Jump to content

MUHAMMEDIN YASADIGINA ACIHLIH GETiREN BELGELER

Recommended Posts

Iste böyleee,

Mehemmed yasadImI,yasamadImI deyip duruyoruz.

Su belgeler yasadIgInI isbet etmezmi,ne dersiniz?

,

Hz. Muhammed'in diplomatik açılımı

İşte Hz. Muhammed’in imparatorları İslam’a davet eden mektupları

Emre ÖZTÜRK / VATAN HABER MERKEZİ

MNetBanner("vatan_gundem_500x60");

NTV Tarih dergisinin bu ayki sayısı kapağına 9 önemli mektubu taşıdı.

Tarihçi yazar Necdet Sakaoğlu tarafından incelenen mektupların önemi ise Hz. Muhammed’in Mısır-Habeşistan’dan Doğu Roma İmparatorluğu’na kadar geniş bir coğrafyadaki imparator ve hükümdarlara yazdığı, kendileri ve uyruklarını İslam’a davet eden mektuplar olması.

310820102320449549599_3.jpg NTV Tarih dergisi bu ay okuyucularının karşısına Hz. Muhammed’in dönemin Arap Yarımadası’nın Mısır ve Habeşistan’ın çağdaşı yerel egemenlerine, Irak-İran-Afganistan’da hüküm süren Sasani hükümdarı Nuşirevan’a, Doğu Roma İmparatoru Herakleos’a gönderdiği ve kendileriyle uyruklarını İslam’a davet eden mektuplarıyla çıkıyor.

Usta tarihçi Necdet Sakaoğlu adı saptanamayan bir Osmanlı aydının 1710 yılında yazdığı ‘Kitab-ı İnşa mine’l-Muhtarati’l-Arifin’ adlı eserde yer alan mektuplar ve gelen yanıtların çevirisi ve incelenmesine yer veriyor.

İşte bu risaleden ilk kez günümüz Türkçesine olarak çevrilen Hz. Muhammed’in 628 yılından itibaren yazdığı rivayet edilen 9 mektubu ve gelen cevaplardan çarpıcı satırlar:

“İsa hakkında buyurduğun gerçektir”

“Habeş padişahına yazılan mektupta Hz. Muhammed’in kendisini ve uyruğunu İslam’a davet etmesi üzerine Habeş hükümdarı Necaşi Asame, Hz. Muhammed’in peygamberliğini doğrulayıp şahadet etti.

İslamiyet’in 5. yılında Müslümanlar Habeş’e hicret etmesinden 1 yıl sonra Habeş hükümdarının Amr bin Ümeyye Damri vasıtasıyla Hz. Muhammed’e gönderdiği mektubun özü şöyle:

‘Resulullah’a selam. İsa hakkında buyurduğun gerçektir.

Hak nice buyurdu ise öyledir.

Şerefli mektubunuzun içeriğini öğrendim.

Allah’ın resulü olduğun doğrudur; gerçek elçisin.

İnandım ve sana biat ettim.

Amcanın oğlu Cafer’e biat ederek onun elinde Müslüman oldum.”

“(Hz. Muhammed’in Doğu Roma İmparatoru Herakleos’a gönderdiği ve kendisini İslam’a davet eden mektubunda) Müslüman ol.

Olduğun takdirde Allah sana iki kere sevap verir.

Eğer yüz çevirirsen uyruklarının günahı senin üstündedir.

Eğer uyarsan, iki kez sevap var: önce Hz. İsa’ya, sonra Resulullah’a iman getirdiğin için.”

DOĞU ROMA İMPARATORU HERAKLEOS’A: “İslam’a gelmeyenleri öldürmekten bağışladım; haraç versinler”

“Mısır-İskenderiye padişahı olan Mukavkıs’a imana davet için gönderdiği mektuba cevaben Mukavkıs’ın, Hz. Muhammed’e cevabı) Mektubunu okudum. Beni dine davet eylediğini öğrendim.

Çıkacak tek peygamber kaldığını da biliyorum.

Fakat öyle sanıyorum ki Şam diyarından (Suriye) çıkacak.

Gönderdiğin kişiyi ağırladım.

Sana da öyle iki cariye gönderiyorum ki onların Mısır’da saygınlık ve değerleri vardır.

Bir de giysi gönderdim.”

“(Bahreyn hakimi Münzir bin Sava İslam’a geçmiş ancak halkından Yahudi ve Mecusi olanların İslam’a geçmediğini belirten mektubuna cevaben Hz. Muhammed’in mektubu) Ben de kavmin hakkındaki bağışlama dileğini kabul ettim.

