Jump to content

"Düzen varsa tanrı vardır"

Recommended Posts

13 minutes ago, memjan21 said:

lakin yinede yaşamın mucize olduğuna da inanıyorum

Yaşam mucize de değil.

Mucize, yerleşik kural/kanunlardan en az bir ya da bir kaçının ihlali demek ise eğer bir tanıma göre..

Yaşamın mevcut durumda ya da olageliş dizgesi içerisinde herhangi bir kuralı ihlal ettiği ya da bunu yapmak zorunda olduğu bugüne kadar gösterilebilmiş değil.

Yaşam ve canlılık için bu forumda sıklıkla kullanılan ve benim de sevdiğim tabir: maddenin hareket şekillerinden biri olduğu.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 331
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

10 dakika önce, teflon yazdı:

Yaşam mucize de değil.

Mucize, yerleşik kural/kanunlardan en az bir ya da bir kaçının ihlali demek ise eğer bir tanıma göre..

Yaşamın mevcut durumda ya da olageliş dizgesi içerisinde herhangi bir kuralı ihlal ettiği ya da bunu yapmak zorunda olduğu bugüne kadar gösterilebilmiş değil.

Yaşam ve canlılık için bu forumda sıklıkla kullanılan ve benim de sevdiğim tabir: maddenin hareket şekillerinden biri olduğu.

Doğaüstü olayların olması gerekiryor size göre. Bana göre de evrendeki varlığımız bir mucize.

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, memjan21 said:

Doğaüstü olayların olması gerekiryor size göre. Bana göre de evrendeki varlığımız bir mucize.

Pardon ben anlayamadım?

Doğa üstü olayların neden olması gerekiyormuş bana/bize göre? Nerede böyle bir şey dedim? Hatta tam tersini belirttim, mucize tanımı ile birlikte bir önceki mesajda..

Senin mucizeden kastın nedir? Neden mucize?

Boşlukların tanrısı vardır ya hani, bana seninkisi de "boşlukların mucizesiymiş" gibi geliyor..

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, teflon yazdı:

Pardon ben anlayamadım?

Doğa üstü olayların neden olması gerekiyormuş bana/bize göre? Nerede böyle bir şey dedim? Hatta tam tersini belirttim, mucize tanımı ile birlikte bir önceki mesajda..

Senin mucizeden kastın nedir? Neden mucize?

Boşlukların tanrısı vardır ya hani, bana seninkisi de "boşlukların mucizesiymiş" gibi geliyor..

Bir şeyin mucizesi olmasi için doğaüstü olması gerekmiyor mu? Mesela bir insanın uçması gibi? Ayrıca benim mucize olarak gördüğüm şey içinde yaşadığımız dünya bakınca hissediyorum, sen bu evren içinde dünya bakıpta ne hissediyorsun, merak ettim.

tarihinde memjan21 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, memjan21 said:

Bir şeyin mucizesi olmasi için doğaüstü olması gerekmiyor mu? Mesela bir insanın uçması gibi?

İnsanın uçması mucize mi olurdu?

Yaşam bir mucize falan değildir, evrende var olmanda.

Sen, tipik dinci tribine girmişsin, kendine ve hayata, alakasız ve gereksiz şekilde anlam yüklüyorsun.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, anibal yazdı:

Sen, tipik dinci tribine girmişsin, kendine ve hayata, alakasız ve gereksiz şekilde anlam yüklüyorsun.

Neden mucize olmazmış insanın uçması. Maymun türlerinden hangisi arabamız uçuyor acaba?

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, anibal yazdı:

Ayrıca bi anlamın olduğunu falan söylemedim. Hayatın anlamı insan kendisi verir. Ayrıca trip falanda değil. Yani benimkisine trip diyorsun seninkisi ne acaba? 

Sitelerde Paylaş
51 minutes ago, memjan21 said:

Bir şeyin mucizesi olmasi için doğaüstü olması gerekmiyor mu? Mesela bir insanın uçması gibi? Ayrıca benim mucize olarak gördüğüm şey içinde yaşadığımız dünya bakınca hissediyorum, sen bu evren içinde dünya bakıpta ne hissediyorsun, merak ettim.

