Jump to content

"Düzen varsa tanrı vardır"

Recommended Posts

• İleti 331
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

benim de sürekli görüştüğüm,can ciğer olduğum birçok ateist arkadaşlarım var,ama bu anlattığımı onlar şıp diye anlıyor,siz hala öküz altında buzağı arıyorsunuz.gecikmeyen zaman diliminin aynı ay gün saat dakika saniye ve salise zaman dilimi olduğunu anlamayacak kadar cahil olamazsın?buna inanmıyorum,o zaman öküz altında buzağı arıyorsun.

arkadaşlar bu ortamda tartışılmaz,ben bütün sözlerimi geri alıp,bu forumdan çıkış yapıyorum,üyeliğimi iptal ediyorum.insan kalbi kırmak benim inancıma ters,kırdığım kişilerden özür diliyorum.bana hakaret edenlere de birşey demiyorum.Hoşçakalın.

üzgünüm ama bundan binlerce yıl önce 1 günün 23 saat olduğunu giderek günlerin uzadığını milyarlarca yıl sonra belkide 40-60 saate çıkacağını biliyormuydunuz?Yani anlıyacağınız hergün salisenin binde 1 i yada milyonda biri kadar süreyle geç güneş doğuyor yada geç batıyor. bunu farketmeniz tabiki mümkün değil.

Sitelerde Paylaş

Evet olağanüstü düzene bir örnek daha verilmiş. (anibalin kulakları çınlasın)

Neymiş efendim? Dünya tik tak tik tak 24 saatte bir kendi etrafında dönermiş, milisaniye şaşmazmış!

Başka neler vardı? Evrendeki müthiş düzene bir örnek daha! Dünyanın yörüngesi iki santim kaysa hayat bitermiş!

İşte yalan, işte dolan, işte masal diye buna denir. Ve bu, dinlerin düzen ilüzyonunu sürdürme gereksinimlerini, cehalet ve korkuyla yayıldıklarını bir kez daha kanıtlıyor.

Cahil olmayan biri bilir ki ne dünyanın yörüngesi sabit, ne de kendi etrafında dönme hızı.

Uyan ey ahali!

Sitelerde Paylaş

Altıbin kere zar attım, bin kere iki geldi, pek de şaşırtıcı değil.

Bir kere bile iki gelmeseydi işte o zaman birileri buna müdahale etmiş diyebilirdik.

Tek tanrıcı DVTV inancının tek tanrıcılığı bile meşru değil.

Neden tek tanrı?

<padişah benzetmeleri ile tanrı'nın nasıl olması gerektiğini bildirmek için aşağı kısmı kullanınız>

Sitelerde Paylaş

Evet olağanüstü düzene bir örnek daha verilmiş. (anibalin kulakları çınlasın)

Neymiş efendim? Dünya tik tak tik tak 24 saatte bir kendi etrafında dönermiş, milisaniye şaşmazmış!

Başka neler vardı? Evrendeki müthiş düzene bir örnek daha! Dünyanın yörüngesi iki santim kaysa hayat bitermiş!

İşte yalan, işte dolan, işte masal diye buna denir. Ve bu, dinlerin düzen ilüzyonunu sürdürme gereksinimlerini, cehalet ve korkuyla yayıldıklarını bir kez daha kanıtlıyor.

Cahil olmayan biri bilir ki ne dünyanın yörüngesi sabit, ne de kendi etrafında dönme hızı.

Uyan ey ahali!

hayatın ortaya çıkmasını sağlayan kozmik(tüm evreni ilgilendiren), coğrafi (yeryüzünü ilgilendiren), kimyasal (atom reaksiyonlarını ilgilendiren) ve biyolojik (canlı partikülleri ilgilendiren) ayarlar var. bu ayarlardaki ciddi sapmalar hayatın ortaya çıkmasını engellerdi.

