Jump to content

Ateizm popülasyonuna bir katkınız var mı ?

Recommended Posts

Var demekle bitmiyor .

O kişi iman sahibi biri olacak ( ateist olmadan önce )

Sizinle sıkı din tartışmaları yapmış olacak ( ateist olmadan önce )

Boşlukta olmayacak ( ateist olmadan önce ve ateist olduktan sonra )

Neden inanmadığını da bilecek ( tahmin edin artık )

Var mı çevrenizde sizin etkinizle ateist olmuş , yukarıda saydığım özelliklere sahip insan veya insanlar ?

Varsa uyguladığınız yöntemler nelerdir ? Bu kişi yada kişileri nasıl dinden çıkarmayı başardınız ?

Sitelerde Paylaş

Bu tamamen yanlış bir pozisyon, çatır çatır tartışma antagonism uyandırıp tarafların pozisyonlarını kemikleştirir. İçinde şüphe uyandırsan bile dıştan pozisyonu sertleşir. Olması gereken bu konuları tamamen by-pass edip bildiğin gibi yaşamaktır. Eğer düzgün biriysen karşındakinin kemikleşmiş saplantılarını sarsabilirsin. Çevresine sürekli yardım eden, fakir çocukların okumasına yardım eden, fakirleri parasız ameliyat etmekle kalmayıp masraflarını da ödeyen, ceplerine para koyan, etrafa kazık atmayan , dürüst kısaca genel olarak iyi biri aynı zamanda açık olarak dine, ahirete dua ve sevap kavramına inanmadığını söylerse çevresinde ufak tefek değişiklikler başlatabiliyor. On yıldan beri çevremde bunu çok net görüyorum. Pozisyonum nettir. Kesinlikle münafık veya müşrik değilim kafir değilim (inanmış gibi yapmıyorum, şirk koşmuyorum, küfretmiyorum) sadece saygılı bir tavırla tüm bu hikayelere inan(a)madığımı söylüyorum ( münkir? ). Çevremde bir sürü insan 2-3 yıl içinde oruç, namaz tarzı işleri bıraktı. Kendi içlerinde ne muhasebe yaptıklarını bilmiyorum tabii dediğim gibi sormam da. Ama toplumun zaten 90 % 'ı düşünmüyorki. Çoğunluk babsından dedesinden ve etraftan gördüğünü yapıyor. Yumuşak bir uslup her zaman daha iyidir. İnsanların müminden ateiste sadece tartışarak dönüşmesi mümkün değil bu bir hayat duruşu / pozisyonu ve eğer bir kriz sonucu olmazsa ancak yıllar içinde gelişir. Sağlıcakla kalın

Sitelerde Paylaş

Bence bilimsel olarak yaklaşıcaksınız.

Dönemin gerçek tarihini anlatıcaksınız.

En yakın arkadaşlarınızın sizin "buz gibi fikirlerinizin" olduğunu görmesi bile onlar için bir şoktur.

Önce şaşırırlar sonra fikirleriniz kafalarını karıştırır sonra eğer merak ederseler, araştırmak akıllarına gelir, artı internet diye de bir şey var.

Kısaca, sadece kendiniz gibi yaşayın, millet uyusun bence doğru değil.

Ama işin gerçeği bir kişi, bir kişiye dinini sorgulatamaz, bu yetmiyor. Sadece onu "Ne diyor lan bu adam?" diye araştırmaya sevk ederse süreç başlıyor.

Bir de kişinin huzuru kaçıyor. Çelişkili düşünmek acı veriyor. Bunu da hesaba katarsak, normalleşme süreci için 2 yıl gerekli.

Benim 2 yıl sürdü. İlk 1 yıl bir öyle bir böyle geçti. 2. yıl her şey ortaya çıktı kabullenmek istemedim.

Sonra, "Ulan bir nane olmuyormuş. Ben yine normal benim anasını satayım." Deyip normalleşiyorsun...

En bomba olay. Doğru olduğunu düşündüğü yerden ona tam bir bilimsel fiyasko olan yerler gösterip koyacaksın önüne.

Orda yapıcak bir şeyi kalmıyor.

Benim kabullenmemi bu tür ayetler sağladı.

Ör: Fussilet 7 kat gök olayı...

