Jump to content

"Düzen varsa tanrı vardır"

Recommended Posts

1 minute ago, akılsızşuursuzatom said:

Peki  koyu  kısmı  daha  açık  anlatır  mısınız  yanlış  anlamamak  için  tekrar  soruyorum 

Şimdi "mısınız"ları falan geç. Böyle yapay kibarlık kırılmaları falan seni iyicene haysiyetsiz bir hale düşürüyor. O başlıkta fütursuzca sövüp duruyorsun, zirvalamaktan falan bahsediyorsun, buraya gelince misiniz mısınız...!! Kibarlığa(!) gel!

O başlığın cevabı oraya, bu başlığın cevabı buraya. Bekliyoruz.

Daha açık falan da anlatamam. Gayet de açık anlattım. Biraz da sen tenekeyi çalıştırıp emek vereceksin.

Eğer mevzuyu anlamadıysan da, öyle ipsiz sapsız başlık aça aça ukalalık etmeyeceksin.

Ayırca madem daha mevzuyu anlamadın, ne diye atıp tutuyorsun ortaya atlayıp? Arada bitin mi kanlanıyor? Biri gaz falan mı veriyor? 

Atom başlığın da ellerinden öper.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 331
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 dakika önce, teflon yazdı:

Şimdi "mısınız"ları falan geç. Böyle yapay kibarlık kırılmaları falan seni iyicene haysiyetsiz bir hale düşürüyor. O başlıkta fütursuzca sövüp duruyorsun, zirvalamaktan falan bahsediyorsun, buraya gelince misiniz mısınız...!! Kibarlığa(!) gel!

O başlığın cevabı oraya, bu başlığın cevabı buraya. Bekliyoruz.

Daha açık falan da anlatamam. Gayet de açık anlattım. Biraz da sen tenekeyi çalıştırıp emek vereceksin.

Eğer mevzuyu anlamadıysan da, öyle ipsiz sapsız başlık aça aça ukalalık etmeyeceksin.

Ayırca madem daha mevzuyu anlamadın, ne diye atıp tutuyorsun ortaya atlayıp? Arada bitin mi kanlanıyor? Biri gaz falan mı veriyor? 

Atom başlığın da ellerinden öper.

ben  yanlış  bir şey den  mi  bahsettim  düzen  dediğim  şeyi  tarif  ettim.Sizin  yapabileceğiniz  bu dediğime aykırı  durumları  göstermek  olacaktır.Size  düzeni  tarif  ederken  her  şeyin  başlangıçta ki  gibi  aynı  kaldığı  ölmediği  sönmedigi  bir  düzenden  bahsetmedim.Durum böyleyken  ; kurala  veya  yasalara  uymayan  (düzensiz!!) durumlar  gösterebilmelisiniz.

Sitelerde Paylaş
On 06.08.2019 at 14:08, akılsızşuursuzatom said:

mükemmel  bir  düzenden  şunu  kastediyoruz.Kurala  uyma! demişsiniz  ki  kuralların. olmadığı  evren  mümkün  mü  değil  tabiki  ama  kural  varsa  kuralı  koyan,sizin dediğiniz  gibi  düzen  varsa da  düzeni  yapan  vardır. Düzenden  kastım. sürekli  devinimde  bir  düzeni  gösterir 

Düzen falan yok, o ufak aklınız bunu almıyor işte.

İnsani algıları, gerçeklik ve varlık ile karıştıran salaklarsınız sadece. 

El ezherde bir büyük alimimiz vardı, ders verirdi bize. Çok hikmetli sözlerle bir ders vermişti bize: "Dünya dönseydi, sabah kalkınca, yastık ayak ucunda olurdu, kapı başka tarafta olurdu. Oluyor mu? Demekki dünya dönmüyor, kafirlerin yalanları bunlar..."

İşte sizin yaptığınız bundan ibaret. İnsan algısına dair bir takım şeyler, sanki varlıkmış gibi sayıklıyorsunuz. Dünya düz değil, bizim algımız öyle görüyor. Dünya yuvarlak olunca, güney yarıküredekilerin dünyanın üstünden dökülüp gitmesi gerekiyor ama diyorsunuz, hepsi bu.