Müslüman olanları öylece bırak.

Günah işleyenleri yani İslam’a gelmeyenleri öldürmekten bağışladım; haraç versinler.

İyilik yolunda oldukça seni azletmeyiz.

Yahudiliği ve Mecusiliği sürdürenlere cizye (baş vergisi) buyurdum.”

010920100422526537708_3.jpg

tolonbeg

Sitelerde Paylaş
  • İleti 44
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

muhammed elbetteki yaşamıştır, yoksa evladlığı zeyd'in karısına gözdiktiği, ayşe'nin meşhur ziynet kaybetmesi olayının ya da karıları için inen ayetleri, kısacası kişisel yaşantısına dayalı bütün ayetleri kim uyduracak? yaşamamış olsa tıpkı eski ahid (mezmurlar ve tevrat) ile yeni ahid'de isa üzerine anlatılan mitolojik hikayelerden ibaret olurdu kuran.

tam aksine kuran'daki bütün mitolojik hikayeler doğrudan eski ve yeni ahidden çırpılmış, üstüne bir de muhammed'in ona buna allah'ı referans verdiği polemikler koyulmuştur. bu muhammed'in yaşamış tek kişi olduğunu gösteriyor, yaşamamış olan musa ve öncesi ibrani peygamberleridir. isa yaşamış olabilir, ama o kendisini peygamber değil tanrının üçlü zuhrundan biri ve oğlu olarak görüyordu. yahudi efsanesi tanah'ı kendince geliştirip tüm insanlığa evrensel bir din üretti.

tarihinde suicide tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ramazan ya muslumana yalakalik icin herkes oturma organindan sallamak zorunda hissediyor kendini, bu mektuplar defalarca tartisildi forumda tolonbey sende buradaydin daha cok gecmedi tartismalarin ustunden sanirim konuyu guncellemek böyle mektuplarin olmadigini yeni gelenlerede göstermek amacin.

"Tarihçi yazar Necdet Sakaoğlu, Usta tarihçi Necdet Sakaoğlu" sifatlara bak adamin ne mal oldugunu anla "adı saptanamayan bir Osmanlı aydının 1710 yılında yazdığı ‘Kitab-ı İnşa mine’l-Muhtarati’l-Arifin’" kaynaga bak ne kadar mal oldugunu anla sonra da gel bunu haber yapan NTV Haber dergisine itimat et.

Krallardan biride mektubu okur okumaz imana gelmis onada direk hemen haraca kes milletini diye emir buyurmus bu adami niye bu kadar para duskunu kadin duskunu hatta herseye duskun bir sapik olarak gösteriyor inanirlari anlamadim.

-Ben inandim halkim inanmadi.

-Canlarini bagisladim haraca kes.

-Sana mi banami?

-Basliyacam simdi babanin sarap canagindan.

Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Mehemmed yasadImI,yasamadImI deyip duruyoruz.

Su belgeler yasadIgInI isbet etmezmi,ne dersiniz?

,

Hz. Muhammed'in diplomatik açılımı

İşte Hz. Muhammed’in imparatorları İslam’a davet eden mektupları

Emre ÖZTÜRK / VATAN HABER MERKEZİ

MNetBanner("vatan_gundem_500x60");

NTV Tarih dergisinin bu ayki sayısı kapağına 9 önemli mektubu taşıdı.

Tarihçi yazar Necdet Sakaoğlu tarafından incelenen mektupların önemi ise Hz. Muhammed’in Mısır-Habeşistan’dan Doğu Roma İmparatorluğu’na kadar geniş bir coğrafyadaki imparator ve hükümdarlara yazdığı, kendileri ve uyruklarını İslam’a davet eden mektuplar olması.

310820102320449549599_3.jpg NTV Tarih dergisi bu ay okuyucularının karşısına Hz. Muhammed’in dönemin Arap Yarımadası’nın Mısır ve Habeşistan’ın çağdaşı yerel egemenlerine, Irak-İran-Afganistan’da hüküm süren Sasani hükümdarı Nuşirevan’a, Doğu Roma İmparatoru Herakleos’a gönderdiği ve kendileriyle uyruklarını İslam’a davet eden mektuplarıyla çıkıyor.

Usta tarihçi Necdet Sakaoğlu adı saptanamayan bir Osmanlı aydının 1710 yılında yazdığı ‘Kitab-ı İnşa mine’l-Muhtarati’l-Arifin’ adlı eserde yer alan mektuplar ve gelen yanıtların çevirisi ve incelenmesine yer veriyor.

