Jump to content

"Düzen varsa tanrı vardır"

Recommended Posts

14 minutes ago, nogodbutAllah said:

hala anlatamadım

hz peygambere inanmayan karşı çıkan öldürmeye kakan kabilesinden akrabasından çok insan vardı

demek ki islam ırka kana kabileye baksa idi sadece arapların inanması gerekirdi 

ama önce doğal olarak araplar karşı çıkıyor savaşıyor öldürüyor filan

bir kişi ölümü göze alıp karşı çıkıyorsa bu ciddi bir şeydir

sonra irana giderken de çatışma oldu orta asya yada endülüse de 

kim hazır düzenini bozar

kim alışkanlıklarını terk eder

arapların şu anki islam anlayışı ekseriyet tarafından kabul görmez

vehabbizm selefizim radikal düzeydedir

iran islamı ise tarikat tasavvuf hurafe düzeyinde anlaşılıyor

araplar zaten osmanlı da tarikat tasavvuf mantığından müslüman bile kabul etmiyorlar

türk islamı ise iran islamına yakın yani yeseviler yunuslar mevlanalar hacı bektaşlar yani tarikat tasavvuf ağırlıklı

osmanlı yeniçeri ocağı gülbanlarına bakılırsa bektaşi olduğu görülür

bu gün balkanlarda ki islam bektaşi islamıdır

mevlana dünyaca tanınır

ancak iran arabistan islamı dışında geniş mutedil bir islam ekseriyeti vardır.

*

bizdeki dini fıkhi terimler arapça değil farsçadır

selçukiler orda kurulmuştur

namaz

oruç-oruz dan gelir

peygamber

abdest (ab-ı dest :el suyu demek)

hepsi farsçadır

hacc

zekat

cuma 

arapçadır

ama bizdeki günler farsçadır

pazartesi yekşenbe

salı duşenbe

çarşamba çar-şembe 4 .gün

perşembe penç- şembe 5. gün

filan

hafta 7 günlük dilim

farsçada heft ten gelir. heft 7 dir.

Arapçı değilim deyip gece gündüz arabın kıçından çıkanları savunan benim sanki?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 331
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

19 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

arap olmasa başka milletten çıksa kabul ederdiniz demi mesela türkçe olsaydı :D

Tek bir dilde olması yetmez veya tek bir yöreye inmeside yetmez. Evrensel bir mesaj varsa herkese kendi dilinde gönderilmeli veya herkesin anlayacağı şekilde bugün gönderilir ve oda ingilizce olabilirdi ki herkes anlasın. 250 bin yıl beklemiş ya bu kitabı göndermek için bi 1400 yıl daha bekleyebilirdi. Arap anayasasını sizden daha çok savunan bir millet yok şu dünyada. Arapdan çok arapçısınız.

tarihinde lawrenceKrauss tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 hours ago, nogodbutAllah said:

basit bir soru

neden 9 gezegende sadece dünyada atmosfer su var  da diğer gezegenlerde yok?

evrimsel bilimsel açıklarmısınız?

veya dünya sonrası  gezegenler soğuk dünya öncesi sıcaklar neden sadece dünya 36.5 derece li beden ısısına sahip insan için en uygun gezegen?

kaldı ki insan beden ısısının 36.5 olması  hayatı devam ettirirde 40 derece veya altı durumlarda hayati tehlike oluşuyor

bunların uyumu evrimsel bilimsel açıklaması nasıl olur açıklarsanız sevinirim.

yardımcı olsun diye nasa gezegen yzüeysel sıcaklıklarını gösteren resim

https://solarsystem.nasa.gov/resources/681/solar-system-temperatures/

Thermometer with planets lined up next to it from hot to cold.

Evet, soru bu, neden öteki gezegenlerde su yok, sıcak çok yada az?

Bir bak bakalım, cevabını bulabilecek misin?

Elbette o dangalak aklın bunu almayacak, bak bak, iyi bak. Ve bakalım görecek misin o dangalak kafanla. Böyle 9 gezegen varsa, sike sike birinin bu durumda olmak zorunda olduğunu görebildin mi, göremedin di mi, beyni arap boku dolu zavallı?

Eğer bir tek gezegen olsaydı ve o da tam bu ideal koşullarda olsaydı, belki o zaman derdin, bu kadar büyük şans olur mu? O da olurdu, başka mesele.

Dünyanın sıcaklığı... Sen onu, sıcaktan ölenlere, soğuktan donup gidenlere anlat. doğal gaz parası götüne girince zıplayanlara bir söyle, ne dersin, amanda mükemmel düzen falan...

Sitelerde Paylaş
On 30.08.2019 at 18:18, akılsızşuursuzatom said:

arap olmasa başka milletten çıksa kabul ederdiniz demi mesela türkçe olsaydı :D

Küçükken kafana taş mı düştü senin? Arap arap demelerinin sebebi kültürel ayrımcılık değil, dinin evrensel olmaması, yani tüm kültürleri kapsamaması. Din dediğin evrensel olur, arap kültür emperyalizmi ya da amerikan kültür emperyalizmi gibi insan icadı birşeyin parçası olamaz, hatta bir adım daha öteye götüreyim, kitap gibi insan icadı araçlara da yazılamaz. Hatta hatta bir adım daha öteye gideyim, savaş gibi bir vahşetle de yayılamaz. Bunun masal olduğunun farkına var diye sürekli çivi gibi çakıyorlar ama en azından forumdakiler hissizleşmiş artık. 