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

ben  yanlış  bir şey den  mi  bahsettim  düzen  dediğim  şeyi  tarif  ettim.Sizin  yapabileceğiniz  bu dediğime aykırı  durumları  göstermek  olacaktır.Size  düzeni  tarif  ederken  her  şeyin  başlangıçta ki  gibi  aynı  kaldığı  ölmediği  sönmedigi  bir  düzenden  bahsetmedim.Durum böyleyken  ; kurala  veya  yasalara  uymayan  (düzensiz!!) durumlar  gösterebilmelisiniz.

Düzen diye bir şey yok.

Olan bitene, düzen diyorsun, sadece, hepsi bu.

Evrimi, canlıları şekle sokan şey sanıyorsunuz.

Düzeni, bir şeyleri belli bir kalıba falan sokan şey sanıyorsunuz.

Canı, bir canlının yaşaması için gereken şey falan sanıyorsunuz.

Yani, mağara devir adamlarının vaziyeti tanımak için kullandığı zımbırtılara takılıp kalmış haldesiniz. 

Evet, mağara devrinden bu yana maalesef, siz gibi ilkel, beyinsizleri ayıklayacak bir evrim geçirmedik, olayınız bu sadece.

Sitelerde Paylaş
12 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Ölmediği ve sönmediği derken; trafik ve okul örnekleri nedir mesela?

Düzensizlik kurala ve yasaya uymamak mıdır? Bak ne dedim sana daha önce?

Kural varsa mükemmel düzen vardır diye bir mantıksal zorunluluk yok.

Kural varsa koyanı, düzen varsa düzenleyeni vardır diye bir zorunluluk ya da genelleme de yok.

Kural ve düzen arasında bahsettiğin cinsten bir ilişik yok.

Tersinden okuduğun vakit yasasız ya da kuralsız bir evren olabilir mi ki zaten de, sen kalkmış bunu bir haltmış gibi önümüze getiriyorsun?

Güneş sistemi bir düzense eğer, neden bir süre sonra yok ve olmayacak? Düzenin tanımının içinde nerede var bu? Sizin düzen tanımınızın? Bir amaca içkin olarak kurulmuş düzen? 

Bu başlıkta yazdıklarımı baştan sona oku. Hepsinin cevabı onların içinde var.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, anibal yazdı:

Düzen diye bir şey yok.

Olan bitene, düzen diyorsun, sadece, hepsi bu.

Evrimi, canlıları şekle sokan şey sanıyorsunuz.

Düzeni, bir şeyleri belli bir kalıba falan sokan şey sanıyorsunuz.

Canı, bir canlının yaşaması için gereken şey falan sanıyorsunuz.

Yani, mağara devir adamlarının vaziyeti tanımak için kullandığı zımbırtılara takılıp kalmış haldesiniz. 

Evet, mağara devrinden bu yana maalesef, siz gibi ilkel, beyinsizleri ayıklayacak bir evrim geçirmedik, olayınız bu sadece.

peki  güzel  ateistlerin  düzensiz  der  evrene  düzenli  olması  için  ne veya  neler  gerekli  idi?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, teflon yazdı:

Ölmediği ve sönmediği derken; trafik ve okul örnekleri nedir mesela?

Düzensizlik kurala ve yasaya uymamak mıdır? Bak ne dedim sana daha önce?

Kural ve düzen arasında bahsettiğin cinsten bir ilişik yok.

Tersinden okuduğun vakit yasasız ya da kuralsız bir evren olabilir mi ki zaten de, sen kalkmış bunu bir haltmış gibi önümüze getiriyorsun?

Güneş sistemi bir düzense eğer, neden bir süre sonra yok ve olmayacak? Düzenin tanımının içinde nerede var bu? Sizin düzen tanımınızın? Bir amaca içkin olarak kurulmuş düzen? 

Bu başlıkta yazdıklarımı baştan sona oku. Hepsinin cevabı onların içinde var.

bakın  güneş  sistemi de  kurala  uyarak  yok  olacak  işte  bu  abes  bir  durum  değil  ki  bu da  düzensizlik  sayılmaz.Kurala  uymayan  bir  durum  getirebiliyor  musunuz? En  basitinden  dünyadan  örnek  verelim  buz  devirleri  oldu  bu  düzensizlik  miydi  yoksa  gayet  olağan  durumlara  uyma  sonucu  mı  idi?

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

peki  güzel  ateistlerin  düzensiz  der  evrene  düzenli  olması  için  ne veya  neler  gerekli  idi?

