Jump to content

"Düzen varsa tanrı vardır"

Recommended Posts

• İleti 331
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

en yakınımız olan biyolojik yapımızda bir düzen var. bunu inkar etmek için aptal olmak lazım. zaten düzsen yok diyen kişi daha geniş daireyi hesaba katıp düzen yok diyebilir ancak.

o geniş daireyi aslında her yönüyle kuşatabilmiş değiliz.

yani düzen yok demek biraz da cahilliğin itirafı oluyor. çünkü her yönüyle tanımadığımız bir evrende düzen yok diyemeyiz. bilmiyoruz pekçok olayı ve olguyu.

düzen var mı var. işte gözümüzün önünde. daha uzaklara gitmeye gerek yok.

uzaklarda düzen var mı? onu bilmiyoruz.

bilmediğimiz bir şeyde düzen yok demek yanlıştır.

kesin bildiğimiz düzensizlik ancak sosyal olaylarda var. bundaki düzensizliğe bakıp evrende hiç düzen yok demek yanlış.

Sitelerde Paylaş

evet, bir düzen var sonuçta. bunu görmek için herhangi bir organımıza, veya organlararası ilişkiye bakmamız yeterlidir.

bu düzenin kaynağını maddenin tesadüfi hareketine bağlı olarak açıklamak da mümkün, teleolojik açıdan açıklamak da.

doğa her iki bakış açısını da haklı ve tutarlı çıkarmaya yetecek olay ve olgularla doludur.

benim bir tanrıya inanmamın nedeni, bu düzeni açıklamasının yanında ölümsüzlük gibi ciddi beklentiyi de cevaplıyor oluşudur.

yani teizm, daha farklı ve zengin enstrümanlarla açıklıyor evreni ve tüm varoluşu.

teizmin artısı var eksisi yok.

eksisi istismar kaynaklı. kişilerin zorbalıkları, din adına yapılan haksızlıklar v.s. ama bunlar teorik oalrak teist öğretiyi bağlamaz.

Sitelerde Paylaş

Teizm'in herhangi bir düzeni açıklaması diye bir şey yok. Teizm her şeyi allaha bağlar. Düzen görür allah yaratmıştır der, düzensizlik görür yine allah yaratmıştır der. İzah ve açıklama yapamadığı şeylere de. allahın hikmeti der. Allahın hikmetinden sual olunmaz der. Bizim aklımız böyle şeyleri almaz der. Ve teizm'in değil fazlalığı izah ettiği hiçbir şey yoktur. Baştan sona laf salatasıdır.

Üstelik fazlalık dediğin ölümsüzlük vadetmesi de istismarın temelidir. İnsanları ölümsüzlük vadederek kandırmaktır.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
en yakınımız olan biyolojik yapımızda bir düzen var. bunu inkar etmek için aptal olmak lazım. zaten düzsen yok diyen kişi daha geniş daireyi hesaba katıp düzen yok diyebilir ancak.

Bel fıtığı, artritis (diz eklemi ağrıları, onlarca sebebi var), parazitler, virüsler, kanser, göz bozuklukları, doğuş bozuklukları, akıl bozuklukları, bilek burkulmaları, kemik erimeleri...

Biyoloji sizin anladığınız anlamda "düzen"in olmadığını en iyi gözlemleyebildiğimiz alandır. Tabii gözlemleyene.

Sitelerde Paylaş

Ağaçta meyve görüp de düzen olduğunu düşünmek, o meyveyi o ağaçta yetiştirebilmek için en iyileri seçip eleyip yüzlerce yıllık bir süreçte meyveleri günümüze getirmiş o insanları, o çiftçileri, o hayvancıları, o bilim insanlarını unutmak, vahşi muzu muz yapan, vahşi karpuzu karpuz yapan, vahşi davarı davar yapan, vahşi kurdu köpek yapan çabalarımızı maziye gömüp kendimizi rızık verilmiş zavallılar olarak görmek... Şükran duymak değil, emeğin yüzüne tükürmek, emeğe hıyanettir. Bunu ancak kendi dünyasında yaşayan bir deli, ya da delinin deli olduğunun farkına varamayan bir cahil yapabilir. İşte size dinin cehaletle yayıldığının bir işareti daha.

