Jump to content

domuz eti mevzusu

Recommended Posts

Müslüman toplumlarda domuzun sadece eti değil hiç bir ürünü mesela yağı da tüketilmez. peki bu hayvanın etini haram ilan eden kuran ayeti acaba aynı ayette domuzun eti dışında kalan bölümleri mesela yağınıda yasaklamış mıdır?

Bakara 173; "Allah, size ancak leş, kan, domuz eti ve Allah’tan başkası adına kesileni haram kıldı. Ama kim mecbur olur da, istismar etmeksizin ve zaruret ölçüsünü aşmaksızın yemek zorunda kalırsa, ona günah yoktur. Şüphesiz, Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir."

görüldüğü gibi ayette sadece domuzun eti yani kaslı olan bölümleri haram edilmiş, peki sakatat ve yağlı bölümleri ne olacak? bunların yasaklı oluşuna dair hükümlerin dayanağı nerede?

bir de domuzun ürünlerine pis veya yağlı diyerek kendince rasyonel sebepler aramakta bazı müslümanlar. şimdi bazı domuz etlerine bir bakalım ne ölçüde pis ve yağlıymış.

domuz bonfile pirzola pastırma ve butlarına örnekler;

bonfile;

http://img.foodnetwork.com/FOOD/2008/10/05/AI0108_Roast-Pork-Loin_lg.jpg

http://www.dizzypigbbq.com/images/RecipeImages/PorkLoin/LoinSliced.jpg

http://www.freewebs.com/chefkevin/Pork%20Loin%20-%20Potatoes%20-%20Pepperanata.JPG

pirzola;

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:_kltGWEoGabq3M:http://www.purelyusa.com/images/P/Butterfly%20Pork%20Chop.jpg&t=1

çiğ pirzola;

http://www.sandytrailfarm.com/web_images/pork_chop_3_001.jpg

enfes domuz kaburga;

http://www.megahowto.com/wp-content/uploads/2009/09/Grill-Pork-Ribs1.jpg

http://www.cusackmeats.com/catalog/images/SmkSpareRibs.jpg

domuz pastırma (bacon);

http://controlpanel.hotscot.net/customer_images/E5EF3591-DC95-4F40-86AC-F4B558D092A6/large/organic%20bacon%20-%20large.jpg

http://justinsomnia.org/images/rogue-brewery-nueske-bacon.jpg

domuz but (ham legs);

http://howdoicookthis.com/wp-content/uploads/2009/09/how-to-cook-a-ham.jpg

http://www.thrushwoodfarms.com/images/uploads/0000/0087/Bnls_Half_Ham.jpg?1197515127

http://www.cretafarms.com/retail/products/images/ham.jpg

ben bu ürünlerde zerre pislik ve yağ göremiyorum, bilakis füme et bunların hepsi. açık renkli olması ise domuzun pembe etli oluşundan kaynak alıyor, yağdan değil. demek ki gerekli hijyen önlemleri alınınca böyle mükemmel bir besin haline gelebiliyor bu hayvanın ürünleri.

bunu açıklayacak bir inanır var mı forumda?

tarihinde suicide tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 79
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Boyacılıkta domuz kıllı fırçalar ve sanayide sızdırmazlık elemanı olarak domuz yağı yaygın olarak kullanılıyor.

Demek ki neymiş? Yumurtaya can veren Allah, 'etini yemeyin' dediği domuza başka branşlarda üstünlük sağlamış.

(Gerçi etini yiyen toplumlar da, bol protein alarak zekalarını geliştirip kalkınmışlar ama olsun, şimdi bunu karıştırıp havayı bozmayalım.)