Bak, düzen sizin ve herkesin kafasında olan bir olgudan ibaret. Düzen denen şey, mutlak bir hal olarak zaten yok.

Ama sizin dinciler, gider, hiç olmayna ve işte o algımıza dair olan düzene de uymayan şeyleri sayıklarlar.

Örnek vereyim. Efenim, dünya eğer güneşe bir santim daha yakın olsaydı, yanardık, bir santim uzak olsa donardık, şu muhteşem düzen kendi kendine olabilir mi?

Bunu diyen gerzek, başının güneşe atıyorum 170 cm daha yakın, ayağının ise güneşe 170 santim daha uzuak olduğunu düşünmez bile. Adamın boyunun 170 cm olduğunu farzettik. Bu halde, la, eğer öyle olsa, ayağın kutup soğuğu, başın venüs fırını sıcağı olacaktı, bunu da mı akletmezsin?

İşte bir diğer mevzu da bu. Düzen denen şey, sadece senin algına dair şey. Ha, senin amanda ahanda dediğin o düzenli şeylerde, o algıladığın şeye gram uymuyor zaten.

Bir bak lan bu salak lafları edene kadar etrafına. Hangi insan ötekinin aynısı? Düzen varsa, herkes başka başka, bu keşmekeş ne, bunu da mı akletmezsin?

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

bakın  güneş  sistemi de  kurala  uyarak  yok  olacak  işte  bu  abes  bir  durum  değil  ki  bu da  düzensizlik  sayılmaz.Kurala  uymayan  bir  durum  getirebiliyor  musunuz? En  basitinden  dünyadan  örnek  verelim  buz  devirleri  oldu  bu  düzensizlik  miydi  yoksa  gayet  olağan  durumlara  uyma  sonucu  mı  idi?

Kurala uyarak yok falan olmayacka. yok olacak, sende buna kural diyeceksin, o fuak aklının almadığı şey bu. 

Sitelerde Paylaş
24 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Ulan hangi kural? Sen istesen de istemesen de yok olacak zaten. Baştaki düzen tanımınızın içinde bu yoktu ama hayırdır? Trafik okul diye atıp tutarken güzel. Senin adamın en başta düzenin tanımından bahsederken hiç yok olmaktan falan dem vurmadı mesela vidyoda...Ama neden bozuluyor denince, arkasına "başta olmayan, baştaki tanımın içinde olmayan" bir yama ekledi bu sefer.

Bir amaca içkin, bilinçli olarak kurulmuş düzen kendisini muhafaza eder. Bu başlıkta zaten daha detaylı yazdım bunu. Trafik de, okul da. Ama bizim önümüzdeki ne halt edersen et, bozulmak zorunda. Bozulmaması imkansız. Güneş sistemini 1 trilyon yıl boyunca muhafaza edecek bir güç yok ki zaten. 

Herşey zaten "kendi haline bıraktığında" nasıl gidecekse öyle gidiyor. Siz kalkıp bunları sahiplenip kural diyorsunuz.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, teflon yazdı:

Ulan hangi kural? Sen istesen de istemesen de yok olacak zaten. Baştaki düzen tanımınızın içinde bu yoktu ama hayırdır? Trafik okul diye atıp tutarken güzel. Senin adamın en başta düzenin tanımından bahsederken hiç yok olmaktan falan dem vurmadı mesela vidyoda...Ama neden bozuluyor denince, arkasına "başta olmayan, baştaki tanımın içinde olmayan" bir yama ekledi bu sefer.

Bir amaca içkin, bilinçli olarak kurulmuş düzen kendisini muhafaza eder. Bu başlıkta zaten daha detaylı yazdım bunu. Trafik de, okul da. Ama bizim önümüzdeki ne halt edersen et, bozulmak zorunda. Bozulmaması imkansız. Güneş sistemini 1 trilyon yıl boyunca muhafaza edecek bir güç yok ki zaten. 

Herşey zaten "kendi haline bıraktığında" nasıl gidecekse öyle gidiyor. Siz kalkıp bunları sahiplenip kural diyorsunuz.

Kendini  muhafaza  edeceğini  kim  söyledi  ki  canlı  cansız  her  şey  ölüme  gidiyor  hatta  evrende  ölüme  gidiyor.Bu  mu  düzensizlik olarak  kabul  ettiğiniz  kimse  ölmeyecek  demiyor  ki  hatta  aksine. ölecek  diyor  kanun  kaide  kural  bu diyor. 

