Jump to content

Katır

Recommended Posts

Allah dolambacli yollardanda yaratmismidir? Asagidaki soruyuda onun bilinmezliginemi sayalim? Konu söyle;

Nahl Süresi 8. Ayet derki;

...

-Hem binesiniz diye, hem de süs olarak atları, katırları ve merkepleri de yarattı. Bilemeyeceğiniz daha nice şeyleri de yaratır.

Halbuki dogada katir yoktu. Ne zamanki merakli insan erkek esek ile disi kisragi ciftlestirdi katir dogdu. Katirin erkegi kisirdir. Disi katir erkek esek ile ciftlesirse dogum oldugu söylenir.

Burdan benim anladigim kurani allahin sözü diye duyuran muhammed bu konuyu pek bilmiyormus.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Ey kafir Rochader..

Erkek eşek ile dişi kısrağın birleşmesinden katırın ortaya çıkmış olması, onu Allah'ın yaratmadığına delil olur mu hiç?

Onu da böyle dolaylı yoldan yaratmayı tercih etmiştir belki. Yumurtaya can veren Allah'tır o.

Daha da iyisi, Kur'an'da geçen hayvanların hemen hepsinin bildik, sıradan, çok rastlanır hayvanlar olması..

Demek bedeviler zamanında Allah daha -mesela- ornitoreng filan yaratmamış.. Dünyanın başka kıtasında bile olsa bizim Muhammed mutlaka onu da bilirdi, Kur'an'ı daha sofistike bir kitapmış gibi incelerdik biz de.

Ne komik bir din yav..

Ben en çok gemilerle ilgili ayetleri seviyorum.

Sitelerde Paylaş

...Ne komik bir din yav...

Bu bizim müslümanlar gavur arastirmacilar olmasaydi nesli tükenenlerin bugünkü varolanlardan kat kat fazla oldugunuda bilemeyeceklerdi. Kuranda bizden öncekilerin bizden kat kat daha fazla nufuslu ve cesitli oldugundanda bahsedilmez !? Nuh amcanin kücücük gemisine (dedikoduya göre 114 metreymis) bu kadar canliyi sigdirmakta ancak allaha mahsus.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Ey kafir Rochader..

Erkek eşek ile dişi kısrağın birleşmesinden katırın ortaya çıkmış olması, onu Allah'ın yaratmadığına delil olur mu hiç?

Onu da böyle dolaylı yoldan yaratmayı tercih etmiştir belki. Yumurtaya can veren Allah'tır o.

Evet tabi gelir şimdi böyle derler..Dolaylı yaratım.. :D Ama aynı zihniyet başka bilimsel araştırmalara falan misal klonlamaya aynı gözle bakmaz.Hiç demez ki katırdaki gibi bu da bir dolaylı yaratım olabilir.Çevir kazı yanmasın hesabı işte..

Sitelerde Paylaş

Bu konuda müslüman arkadaslarin aciklamasini okumak isterdim. IFeelGood konuma girdi bana kafir dedi ve bu konuya nasil yaklasim gösterilecegini sundu. Buna vesper de destek cikti ve benim bu katir konum kurudu. Bence müslümanlarin önünü kesmemeliyiz. Ne güzel ne anlatacaklarini okuyacaktik. IFeelGood ve vesper bu zevkin önüne engel oldu. Haydi müslümanlar siz onlara bakmayin bu konuda aydinlatin bizi. Katir nedir ne degildir bilmek istiyorum.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Erkek eşeğe kısrağı dölleyecek cesareti, cüreti ve şehveti rabbim vermiştir, kısrağa da erkek bir eşeğe tahammül edecek sabrı, sebatı ve hoşgörüyü yine cenabül rabbül alemin vermiştir. Rabbimiz istemedikçe yaprak bile kıpırdamazken hala bu çiftleşme karşısında düşünüp ibret almaz mısınız ??? Bir köy muhtarsız, bir iğne ustasız olmazken koskoca katır nasıl sahipsiz olabilir...? Sayın rochader sizi içinde bulunduğunuz küfür bataklığından kurtulmaya davet ediyorum, bir ara sizi sohbetlere götüreyim, oradaki ağabeyler kafanızdaki tüm soru işaretlerini silecek, huzura ve selamete ereceksiniz...

Sitelerde Paylaş

...Sayın rochader sizi içinde bulunduğunuz küfür bataklığından kurtulmaya davet ediyorum, bir ara sizi sohbetlere götüreyim, oradaki ağabeyler kafanızdaki tüm soru işaretlerini silecek, huzura ve selamete ereceksiniz...

Allah Senden Razi Olsun Kardesim.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Bu konuda müslüman arkadaslarin aciklamasini okumak isterdim. IFeelGood konuma girdi bana kafir dedi ve bu konuya nasil yaklasim gösterilecegini sundu. Buna vesper de destek cikti ve benim bu katir konum kurudu. Bence müslümanlarin önünü kesmemeliyiz. Ne güzel ne anlatacaklarini okuyacaktik. IFeelGood ve vesper bu zevkin önüne engel oldu. Haydi müslümanlar siz onlara bakmayin bu konuda aydinlatin bizi. Katir nedir ne degildir bilmek istiyorum.

SAYGILAR

Çok özür dilerim Rochader, haklısın. Müslümanların konuya nasıl yaklaşacağını bildiğimiz için dayanamayıp bu komik ayeti müslümanca yorumladık, konunu biraz sabote etmiş olduk.

İstersen benim iletimi de Vesper'ın iletisini de sil (onun da alınacağını hiç sanmıyorum), katır davası müslümanlarca yorumlansın.

Ben silerim şimdi ama, senin onayın olmadan yapmak istemedim.