Sitelerde Paylaş

domuz 12 tane doğurur koyun ise 1 tane.. hristiyanların elinde domuz çok var ve de çok doğurduğu içinde hem bol hemde ucuz ve müslümanlar satın alıyorlar sonrada muhammed napalım napalım bizde koyun var dana var satamıyoruz gyavurlar kafirler götürüyo paraları diyor ve en sonunda bombayı patlatıyor DOMUZ ETİ HARAM. ve tüm islamiyet dünyası domuz eti fak yu diyor... bu yazdıgım tamamen benim uydurmamdır! ben açık ve net konuşurum insanları kandırmaya niyetim yok islam gibi ama Muhammedin böyle birşey yaptığını düşündüğümü söyleyebilirim ki zaten inandığım için böyle yazdım..

tarihinde samix8 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

domuz 12 tane doğurur koyun ise 1 tane.. hristiyanların elinde domuz çok var ve de çok doğurduğu içinde hem bol hemde ucuz ve müslümanlar satın alıyorlar sonrada muhammed napalım napalım bizde koyun var dana var satamıyoruz gyavurlar kafirler götürüyo paraları diyor ve en sonunda bombayı patlatıyor DOMUZ ETİ HARAM. ve tüm islamiyet dünyası domuz eti fak yu diyor... bu yazdıgım tamamen benim uydurmamdır! ben açık ve net konuşurum insanları kandırmaya niyetim yok islam gibi ama Muhammedin böyle birşey yaptığını düşündüğümü söyleyebilirim ki zaten inandığım için böyle yazdım..

Domuzdaki trişin sorumludur bu yasaktan.

Arabistan sıcağında domuz gibi pis bir hayvanın trişin başta çeşitli hastalıklara kaynak olmasını engellemenin ne denli güç olacağını düşünmek zor değildir. Sünnet adetinin de benzer bir nedeni olmalıdır örneğin. Sünnet derisi, suyun az olduğu sıcak çöl koşullarında kolayca iltihap kapabilir. Bugünkü gibi etkili tedavi yöntemlerinin olmadığı o ilkel çağlarda, bu durum erkeklik organının ampütasyonunu gerektirebilir. Domuz eti yasağı ve sünnet, ilkel Arapların çöl koşullarında kendilerini korumak için uyguladıkları basit bir yöntemdir.

Sitelerde Paylaş

Domuzdaki trişin sorumludur bu yasaktan.

Arabistan sıcağında domuz gibi pis bir hayvanın trişin başta çeşitli hastalıklara kaynak olmasını engellemenin ne denli güç olacağını düşünmek zor değildir. Sünnet adetinin de benzer bir nedeni olmalıdır örneğin. Sünnet derisi, suyun az olduğu sıcak çöl koşullarında kolayca iltihap kapabilir. Bugünkü gibi etkili tedavi yöntemlerinin olmadığı o ilkel çağlarda, bu durum erkeklik organının ampütasyonunu gerektirebilir. Domuz eti yasağı ve sünnet, ilkel Arapların çöl koşullarında kendilerini korumak için uyguladıkları basit bir yöntemdir.

hem alıntı yaptığın kişinin hem de senin yorumun yanlış. muhammed bunu tıpkı erkek çocuklarının sünnet edilmesinde olduğu gibi tevrattan ve musevilikten aşırmıştır. musevilik islamdan binlerce yıl eski bir din olmasına rağmen, domuz eti yasağı olan en temel dindir. bu yüzden yahudiler koşer dedikleri bir beslenme diyeti uygularlar.

tabi yahudilerin bu yasağı niye uydurdukları ayrı bir mesele. trişin, domuz tenyasının sistiserkozu gibi bahaneler uydurulsada, et iyi pişinde bu parazitlerin yaşama olanağı kalmamakta. yeterki çiğ yenilmesin, gerçi şimdi insan dışkısı ile domuzlar izole edilebildiğinden bu parazitler domuzda bile yaşayamıyor, haliyle etini çiğ yesende genelde sorun çıkmıyor milyonda birlik istisnalar dışında.

Sitelerde Paylaş

hem alıntı yaptığın kişinin hem de senin yorumun yanlış. muhammed bunu tıpkı erkek çocuklarının sünnet edilmesinde olduğu gibi tevrattan ve musevilikten aşırmıştır. musevilik islamdan binlerce yıl eski bir din olmasına rağmen, domuz eti yasağı olan en temel dindir. bu yüzden yahudiler koşer dedikleri bir beslenme diyeti uygularlar.

tabi yahudilerin bu yasağı niye uydurdukları ayrı bir mesele. trişin, domuz tenyasının sistiserkozu gibi bahaneler uydurulsada, et iyi pişinde bu parazitlerin yaşama olanağı kalmamakta. yeterki çiğ yenilmesin, gerçi şimdi insan dışkısı ile domuzlar izole edilebildiğinden bu parazitler domuzda bile yaşayamıyor, haliyle etini çiğ yesende genelde sorun çıkmıyor milyonda birlik istisnalar dışında.