Doğa üstü olayların olması gerekiyor size göre dedin. Bunu ne için dedin? Çünkü olması gerekmiyor bize göre. 

Ha, "mucize olması için doğa üstü olayların olması gerekiyor size göre" ise kastın bundan, evet bu doğru. O yüzden mucize yok.

Mucize olarak gördüğüm şey deyip geçemezsin. Geçersin de, karşındaki için bir anlamı olmaz bunun. 

Mucizenin bir tanımını yapacaksın. Neden mucize, neye göre mucize? Aksi takdirde boşlukların tanrısı gibi bir şey olur senin mucize yaklaşımın.

Bu evrene ve dünyaya bakınca ne mi hissediyorum? Şunları hissediyor ya da düşünüyorum diyelim özetle:

Avcılık ve toplayıcılık için evrimleşmiş şuncacık beynimizin ve kendimizin, koca evreni anlamak hususunda ne kadar yetersiz ve ne kadar zavallı ve bir o kadar da anlamsız olduğumuzu düşünüyorum mesela. Koca evren içerisinde bir zerre tanesi değiliz, ama anlam üzerine anlam, mucize üzerine mucize biçiyoruz kendimize kendi çapımızda. Amerikan filmlerinde hep amerikalıların dünyanın merkezindeki kahramanlar olması gibi. Ya mucizeyiz, ya da tanrının en şerefli çocuklarıyız hesapta. Neden? Çünkü hikayeyi biz yazıyoruz.

Biz evrenin umurunda dahi değiliz. Ne biz umurundayız, ne de bizler tarafından anlaşılmak umurunda.

Tanrı ve mucize eğilimleri de işte bu yetersizliğimizin bir ürünü kısaca.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, teflon yazdı:

Doğa üstü olayların olması gerekiyor size göre dedin. Bunu ne için dedin? Çünkü olması gerekmiyor bize göre. 

Ha, "mucize olması için doğa üstü olayların olması gerekiyor size göre" ise kastın bundan, evet bu doğru. O yüzden mucize yok.

Mucize olarak gördüğüm şey deyip geçemezsin. Geçersin de, karşındaki için bir anlamı olmaz bunun. 

Mucizenin bir tanımını yapacaksın. Neden mucize, neye göre mucize? Aksi takdirde boşlukların tanrısı gibi bir şey olur senin mucize yaklaşımın.

Bu evrene ve dünyaya bakınca ne mi hissediyorum? Şunları hissediyor ya da düşünüyorum diyelim özetle:

Avcılık ve toplayıcılık için evrimleşmiş şuncacık beynimizin ve kendimizin, koca evreni anlamak hususunda ne kadar yetersiz ve ne kadar zavallı ve bir o kadar da anlamsız olduğumuzu düşünüyorum mesela. Koca evren içerisinde bir zerre tanesi değiliz, ama anlam üzerine anlam, mucize üzerine mucize biçiyoruz kendimize kendi çapımızda. Amerikan filmlerinde hep amerikalıların dünyanın merkezindeki kahramanlar olması gibi. Ya mucizeyiz, ya da tanrının en şerefli çocuklarıyız hesapta. Neden? Çünkü hikayeyi biz yazıyoruz.

Biz evrenin umurunda dahi değiliz. Ne biz umurundayız, ne de bizler tarafından anlaşılmak umurunda.

Mucize  tarzı  şeyleri  tabi  kabul  etmezsiniz  çünkü  dincilerden  daha  çok  kuralların şaşmaz  ve  değişmez. olduğuna  dair  güven  ve  imaniniz  bile  var.Ya da  şöyle  sorayım  mucize  tarzı  olaylar  neden  olamaz?

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Mucize  tarzı  şeyleri  tabi  kabul  etmezsiniz  çünkü  dincilerden  daha  çok  kuralların şaşmaz  ve  değişmez. olduğuna  dair  güven  ve  imaniniz  bile  var.Ya da  şöyle  sorayım  mucize  tarzı  olaylar  neden  olamaz?

Doğa ve evren, doğa ve evrenden ibarettir de ondan.

Dışarıdan müdahale, bunu yapacak bir sakallı dede de yoktur. Doğa ve evren kendi ile tanımlıdır.