Sitelerde Paylaş

Kendini  muhafaza  edeceğini  kim  söyledi  ki  canlı  cansız  her  şey  ölüme  gidiyor  hatta  evrende  ölüme  gidiyor.Bu  mu  düzensizlik olarak  kabul  ettiğiniz  kimse  ölmeyecek  demiyor  ki  hatta  aksine. ölecek  diyor  kanun  kaide  kural  bu diyor. 

Bu mantığa göre senin tasarımcı nalları dikti mi yoksa ne zaman dikecek?

Sitelerde Paylaş

maddi  alemdeki  her şey  ölüme gider  sonsuz  olan  nasıl  ölecek  gerçekten  saf. mısın  bu  kadar?

Bu tasarımcı dediğin zımbırtı kendi yaptığı şeye ölüm denen bir özellik verdiyse bu özelliği nereden öğrenmiş? Kendisinde olmayan bir şeyi tasarladığı şeye nasıl verecek?

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, sağduyu yazdı:

Bu tasarımcı dediğin zımbırtı kendi yaptığı şeye ölüm denen bir özellik verdiyse bu özelliği nereden öğrenmiş? Kendisinde olmayan bir şeyi tasarladığı şeye nasıl verecek?

sen  masa  yaptığında  sende  olmadığı  halde  tahtalik. özelliğini  nasıl masaya  verebildi?

Sitelerde Paylaş
Just now, akılsızşuursuzatom said:

sen  masa  yaptığında  sende  olmadığı  halde  tahtalik. özelliğini  nasıl masaya  verebildi?

Ben tanrı olduğumu, ortada benden başka hiç bir şey olmadığını, her şeyi benim yarattığımı iddia etmedim ki. Onun için benim yaptığım şeydeki özelliklerin tümünün bende olması gerekmiyor, o özellikler zaten evrende var.

Söyle bakalım bir zamanlar tek başına olan bir varlık kendisinde olmayan, hiç bilmediği özellikleri nasıl kendi yaptığı şeye verecek?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, sağduyu yazdı:

Ben tanrı olduğumu, ortada benden başka hiç bir şey olmadığını, her şeyi benim yarattığımı iddia etmedim ki. Onun için benim yaptığım şeydeki özelliklerin tümünün bende olması gerekmiyor, o özellikler zaten evrende var.

Söyle bakalım bir zamanlar tek başına olan bir varlık kendisinde olmayan, hiç bilmediği özellikleri nasıl kendi yaptığı şeye verecek?

Ozellikleri  biliyor  olması  kendinde  olmasını  gerektirir  mi? 

Sitelerde Paylaş
14 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Ben bu düzensizliktir, bunu düzensizlik olarak kabul ediyorum demedim. O kıt aklınla benim adıma yorum yapma.

Düzen, bir amaca yönelik olarak bilinçli olarak kurulmuşsa eğer, ve o düzeni kuran irade bunu sürdürmeye niyet ediyorsa, o düzen muhafaza edilir ya da muhafaza edilecek şekilde kurulur. Öncesi ile bir ilişiği, sürekliliği yoktur. Trafik kurallarını, lambalarını falan düzdüğünüz vakit, bunu şaralop diye ortadan kalkacak şekilde kurmazsınız. İşte o düzen aslen bozulmaması gerekirken, ortada böyle bir zorunluluk yokken bozuluyorsa eğer, işe o vakit kalkıp "evet, biri bunu bilerek yaptı" diyebilirsiniz. Okul ya da trafik sürekli düzensizliğe doğru gitmez, bozulmaz. Çünkü sizin düzen tanımınızın içinde bir amaca içkinlik var. Bozulmak yok. Bozulma kısmını işinize gelmediği için sonradan ayrıca eklemliyorsunuz. 

Ama evrendeki durum böyle değil. Bozulmaması gerekirken bozuluyor değil. Zaten eşek gibi, istesen de istemesen de bozulacak. Çünkü o sizin zannetiğiniz, örneklediğiniz şekilde bir düzen değil. Kaosun içerisindeki bir süreç, sadece devinimin bir parçası. Sen istesen de istemesen de kendiliğinden kurulacak. İstesen de istemesen de kendiliğinde bozulacak.