Nelerle uğraşıyoruz...

Sitelerde Paylaş

Bel fıtığı, artritis (diz eklemi ağrıları, onlarca sebebi var), parazitler, virüsler, kanser, göz bozuklukları, doğuş bozuklukları, akıl bozuklukları, bilek burkulmaları, kemik erimeleri...

Biyoloji sizin anladığınız anlamda "düzen"in olmadığını en iyi gözlemleyebildiğimiz alandır. Tabii gözlemleyene.

Ağaçta meyve görüp de düzen olduğunu düşünmek, o meyveyi o ağaçta yetiştirebilmek için en iyileri seçip eleyip yüzlerce yıllık bir süreçte meyveleri günümüze getirmiş o insanları, o çiftçileri, o hayvancıları, o bilim insanlarını unutmak, vahşi muzu muz yapan, vahşi karpuzu karpuz yapan, vahşi davarı davar yapan, vahşi kurdu köpek yapan çabalarımızı maziye gömüp kendimizi rızık verilmiş zavallılar olarak görmek... Şükran duymak değil, emeğin yüzüne tükürmek, emeğe hıyanettir. Bunu ancak kendi dünyasında yaşayan bir deli, ya da delinin deli olduğunun farkına varamayan bir cahil yapabilir. İşte size dinin cehaletle yayıldığının bir işareti daha.

Nelerle uğraşıyoruz...

işte bu adamım. aynısını yazıcaktım ;)

Sitelerde Paylaş

Düzen falan yok.

Kainat bir su damlası gibi. Dışardan bakıldığında bir yüzey gerilimi var. Bu gerilim sanki onu bir arada tutması için varmış gibi görünüyor.

Ama içeriye doğru gidildiğinde damlacığın içindeki tüm moleküller birbirinden bağımsız hareket etmek istiyor, oraya buraya koşuşuyor. Ama bir yandan da birbirlerini çekiyorlar. Onun için damlaya hapis oluyorlar.

Damlanın içine inildikçe düzensizlik var. Dışarıdan bakıldığında sanki Kanunsal Yasalar varmış gibi görünüyor. Ama yok.

Düzen ve Kanunlar yok. Hepsi matematiksel modelleme. İnsan algısı için yine insan tarafından bir bakış açısı o kadar.

Bir sistem yok ta güneşin doğması batması neden bir salise gecikmiyor.yerçekimi kanunu olmasaydı ne olurdu.kaç bin km hızla dönen bir dünyada bir havalara uçup dünyanın dışına itilmezmiydik.bir arı altıgen yapmayı nasıl biliyor,sen çizebilir misin?aklı olamayan arının elinde iletki gönye t cetveli falan mı var?milyonlarca örnek verilebilir.sen işlerini bir sistem dahilinde yapmıyor musun?kainattaki en ufak düzensizlik nelere mal olur,bir düşün bakalım..insanoğlu ekolojik dengeyi bozunca başına ne tür felaketler geliyor görmüyor musun?

Sitelerde Paylaş

Bir sistem yok ta güneşin doğması batması neden bir salise gecikmiyor.yerçekimi kanunu olmasaydı ne olurdu.kaç bin km hızla dönen bir dünyada bir havalara uçup dünyanın dışına itilmezmiydik.bir arı altıgen yapmayı nasıl biliyor,sen çizebilir misin?aklı olamayan arının elinde iletki gönye t cetveli falan mı var?milyonlarca örnek verilebilir.sen işlerini bir sistem dahilinde yapmıyor musun?kainattaki en ufak düzensizlik nelere mal olur,bir düşün bakalım..insanoğlu ekolojik dengeyi bozunca başına ne tür felaketler geliyor görmüyor musun?

ya bişey diyince de müslümanlara hakaret ediyorsun derler...

e şimdi ne diyim yukarıdakileri yazan insana...

güneş doğmaz ya da batmaz, biz onun etrafında döndüğümüz için dünyanın bazı kısımları ışığını alır bazıları almaz mı?

ne yapayım şimdi ilkokul 1 düzeyinden mi başlayayım anlatmaya

madem salise gecikmiyor neden her sene farklı saatlerde sahur yapıp yine farklı saatlerde iftar açıyosun alık...

ne diyim anlamasını beklemek boş... ama bu düzeysizliğe de birşey demeden geçemedim işte...