Sadece bunu koysan bile yeter...

Ne yapacak adam, hataya doğru mu diyecek?

tarihinde inevitablen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu konuya bilimsel ve elbette onun ikiz kardeşi olan tarihsel boyutlarda bakmak gerekir.

Tarih bilgisinde Osmanlı'da ''deli'' olduğu bilinen bazı adamların bilgi öğrenmek ve eğitilmek isteyen gençlere akıl verdikleri bilinir.

Ateist olmak netamelidir. İslam gibi basit hiç değildir.

Bu konu hit olur.

Sitelerde Paylaş

Eskiden yazlari çalıştığım ofiste bir yabancı uyruklu arkadaş da vardı. Bizim çocuklardan biri sordu ona "sen tanrıya inanıyor musun?" diye. O da (işte ben bir güce inanıyorum aşamasında bir arkadaş) "Ben bir güce inanıyorum." dedi.

Beriki sürdürdü :

" peki kiliseye gitmiyor musun burada?"

"Hayır!"

"Ama tanrıya inanıyorsun"

"Ama dinlere inanmıyorum!"

"Ama nasıl olabilir bu?"

Ben burada devreye girdim tek tümce:

"Tanrıya inanmakla din adamlarına inanmak aynı şey değil tabii..."

Çocuk dondu kaldı! Hiç düşünmemiş bunu bana uzun uzun inanamaz bir ifadeyle baktı, kafasının içindeki dişlilerin yerlerinin değiştiğini gözlerimle görebildim. Hoş bir duygu...

Çevremde dürüst, güvenilir sözünün eri biri olarak biliniyorum. Sık sık insanlara, kendi beyinleriyle düşünmelerini ve bana inanmamalarını gidip bir kaynaktan doğrulamalarını söylerim. Bu onları şaşırtıyor biraz ama düşünüyorlar da. Bu yöntemle kitaplara ve ansiklopedilere alıştırdığım öğrencilerimiz sayısı az değil.

Sitelerde Paylaş

Benim var diyebilirim, kendimi ateist yaptım, bilirsiniz ki bu toplumumuzda kolay başarılabilecek bir şey değil, kendi inşa ettiğim binaları 30 yaşımda kendi ellerimle yıkmayı başardım, birden bire olmadı tabii ki, kolay da olmadı, ama bunu yaptım ve kendim için iyi bir şey yaptığımı gördüm. Söylemlerimde ve davranışlarımda hala eski izlerin etkileri sürüyor fakat bunlar da sadece yerleşmiş refleksler, daha az kullanıldıkça silinip gidecekler. Bu konuyu aileme açtığımda ve mensubu olduğumuz din hakkında ne kadar bilgisiz ve de habersiz olduğumuzu belirttiğimde tepkiler almadım değil, ben uzattıkça en sonunda annem pes edip şu cümleyi sarf etti "deden de aynı senin gibiydi". Bu beni daha da güçlendirdi :) , özetle şunu söyleyeyim +1, tabii yeri geldikçe etrafımdaki sorgulayabilen insanlara bu konuyu açıp onları da en azından sorgulamaya itiyorum.

Sitelerde Paylaş

Artık bir yılımın 9 ayı üniversitede geçtiği için bu tür konuşmaları bıraktım..Çünkü bu okulda çevremdekiler aşırı yobaz insanlar..yani yaşayış biçiminde yobazlıktan bahsetmiyorum , düşünce biçiminde..Yüzdeyüz biliyorum ki; ateist olduğumu bilseler hepsinin dışlayacağını..

Sizin dediğiniz gibi bilimin ve dinin çelişkilerini apaçık söyleyince bile bilimi sorguluyor ,dini değil..Şimdi aşağıya bu arkadaşlardan biriyle sahilde 'bira' içerken geçen bir diyalogu yazacağım..Siz karar verin artık..

(Yan banklardan birinde bir kaç zenci öğrenci de oturmaktaydı)

-bize okulda öğretilen her şey yalan bence

+onu nerden çıkardın?

-baksana; biyolojiye göre iki beyaz çiftleşince; zenci çoçukları olması imkansız , dinimizde diyor ki bütün insanlar beyaz olarak bildiğimiz Adem ile Havva'dan gelme

+evet..sen bu durumu baz alırsak ne düşünüyorsun?