İşte bu risaleden ilk kez günümüz Türkçesine olarak çevrilen Hz. Muhammed’in 628 yılından itibaren yazdığı rivayet edilen 9 mektubu ve gelen cevaplardan çarpıcı satırlar:

“İsa hakkında buyurduğun gerçektir”

“Habeş padişahına yazılan mektupta Hz. Muhammed’in kendisini ve uyruğunu İslam’a davet etmesi üzerine Habeş hükümdarı Necaşi Asame, Hz. Muhammed’in peygamberliğini doğrulayıp şahadet etti.

İslamiyet’in 5. yılında Müslümanlar Habeş’e hicret etmesinden 1 yıl sonra Habeş hükümdarının Amr bin Ümeyye Damri vasıtasıyla Hz. Muhammed’e gönderdiği mektubun özü şöyle:

‘Resulullah’a selam. İsa hakkında buyurduğun gerçektir.

Hak nice buyurdu ise öyledir.

Şerefli mektubunuzun içeriğini öğrendim.

Allah’ın resulü olduğun doğrudur; gerçek elçisin.

İnandım ve sana biat ettim.

Amcanın oğlu Cafer’e biat ederek onun elinde Müslüman oldum.”

“(Hz. Muhammed’in Doğu Roma İmparatoru Herakleos’a gönderdiği ve kendisini İslam’a davet eden mektubunda) Müslüman ol.

Olduğun takdirde Allah sana iki kere sevap verir.

Eğer yüz çevirirsen uyruklarının günahı senin üstündedir.

Eğer uyarsan, iki kez sevap var: önce Hz. İsa’ya, sonra Resulullah’a iman getirdiğin için.”

DOĞU ROMA İMPARATORU HERAKLEOS’A: “İslam’a gelmeyenleri öldürmekten bağışladım; haraç versinler”

“Mısır-İskenderiye padişahı olan Mukavkıs’a imana davet için gönderdiği mektuba cevaben Mukavkıs’ın, Hz. Muhammed’e cevabı) Mektubunu okudum. Beni dine davet eylediğini öğrendim.

Çıkacak tek peygamber kaldığını da biliyorum.

Fakat öyle sanıyorum ki Şam diyarından (Suriye) çıkacak.

Gönderdiğin kişiyi ağırladım.

Sana da öyle iki cariye gönderiyorum ki onların Mısır’da saygınlık ve değerleri vardır.

Bir de giysi gönderdim.”

“(Bahreyn hakimi Münzir bin Sava İslam’a geçmiş ancak halkından Yahudi ve Mecusi olanların İslam’a geçmediğini belirten mektubuna cevaben Hz. Muhammed’in mektubu) Ben de kavmin hakkındaki bağışlama dileğini kabul ettim.

Müslüman olanları öylece bırak.

Günah işleyenleri yani İslam’a gelmeyenleri öldürmekten bağışladım; haraç versinler.

İyilik yolunda oldukça seni azletmeyiz.

Yahudiliği ve Mecusiliği sürdürenlere cizye (baş vergisi) buyurdum.”

010920100422526537708_3.jpg

tolonbeg

O yıllarda bu mektubu yazmış olması fiziken olanaksız; çünkü o zaman Araplar'da kağıt bile yok idi. Koyun postlarına, taşların üzerine ve yapraklara yazı yazıyorlardı.

Üstelik, Hicret döneminde Muhammet henüz tanınmıyordu bile. Tutup da hükümdarlara mektup yazmış olsa bile, bunu kim dikkate alırdı ki? Hem o dönemlerde peygamber olduğunu iddia edenlerin sayısı bir hayli kabarıktır. Arap Yarımadasının tarihi efsanelerle karışık sayısız peygamber bozuntusu ile doludur. Bunların sadece bazıları geniş kitleler üzerinde etkili olmayı başarabilmiştir. Muhammet karakterinin esinlendiği o çağın medyumu da bunlardan biridir muhtemelen. Muhammet'in yaşam öyküsü uydurulurken bu karakterlerin kulaktan kulağa aktarılan hikayelerinden yararlanılmıştır.

Sitelerde Paylaş

muhammed elbetteki yaşamıştır, yoksa evladlığı zeyd'in karısına gözdiktiği, ayşe'nin meşhur ziynet kaybetmesi olayının ya da karıları için inen ayetleri, kısacası kişisel yaşantısına dayalı bütün ayetleri kim uyduracak?

Bunlar kurana örtme amaçlı sokulmuş olamaz mı?

Birkere mevcut kuranın peygamberlik misyonu iddiasındaki biri tarafından yazıldığını nerden biliyorsun.?

