühmann: Bir kötümser başına kötü olaylar geldiğinde sevinendir çünkü ancak böylece kendini haklı hisseder.

* Anonim : Kötümserler için bardağın yarısı boş, iyimserler içinse yarısı doludur.

* Anonim : Kötümserler asla hayal kırıklığına uğrayamazlar.

kaynak: vikipedia..

Sitelerde Paylaş
* Heinz Rühmann: Bir kötümser başına kötü olaylar geldiğinde sevinendir çünkü ancak böylece kendini haklı hisseder.

Güzel söz. Bir pesimist bu dereceye düşmediği sürece gerçek pesimist tir.

Ki ben zaten gerçek olanın bu dereceye düşeceğini sanmıyorum.

Gerçek pesimist başına iyi olaylar geldiğinde de acı çeker hatta daha çok acı çeker.

Çünkü başına gelen iyi olaylar nekadar ''iyi'' ise sona erdiklerinde yaratacakları acınında okadar büyük olacağını bilir

Sitelerde Paylaş
Güzel söz. Bir pesimist bu dereceye düşmediği sürece gerçek pesimist tir.

Ki ben zaten gerçek olanın bu dereceye düşeceğini sanmıyorum.

Gerçek pesimist başına iyi olaylar geldiğinde de acı çeker hatta daha çok acı çeker.

Çünkü başına gelen iyi olaylar nekadar ''iyi'' ise sona erdiklerinde yaratacakları acınında okadar büyük olacağını bilir

güzel açıkladın..

pesimizm için iyi bir şey yoktur...

"...Umut kötülüklerin en kötüsüdür çünkü işkenceyi uzatır.. "

:)

Sitelerde Paylaş
Ve nihilizm e giden basamaklardan biridir pesimizm.

Önce acı yokolur sonra zevk. ne iyi nede kötü kalır geriye.

koyu bir pesimisitim... şu an kötülükten başka bir şey yok... belki dediğin gibi o da kalmaaz geriye :)

tarihinde AlchollicA tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
koyu bir pesimisitim... şu an kötülükten başka bir şey yok... belki dediğin gibi o da kalmaaz geriye :)

Bunun en uç noktası bir dönünüm noktasıdır.

Eğer delirmeden yada intihar etmeden o noktaya ulaşabilirsen herkesin ağzından düşürmediği ''hakikat'' kelimesinin ne anlama geldiğini açık şekilde anlarmaya başlarsın ve dünyanın tamamının ne olduğunu.

ve gerçekleri tamamen çıplak görmek nihilizmi doğurur.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...