Müslümanlar gelsin, onlar bu güzel ve anlamı ayeti yorumlasın tabii.

Bu ayette kimbilir ne hikmetler vardır da biz göremiyoruzdur...

Sitelerde Paylaş

...

Bu ayette kimbilir ne hikmetler vardır da biz göremiyoruzdur...

Degilmi? Belki katirda öncül bir yaratiktir. Biz neden esegin ayri bir hayvan oldugunu düsünüyoruzki? Belki esek cüce attir. Yada at sirik esektir. Bunu böyle kabul ederdik ama ah su kuran yokmu kuran. Kafami allak bullak etti. Bu konuyu kuran yazdigina göre biz katirida yarattik dedigine göre biz evrim teorisi, ateistlik gibi zirvalara inananlara susmak düser. Bakalim bu kapali mühürlü rochadere hangi müslüman yardim edecek?

IFeelGood ben biraz gevezelik ediyorum yoksa silinecek bir sey yok. Ayrica benim size tesekkür etmem lazimki daha bu yasta katiri bilmeyen benim actigim bu konuya ilgi gösteriyorsunuz. :D

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

"yahluku" şimdiki zaman kipinde "oluşturuyor" demektir. halaq sözcüğüne yalnızca "yaratmak" anlamını vermek, islamın din bezirganlarının gözlem ve araştırma tembelliğindendir. Ahlak/q/ dediğimiz sözcük ile halak/q/ sözcüğü, Hı (خ), Lam (ل), Qaf (قٍ) harfleri kökünün (خُلُقٍ) üzerine ek katılmamış yalın harflerini paylaşırlar. Buradaki oluşum ve oluşturma, evrenin değişen koşullarında Tanrının eylemsizlik gibi lüksü olmadığı ve oluşumun her çeşitinin Tanrı ile özdeşleşliğinin birden fazla yansımasının tek odağa indirgenmiş ürünüdür.

Panenteizmi islamın niteliğinden soyutlayanlar cefasına katlanırlar.

Sitelerde Paylaş

Yukarıdaki iskicap'a katılıyorum. Benim bakış açımı özetlemiş. Zaten her ayete yetersiz meallerle, tercümelerle ve düz mantıkla yaklaşırsanız kusur bulmak çok kolay. Aynı sizin "müslümanların her ayette mucize bulması çok kolay" argümentiniz gibi.

o zaman: "Atları, katırları, eşekleri yaratıyor" olur. katır, kelimesi at ile eşeğin ortasına gelmiş. Nasıl "bilmiyor" olacak. Bilmiyorsa böyle tesadüf olur mu? "Muhammed yazdı" idiyse bile biliyor olmalı katırın hibrit olduğunu, bile bile yazmış o zaman!

Diyelim, sizlerin dediği gibi, "atları, eşekleri yaratır" demiş olsun, katırları demesin, çünkü onu insan yaratır (!uuu). O zaman bu bulutların üzerinde elinde şimsek olan ak sakallı bir tanrı imiş. "Ben hokus pokus at ile eşeği yarattım, katırı bilmem, ben yaratmadım, sizi gidi sizi, siz yarattınız değil mi?" mi deseydi. Yani iptidai bir Tanrı anlayışında olmalıyız ki bu ayeti yadırgayalım. "Hikmet" filan olacak tabi içinde nası olacağıdı ki... Sonra devam eder "Ve bilmediğiniz şeyler yaratır" diye. Önceki ayette, "ağır-yüklerinizi şehre taşırsınız.." var. Sürekli yaratmaya kamyon, minivan vs de dahil çünkü, "bilmediğiniz şeyler" de diyor. Bunlar görmesi basit şeyler, zaten bahsettiğim konu da basit, zorlayıp uydurmadım.

tarihinde puppetularz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nahl 7nci ayetten okumaya başlarsanız görürsünüz ki Katır, Eşek adı ulayu (ve) At adı gibi, kendi eşey (cins) adı ile anılıyor nahl 8'de.

Nahl 7-8.

El hayle ve el bigale ve el hamire li terkebû-hâ ve zîneten ve yahluku ma lâ ta'lemûne

O atlar ve o katırlar ve o eşekler onlara-binmeniz için ve süs olarak ve yaratır bilmediğiniz şeyler.

Ne katırın biyolojik kalıtımından ne de at dölünden daima at, eşek yumurtasından daime eşek çıkmayacağından falan bahsetmiyor. Biraz daha suyunu sıksanız "hayle, bigale, hamire = at, katır, eşek" sıralamasının, ortasında katırın yeralmasından mucize çıkaracaksınız.

tarihinde BegTeginli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
o zaman: "Atları, katırları, eşekleri yaratıyor" olur. katır, kelimesi at ile eşeğin ortasına gelmiş. Nasıl "bilmiyor" olacak. Bilmiyorsa böyle tesadüf olur mu? "Muhammed yazdı" idiyse bile biliyor olmalı katırın hibrit olduğunu, bile bile yazmış o zaman!

Kesinlikle katılıyorum. Katır sözcüğü bilerek at ile eşşeğin arasına konulmuş.

Şamar gibi patlatmışsın cevabı.

Ayrıca Rochader, Allah'ın yaratmadığı birşey yoktur.

Sitelerde Paylaş

şu an hatırlamadığım bir ayette de "çocuklarınızın nasıl yaratıldığını görmüyor musunuz" diyordu. başlığı açan ve ona destek çıkan (IFeelGood) gibi o zamanki aklı evveller de o ayeti aynen böyle yorumlamışlardı. sığ zekâ olunca böyle oluyor, ya da art niyetli bakınca..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...