kozmik ayar:

mesela evren bu kadar geniş olması yeryüzünde hayatın ortaya çıkması için ciddi bir şartMIŞ (bkz. Başlangıçta Hidrojen Vardı, Hoimar V. Ditfurth, Cumhuriyet yay.) bu kitapta anlatılanlara göre başka gazlı gezegendeki microorganizmalar o gezenin dönmesi sonucu uzay boşluğuna yayılıyor. gide gide bazıları Dünya'ya erişiyor ve burada başlamış olan hayatın emekleme safhasına katkıda bulunuyor. tıpkı günümüzde hala Dünya'dan uzaya mikroorganzimalar yayılmaya devam ettiği gibi.

coğrafi ayar:

Dünya'nın Güneş'e olan uzaklığı hayatın ortaya çıkmasına zemin hazırlayacak mesafededir. hayatın tüm safhaları için vazgeçilmez molekül su'dur. Dünya'nın fzla sıcak olması suyun erimesine, fazla soğuk olması donmasına neden olacağından dolayı Dünya'nın mevcut uzaklığı ideal olanıdır.

haa, bu sapma hakkı 2 santim midir, yoksa 2 milyar km midir?

bunu bilse bilse bizim köyün imamı bilir.:)

kimyasal ayar:

en basitinden atomların aşırı hızda reaksiyona girmeleri yada yavaş reaksiyona girmeleri de hayatın ortaya çıkmasını engellerdi.

biyotik ayar:

organizma içerisindeki her türlü alış-verişte katalizörlük yapan enzimlerin aşırı hızda yada yavaş çalışmaları da hayatın ortaya çıkmasını engellerdi.

tüm bu farklı disiplinlere ve bilim dallarına daha başka ayarları eklemek mümkün.

tüm bu ayarlar kendi doğası içerisinde yürüyor.

kocaman bir senfoni.

irili ufaklı enstrümanlar

gelenler gidenler

ölenler dirilenler

kalıtımsal direnç ile evrimsel değişimin akılalmaz mücadelesi

dalda öpüşen kuşlar

dişi kedinin vajinasına giren pipiciğin yeni bir kediyi ortaya çıkarması...

Bayım,

şapka çıkarmak içinden gelmiyorsa ben n'apıyım. ;)

Sitelerde Paylaş

Süvari

Öyle bir varmış bir yokmuşla kendini kandırma boşuna.

Şu dediklerine bir bak, hipnoz durumundasın, ne dediğini bilmiyorsun. Bak oku:

Önce gaz gezegenlerdeki mikroorganizmalar diyorsun (o da nereden çıktıysa?!)

bu kitapta anlatılanlara göre başka gazlı gezegendeki microorganizmalar o gezenin dönmesi sonucu uzay boşluğuna yayılıyor. gide gide bazıları Dünya'ya erişiyor ve burada başlamış olan hayatın emekleme safhasına katkıda bulunuyor.

Sonra sıvı su hayat için olmazsa olmaz diyorsun

hayatın tüm safhaları için vazgeçilmez molekül su'dur. Dünya'nın fzla sıcak olması suyun erimesine, fazla soğuk olması donmasına neden olacağından dolayı Dünya'nın mevcut uzaklığı ideal olanıdır.

Sen önce ayıl bir kendine gel, tutarlı birşeyler yaz öyle kuşla böcekle ancak kendini kandırırsın.

Sitelerde Paylaş

Süvari

Öyle bir varmış bir yokmuşla kendini kandırma boşuna.

Şu dediklerine bir bak, hipnoz durumundasın, ne dediğini bilmiyorsun. Bak oku:

Önce gaz gezegenlerdeki mikroorganizmalar diyorsun (o da nereden çıktıysa?!)

Sonra sıvı su hayat için olmazsa olmaz diyorsun

Sen önce ayıl bir kendine gel, tutarlı birşeyler yaz öyle kuşla böcekle ancak kendini kandırırsın.

gaz gezegen değil, gazlı gezegen diyorum. böyle dememin nedeni her gezegenin alt katmanlarında gaz olup olmadığını bilmiyor oluşumdur; bilmediğim bir konuda biliyormuş gibi davranmam.

gazın yani atmosferin olmadığı yerde sudan söz edemeyiz. bu atmosferdeki gaz oranı/dağılımı suyun var olmasına imkan verecek nispette olmalı.

bu söylediklerim gerçek. itiraz edeceksen buradan yaptığım çıkarsamalara itiraz et.

yukarda yazdıklarımın kaynağını belirttim. üstelik o kitabın yazarı dümdüz bir materyalist ve evrimci biri.

kitapta gezegene sahip yıldızların sayısının bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az olduğunu okuduğumda çok şaşırmıştım.