Sen gene hiçbir boka cevap verme, boyna sor.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, teflon yazdı:

Mucize olarak gördüğüm şey deyip geçemezsin. Geçersin de, karşındaki için bir anlamı olmaz bunu. 

Şuncacık dediğin beyin bak sana neler yaptırıyor. Bak bakalım daha neler yaptıracak o avcılık toplayıcılıktan nerelerelere gelmiş

Sitelerde Paylaş

basit bir soru

neden 9 gezegende sadece dünyada atmosfer su var  da diğer gezegenlerde yok?

evrimsel bilimsel açıklarmısınız?

veya dünya sonrası  gezegenler soğuk dünya öncesi sıcaklar neden sadece dünya 36.5 derece li beden ısısına sahip insan için en uygun gezegen?

kaldı ki insan beden ısısının 36.5 olması  hayatı devam ettirirde 40 derece veya altı durumlarda hayati tehlike oluşuyor

bunların uyumu evrimsel bilimsel açıklaması nasıl olur açıklarsanız sevinirim.

yardımcı olsun diye nasa gezegen yzüeysel sıcaklıklarını gösteren resim

https://solarsystem.nasa.gov/resources/681/solar-system-temperatures/

Thermometer with planets lined up next to it from hot to cold.

Sitelerde Paylaş

doğada hayatta çok ince bir denge var 

insan nabzı çok artarsa veya azalırsa tehlikeli

tansiyon belli sınırlarda artar veya azalırsa tehlikeli

insan beden sıcaklığı belli ince bir aralıkta sadece sağlıklı yoksa düşer veya azalırsa ölüm meydana gelir

kandaki şeker oksijen oranı yine belli limitlerde

bu kadar ince dengelerin ilim irade  şuur olmadan olması imkansız

tarihinde nogodbutAllah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

insan beden sıcaklığı belli ince bir aralıkta sadece sağlıklı yoksa düşer veya azalırsa ölüm meydana gelir

O nasıl bir şuursuz, ne tür bir geri zekalı imiş ki nabız artsa da yavaşlasa da insan hemen sıkıntıya giriyor ve hatta ölüyor?

İşte bu, tam da bu işlerin akıllı bir yaratıcı tarafından gerçekleşmediğinin delili.

Umulur ki akledesiniz...

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, nogodbutAllah said:

Madem arap putu ilmi, iradesi ve şuuru sayesinde denge sağlamayı becerebiliyor, o zaman diğer gezegenlerde neden oluşturamamış bu dengeyi? O gezegenlere gelince ilmi, iradesi, şuuru bir yerine mi kaçmış putun?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, sağduyu yazdı:

Madem arap putu ilmi, iradesi ve şuuru sayesinde denge sağlamayı becerebiliyor, o zaman diğer gezegenlerde neden oluşturamamış bu dengeyi? O gezegenlere gelince ilmi, iradesi, şuuru bir yerine mi kaçmış putun?

dünyayı sanatını gösteren bir sergi haline getirmiş ...

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

İlim irade şuur olsaydı   bedenimiz asla hata yapmaz.Hastalanmaz ölmezdik.

Özürlü çocuklar doğmazdı.

Günah işlemezdik.

Allah insan değildir.Hammaddenin özelliklerini kendi belirler.İnsan gibi doğaya bağımlı değildir.

Eğer Allah bu hataları kendi isteğiyle yapıyorsa Allah zalimdir. :)

Kendi isteği dışında oluyorsa Allah herşeye hakim değildir.İnsan gibi doğaya bağımlı olur.

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

ZIRVA.

Dünya habitable zone aralığında olduğu için orada yaşam oluşmuştur Güneş daha farklı boyutta olsaydı baska gezegende hayat olacaktı kafanızı hala şunu algılamıyor hemen sonuca bakıyorsunuz. Evrende tek gezegen olsaydı senin dediğin doğru olurdu ama trilyon üzeri trilyon gezegen var. Yıldız sistemlerinin hepsinde en az 1 gezegen habitable zone aralığında olur ve dolayısıyla orada yaşam başlaması kaçınılmaz olur.

tarihinde lawrenceKrauss tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...