Sen ne ukala ne kadar lüzumsun bir adamsın.

Daha okuduğun şeyi anlayıp sindiremeden zırt diye yanıt vermekten hiç rahatsızlık duymuyorsun değil mi?

"hem alıntı yaptığın kişinin hem de senin yorumun yanlış"

Senin yazdığın herbir cümle yanlış.

Ne bir tek mantıklı savın var, ne de doğru denilebilecek - imla kurallarına tecavüzünden bahsetmiyorum bile - bir tespitin.

Sen yanlışın ta kendisisin.

Hayatın yanlış senin!

tarihinde DİRİLİŞ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aslinda yahudilerin ve islamin kendilerini aklama cabasindan bu zavalli hayvan hakkinda cok buyuk bir bilgi kirliligi vardir isin özü baslangicta nasil hintliler icin inek kutsalsa guya semavi dinler icinde domuz o derece kutsaldi kökenini yahudiler babilden almistir ilkel yahudi irki göcer hayatlarinda gördukleri misir, akad, sumer uygarlik inanclarini kendilerince yorumlamis bu aradada kutsal Dumizzi/Temmuz-İnanna/İştar ya da adonis hikayesininde irzina gecmislerdir. Hatta Hititte bile ayni hikaye Hitit bereket tanrısı Telepinu, Kybele-Attis efsanesi sekliyle bulunur. Ama yahudilikten önce domuz bereket tanrisi coban adonis yuzunden kutsaldir bereketli bir hayvandir hatta adonisi bir domuz öldurur hikayede domuzun cok önemli bir yeri vardir ilginc olan tanrinin adi ile buyuk benzelik vardir ve daha ilginc olan yazin bereketli ayi bizde halen ayni adla temmuz olarak durmaktadir.

Hristiyanlar sunnet olayinda oldugu gibi bu olayda da uyanik davranmislar et ihtiyacini inek ve koyuna göre daha bereketli karsilayan bu hayvana ait yasagi hic takmamislardir. Olayin özü budur.

Ama dün deve yerine araba olsa mhmdde binerdi diyenler dün buz dolabi olsa mhmdde domuz yerdi deme cesaretini bir turlu gösteremezler cunki domuz mhmdden daha eski daha köklu daha kutsal bir inanistir nerdeyse genlere islemistir ismini anmak bile bazen tiksiniti hissi uyandirir gibi olsada bu kutsal bir seye karsi gunah islemek gibi bir histir ama duygular karistirilir.

Sitelerde Paylaş

Domuz etinin yasaklanmasının tarihi hikayesini elbette tam olarak bilmiyoruz.

Ben, bunda, domuzun içinde barındırdığı hastalıkların rol oynamış olabileceğini ileri sürerek bir bakış açısı getirdim kendimce. Doğrudur ya da yanlıştır. Hiç önemi yok aslında.

Önemle altı çizilmesi gereken şu ki dağları domuzla kaynayan bir ülkede, protein zaafiyetinden kırılan zavallı insanlarız. Kendimizi, 1000 yıllık bir mitolojinin akıl sır almaz dogmatik yasakları uğruna bu değerli protein kaynağından yoksun bırakıyoruz. Domuzları avlıyoruz ama, ete muhtaç olduğumuz halde kesip yemeyi düşünmüyoruz bile. Metafizikle kalkıp metafizikle yatıyoruz. Doğanın tam tersine hareket ediyoruz.

Bu aptallığa isyan etmemek mümkün müdür?

tarihinde DİRİLİŞ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

At,eşek etini müslüman kardeşlerinden esirgemeyen müslüman(!) kardeşlerimiz eminim ki, üretimi diğer kırmızı etlere göre çok çok ekonomik olan birkaç yıl öncesi hatırlanırsa medyada yer bulan ''Domuz çiftlikleri'' konusunda..bu çiftliklerin zapturapt altına alınacağı ile ilgili..bu rada gülmak istiyorum kıs kıs kıs kıs...evet domuz eti yediniz müslüm kardeşler ama itiraf edin harbiden lezzetli ve bol proteinliydi değilmi..?Kutsal kitabınız size leş yememyide yasaklıyor ama malesef yıllrdır bırakın atı eşeği kedi köpek leşi yedirdiler size üzgünüm....Sorun nedir siz araştırın artık..Din toplumu düzenleyemiyor demekki..