Sitelerde Paylaş

gaz gezegen değil, gazlı gezegen diyorum. böyle dememin nedeni her gezegenin alt katmanlarında gaz olup olmadığını bilmiyor oluşumdur; bilmediğim bir konuda biliyormuş gibi davranmam.

gazın yani atmosferin olmadığı yerde sudan söz edemeyiz. bu atmosferdeki gaz oranı/dağılımı suyun var olmasına imkan verecek nispette olmalı.

bu söylediklerim gerçek. itiraz edeceksen buradan yaptığım çıkarsamalara itiraz et.

yukarda yazdıklarımın kaynağını belirttim. üstelik o kitabın yazarı dümdüz bir materyalist ve evrimci biri.

kitapta gezegene sahip yıldızların sayısının bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az olduğunu okuduğumda çok şaşırmıştım.

Bana "popüler bilim" kitaplarından yola çıkarak spekülasyonlar yapıp sonra yine yaratılışçı düzen ilüzyonuna geri dönüyorsun. Bir gidip bir geliyorsun. Gaz gezegenleri de gazlı gezegen. Suyun yaşam için vazgeçilmez olduğu ise yine bir dinci ön kabulü. Yaratılışçı hristiyanlardan (kent hovind mesela) h materyal çalmıştır, sen de onu dinlemişsindir. Kişisel çıkarımlarından çok dinci spekülasyonlardan yola çıkarak düzen var sonucuna vardığını dikkatine sunarım.

Bildiğimiz anlamda yaşam karbon bazlı ise gaz gezegenlerinde de ortaya çıkabilir, metan denizlerinde de ortaya çıkabilir, europanın (dış güneş sisteminde satürn uydusu, senin "tatlı su kuşağı"ndan kat ve kat uzak) buzullarının altında da çıkabilir. Yaşamın oluşumu hakkında o kadar az şey biliyoruz ki her yerde ortaya çıkabilir!

düzen yok demek ha :):)var ya komedisiniz.kendinize bir bakın elinize yüzünüze düzen yok mu? bunu yaratan biri yok demek ha:) bizboşuna yaratıldık demekki:):) ibadetler zor diye dinlerden kaçıyosunuz:).peki islamın mucizelerinden hiç mi haberdar değilsiniz

Yahudilerin ibadetleri daha zor. Herhalde siz yahudilikten ibadetleri zor diye kaçıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Bana "popüler bilim" kitaplarından yola çıkarak spekülasyonlar yapıp sonra yine yaratılışçı düzen ilüzyonuna geri dönüyorsun. Bir gidip bir geliyorsun. Gaz gezegenleri de gazlı gezegen. Suyun yaşam için vazgeçilmez olduğu ise yine bir dinci ön kabulü. Yaratılışçı hristiyanlardan (kent hovind mesela) h materyal çalmıştır, sen de onu dinlemişsindir. Kişisel çıkarımlarından çok dinci spekülasyonlardan yola çıkarak düzen var sonucuna vardığını dikkatine sunarım.

Bildiğimiz anlamda yaşam karbon bazlı ise gaz gezegenlerinde de ortaya çıkabilir, metan denizlerinde de ortaya çıkabilir, europanın (dış güneş sisteminde satürn uydusu, senin "tatlı su kuşağı"ndan kat ve kat uzak) buzullarının altında da çıkabilir. Yaşamın oluşumu hakkında o kadar az şey biliyoruz ki her yerde ortaya çıkabilir!

kaynağımın ne olduğunu bildirdiğim halde dediklerime inanmayıp beni hala kafasındaki şablona oturtmak isteyen biriyle tartışmayı gereksiz görürüm. h benim düşünce gelişimimde HİÇBİR yer yoktur.

su hem içerdiği moleküller hem de erime ile donma arasındaki konumundan ötürü hayata zemin hazırlar.