Sitelerde Paylaş

18 aylık bebeğe tecavüz edilen bir evrendeki düzenden mi bahsediyoruz..

din böyle mi emrediyor,yada buna göz mü yumuyor?böyle yapanları lanetlemiyor(siz buna küfür diyordunuz) mu?

şimdi şunu diyorsunuz ki Allah varda böyle trajik bir olaya neden müsaade ediyor yada suçluları neden cezalandır mıyor?

müdahale etse insanın davranış özgürlüğüne müdahale olur?bu sizce mantıklı olur muydu?cezasız kalmaması için de zaten ahiretten bahsediyor.18 aylık bir bebeğin geleceği ne olacak diye düşünüyor tabii insan.tabii burada inanç devreye girmesi gerekir,karşılığının mutlaka verileceği inancı,yoksa naormal mantıkla kimse bunu açıklayamaz.işte sizin tıkandığınız can alıcı nokta burası...

Sitelerde Paylaş

ya bişey diyince de müslümanlara hakaret ediyorsun derler...

e şimdi ne diyim yukarıdakileri yazan insana...

güneş doğmaz ya da batmaz, biz onun etrafında döndüğümüz için dünyanın bazı kısımları ışığını alır bazıları almaz mı?

ne yapayım şimdi ilkokul 1 düzeyinden mi başlayayım anlatmaya

madem salise gecikmiyor neden her sene farklı saatlerde sahur yapıp yine farklı saatlerde iftar açıyosun alık...

ne diyim anlamasını beklemek boş... ama bu düzeysizliğe de birşey demeden geçemedim işte...

yine seviyeli olamadın işte hemen küfrediyorsunuz,içinize sinmedi mi hemen küfre sarılıyorsunuz.düşün senin yazdığınla benim yazdığımın bir alakası var mı?o zaman ben de sana salak diyeyim bakalım hoşuna gidecek mi?

Sitelerde Paylaş

yada buna göz mü yumuyor?

Yukarıda ne demişsin?

Aşağıda ne demişsin.

müdahale etse insanın davranış özgürlüğüne müdahale olur?bu sizce mantıklı olur muydu?

Kendi söylediğini kendin çürütüyorsun.

Hem allah buna gözmü yumuyor demişsin hemde allam müdehale etse bu özgür davranışa müdehale olur demişsin, Birisi kötü bir olaya müdehale etmiyorsa göz yummuş demektir. kendi aklındaki çelişkileri kavramaktan aciz bu insanların buradaki çocuk zekasına sahip insanların bile kavraması gereken çelişkileri kavramasını beklemek iyimserlik olur.

Sitelerde Paylaş

yine seviyeli olamadın işte hemen küfrediyorsunuz,içinize sinmedi mi hemen küfre sarılıyorsunuz.düşün senin yazdığınla benim yazdığımın bir alakası var mı?o zaman ben de sana salak diyeyim bakalım hoşuna gidecek mi?

Sen bunlara seviyesizlikmi diyorsun.

Bakalım bunlar gerçektende seviyeye düşkünlermi yoksa ikiyüzlülükmü yapıyorlar kesin olarak görelim.

Peki bu kişi sana bunları söyleseydi ne diyecektin:

Köpekler, Alçaklar, yabani eşekler, merkepler, susamış develer, dilini sarkıtıp soluyan köpekler, geberesiciler, reziller, sapik kişiler, beyinsizler, kof kütükler, alçak zorbalar, soysuzlar, Kahrolasılar, yalancılar, Kahrolun,elleri kurusun

Bakalım seviye konusunda hassas kişilermi yoksa ikiyüzlülük yapan zavallılarmı.

Sitelerde Paylaş

din böyle mi emrediyor,yada buna göz mü yumuyor?böyle yapanları lanetlemiyor(siz buna küfür diyordunuz) mu?