Sitelerde Paylaş

Piyasada satılan salam, sucuk, sosis vb mamüllerde yoğun biçimde domuz eti kullanıldığı bir gerçektir. Bu olayı birinci elden tanıklardan duyduğumu bilin isterim. Bunlar gerçek! Aristotales haklı.

Üstelik, bunlar öyle yaban domuzu eti falan da değil - çok az da olsa, mutlaka avcılardan ucuza satınalınan yaban domuzu etleri de piyasadaki mamüllere katılıyordur - çiftlik domuzu eti!

Üstelik bu çiftlikler denetim dışı pislikten kırılan yerler.

Bize neler yedirdiklerini varın artık siz hesap edin...

Sitelerde Paylaş

Alkol kullanımında sınır tanımayan ve zinadan çekinmeyen Türk müslümanları(özellikle erkekler),söz konusu domuz eti yemek olunca, "haram"sebebiyle tercih etmezler.

koca bir yalan tabi..

sadece domuz eti pişmeyen bir mutfak kültürümüz olması hasebiyle böyle bir alışkanlık edinmemişlerdir.Ama bu tip durumlarda nedense "müslüman"olduklarını hatırlarlar :lol:

Sitelerde Paylaş

ayetde kesin olarak domuz kan leş yasaklanmış bu yüzden leş ve kanla birarada yasaklanan bir şey olması ve ayrıca da diğer hayvanlardan daha fazla hastalık kapma tehlikesi olması bizi domuzdan uzak tutmuş işte...yani insan o kadar şartlanırsa ve ayeti de aklına getirirse yiyemez...

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen ne ukala ne kadar lüzumsun bir adamsın.

Daha okuduğun şeyi anlayıp sindiremeden zırt diye yanıt vermekten hiç rahatsızlık duymuyorsun değil mi?

"hem alıntı yaptığın kişinin hem de senin yorumun yanlış"

Senin yazdığın herbir cümle yanlış.

Ne bir tek mantıklı savın var, ne de doğru denilebilecek - imla kurallarına tecavüzünden bahsetmiyorum bile - bir tespitin.

Sen yanlışın ta kendisisin.

Hayatın yanlış senin!

bu mesajını modlara postlamıştım anlaşılan henüz kimse silmemiş, bu yuzden yanıt verelim.

bak ne yazmışsın,

karaladığım bölümlerde arabistan ve araplardan söz ediyorsun, yani bu konunun ilk kez araplarda ortaya çıkmış daha önce başka bir yerdeki gelenekten mesela musevilerden aşırılıp kurana sokulmuş bir yasak olduğunu görememişsin.

sonrada rezil olunca, çıkıp hakaret ediyorsun. üstteki hakaretlerin nedeniyle büyük ihtimal uzaklaştırma alabilirsin, ama yinede silinmekle yetinebilirler.

ha bir de bu durum açığa çıktığında sonra şöyle kıvırmaya çabalamışsın;

Domuz etinin yasaklanmasının tarihi hikayesini elbette tam olarak bilmiyoruz.

Ben, bunda, domuzun içinde barındırdığı hastalıkların rol oynamış olabileceğini ileri sürerek bir bakış açısı getirdim kendimce. Doğrudur ya da yanlıştır. Hiç önemi yok aslında.

hahahaha :lol::lol::lol:

Sitelerde Paylaş

ayetde kesin olarak domuz kan leş yasaklanmış bu yüzden leş ve kanla birarada yasaklanan bir şey olması ve ayrıca da diğer hayvanlardan daha fazla hastalık kapma tehlikesi olması bizi domuzdan uzak tutmuş işte...yani insan o kadar şartlanırsa ve ayeti de aklına getirirse yiyemez...

