Jump to content

Mimar Sinan-Mihrimah Sultan

Recommended Posts

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan on yedisine bastığında, iki kişi onunla evlenmek ister. Mihrimah, yani Mihrü Mah, Farsca’da “Güneş ve Ay” anlamına gelir. Kızla evlenmek isteyenlerin biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeriyse Mimar Sinan’dır.

Padişah kızını Rüstem Paşa’ya verir.

Koca Sinan evlidir, ellisindedir ve de Mihrimah Sultan’a deliler gibi aşıktır! Gerçi sevdiğine kavuşamamıştır ama, aşkını, olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.

Üsküdar’a, Saray’ın isteğiyle elbet, 1540 yılında Mihrimah Sultan Camii’nin temelini atar ve 1548’de bitirir. Camiyi yaparken, eserine sanki “etekleri yerleri süpüren bir kadının” dış çizgilerini verir.

Derken, ilk kez padişah fermanı olmaksızın, Edirnekapı’da, pek kimselerin uğramadığı ıssız ama İstanbul’un en yüksek tepelerinden birine, ikinci bir eser yapmaya koyulur Mihrimah Sultan’a. Cami küçücüktür. Minaresi otuz sekiz metredir, bir adet incecik kubbesi üzerindeyse yüz 61 pencere, camiin iç güzeliğini aydınlatır. İçerdeki sarkıtlar ve minare kenarlarındaki işlemeler Mihrimah Sultan’ın topuklarını döven saçlarını anımsatır insana. İşte, aşka adanmış iki eser.

Şimdi, gidin Edirnekapı ve Üsküdar’daki camileri aynı anda görebileceğiniz bi yer seçin. Ve 21 Mart’ta, yani geceyle gündüzün eşit olduğu günde seyreyleyin. Unutmadan, 21 Mart Mihrimah Sultan’ın doğum günüdür.

Göreceğiniz manzaraysa şudur mirim:

Edirnekapı camiinin tek minaresi ardından tepsi gibi kıpkırmızı güneş batarken, Üsküdar’daki camiinin ardından ay doğar! Mihrü Mah eşittir Güneş ve Ay.

Lisede dönem ödevim Mimar Sinan'dı .Böyle durumlar hep ilgimi çekmiştir :)

Sitelerde Paylaş

'Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan on yedisine bastığında, iki kişi onunla evlenmek ister. Mihrimah, yani Mihrü Mah, Farsca’da “Güneş ve Ay” anlamına gelir. Kızla evlenmek isteyenlerin biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeriyse Mimar Sinan’dır.

Padişah kızını Rüstem Paşa’ya verir.

Koca Sinan evlidir, ellisindedir ve de Mihrimah Sultan’a deliler gibi aşıktır! Gerçi sevdiğine kavuşamamıştır ama, aşkını, olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.'

........................

Ben biraz şeytanın avukatlığını yapayım:

Maaşallah, garnınız da pek genişmiş. Ahanda size sorular:

1) Kız 17'sine basınca hemen iki kişi askıntı oluyor. Bırak 18'i bitirmeyi, kız daha ancak 16'sında. Yani, daha bir çocuk..

2) İlk gahramanımız, Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa. Kalıbımı basarım, en az 50 yaşındadır ve kim bilir, evinde kaç tane karısı ve çocuğu vardır?

3) Öbürü, anlı şanlı Mimar Sinan: Evli (acaba kaç karısı var?) ve o da ellisinde. O yaşta Mihrimah’a deliler gibi aşıkmış ama sevdiğine kavuşamamış. Ne 'sevdiği', babo? Sanki Leyla ile Mecnun'dan bahsediyor.. Hemşerim, evde onu bekleyen bir sürü karısı var. Bunları yazarak, herhalde bu 'sevdiğine kavuşamama' tribine hüngür hüngür ağlamamızı falan bekliyorsun ama avucunu yalarsın.

4) Bu kızın bir delikanlı sevgilisi var mıdır? Hani, görünce, kalbinin pıt pıt attığı bir yakışıklı? Ama bunun ne önemi var ki? Kazık gibi iki heriften ona sıra mı gelir?