Kendi orjinal kaynakları bile kuranın muhammed öldükten sonra yazıldığını kabul ediyor.

Sitelerde Paylaş

Bunlar kurana örtme amaçlı sokulmuş olamaz mı?

Birkere mevcut kuranın peygamberlik misyonu iddiasındaki biri tarafından yazıldığını nerden biliyorsun.?

Kendi orjinal kaynakları bile kuranın muhammed öldükten sonra yazıldığını kabul ediyor.

mekkeliler soruyor "azap gönder bilmem ne et, hahahaha" diye muhammed basıyor bahaneyi "yok allah katında bilmem kaç yıl burada şu kadar süredir" gibi kıvırmalara. mekkeliler alay ediyor, muhammed kıvırıyor. ortada efsane bile yok, kurandaki tüm efsaneler tevrat ve incilden aşırılma. besbelli ki, bu herif yaşamış. kuranda insanlar tarafından yüzlerce yılda oluşturulmuş bir şey değil, muhammed'ce sıkılan palavraların onun ölümünden sonra derlenip toplanmış hali. ekleme çıkarma olmuştur bin küsür yıldır o ayrı mesele.

habire tehdit şantaj korkutma , vaad dolu bir kitap olsa olsa bunun ürünüdür.

tarihinde suicide tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

mekkeliler soruyor "azap gönder bilmem ne et, hahahaha" diye muhammed basıyor bahaneyi "yok allah katında bilmem kaç yıl burada şu kadar süredir" gibi kıvırmalara. mekkeliler alay ediyor, muhammed kıvırıyor. ortada efsane bile yok, kurandaki tüm efsaneler tevrat ve incilden aşırılma. besbelli ki, bu herif yaşamış. kuranda insanlar tarafından yüzlerce yılda oluşturulmuş bir şey değil, muhammed'ce sıkılan palavraların onun ölümünden sonra derlenip toplanmış hali. ekleme çıkarma olmuştur bin küsür yıldır o ayrı mesele.

habire tehdit şantaj korkutma , vaad dolu bir kitap olsa olsa bunun ürünüdür.

''Mekkeliler şöyle dedi '' o anda şu ayet indi şeklindeki yorumlar hadislere dayanan yorumlardır.

Yani sende tıpkı müslümanlar gibi hadislere dayanarak kuranı yorumluyorsun.

bu durum senide aynı hataya sürüklüyor.

tabi bu benim görüşüm.

Mesela sen kuranda mekkelilerle muhammed arasında geçen bir konuşma buraya ayet olarak taşıyabilir misin?

Sitelerde Paylaş

''Mekkeliler şöyle dedi '' o anda şu ayet indi şeklindeki yorumlar hadislere dayanan yorumlardır.

Yani sende tıpkı müslümanlar gibi hadislere dayanarak kuranı yorumluyorsun.

bu durum senide aynı hataya sürüklüyor.

tabi bu benim görüşüm.

Mesela sen kuranda mekkelilerle muhammed arasında geçen bir konuşma buraya ayet olarak taşıyabilir misin?

Hac/47. Bir de senden acele azap istiyorlar. Halbuki Allah asla va’dinden caymaz. Şüphesiz Rabbinin nezdinde bir gün, sizin saydığınız bin yıl gibidir.

bırakın arkadaşım ya, kuran doğrudan muhammed'in elinden çıkma.

Sitelerde Paylaş

Hac/47. Bir de senden acele azap istiyorlar. Halbuki Allah asla va’dinden caymaz. Şüphesiz Rabbinin nezdinde bir gün, sizin saydığınız bin yıl gibidir.

bırakın arkadaşım ya, kuran doğrudan muhammed'in elinden çıkma.

Bu ayetin mekkelilerle ilgili olduğunu nerden biliyoruz?

Sitelerde Paylaş

Eğer denildiği gibi, İslamiyete davet için gönderilmiş bu mektuplar (yazılı belgeler) varsa; bu islam dini açısında da büyük problem yaratır.

Bütün kainatı düzenleyecek kuralları içeren Kuran-ı Kerim'i; taşlara, hurma kabuklarına, hayvan postuna, deri -ne bileyim bilimum alakasız/özensiz materyalin üstüne -yaz. Sonra bi yerlere tıklım tıkış sıkıştır... Günün birinde bir keçi gelsin bunları yesin ama elin kafirini dine davet ederken; kağıtlar/deriler kullan. Sonra bu mektupları buldum gördüm diyen biri olsun... Olacak iş mi yahu... Akla mantığa ters... Kuran'a o dönemde verilen önem bu mu yani?