üstte fotoğraflarını bile verdik, zerre yağ ve pislik olmadığı ve son derece kaliteli ürün olduğunu gördük.

hastalık ve parazit konusu ise az pişmiş yada çiğ etlerde sözkonusu. pişirdikten sonra hiç bir hastalık kalmamakta. sığır'da iyi pişirilmezse, deli dana, amipli dizanteri, tenya ve benzeri hastalıkları yapar.

üstelik ayette sadece domuzun etinden bahsedilir, yağından ya da sakatat kısımlarından sözedilmez.

Sitelerde Paylaş

üstte fotoğraflarını bile verdik, zerre yağ ve pislik olmadığı ve son derece kaliteli ürün olduğunu gördük.

hastalık ve parazit konusu ise az pişmiş yada çiğ etlerde sözkonusu. pişirdikten sonra hiç bir hastalık kalmamakta. sığır'da iyi pişirilmezse, deli dana, amipli dizanteri, tenya ve benzeri hastalıkları yapar.

üstelik ayette sadece domuzun etinden bahsedilir, yağından ya da sakatat kısımlarından sözedilmez.

iyi pişmeyen her et hastalık yaratır ama domuzda bu daha fazla işte.geçen yıllarda izmirde çiğ domuz etinden çiğköfte yapmıştı bir kafe ve yüzlerce insan hastanelik olmuştu..aslında domuz bize yaramıyor bu kafayla imkansız :D

Sitelerde Paylaş

iyi pişmeyen her et hastalık yaratır ama domuzda bu daha fazla işte.geçen yıllarda izmirde çiğ domuz etinden çiğköfte yapmıştı bir kafe ve yüzlerce insan hastanelik olmuştu..aslında domuz bize yaramıyor bu kafayla imkansız :D

pişince azı da çoğuda kalmaz hastalığın, hepsi silinir gider :)

ayrıca avrupa'da her gün milyonlarca insan çiğ domuz pastırmasını çerez yer gibi yiyor. bizzat ben bir sürüsüne rastladım. çiğ jambonu alıp sandiviç ekmeği arasına koyup yiyenler mi derdin, domuz sucuğunu salamını çiğ çiğ yiyenler mi dersin kaynıyor.. dediğin gibi olsa avrupa'nın şimdiye kadar nüfus kırılması yaşaması gerekirdi. söylediğin çiğ et için bile milyonda bir ihtimalle geçerli, çok zor.

türkiye'de domuz çiftlikleri tamamen kapatıldı bildiğim kadarıyla, bakım yok.. yatırım yok, alan yok, haliyle satanda fazla yok. bu yüzden hayvanlar fazla sterilize ortamda yetiştirilmiyordu, hastalık yapabilir. ya da yurtdışından tüketim tarihi geçmiş kaçak ette kullanmış olabilirler.

Sitelerde Paylaş

bilmiyorum ben normal salam sosis falan yemediğim için domuz salamını hiç yemedim :D

domuz etini çiğ felan yesende bir şey olmaz, sadece dozunu iyi ayarlayacaksın. ne kadar fazla yersen parazit ve hastalık yapma riski o kadar artar.

piştiğinde de hiç bir şey yapmaz, ister az ye ister çok..

Sitelerde Paylaş

Domuz tüketmememiz tamamen kültürel sanırım.. Amcam 2 sene Kazakistan'da iş icabı bulunmuştu.. Anlattığına göre ; bizim gibi müslüman olan Kazaklar domuz etini yemekte bir mahsur görmüyor..Sorsan günah olduğunu biliyor ama yemekten de geri kalmıyor..Tıpkı bizim ülkemizdeki alkol durumu gibi..Ayrıca Kazaklar bizden farklı olarak at da yiyor..

Sitelerde Paylaş

Domuz tüketmememiz tamamen kültürel sanırım.. Amcam 2 sene Kazakistan'da iş icabı bulunmuştu.. Anlattığına göre ; bizim gibi müslüman olan Kazaklar domuz etini yemekte bir mahsur görmüyor..Sorsan günah olduğunu biliyor ama yemekten de geri kalmıyor..Tıpkı bizim ülkemizdeki alkol durumu gibi..Ayrıca Kazaklar bizden farklı olarak at da yiyor..

kazakistan eski sovyet cumhuriyetlerinden birisidir, domuz eti yenmeside o sovyet döneminden kalan kültürel iz olsa gerek.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...