5) Padişah kızına hiç sormuş mu acaba: 'Kızım, seni haremine atmak isteyen iki kart zampara var. Seni onlardan birine mi vereyim, yoksa bir sevgilin falan var mı? Ne dersin?' Elbette sormamış ve Rüstem denen kartaloz gencecik kızı kapmış.

6) Biraz sanat sosuna bulayınca, olayı ne kadar kolay benimsemişsiniz.. Yarın bir gün şeriat geldiğinde, 4 karılılığı da kabullenmekte hiç zorlanmayacaksınız anlaşılan.

Hepinizi kutlarım. Kalın selametle.

tarihinde Satsuma54 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Satsuma, çok eşlilik İslam geleneğinde var ve 17 yaşındaki kişiye çocuk demiyorlardı.Ayrıca islam kaç yaşından itibaren bireyleri dini olgulara yükümlü kılıyor bir araştırman gerekmekte.

Dolayısıyla sen Sinan'ı kendi hüsnükuruntunla ahlak zabiti kesilerek yargılayamazsın.

Sitelerde Paylaş

iste böyleee,

Sevgili Satsuma 54 ,inanki kIzIn hesebine üzüldüm.

Cok güzel bir yazI yazmIssIn,sagolasIn var olasan.

Kanuni DINDAR

Kanuni MUTEDEYYIN

Kanuni ADALATLI

Kanuni HAKYEMEZ

Kanuni DOSDOGRU MIZIRAH kimindir

MüslümanlarIn HASI

Kanuni Islamin DEHESi

YalnIz bir esgügü var,kIza sormadan vali denen GOSGACA keresteye 16 lIh gizi ViDi.

Müslümanlar icin 16 yasIna gelmis gIz GOCAMIS sayIlIyor.

OsmanlI sultanlarInIn evlendigi gizlarin yasI yalan olmasInda galibe 2 den basleyo.

Gecenlerde hanki KazIk sultan kac yasIndaki cocuklarla evlendigini yazmIstIm.

Eeeeeeeee,AllahIn en sevgili gullarI olan Arablarin fetvelerini tutmayipda Sultanlar Türk ulularInIn sözlerinimi tutacahlar.

Vidioda Arap ulemesi ne deyiydi 1,5 yasIndakiylede evlenülürmü ,üle bisi dediydi.

Irbam DatlIses gIzdIgInda Allah senin cezeni verecek der.

Loooo Girro Irbam,verse bu bebeklerle evlenenlerin cazasInI verirdi.

Üsdelükde ögiy göklere cIhardIyIh bullari.

Cennetü aläda KÖSKÜ hah etmisler valllaaaaa.

Offfffffffffff Offf

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Bir de bunu okuyun Mimar Sinan'la ilgili :

Bu camiye kuş konmaz

Gerçek ismi Şemsi Paşa Camii olan ve Üsküdar'da sahilde bulunan camiinin ismine dair ilginç rivayetler aktarılıyor. Söylenenlere göre camiye Kuşkonmaz denmesinin bir başka nedeni de Şemsi Paşa'nın kişilişiyle ilgili. Fazlasıyla titiz bir kişi olan Şemsi Paşa, Sokullu Mehmet Paşa ile rekabet halindeymiş. Zaman zaman şakayla karışık atışırlarmış. Şemsi Paşa bir gün Sokullu'ya "Sokullu Camiini kuşlar pislemiş" diye takılınca "Gökyüzüne açık olan her yer kuşların pislemesine müsaittir" cevabını almış. Paşa cami yaptırmaya karar verince Sokullu'nun sözü aklına gelmiş. Mimar Sinan'a giderek "Bana öyle bir yerde cami yap ki üzerine kuşlar pislemesin" demiş. Sinan bütün camilerinde yaptığı gibi iyi bir araştırmadan sonra kuzey- güney rüzgârlarının kesiştiği bu noktayı bulmuş. Dalgaların kıyıya çarpmasıyla meydana gelen titreşimleri incelemiş ve camiyi Üsküdar sahiline yapmaya karar vermiş.

Ve camiiye kuş pisliği konmuyormuş, düşünün adam süper ötesi birisi, Koccaaa Sinan.

