Jump to content

"Düzen varsa tanrı vardır"

Recommended Posts

54 dakika önce, Yaratici yazdı:

Başı boş gök taşlarının hepsinin dünyaya çarptığını yada düştüğünü mü sanıyorsun ki kötülük olsun ?

Ben  dünyaya  çarpanlardan  bahsetttim  kötülük  problemi  derken.Dinozorlarin  görevi  bitti  ki  ömrünü  tamamladı  ki  Allah  yok etti  onları. Ayrıca  başı boş gezen  göktaşlari  yer  çekimi  kuralindan  dolayı  (kural  yani  bir  düzenden  dolayı) kütle çekimine  girmediği  için  başı boş  dolaşıyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 331
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

26 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Ben  dünyaya  çarpanlardan  bahsetttim  kötülük  problemi  derken.Dinozorlarin  görevi  bitti  ki  ömrünü  tamamladı  ki  Allah  yok etti  onları. Ayrıca  başı boş gezen  göktaşlari  yer  çekimi  kuralindan  dolayı  (kural  yani  bir  düzenden  dolayı) kütle çekimine  girmediği  için  başı boş  dolaşıyor.

Troll mu yapıyorsun yoksa gercekten bu fikirleri turetecek yada bu fikirlere inanacak kadar beyinsiz misin anlamadım.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, akılsızşuursuzatom said:

mükemmel  bir  düzenden  şunu  kastediyoruz.Kurala  uyma! demişsiniz  ki  kuralların. olmadığı  evren  mümkün  mü  değil  tabiki  ama  kural  varsa  kuralı  koyan,sizin dediğiniz  gibi  düzen  varsa da  düzeni  yapan  vardır. Düzenden  kastım. sürekli  devinimde  bir  düzeni  gösterir 

Kafanızın almadığı meselelere yelken açıyorsunuz dedik ya, işte yukarıda özeti.

Yazılanların neredeyse tamamını yine pas geçmişsin, etti iki mesaj.

Onlara neden cevap yazmadığın ya da yaz(a)madığını düşündün mü hiç? Bir düşün bakalım.

Kural ve düzenin aslen bu mesele babında iki bağlamı var dedik. Siz ise sadece birini alıp, öbürü ile çorba ediyorsunuz.

Aradaki farkı da algılayamıyorsunuz.

Kural varsa mükemmel düzen vardır diye bir mantıksal zorunluluk yok.

Kural varsa koyanı, düzen varsa düzenleyeni vardır diye bir zorunluluk ya da genelleme de yok.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

ne  alakası  var  görevi  biten  canlıyı  Allah  yok  eder  

Dinazorlar demek ki eşcinsel iliskiye girmişler,kumar oynayıp,zina etmişler de Allah hiddetlenip başı boş cismi dünyaya carptirmis.Hastalikli ve aptalca düşüncedeki insanların 21. Yüzyılda hala varlığını devam ettirmesi bana gelecek adına ümitsizlik veriyor.

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Ne saçmalıyorsun be? Dinozorun ne görevi vardı ki? 

Düzen dediğin bir yapının enerji kullanımıyla atom bağlarının bozulmamasıdır, bir süre bu devam eder daha sonra termodinamik kanunlarına göre yok olur. 

Düzenin kendi içinde de kaos vardır. Enerji için birbirini yiyen canlılar, enerji arayan bu arada hastalıklar yayan mikroplar, hastalıklar, sakat doğumlar, kazalar, felaketler vs.

Düşün ki fabrikada çalışıyorsun, ürettiğiniz ürünlerin % 15’ i defolu veya bozuk, can güvenliği yok, her an ölümle burun burunasın, hastalık kol geziyor, işçiler birbirini öldürüyor, fabrikanın her an çöküp yok olma ihtimali var. Bu fabrika da düzen mi, kaos mu var? Sen çalışırmısın burada?

Bu fabrika dünyadır. 

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Ne saçmalıyorsun be? Dinozorun ne görevi vardı ki? 

Düzen dediğin bir yapının enerji kullanımıyla atom bağlarının bozulmamasıdır, bir süre bu devam eder daha sonra termodinamik kanunlarına göre yok olur. 

Düzenin kendi içinde de kaos vardır. Enerji için birbirini yiyen canlılar, enerji arayan bu arada hastalıklar yayan mikroplar, hastalıklar, sakat doğumlar, kazalar, felaketler vs.

Düşün ki fabrikada çalışıyorsun, ürettiğiniz ürünlerin % 15’ i defolu veya bozuk, can güvenliği yok, her an ölümle burun burunasın, hastalık kol geziyor, işçiler birbirini öldürüyor, fabrikanın her an çöküp yok olma ihtimali var. Bu fabrika da düzen mi, kaos mu var? Sen çalışırmısın burada?