Hira mağarasında "Oku" dendiği zaman, Cebrail ne göstermiş ki peygambere... En azından bir kitap veya yazılı bir yaprak değil mi? Bunu da mı örnek alamamışlar. Ezberimiz kuvvetli diye bahane olur mu arkadaş...

Gerçi "Çağrı" filminde de, İslama davet belgelerini, imparatorun huzurunda açıp okuyan elçiler vardı. Bu filmin İslamiyeti tam olarak yansıttığı rivayet edildiğine göre, belgeler de var demektir. Ama bu durum da Kuran'ın kayda geçirilmesindeki özensizliği katmerlemekten öteye geçemez.

.

Sitelerde Paylaş

Gerçi "Çağrı" filminde de, İslama davet belgelerini, imparatorun huzurunda açıp okuyan elçiler vardı. Bu filmin İslamiyeti tam olarak yansıttığı rivayet edildiğine göre, belgeler de var demektir. Ama bu durum da Kuran'ın kayda geçirilmesindeki özensizliği katmerlemekten öteye geçemez.

Her film, öncelikle tarihsel belgeler araştırılıp incelenildikten sonra mı çekiliyor sanıyorsunuz?

Hani belgesel film olsa neyse diyeceğim ama Çağrı gibi bir filmin oluşturulmasında kar etme kaygısı dışında diğer etmenlerin etkili olması mümkün görünmüyor. Alırsınız İslam efsanesini, müslümanların hoşlanacağı tarzda senaryoya uyarlarsınız. Cebiniz de para görür. Alan razı, satan razı olur.

Sitelerde Paylaş

Bu ayetin mekkelilerle ilgili olduğunu nerden biliyoruz?

pisliğini çıkardın artık, başka muhatabı sözkonusu değil.

ayrıca iddiasını kanıtlaması gereken sensin, biz değil.

şu anki genel görüş muhammed'in yaşayıp bu dini kurduğuna dayalı.

sizinkisi yeni iddia, sağlam ve kesin kanıtla ortaya çıkmanız gerekli.

Sitelerde Paylaş

pisliğini çıkardın artık, başka muhatabı sözkonusu değil.

ayrıca iddiasını kanıtlaması gereken sensin, biz değil.

şu anki genel görüş muhammed'in yaşayıp bu dini kurduğuna dayalı.

sizinkisi yeni iddia, sağlam ve kesin kanıtla ortaya çıkmanız gerekli.

''..başka muhatabı sözkonusu değil.'' Muhatbın kim olduğunu sende ispatlıyamıyorsun.

Bizim delillerimiz bellidir. Kuranın içindeki düzensizlikler ve hristiyan esintiler.

Ama sen bu noktada hadislere uyarak kuranı açıklayanların yoluna giriyorsun.

ve esas yıkıcı nokta gözden kaçmış oluyor.

Bizim delillerimiz mi daha sağlam seninkiler mi ?

iyi araştırdığın da senin kanıt dediğin şeylerin fos olduğunu göreceksin.

Sitelerde Paylaş

''..başka muhatabı sözkonusu değil.'' Muhatbın kim olduğunu sende ispatlıyamıyorsun.

Bizim delillerimiz bellidir. Kuranın içindeki düzensizlikler ve hristiyan esintiler.

Ama sen bu noktada hadislere uyarak kuranı açıklayanların yoluna giriyorsun.

ve esas yıkıcı nokta gözden kaçmış oluyor.

Bizim delillerimiz mi daha sağlam seninkiler mi ?

iyi araştırdığın da senin kanıt dediğin şeylerin fos olduğunu göreceksin.

kuranın içindeki düzensizlikler, osman ve ömer dönemindeki derleme işlemleri esnasında ortaya çıkmıştır. belki sonrada eksilen ve eklenen parçalar olmuştur ama özü daima vardı ve muhammed tarafından bir kuran uyduruldu.

benim bir şey ispat etmem gerekmiyor, siz bunu kimin yaptığını ispatlamalısınız. madem muhammed değil, bir şekilde bir yerden çıkmış bu halk efsanesi olacak hali yok. bunu ispat edin, elinizdeki kanıtla. çok yırtınırsan sezar'ın yaşamadığına felanda kendini inandırırsın.

Sitelerde Paylaş

şimdi bunu yapabiliyor, birde müslümanlar okuma yazma bilmeyen muhammed kuranı nasıl yazacak? diyorlar, alın işte herşey ortada aa..

Başkasına yazdırıyor zaten, kendi yazmıyor.

Katipleri var, o söylüyor onlar yazıyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...