-bence tüm bu biyoloji yalan.......

..........

O anda "dinler yalan olamaz mı?" diye soru bile soramadım; çünkü bu arkadaş ile seneye aynı evde yaşıyacağız..

Sitelerde Paylaş

Bence dindar görünenlerin yüzde 99'u ateist ama bunu acizliklerinden kendilerine itiraf edemiyorlar. Bu durumda işimiz fazla zor olmuyor, kendilerine itiraf etmelerinden başka bir iş yaptığımız yok. Sende fazla büyütüyorsun olayı canım. Sonsuz ccennet karşılığında bile sevaptan çok günah işleyen adamın inancından senin şüphe duymadığın oluyorsa işte senin zeka seviyen açığa çıkıyor.

Bence dindarlarla tüccarlar arasında bir fark yoktur. Biri daha pahalıya satacağına inandığı bir malı satın alıyor, diğeride karşılığını öteki tarafta alacağını bildiği için sevap işliyor, burada dindarın ahmaklığı, tüccarın gerisine düşmesini sağlıyor sadece.

Sitelerde Paylaş

Olmuyor arkadaşlar..

Ne bilimsel yaklaşımlar işe yarıyor ne de kurandaki çelişkilerin gözlerine sokmak . Ortada bir gerçek var ama bu gerçeği göstermeye yarayacak yöntem yok . Yöntem var ama teistlerde bunu anlayacak düşünce yapısı yok .

Ama Şöyle bir yöntem daha var . İkna yöntemi kişisel değil de kitlesel olmalı . Peki neden kitlesel olmalı ?

Arkadaşlar bu teistlerin beyin yapısı sürü psikolojisi ile işlemiyor mu ? Tamam o zaman . O yukarıda saydığınız yöntemleri kitleyi tümünden kapsayacak şekilde uygulayacak bir araç bulabilirsek o zaman başarılı oranımız yükselmiş olur .

Sürü aynı anda tek bir noktaya odaklanmalı ki yöntemler etkili olsun . Asıl sorunda burada ortaya çıkıyor .

Bu sürüyü bir noktaya odaklayıp Yöntemleri uygulamaya koyacak bir araç gerekiyor . Bu nasıl bir araç olabilir ?

Sitelerde Paylaş

Var demekle bitmiyor .

O kişi iman sahibi biri olacak ( ateist olmadan önce )

Sizinle sıkı din tartışmaları yapmış olacak ( ateist olmadan önce )

Boşlukta olmayacak ( ateist olmadan önce ve ateist olduktan sonra )

Neden inanmadığını da bilecek ( tahmin edin artık )

Var mı çevrenizde sizin etkinizle ateist olmuş , yukarıda saydığım özelliklere sahip insan veya insanlar ?

Varsa uyguladığınız yöntemler nelerdir ? Bu kişi yada kişileri nasıl dinden çıkarmayı başardınız ?

Herşeyden önce senin ateistlerin başarılarını, onların dindarları dinden çıkarmaları ile değerlendirme çaban yanlış....

Bu Müslümanlar için bir ölçü olabilir. İslam'a göre ne kadar dinsizi Müslüman yaparsan o kadar değerli bir Müslüman olursun.

Ama ateizmde öyle bir ilke yok.

Ateizmde içsel bir değer de yok.

Ateizmin bütün değeri ona kendi adayanların kişisel değeridir.

Ateizmde ahlak var mıdır sorusunun yanıtı da bu minval üzeredir, değer var mıdır sorusunun yanıtı da...

Aslında bu durum ateizmin zayıflığı, kusuru değil, kuvvetidir.

Ateistin görevi kendi değerlerini topluma yaymak olduğu için, bazı değerlere ve iyi bir ahlaka sahip olması çok önemldir.

Bunu yıllardır savunur dururum..

Ama hala bazı ateistlerin inanırlara katılarak, ateizmde bir değer görmemede israr etmelerini anlamakta zorluk çekiyorum.

Muhtemelen bazı ateistler kendilerinde bir değer görmedikleri için, ateizmde de olmadığını düşünmektedirler.