Sitelerde Paylaş

kaynağımın ne olduğunu bildirdiğim halde dediklerime inanmayıp beni hala kafasındaki şablona oturtmak isteyen biriyle tartışmayı gereksiz görürüm. h benim düşünce gelişimimde HİÇBİR yer yoktur.

su hem içerdiği moleküller hem de erime ile donma arasındaki konumundan ötürü hayata zemin hazırlar.

Suyun içindeki moleküllerden kastını anlamadım. Su zaten molekül. Sen hangi moleküllerden bahsediyorsun? Karşında her deneni mucize sanan dangalaklardan yok, eğer onlara masal anlatmaya alıştıysan.

Bak bunu sen yazdın:

coğrafi ayar:

Dünya'nın Güneş'e olan uzaklığı hayatın ortaya çıkmasına zemin hazırlayacak mesafededir. hayatın tüm safhaları için vazgeçilmez molekül su'dur. Dünya'nın fzla sıcak olması suyun erimesine, fazla soğuk olması donmasına neden olacağından dolayı Dünya'nın mevcut uzaklığı ideal olanıdır.

Kaynağı da hristiyan yaratılışçılar ve onların yancısı.

Bunu belirtmek senin akıl gelişimine iftira değil. Coğrafi ayar için yazdığının kaynağını falan vermedin, ben de kaynağı budur dedim. Birinci yazdığının kaynağına birşey dedim mi?

Her neyse tartışamayacaksan sana ayar mayar yok git işine.

Sitelerde Paylaş

nasıl düzen yok! çok saçma kendine bir bak allah sana düşünme gücü verdi ama böyle akıllık yaptığını sanıp dinin gereklerinden kaçasın diye vermedi bu aklı sana.

Düşünmek demek abuk subuk masallara inanmak demek değildir.

Düşünmek, fikir üretmeye kadar giden zorlu bir süreçtir.

Sizin ne fikriniz var ki akıl hakkında ahkâm kesiyorsunuz?

---------------

Neyse ben size biraz daha olmayan düzenden bahsedeyim.

Düzen gerçtekten var olsaydı etrafımızdaki hiçbir şey bildiğimiz gibi olmazdı.

Belki biz bile olmazdık.

Bir defa düzen olsaydı hiçbir ortamda madde ve enerji farklı davranamazdı.

Halbuki kuantum seviyesinde madde tam da dediğim gibi davranıyor.

Yani düzensizce.

Zerrelerin etkileşiminden ortaya çıkan yeni zerreler bir olasılıksal dağılıma göre ortaya çıkıyor.

-----------

Sürtünmeli bir düzlemde bir top diğerine elastik çarparsa ne olur? Örneğin bilardo masasını düşünün.

Böyle basit bir soruyu Poincaré gibi bir düşünür ele alırsa ve işin içinden çıkamazda tabii ki de sorunun o kadar basit olmadığını anlayabilirsiniz.

Poincaré'in takıldığı nokta şuydu; Elastik çarpışmanın sonuçları hesaplanırken gerekli olan matematiksel hassasiyet.

Bir top diğerine çarpptığında çarpımın ve ters karesel bağıntının gereği olarak daha hassas hesaplama yapmamız gerekir.

Birinci çarpmayı hesaplamayı lisede öğrettiler.

İkinci çarpmanın sonucunu, yani topların açı ve hızlarını hesaplayabilmek için daha hassas hesaplar gerekli.

Üçüncü çarpmayı hesaplamak da zor ama imkânsız değil.

Dokuzuncu çarpmaya geldiğimizde ise on milyar ışık yılı uzaktaki elektronun kütlesel varlığı bile bir topun açısını 30 derece etkileyebilir. Onsekiz çarpma için o kadar hassas bir hesap yapmamız gerekir ki evrendeki tüm elektronları ve protonları kullanan bir hesap makinesi yapsak hafızası yetmez.

İşte böyle bir evrende yaşıyoruz arkadaşlar.

Ayrıca bahsettiğim şey atıl toplar. Bunların bir de kendinden etkileşimli parçacıklar olduğunu düşünün.

Çünkü düşünmeyi ben beceremiyormuşum, mask arkadaş öyle dedi.