Bu fabrika dünyadır. 

Bunların sebep sonuç analizi mini etek giyen kız tecavüze ugradiysa erkek tahrik edildiği için tecavüz gerçekleştirmiş endeksinde olduğu için dinazor un da muhakkak bir sebebi vardir yaşamasının ve yok olmasının.Tecavuz hadisesindeko TAHRİK gibi saçma bir nedenlede açılım yapabilirler mantık önemli değil onlar için tanrı ol der olur yok ol der yok olur ?

Sitelerde Paylaş

Canlı fosilleri yıllar içerisinde doğalgaz,petrol gibi maddelerin oluşmasını sağlar tanrının bir anda ol deyince olduracak yani sıfırdan petrol yapımı gibi bir ilmi olmadığı için,böyle zamana yayarak yaratmıştır.İnsanoglununda evrim sürecinden geçip günümüzdeki halini alması gibi ?

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Evet, bu kişi dinozorlar yok edilirken yedi katlı göğün üstündeki tahtında oturan yüce Allah'ın yanındaydı, Allah'ın dünyaya uzay taşı gönderişini ve dinozorları yok edişini canlı canlı izledi. Nereden biliyorsun, derseniz. Çünkü bende oradaydım.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, teflon yazdı:

Kafanızın almadığı meselelere yelken açıyorsunuz dedik ya, işte yukarıda özeti.

Yazılanların neredeyse tamamını yine pas geçmişsin, etti iki mesaj.

Onlara neden cevap yazmadığın ya da yaz(a)madığını düşündün mü hiç? Bir düşün bakalım.

Kural ve düzenin aslen bu mesele babında iki bağlamı var dedik. Siz ise sadece birini alıp, öbürü ile çorba ediyorsunuz.

Aradaki farkı da algılayamıyorsunuz.

Kural varsa mükemmel düzen vardır diye bir mantıksal zorunluluk yok.

Kural varsa koyanı, düzen varsa düzenleyeni vardır diye bir zorunluluk ya da genelleme de yok.

Evrenin  kaotik  oluşu  düzensiz  oluşuna  mı  işaret  ediyor  sizce? Her  şeyin  devinim  halinde  olması  işleyen  bir  süreci  özellikle  yenilenen  bir  süreci  göstermez  mi?Evren  düzenli  olmasa  canlılık  nasıl  oluşacakti  en  başta?

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

2 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

:D

Yorumsuz....

Gülmek, yoruma girmiyor; haberiniz olsun!

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Evrenin  kaotik  oluşu  düzensiz  oluşuna  mı  işaret  ediyor  sizce? Her  şeyin  devinim  halinde  olması  işleyen  bir  süreci  özellikle  yenilenen  bir  süreci  göstermez  mi?Evren  düzenli  olmasa  canlılık  nasıl  oluşacakti  en  başta?

Canlılık ve diğer herşey rastgelelilik ve düzensizlik sayesinde oluşmuştur. Yukardan birisi sihirli değneğiyle bir düzen oluştursaydı bu kadar gereksiz/kaotik gezegen olmaz , bu kadar canlı türü yok olmaz, bu kadar canlı sakat doğmaz ve bu kadar hastalık olmazdı.

3 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Ben  dünyaya  çarpanlardan  bahsetttim  kötülük  problemi  derken.Dinozorlarin  görevi  bitti  ki  ömrünü  tamamladı  ki  Allah  yok etti  onları.

Nato kafa nato mermer sana boşuna zaman harcıyoruz. Sen git Mavalcılar Köşkü izle

tarihinde lawrenceKrauss tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
34 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Kaos ve düzen: Bunlar kelime anlamıyla bir zıtlık olarak algılanmamalı diye yazdık. Nedenini de yazdık, kırk kere falan şunun şurasında.

Evrenin kaotik olmasının, aslolanın kaos olmasının, deterministik kaos olmasının ne manaya geldiğini de bir o kadar yazdık.

- Evrendeki düzenin tipi, olageliş şekli, sürekliliği yani aslen, "süreksizliği" açısından önemli. İşaret ettiği bu işte.

- Düzenin zeka gerektirmiyor oluşu, kaosun zaten doğal bir alt kümesi olması açısından önemli. Kaos evrenin ontolojisinde var. Demek ki düzen için ekstra bir bilince ya da dışarıdan müdahaleye ihtiyaç yok.

- Bu evrenin öngörülemez, beraberinde de tasarlanamaz oluşunu göstermesi açısından önemli. Evren deterministik; yani neden-sonuç ilişkisi zincirinde araya "hiçbirşey" giremez. Ama aynı zamanda da kaotik; yani öngörülemez ve tasarlanamaz. Bu mantıksal bir zorunluluk, yani mantıksal bir engel.