Aynı şekilde "evrendeki düzen"i evinde kahve içerken okuduğu dinci makelelerden öğrenen insanlar evrenin geri kalanındaki düzensizlikleri görmezden gelip kendi küçücük kabarcıklarında kendi istedikleri masallara inanır. "Bunun neresi kötü?" diyeceksin, neden eleştiriyorsun yaşayıp gitsinler işte diyeceksin. Demokrasi yüzünden "inanç kitlesinin" ilkellikleri hayatımıza sokulmasaydı belki de bana ne derdim. 

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 30.08.2019 at 15:24, memjan21 said:

Şuncacık dediğin beyin bak sana neler yaptırıyor. Bak bakalım daha neler yaptıracak o avcılık toplayıcılıktan nerelerelere gelmiş

Evet, ve bu da genel bağlam ile verdiğim ölçeği değiştirmiyor. Bu dediklerinden her daim bahseden benim zaten de..

Sen şu mucizeye bir açılım getirmemişsin her nedense..

Neye göre mucize..

..İşkembeye?

Mesela bazı(!) mankafalar sadece dünyada su ve atmosfer olduğunu ve bunun dört başı mamur bir mucize olduğunu sanmaktalar.

Ki sadece dünyada olup olmamasından öte ters mantığa içkin, antropik ilke güdümlü bir yanılsama bu.

Hani mucize var; mucize var..

Yanılsama var, mucize var..

Ya da sadece yanılsama var; mucize yok.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
56 dakika önce, teflon yazdı:

Evet, ve bu da genel bağlam ile verdiğim ölçeği değiştirmiyor. Bu dediklerinden her daim bahseden benim zaten de..

Sen şu mucizeye bir açılım getirmemişsin her nedense..

Neye göre mucize..

..İşkembeye?

Mesela bazı(!) mankafalar sadece dünyada su ve atmosfer olduğunu ve bunun dört başı mamur bir mucize olduğunu sanmaktalar.

Ki sadece dünyada olup olmamasından öte ters mantığa içkin, antropik ilke güdümlü bir yanılsama bu.

Hani mucize var; mucize var..

Yanılsama var, mucize var..

Ya da sadece yanılsama var; mucize yok.

Ben deterministim. Bu konuda Albert Einstein ile aynı firkirdeyim. Kendisi der ki iki yol vardır, birincisi hiçbir şeyin muzice olmadığına inanmak ikincisi herşeyin mucize olduğuna inanmak. Ben herşeyin mucize olduğuna inanıyorum. Muziceyi açıklayamam çünkü daha evvel hiç görmedim ve deneylede test etme imkanı bulmadım ama o küçük avcılık toplayıcılıktan gelen insan için şu dünyaya ve evrene baktığımda aaaa bu bir mucize demekten başka bir Kelime gelmiyor aklıma.

Sitelerde Paylaş
13 hours ago, memjan21 said:

Ben deterministim. Bu konuda Albert Einstein ile aynı firkirdeyim. Kendisi der ki iki yol vardır, birincisi hiçbir şeyin muzice olmadığına inanmak ikincisi herşeyin mucize olduğuna inanmak. Ben herşeyin mucize olduğuna inanıyorum. Muziceyi açıklayamam çünkü daha evvel hiç görmedim ve deneylede test etme imkanı bulmadım ama o küçük avcılık toplayıcılıktan gelen insan için şu dünyaya ve evrene baktığımda aaaa bu bir mucize demekten başka bir Kelime gelmiyor aklıma.

Herşey mucize ise, hiçbirşey mucize değildir aynı zamanda. 

Yani bunu söyleyince aslen hiçbirşey söylememiş oluyorsun.

Biz 3. kategoridekilere bakıyoruz. Yani mucize olan ve olmayan şeklinde ayıranlara.

Çünkü -doğru ya da yanlış- sadece onlarınki bir mana ifade ediyor.

Sitelerde Paylaş
43 dakika önce, teflon yazdı:

Herşey mucize ise, hiçbirşey mucize değildir aynı zamanda. 

Yani bunu söyleyince aslen hiçbirşey söylememiş oluyorsun.

Biz 3. kategoridekilere bakıyoruz. Yani mucize olan ve olmayan şeklinde ayıranlara.

Çünkü -doğru ya da yanlış- sadece onlarınki bir mana ifade ediyor.

Evet öyle. Hiçbir şey söylememiş oluyorum. Her ikiside aynı çünkü.

Sitelerde Paylaş

hakikat doğrunun da üzerinde bir şeydir.

silindire tepeden baksan daire görünür yandan baksan dikdörtgen evet bunlar doğru ancak  silindire öyle bir açıdan bakarsın ki hem üstü hem yanı görünür ve silindir olduğu hakikati ortaya çıkar

ne yazık ki maddeci taife tek açıdan ve tek yönden her şeye bakıyor dedikleri doğru olsa bile hakikat değil

hakikat değişmez hep sabit olan şeydir

misal bir daire çevre formülü asla değişmez pi sayısıda sabiitir değişmez her formülde mutlaka sabitler vardır o formül o sabite üzerine kurulduğu için değişmez hakikat gibi kalır

her şeyin mucize olması  hiç bir şeyin mucize olmamasını gerektirmez

her öğretmen insandır desem   tersi olan hiç bir öğretmen insan değildir  ifadesi çıkar ve bu yanlış değil batıldır kıyası maal farıktır

her şeyin tersi doğru değildir az mantık okuyun

her öğretmen insandır desem doğru

ama  aksini alsam her insan öğretmendir desem yanlıştır

bazı şeylerin düzleri doğru akisleri yanlıştır

ha akisleri doğru olanda vardır

tüm çift sayılar ikiye bölünür

tüm ikiye bölünenler çift sayıdır bak burda aksi de doğru oldu.

keşke felsefe mantık bilinse idi inkar azalırdı.

düpedüz mugalata safsata dizboyu.

tarihinde nogodbutAllah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...