Sinan ile ilgili o kadar süper ayrıntılar var ki vaktim yok sırf köşe yazarlarının yazdıklarını yazsam, alıntılasam kaç saatimi alır kim bilir. Şu kadarını söyleyeyim Koca Sinan kendi döneminde dünyada o kadar büyük bir mimari zekaya, dahiliğe sahip ki bugün bile eserleri övülüyor, şaşırtıyor ve bugün Sinan'ı sahiplenenlerin sayısı artıyor O'nu Türkiye'nin olmaktan çıkarıp kendi milletlerine katmak isteyen milletlerle doldu çevremiz.

Ermeniler bizim der, Araplar bizim, Yörükler bizim, Türkmenler bizim herkes bizim der, peki neden?

Neden bir başkası bu kadar sahiplenmiyor da bu adam sahipleniyor, farkı nedir?

Tek kelimeyle cevap verebilirsek, sebep şu = Mimar Sinan "Süper Dahi"

Sitelerde Paylaş

..............

Sinan ile ilgili o kadar süper ayrıntılar var ki vaktim yok sırf köşe yazarlarının yazdıklarını yazsam, alıntılasam kaç saatimi alır kim bilir. Şu kadarını söyleyeyim Koca Sinan kendi döneminde dünyada o kadar büyük bir mimari zekaya, dahiliğe sahip ki bugün bile eserleri övülüyor, şaşırtıyor ve bugün Sinan'ı sahiplenenlerin sayısı artıyor O'nu Türkiye'nin olmaktan çıkarıp kendi milletlerine katmak isteyen milletlerle doldu çevremiz.

Ermeniler bizim der, Araplar bizim, Yörükler bizim, Türkmenler bizim herkes bizim der, peki neden?

Neden bir başkası bu kadar sahiplenmiyor da bu adam sahipleniyor, farkı nedir?

Tek kelimeyle cevap verebilirsek, sebep şu = Mimar Sinan "Süper Dahi"

Hani çocukken basit pop müzik severiz de, sonra beğenimiz gelişir bazen klasiğe kayar ya. Sinan eserleri de öyle klasik işte. Eğitim sistemi sayesinden çocukluktan beri sevmek zorunda kaldığımız (oysa çocuk gözünde alelade cami işte) Sinan'ın ufkunu, çapını büyüdükçe anlıyoruz. Şimdi sorsalar, gelmiş geçmiş bir çok zırtopoz mimarın en önüne koyarım onu.

Bunca inanılmaz teknik ayrıntı yanında (örneğin, kubbelerde çınlamanın önünü alan rezonatörler kullanmış, akustik), Estetik ve oran olarak incelediğimizde asıl mükemmeldir. Bizzat inceledim, kani oldum. O kadar mükemmel ki, çarpıcı değil, bi doğa olayı, yer şekili gibi camileri.

Iste böyleee,

Mimar Sinan Kayseri Ermenilerindendir.

Ermenilerin mühendislikte üstünlükleri vardir güzel yapitlar yapmislardIr.

YIGIDI ÖLDÜR emmeee HAKKiNi YEME DEMiS ATALARIMIZ.

Tolonbeg Iste böyleee,

Mimar Sinan Kayseri Ermenilerindendir.

Ermenilerin mühendislikte üstünlükleri vardir güzel yapitlar yapmislardIr.

YIGIDI ÖLDÜR emmeee HAKKiNi YEME DEMiS ATALARIMIZ.

Tolonbeg

Ermeni olabilirdi Tolon dayı. Biz de bir kez daha Ermenilerin sanattaki teknik işlerdeki üstünlüğünü kabul ederdik. İmrenirdik onlara. Şahsen imreniyorum zaten bu konuda. Fakat Mimar Sinan Ermeni asıllı değil. Ermeniler teknikte üstün diye Mimar Sinan Ermeni olmuyor. Ermeni asıllı diyen kanıt getirsin. Ben var olan kanıtlara göre Karaman Rumu (aslında Türkü) olduğuna kanaat getirdim (çok fazla kanıt var) Kayseri'nin Ağırnas kasabasından mübadeleyle Yunanistan'a giden Karaman rumları var. İşte onlar Sinan'ın son akrabaları olacak.

tarihinde puppetularz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Rumda olabilir,Türk olmasi coh güzel birseydir.