Siz bilincin kurguladığı, bir amaca içkin düzenle, evrendeki kaotik düzeni karıştırıyorsunuz. Siz bilincinin bir amaca/düzene yönelik olarak koyduğu kurallarla, evreni tersinden okuyarak bir simetri çerçevesinde çıkarımladığımız kuralları da karıştırıyorsunuz. Evrende ne sizin karşılaştırma yaptığınıza benzer cinsten "konulan" bir kural, ne de yine karşılaştırma yaptığınıza benzer "kurulan" bir düzen var.

La evrende düzen hiç yok değil, ama o gördüğünüz düzen, sonsuz bir süreç içinde kısacık hatta anlamsız bir kesit(tekrar eden) demedik mi? Daha hala nasıl canlılığı soruyorsun be adam!

Eğer sorularına cevap arıyorsan, önce "sana sorulanlara" cevap vereceksin. Diyaloğa gireceksin. Çünkü onlara cevap vermek için önce düşünmek, düşündüğün zaman da, karar vermek zorunda kalacaksın. Bize cevap yetiştirmek için değil, kendin için düşün. Yok eğer niyetin laf ebeliği yapıp bağcıyı dövmekse, ne kendini ne de bizi yorma.

Şimdi üç beş mesaj beriye git, ve sana benim naçizane yönelttiğim soruların cevaplarını lütfedip ver. Bak sana "düzen varsa tanrı yoktur, aksini ispatlasana" bile dedik.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Bir şey bilmeden sallayıp duruyorsun, said hocan gibisin, yani bok gibisin.

Düzeni yani dengeyi aslında yanlış tanımlıyoruz.

İşin içinde enerji ihtiyacı varsa bunun adı kaos halidir.

Enerji ihtiyacı yoksa bu düzen, denge örneğidir.

Sitelerde Paylaş

Rastgele atılmış zarların sayı değerlerini atılış sırasından bulan  denklemini yazıp düzen var diyebilirisin.

Ama atılmış zarlardan gelecekte  atılan zarların sayı değerlerini veren denklemi oluşturamadığın için bu seferde kaos var dersin.
Denklemini yazıyorsan düzen var yazamıyorsan düzen yok. :)

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...
On 05.08.2019 at 21:21, teflon yazdı:

Kafanızın almadığı şeyler üzerine düşünmenizden hep bunlar. Öbür başlıkta da(kaos) aynını yapmışsın.

Sizin anladığınız anlamda kural önce düzeni sağlamak, sonra onu muhafaza etmek içindir. Yani kural hem "önce", hem de süreklidir düzenle birlikte. Ama bu bir "amaca yönelik olarak" konmuş kural için böyledir.

- Bak bakalım evren böyle mi?

- İkisini de aynı şey zannetiğin "kurallar", aslen "birbirinin" aynı mı? Fonetik benzerlik dışında. Semantik olarak da..

Yani meselenin o kısmını algılayışınız da sakat mı sakat ama, orasını şimdilik geçip, diyelim ki kural var. Evet, ne olacak şimdi?

1- Kural nedir? Kuralsızlık nedir? Örneği nedir? Daha da ötesi, bu(kuralsızlık) mümkün müdür? Referans noktası ile beraber alalım yanıtı.

2- Her halta; kaosa şuna bile düzen dediğiniz yerde, düzensizlik için referansınız nedir?

Bu mantığa göre her şey düzen, ama aynı zamanda düzensizlik de oluyor. Yani ne dediğinin, ne isim taktığının bir önemi yok. Daha doğrusu her şey "tek bir şey". İkincisi yok. O vakit siz birinci ya da ikinciyi neyle kıyaslayıp da bir çıkarım yapıyorsunuz? Evrenin ya da var oluşun, istikrarlı bir varlığın başka türlü olma şansı var mı zaten? Bir şey ya olmaz, var olmaz; olursa da "böyle" olur. O vakit ortada ne bir referans noktası, ne de "dışarıdan" bir düzen vericiye ihtiyaç var demektir.

Elinizde tek bir evren, tek bir varoluş var. Bunu neyle kıyaslamaktasınız?

Biz bakıyoruz ki evren var, ve içindeki göreceli/kısmi düzen de dahil, kendisinden başka bir şeye ihtiyacı yok.

Devinmeye, devindirilmeye de ihtiyacı yok.

Yaratıcıya da yok.

Mutlak düzen de yok. Öyle olsa, öngörülebilir olurdu.