Sitelerde Paylaş

Ama hala bazı ateistlerin inanırlara katılarak, ateizmde bir değer görmemede israr etmelerini anlamakta zorluk çekiyorum.

Muhtemelen bazı ateistler kendilerinde bir değer görmedikleri için, ateizmde de olmadığını düşünmektedirler.

Ateizmin değeri yoktur . Ahlakı yoktur . anlamı yoktur . Mantığı yoktur .

Bu yukarıdakilerin aksini söyleyen yok ki . Benim başlıktaki çabam bunları yalanlayacak şekilde değilki bana bunlarla geliyorsun .

Biz burada müslümanlarla iç içe yaşıyoruz . Onların sorunları bizim sorunlarımız oluyor . Onların geri kalmışlığı bizim geri kalmışlığımız oluyor . Yani onların etkisi her an yaşantımızın her yerinde .

Bizim ateist olmamız onlardan apayrı bir ütopyada yaşadığımız anlamına gelmiyor . Ben şu anda yaşadığım yerde bir kaç ateistten biriysem bu hiç birşeydir . Ve Teist Olumsuzluklarını her zaman kendi hayatımda hisedeceğim anlamına gelir .

Benim çabamda bu yönde zaten . Aslında ortada bir çabada yok ki . Sadece öyle bir çaba olsaydı Etkileri daha iyi olurdu diyebiliyorum şu anda . Burası türkiye hacı . Bazı illeri ise apayrı bir türkiye .

İnsan burada en yakınlarının sabahtan akşama kadar aç kalmasına seyirci kalıyor malesef . Pasif kalmak istiyorsun , boşver kafasızlığının cezasını çeksin diyorsun ama bir süre sonra oda yetmiyor . sorun sadece bu insanların dinleri uğruna aç kalması felan değil . Daha bir çok sorun var ve bu sorunlardan biz de dolaylı olarak etkileniyoruz . Daha iyi nasıl olur diye çözüm üretmeye çalışıyoruz .

Sitelerde Paylaş

Merhaba

Yakın arkadaşlarımdan birisi ile yine islam hakkında sohbet ederken,bu sitede gördüğüm Kuran da verilen bir bilginin bilimle çatıştığını söylemiştim.

Kuranda önce dünyanın sonra güneşimizin ve diğer yıldızların yaratıldığı bilgisi verildiğini,ama şu anki bilimin tam tersini söylediğini anlattım.

Kendisi ise" Bilimin şu an kanun dediği bir çok şey sonradan çürütülebiliyor, Dünya diğer bütün herşeyden öncede oluşmuş olabilir dedi."

Buraya kadar her şey normal mi,evet.Sıradan bir müslümandan bu cevabı duyabilirsiniz belki ve umursamazsınız.Ama arkadaşım Coğrafya Öğretmeni.

Sitelerde Paylaş

Bu konuda kendimi başarılı sayabilirim daha önce tıpkı benim gibi namazında niyazında müslüman olan kendi kardeşimi ve iş yerinde çalıştığım bir arkadaşımı döndürdüm . İlk önce onlarla direk tartışdım muhammedin yaptıklarını anlattım sonra onları okumaya teşvik ettim turan dursun ,ilhan arsel ve richard dawkinisin kitaplarını onlara verdim. Özellikle iş yerindeki arkadaşım Friedrich Nietzsche'nin böyle buyurdu zerdüşt kitabı ile aydınlandı. Bu konularda çok tartışmış birisi olarak şunu söyleyebilirim müslümanda olsa eğer insanlarda belli bir kapasite yoksa siz ne yaparsanız yapın olmuyor önecelikle insanların açık fikirli olması lazım ikinci olarak belli bir birikimi olmalı bunun için de kitap okumalı meraklı olmalı 20 senedir görüştüğüm ilkokul arkadaşım olan nurcuyu çeviremedim. Onunla bu konuları bile konuşamayız çünkü kendisi nur külliyatından başa bir kitabı bilmeyen hayatan bi haber bayinsizin teki. Böyle olunca onlarla tartışmak anlamsız oluyor çoğu zamanda tehlilkeli müsüülümanların çoğu neden böyle olduğumuzu sorar durular merak ederler ama meraklarını gidermeye çalıştığımzıda ise ya tartışma esnasında kavga çıkartırlar yada çekip giderler. Bu sebeplerden dolayı artık eskisi kadar aktif değilim içi boş cahil insanlarla tartışmnaya girmiyorum boşa zaman kaybı olduğunu düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Katkıyı geç, bunca sene sonra vaizlerle ve misyonerlerle vakit kaybedilmemesi gerektiğini anladım.