Ben Ermeni diye kayItlarda okumustum.Gercekten öyleyse Tesekkürler,

Ermenilerin bina sitilleri hosuma gidiyor.

Biraz vahsicedirler.

Kafkas halklarinin hepsi öyledir desek sanIrm yalan olmaz.

Gerci hic gitmedim kafkaslara ama,kafkasyalIlarla coh hasir nesir oldum.

Baska Irklara pek yumusah bahmazlar.

Bu hal Boludaki KafkasyalIlar arasinda coh görülü.

Abaza

Cerkez

Gürcüler

Lazlar

Hic cekemezler birbirlerini.

AyrI ayrI isken alanlarInda durmayi severler.

Istanbulda benim kIzIn yaninda bir gürcü kIzI calIsIyordu.

3 ayda bir gürcistana girer ordan birkac kizida alir Istanbula dönermis.

Gümrükcülerde artik beni tanIdI birsey demiyorlar yalniz herdefesinde GENEMiSEN diyorlar diye anlatmisti.

Artik Türkiyedede cok yabanci isci var.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Boşverin ırkını mırkını.Adamın işi bilen hesabı kitabı sağlam yapan iyi bir mühendis olduğu açık.Örnek alınacak birisi.

"Hesabı kitabı sağlam yapan" yeterli değil. "İyi bir mühendis olduğu açık" deyince de sanki "öteki iyi mühendisler kadar iyi" dermiş gibi oluyor. Bundan ibaret değil, o öncü bir dahi. Kiminle karşılıştırabilir ancak, belki Leonardo da Vinci ile. "Boş verin ırkını mırkını" demek de naif kaçıyor. Irkını değil daha önce içinde yetiştiği dili, kültürü merak ediyoruz. İtiraf etmem gerek ki, ben de onu Ermeni FİLAN (Rum) zannederdim, önemsemezdim soyunu, helali hoş olsun derdim. Fakat Ermeni olduğu bu kadar üstelendiğine göre işin içinde şovenizm ve çarpıtma olduğunu düşündüm (Tolon d. alınmasın). Çarpıtmayı illa Türk milliyetçileri yapacak değil ya, ben de doğrusunu merak ettim.

Sitelerde Paylaş

"Hesabı kitabı sağlam yapan" yeterli değil. "İyi bir mühendis olduğu açık" deyince de sanki "öteki iyi mühendisler kadar iyi" dermiş gibi oluyor. Bundan ibaret değil, o öncü bir dahi. Kiminle karşılıştırabilir ancak, belki Leonardo da Vinci ile. "Boş verin ırkını mırkını" demek de naif kaçıyor. Irkını değil daha önce içinde yetiştiği dili, kültürü merak ediyoruz. İtiraf etmem gerek ki, ben de onu Ermeni FİLAN (Rum) zannederdim, önemsemezdim soyunu, helali hoş olsun derdim. Fakat Ermeni olduğu bu kadar üstelendiğine göre işin içinde şovenizm ve çarpıtma olduğunu düşündüm (Tolon d. alınmasın). Çarpıtmayı illa Türk milliyetçileri yapacak değil ya, ben de doğrusunu merak ettim.

Tolon'un g.tünde kıl ağarmış Türkçülükle cennetini bulacağını sanıyor.Rum olsa Ermeni olsa ne farkeder onun için?

Kesin olan şu ki bir DEVŞİRME yani Türk kökenli değil.Sokullu Mehmet Paşa ve birçok devşirme gibi.

Gelelim iyi mühendis ifademin yetersiz olduğu düşüncene ben iyi mühendis ifadesini şaheserler üretenlere derim zaten.Ayrıca aynı dakikalarda onun Leonardo Da Vinci ayarında olduğunu düşünmüşüz.Sana bu konuda katılıyorum.

tarihinde Galileo100 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

........

Kesin olan şu ki bir DEVŞİRME yani Türk kökenli değil.Sokullu Mehmet Paşa ve birçok devşirme gibi.