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evrimciler dedelerinin maymun olduğunu, insanlığın maymundan geldiğini söylemiyor. Temel olarak ortak bir atadan geldiğimizi öngörüyor, bilimsel araştırmalar yapıp, bilimsel sonuçlar çıkartarak gerçeği bulmaya çalışıyorlar. Çünkü onlarda akıl, araştırma arzusu, sorgulama yeteneği, beyin ve merak var. Sende ise bu meziyetlerden hiç biri yok. Sen bu halinle maymundan bile gelmiş olamazsın. Gelsen gelsen ya koyun, ya da öküzden gelmişsindir...

Sitelerde Paylaş

ne yani tanrı yok mu? biz rasgele mi çıktık ortaya

ben dedelerimin maymun olduğunu kabul etmiyorum yoksa sizin dedeleriniz maymun mu?

Evet, ben de dedelerimin maymun olduğunu kabul etmiyorum. Ne olacak şimdi?

Rastgele ortaya çıkman neyi değiştirir hayatında?

Yaşayan her şeyin senin akranların olması neden seni bu kadar rahatsız ediyor?

Onu bırak, seni bir bütün yapan ağır elementler yıldızlardaki süper nova reaksiyonlarından ortaya çıkıyor. Bu da mı seni rahatsız ediyor? Derdin ne? Tanrı olsa ne olur olmasa ne olur?

Bilim diyor ki hepiniz kardeşsiniz, hepiniz yıldızların çocuklarısınız. Evrendeki nesneler gittikçe daha karmaşık kombinasyonlar oluşturuyor. Siz de bu sürecin bir parçasısınız. Bundan daha değerli ne olabilir ki?

Sitelerde Paylaş

Şaka bir yana her şeyin değişimde olduğu bir sisteme hangi akıllı düzen diyebilir?

bu güzel ifade ilgimi çekti ama basit örneklerle bile düzeneklerdeki değişimi anlayabiliriz.

bie adam hergün (periyodik olarak) boşalan varili suyla doldurur, suyun varile akıtılması kaotiktir, düzensizdir ama adamın kümülatif işi içindeki kaotik öğelere rağmen düzendir. dünyanın dönüp gece gündüzü meydana getirmesi sürekli değişen evrende bir düzenektir.

bahsettiğiniz türden (özellikle anibal'in tarifindeki) düzen evrende vardır ama homojen değildir, heterojendir. bu sebeple düzen ve değişim birbirini dışlayan iki faktör değil.

şimdi gelelim canlılardaki düzen sanılan şeye. canlılarda anladığınız türden düzen yoktur, çünkü canlılar düzenin aksine karmaşık ve örgütlü birimlerin birbiri ile olan fiziksel iletişiminden ibarettir. canlılar düzensiz yani karmaşık ama aynı zamanda organizasyon içerir..

Sitelerde Paylaş

Evrimciler dedelerinin maymun olduğunu, insanlığın maymundan geldiğini söylemiyor. Temel olarak ortak bir atadan geldiğimizi öngörüyor, bilimsel araştırmalar yapıp, bilimsel sonuçlar çıkartarak gerçeği bulmaya çalışıyorlar. Çünkü onlarda akıl, araştırma arzusu, sorgulama yeteneği, beyin ve merak var. Sende ise bu meziyetlerden hiç biri yok. Sen bu halinle maymundan bile gelmiş olamazsın. Gelsen gelsen ya koyun, ya da öküzden gelmişsindir...

adam akıllı şu soruya cevap verirsen tamam diyecemki tanrı yok ama cevap veremezsen sen maymunun tekisin aa bu arada kuantum muantum mutasyon nova mova saçmalama adam akıllı bişey söle ok:):):):):):)

SORU:tamam temel olarak ortak bir atadan geliyormuşuz peki bizi kim yarattı biz rasgelemi çıktık ortaya?

Sitelerde Paylaş

SORU:tamam temel olarak ortak bir atadan geliyormuşuz peki bizi kim yarattı biz rasgelemi çıktık ortaya?

Senin yaratılman kader işte :D. Yaradanın bir hatası :D, eğer varsa :D.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...