Bunu ne başlatmak için bir düzen koyucuya, ne de bozmak için ayrıca bir müdahaleye gerek var. Sizin evrende düzen zannetiğiniz şey aslen kaos. Ama trafik kuralları ve lambaları ya da okul değil. Trafik lambaları ve okul kendiliğinden ortaya çıkıp, kaçınılmaz olarak yok olmuyor. İşte onlar "safi" düzen.

İşi bittiği için bozuyor falan da deme. İnsanlıktan önce de vardı bu meret(mesela güneş sistemi)  insanlıktan sonra da var olacak muhtemelen. Her durumda insanlıkla eş zamanlı olarak yok olacağının falan gösterilmesi gerekli, işin içinde bir irade olduğuna işaret etmesi açısından. Ama bu meret içinde insan olsa da olmasa da evrenin her yerinde boyna var oluyor ve boyna yok oluyor.

Evrende hüküm süren= kaos. Trafik lambaları ya da okul vb. için söz konusu olan= düzen.

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Ozellikleri  biliyor  olması  kendinde  olmasını  gerektirir  mi? 

Ortalıkta kendisinden başka hiç bir şey yoksa, her şeyin kaynağı o olursa tabii ki gerektirir. Söyle bakalım bu tanrı dediğin zımbırtı bu ölüm özelliğini nereden öğrendi de kendi yarattığı varlığa verdi? Ortada kendisinden başka gözlemleyeceği başka bir varlık mı var diyorsun yani?

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, teflon yazdı:

Ben bu düzensizliktir, bunu düzensizlik olarak kabul ediyorum demedim. O kıt aklınla benim adıma yorum yapma.

Düzen, bir amaca yönelik olarak bilinçli olarak kurulmuşsa eğer, ve o düzeni kuran irade bunu sürdürmeye niyet ediyorsa, o düzen muhafaza edilir ya da muhafaza edilecek şekilde kurulur. Öncesi ile bir ilişiği, sürekliliği yoktur. Trafik kurallarını, lambalarını falan düzdüğünüz vakit, bunu şaralop diye ortadan kalkacak şekilde kurmazsınız. İşte o düzen aslen bozulmaması gerekirken, ortada böyle bir zorunluluk yokken bozuluyorsa eğer, işe o vakit kalkıp "evet, biri bunu bilerek yaptı" diyebilirsiniz. Okul ya da trafik sürekli düzensizliğe doğru gitmez, bozulmaz. Çünkü sizin düzen tanımınızın içinde bir amaca içkinlik var. Bozulmak yok. Bozulma kısmını işinize gelmediği için sonradan ayrıca eklemliyorsunuz. 

Ama evrendeki durum böyle değil. Bozulmaması gerekirken bozuluyor değil. Zaten eşek gibi, istesen de istemesen de bozulacak. Çünkü o sizin zannetiğiniz, örneklediğiniz şekilde bir düzen değil. Kaosun içerisindeki bir süreç, sadece devinimin bir parçası. Sen istesen de istemesen de kendiliğinden kurulacak. İstesen de istemesen de kendiliğinde bozulacak.

Bunu ne başlatmak için bir düzen koyucuya, ne de bozmak için ayrıca bir müdahaleye gerek var. Sizin evrende düzen zannetiğiniz şey aslen kaos. Ama trafik kuralları ve lambaları ya da okul değil. Trafik lambaları ve okul kendiliğinden ortaya çıkıp, kaçınılmaz olarak yok olmuyor. İşte onlar "safi" düzen.

İşi bittiği için bozuyor falan da deme. İnsanlıktan önce de vardı bu meret(mesela güneş sistemi)  insanlıktan sonra da var olacak muhtemelen. Her durumda insanlıkla eş zamanlı olarak yok olacağının falan gösterilmesi gerekli, işin içinde bir irade olduğuna işaret etmesi açısından. Ama bu meret içinde insan olsa da olmasa da evrenin her yerinde boyna var oluyor ve boyna yok oluyor.

Evrende hüküm süren= kaos. Trafik lambaları ya da okul vb. için söz konusu olan= düzen.

o  zaman  sizde  o  videoda ki  çocuğun  dediği  kurala  ve  yasaya  uyma  özelliğini  inkar  etmiyorsunuz.Hatta bunun böyle olacağına  adeta  inaniyor ve  güveniyor  musunuz? Eğer  böyleyse  bu  maddenin  davranışlarına  duyulan güvenin kaynağı nedir ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...