Yalnız tanımlanan düzen tekrar söyleme ihtiyacı duydum ; kurallara uyma yani yasalara uyma meselesi. Örneğin meteor çarpar dünyaya bu yasaya aykırı bir düzensizlik midir? Yahut su molekülleri burada yasaya uyup birleşirken başka bir yerde yine bir araya gelir kurala uygunluk.Hava tahminini uzun süreli yapamayız çünkü girdi ve çıktı olayları kaotik ve karmaşıktır.Fakat burada da bir yasaya veya kurallara uygunluk vardır.Yani buradaki atomla bilmem kaç milyar ışık yılı uzaktaki atomun aynı kurallara uyduğuna adeta inanırız.Çünkü bu yasalara uyacağına ve kurallarla hareket edeceğine dair bir tecrübemiz hatta inancımız vardır.DÜZEN DERKEN BU KASTEDİLİYOR YOKSA DEPREM OLMAZ GEZEGENLER ÇARPIŞMAZ VEYA GALAKSİLER BİRBİRİNE GİRMEZ METEOR DÜŞMEZ DİYE KİMSE DEMİYOR.

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Yalnız tanımlanan düzen tekrar söyleme ihtiyacı duydum ; kurallara uyma yani yasalara uyma meselesi. Örneğin meteor çarpar dünyaya bu yasaya aykırı bir düzensizlik midir? Yahut su molekülleri burada yasaya uyup birleşirken başka bir yerde yine bir araya gelir kurala uygunluk.Hava tahminini uzun süreli yapamayız çünkü girdi ve çıktı olayları kaotik ve karmaşıktır.Fakat burada da bir yasaya veya kurallara uygunluk vardır.Yani buradaki atomla bilmem kaç milyar ışık yılı uzaktaki atomun aynı kurallara uyduğuna adeta inanırız.Çünkü bu yasalara uyacağına ve kurallarla hareket edeceğine dair bir tecrübemiz hatta inancımız vardır.DÜZEN DERKEN BU KASTEDİLİYOR YOKSA DEPREM OLMAZ GEZEGENLER ÇARPIŞMAZ VEYA GALAKSİLER BİRBİRİNE GİRMEZ METEOR DÜŞMEZ DİYE KİMSE DEMİYOR.

Bu değil ki be kerkenez..bu değil benim kast ettiğim.

Benim yazdığım cevaba istinaden sen bir yanıt verdin, arkasından HATEM kalktı sana giydirdi. İşte o benim o yanıtım, ve senin o cevabın. İlla bana mı aratıp bulduracan...?!!

yaptığın yanıta verdiğin cevap da kel alaka. Bak devamında, hatta devamının devamının devamında ne yazmışız:

Siz bilincin kurguladığı, bir amaca içkin düzenle, evrendeki kaotik düzeni karıştırıyorsunuz. Siz bilincinin bir amaca/düzene yönelik olarak koyduğu kurallarla, evreni tersinden okuyarak bir simetri çerçevesinde çıkarımladığımız kuralları da karıştırıyorsunuz. Evrende ne sizin karşılaştırma yaptığınıza benzer cinsten "konulan" bir kural, ne de yine karşılaştırma yaptığınıza benzer "kurulan" bir düzen var.

Var mı buna bir yanıtın, eleştirin. Anladın mı ki ne dediğimi hepsinden öte ve önce?

Ayrıca bu konuyu bulandırma. O konu hakkında ne yazacaksan git o başlığın altına yaz.

Benim sana verdiğim, git bul dediğim örnek ise "bu konu" bağlamındaydı.

Soru sor dedin sorduk! Cevapları alalım! Daha yüzsüzlüğünü yüzüne vuracaz. Elini çabuk tut.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, teflon yazdı:

Bu değil ki be kerkenez..bu değil benim kast ettiğim.

Benim yazdığım cevaba istinaden sen bir yanıt verdin, arkasından HATEM kalktı sana giydirdi. İşte o benim o yanıtım, ve senin o cevabın. İlla bana mı aratıp bulduracan...?!!

yaptığın yanıta verdiğin cevap da kel alaka. Bak devamında, hatta devamının devamının devamında ne yazmışız:

Var mı buna bir yanıtın, eleştirin. Anladın mı ki ne dediğimi hepsinden öte ve önce?

Ayrıca bu konuyu bulandırma. O konu hakkında ne yazacaksan git o başlığın altına yaz.

Benim sana verdiğim, git bul dediğim örnek ise "bu konu" bağlamındaydı.

Soru sor dedin sorduk! Cevapları alalım! Daha yüzsüzlüğünü yüzüne vuracaz. Elini çabuk tut.

Peki  koyu  kısmı  daha  açık  anlatır  mısınız  yanlış  anlamamak  için  tekrar  soruyorum 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...