Bir kişi vaiz kimliğine büründüğünde söylediklerinin çelişkisi kendisine sunulursa ona göre iki yol vardır:

1) Argümanının doğru olduğunu, fakat kendisinin onu savunmakta yetersiz kaldığını söylemek

2) Cehenneme gideceksin diye tehdit etmek

Önce misyoner saçmalığını bırakmadan kimseyle doğru dürüst iletişim kuramazsınız. Vakit kaybı.

Sitelerde Paylaş

Olmuyor arkadaşlar..

Ne bilimsel yaklaşımlar işe yarıyor ne de kurandaki çelişkilerin gözlerine sokmak . Ortada bir gerçek var ama bu gerçeği göstermeye yarayacak yöntem yok . Yöntem var ama teistlerde bunu anlayacak düşünce yapısı yok .

Ama Şöyle bir yöntem daha var . İkna yöntemi kişisel değil de kitlesel olmalı . Peki neden kitlesel olmalı ?

Arkadaşlar bu teistlerin beyin yapısı sürü psikolojisi ile işlemiyor mu ? Tamam o zaman . O yukarıda saydığınız yöntemleri kitleyi tümünden kapsayacak şekilde uygulayacak bir araç bulabilirsek o zaman başarılı oranımız yükselmiş olur .

Sürü aynı anda tek bir noktaya odaklanmalı ki yöntemler etkili olsun . Asıl sorunda burada ortaya çıkıyor .

Bu sürüyü bir noktaya odaklayıp Yöntemleri uygulamaya koyacak bir araç gerekiyor . Bu nasıl bir araç olabilir ?

O vazgeçene kadar tüm çelişkileri ve tarihi ya da bilimi anlatacaksın!

Cübbeli Ahmet gibi adamlara anlatabilmen için çelişkileri, sonuç olarak bilimi bi de tarihi öğretmiş oluyorsun.

Onun için olmuyor. Burası okul değil ki, bir yandan tarih, bir yandan biyoloji, bir yandan gök bilimi öğretebilesin.

Adamlar DÜnyada yaşıyor ama nasıl oluyorsa okula bile gitse, ezberci sistem yüzünden, biyoloji, uzay ya da tarih konusunda kendilerine ne ezberletilmişsse orada tüneyip kalıyorlar.

Sonra adamı üniversite hayatından sonra çekip alıyorsun buraya:

Ne inandığı kitabı açmış okumuş ne Samanyolu galaksisisin dışında başka galaksiler biliyor ne de biyolojiyi etrafını analiz etmek için öğrenmiş.

E ondan sonra bu adama tarih, bilim, uzay gibi konuları önce öğret sonra bunları birbirine bağlamasını öğret...

Bu zaten isteği varsa 1 yıl sürer.

Sonra "bak inandığın kitaba şimdi" de. "Çelişkiyi farkettin mi?" de

1 yıl da kabullenmesi sürer.

Normal çağdaş insanı dinden çıkarmak 2 yıl sürer. >> As me!

Tarikatçı adamı çıkaramassın.

Çünkü adam modern bilim okumuyor.

Risale-i Nur okuyor.. :)))

Kuranı oradan test ediyor. Sonuç doğru çıkıyor. :)

tarihinde inevitablen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ben kendimi kurtardım, ateist olmak çaba isteyen birşeydir. cahilden ateist olmaz. Ateizm bilim ile yayılır aptal misyoner laflarıyla sadece insanları kandırır sömürür ömürlerini yemek hem yanlış hemde beyin yıkama sayılır. Herşey açık ve net, bilimi araştıran, bilime yaklaşan allahtan uzaklaşır ve ateist olmaya yaklaşır. Sorgulamayan insanın koyundan farkı olmaz, Baş kaldırmalı ki başarıya ulaşabilsin. Başarı: Ateist olmaktır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...