şimdi şunu diyorsunuz ki Allah varda böyle trajik bir olaya neden müsaade ediyor yada suçluları neden cezalandır mıyor?

müdahale etse insanın davranış özgürlüğüne müdahale olur?bu sizce mantıklı olur muydu?cezasız kalmaması için de zaten ahiretten bahsediyor.18 aylık bir bebeğin geleceği ne olacak diye düşünüyor tabii insan.tabii burada inanç devreye girmesi gerekir,karşılığının mutlaka verileceği inancı,yoksa naormal mantıkla kimse bunu açıklayamaz.işte sizin tıkandığınız can alıcı nokta burası...

e yuh ya nesrin topkapıya dudak ısırtınız kıvırmada

e bi karar verin artık müdahale ediyor mu etmiyor mu

etmiyor ise sodom ve gomorah olayı ne (lut olayı)

musanın denizi ikiye yarması ne

ayın ikiye yarılması ne

hani müdahale etmiyordu

yok ediyorda 18 aylık bebeğe tecavüz edilirken etmiyorsa bunu hangi izanla açıklıyorsunuz...

Sitelerde Paylaş

bişey söylemeye gerek bırakmıyorsnuz ki..

al işte örnek cevap yok yok seviyeydi, yok ben de sana salak diyeyim... :)

kardeşim ruh hastası mısın

sen değilmiydin "güneşin doğması ve batması salise gecikmiyor" diyen

evet sendin...

peki bu doğru mu... HAYIR

güneşin doğduğu battığı yok da hadi senin deyiminle doğuyor ve batıyor olsun

nasıl salise değişmiyor ya delimisin

yahu geçtim dünyayı

ığdır ile edirne arasında güneşin batışında 1 saatten fazla fark var ne salisesi

şu anda amerikada 30 ağustos sabahı saat 10 00

avustralyada 31 ağustos sabahı saat 02 00

salakmış

e bırakalımda okuyanlar karar versin kim salak kim değil...

Sitelerde Paylaş

düzensiz de olsa bir düzen var sonuçta

Sonuçta yok. ''Sonuçta'' olan şey yine düzensizlik.

Sonuca bağladığında sadece düzensizlik kalıyor geriye.

Düzen, varolduğu zamanlar düzensizliğin bir parçası, bir alt kümesi olarak varolabiliyor ancak. Düzen gelip geçiyor değişiyor yok oluyor tekrar doğuyor ama bütün bunları düzensizlik içinde yapıyor ''sounuçta''.

Sitelerde Paylaş

bişey söylemeye gerek bırakmıyorsnuz ki..

al işte örnek cevap yok yok seviyeydi, yok ben de sana salak diyeyim... :)

kardeşim ruh hastası mısın

sen değilmiydin "güneşin doğması ve batması salise gecikmiyor" diyen

evet sendin...

peki bu doğru mu... HAYIR

güneşin doğduğu battığı yok da hadi senin deyiminle doğuyor ve batıyor olsun

nasıl salise değişmiyor ya delimisin

yahu geçtim dünyayı

ığdır ile edirne arasında güneşin batışında 1 saatten fazla fark var ne salisesi

şu anda amerikada 30 ağustos sabahı saat 10 00

avustralyada 31 ağustos sabahı saat 02 00

salakmış

e bırakalımda okuyanlar karar versin kim salak kim değil...

benim de sürekli görüştüğüm,can ciğer olduğum birçok ateist arkadaşlarım var,ama bu anlattığımı onlar şıp diye anlıyor,siz hala öküz altında buzağı arıyorsunuz.gecikmeyen zaman diliminin aynı ay gün saat dakika saniye ve salise zaman dilimi olduğunu anlamayacak kadar cahil olamazsın?buna inanmıyorum,o zaman öküz altında buzağı arıyorsun.

arkadaşlar bu ortamda tartışılmaz,ben bütün sözlerimi geri alıp,bu forumdan çıkış yapıyorum,üyeliğimi iptal ediyorum.insan kalbi kırmak benim inancıma ters,kırdığım kişilerden özür diliyorum.bana hakaret edenlere de birşey demiyorum.Hoşçakalın.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...