Gelelim iyi mühendis ifademin yetersiz olduğu düşüncene ben iyi mühendis ifadesini şaheserler üretenlere derim zaten.Ayrıca aynı dakikalarda onun Leonardo Da Vinci ayarında olduğunu düşünmüşüz.Sana bu konuda katılıyorum.

Doğru, devşirme. "Türk" değil, tırnak içinde yazdım. Kanuni'nin fermanından, enderun'a "Türk" alınmadığını anlıyoruz. Zaten hıristiyanlara Türk denmez o devirde.

O zaman ne diyelim: eski Bizans tebaası, Türkçe konuşan, Peçenek kalıntısı, heterodoks hıristiyan (şamanist ritüel kalıntılarına sahip) bir topluluk olan Karaman Rumlarından devşirilmiştir.

tarihinde puppetularz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

iste böyleee,

insanIn götünün gilinin agarmasi demek agarmayanlardan coh bülüyür demektir.

Siz gibi ögrenmek istemiyor sanmayIn herkesi,herkes bilgi icin can atIyor.

Goca Sinanin Erdogan deyesi SOYU sizi ilgilendirmeyebilir ama bircohlarImizi ilgilendiriyor.

Biri cIhsa deseki Koca Sinan Ugandali oda HabasIstan asIllI.

Siz inanIrsInIzda burdan coguyla birlikte ben inanmam.

SinanIn soyunu arastIrmak Irkcilik deyilde tersidir.

Kökü arastIrmahdan korkanlardir IRKCI.

Hemide SAHLI IrhcIlardan:-)))))).Sizigidi IrhcIlar sizi.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

""""Şimdi, gidin Edirnekapı ve Üsküdar’daki camileri aynı anda görebileceğiniz bi yer seçin. Ve 21 Mart’ta, yani geceyle gündüzün eşit olduğu günde seyreyleyin.""""

Edirnekapı'daki cami ile Üsküdar'daki camiyi aynı kareye getirip oturtacak bir manzaranın bulunduğu mekan varsa onu da yazsaydı başlık yazısının sahibi.

Palavra...

Sitelerde Paylaş

""""Şimdi, gidin Edirnekapı ve Üsküdar’daki camileri aynı anda görebileceğiniz bi yer seçin. Ve 21 Mart’ta, yani geceyle gündüzün eşit olduğu günde seyreyleyin.""""

Edirnekapı'daki cami ile Üsküdar'daki camiyi aynı kareye getirip oturtacak bir manzaranın bulunduğu mekan varsa onu da yazsaydı başlık yazısının sahibi.

Palavra...

Galata Kulesi, o civardaki binalar ve tepelerden Beyoğlu'ndan hem Hem Üsküdar'ı Hem de Edirnekapı'daki o camiyi görmen mümkün.

Öyle işkembeden sallama bir yazı filanda değil kıvranma.

tarihinde Galileo100 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Galata Kulesi, o civardaki binalar ve tepelerden Beyoğlu'ndan hem Hem Üsküdar'ı Hem de Edirnekapı'daki o camiyi görmen mümkün.

Öyle işkembeden sallama bir yazı filanda değil kıvranma.

Asıl işkembeden sallayan sensin.

Bak, yazıda ne diyor?

'Şimdi, gidin Edirnekapı ve Üsküdar’daki camileri aynı anda görebileceğiniz bi yer seçin. Ve 21 Mart’ta, yani geceyle gündüzün eşit olduğu günde seyreyleyin. Unutmadan, 21 Mart Mihrimah Sultan’ın doğum günüdür.

Göreceğiniz manzaraysa şudur mirim:

Edirnekapı camiinin tek minaresi ardından tepsi gibi kıpkırmızı güneş batarken, Üsküdar’daki camiinin ardından ay doğar! Mihrü Mah eşittir Güneş ve Ay.'

Bütün bunları görüp bir fotoğraf ya da videoyla bize kanıtlamadığın sürece, bir palavracı olarak kalacaksın.

Ben iddia ediyorum: Böyle bir görüş açısı bulunamayacağı gibi, böyle bir manzara da asla görülemez. Şimdi çıkıp da 'Sen kanıtla!' demezsin umarım. ('Allah'ın yokluğunu kanıtla' gibi.)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...