Jump to content

İskandinav ülkelerinde oruç 20 saate yakın tutuluyor

Recommended Posts

İskandinav ülkelerinde oruç 20 saate yakın tutuluyor

Yaz aylarında "gece gündüz batmayan güneşiyle" bilinen İskandinav ülkelerinden İsveç, Norveç ve Finlandiya'nın kuzey bölgelerinde yaşayan Müslümanlar, 20 saate yakın oruç tutuyor.

İsveç'in kuzeyindeki Kiruna kentinde, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan imsakiyeye göre Ramazan'ın ilk günü, imsak TSİ 03.48'de, iftar TSİ 22.18'de oldu ve teravih namazı TSİ 23.33'te kılındı.

İsveç, Norveç ve Finlandiya'da yaşayan Türkler arasında emekli olanlar ya da tatillerini bu aylara denk getiren Türklerin çoğunluğu, Ramazan ayını Türkiye'de geçirmeyi tercih ediyor. Bu kişiler, okulların başlamasıyla birlikte bu ülkelere dönmeye başlayacak. Günlerin uzun ancak serin olmasından dolayı bu ülkelerde kalıp oruç tutan Türkler ve diğer Müslümanlar ise Ramazan alışverişlerini Türk mallarının satıldığı dükkânlardan yapmayı tercih ediyor. Hurma, zeytin en çok satılan ürünler olurken, bazı İsveç marketleri, Ramazan ayında dükkânlarında hurma bulundurmaya ve reklamlar yapmaya, ayrıca gazetelere verdikleri ilanlarla Müslümanların Ramazan'ını kutlamaya özen gösteriyor. Gazetelerde Ramazan'la ilgili haberler ve Müslümanlarla yapılan röportajlar yayımlanıyor.

Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Bülent Baloğlu da İsveç, Norveç ve Finlandiya gibi İskandinav ülkelerinde yaz aylarında oruç tutulan sürenin uzun olmasına rağmen, Müslümanların ibadetlerini yerine getirdiklerini kaydetti. STOCKHOLM AA

kaynak ZAMAN : http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1015257&title=iskandinav-ulkelerinde-oruc-20-saate-yakin-tutuluyor

herşey ortada artık yorum bile yapmıycam, bakalım "islam evrensel bir dindir" diyenler buna ne diyecekler ?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 67
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

eee, muhammed'in döneminde sadece arabistan koşulları gözönüne alındığı ve enlem farkının buna yapacağı etki bilinmediğinden görüldüğü gibi islamda bir gedik ortaya çıkmış bulunuyor.

tarihinde suicide tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

eee, muhammed'in döneminde sadece arabistan koşulları gözönüne alındığı ve enlem farkının buna yapacağı etki bilinmediğinden görüldüğü gibi islamda bir gedik ortaya çıkmış bulunuyor.

Oruç Allahın emri değil miydi ? Herşeyi bilen Allah Enlem farklarını bilmiyor mu ?

Sitelerde Paylaş

kuran evrensel değil tabiki ama ana mesajı evrensel o da allahın varlığı ve birliği üzerine olan ayetlerdir..bu durumda tabiki isveçliyi ilgilendiren bir şey yok ortada.oralarda yaşayıp 20 saat aç kalan gerizekalılarımıza diyecek laf bulamıyorum en azından kendi ülkelerinin saatine göre ayarlayabilirler.şu hurma ve zeytin takıntısı da sinir bozucu.hurma fetişizmi yaratıp her yıl dünyaya dandik mallarını kakalıyorlar..sanki ananas gibi bişey bu meyve...

Sitelerde Paylaş

şu ifadenden ilk hangisi anlaşılır? azıcık o az kıvrımlı beyninle bir empati kur bakalım.

o işte kişiden kişiye göre değişir. anlama ve yorumlama özneldir. nasıl ki kimi kuranı okur inanır kimi inanmaz bizim gibi, yorumlamaya bağlı, nasıl bakarsan öyle görürsün... biraz daha hakaret et kurandan farkın kalmasın söverek tehdit ederek aşağılayarak şiddet uygulayarak illa tek bir doğru varmış gibi milletin anasını belle, bakalım sonunda kim belleyecek.

Sitelerde Paylaş

Oruç bir ibadetir,gücü yeten herkesin tutması gerekir..İslam da insanlara zarar veren hiçbir ibadet şekli yoktur..eN GÜZel şeye bile kötü tarafından bakarsan kötü görürsün ya sizinki de o hesap..İlla ki İslam ı eleştirecekseniz başka konular seçin kendinize ,çünkü oruç hakkında ne söylerseniz söyleyin foss çıkar,herkesin bildiği gerçekler var..Bir kere oruç tutan biri ilk olarak sabrı öğrenir..Psikolojde bile bu böyledir,etrafına karşı daha sabırlı olmayı öğrenirsen daha mutlu olursun..herhalde manevi faydasını kimse inkar etmez..Maddi faydası çok değildir belki ama zararı yoktur orucun..1 Yyıl boyunca çalışan karaciğer dinleniyor..vs bunu bilmek farklı gerçi inanmak farklı..Ayrıca senede bir ay yapılan bişey..sürekli olmadığı için çok büyük,sizin abarttığınız kadar büyük bir problem oluşturmuyor...Ayrıca siz tutmadığınız açlığın ne demek olduğunuj hiç bir zaman tahmin edemeyeceğiniz için,etrafa karşı duyarsız kalıyorsunuz..Susamış bir insanın karşısında langır langır su içebilirsiniz hiç da vicdan sızlamaz..ama bunun farkına varmayı sağlayan oruç insanı medeni yapıyor..işte fark bu..

Sitelerde Paylaş

İslam evrensel bir dindir. Her mevsimde orucunu tutabiliyorsun işte. Sadece bir mevsimde orucunu tutsan bölgesel, her mevsimde tutsan yine bölgesel. İslama bu şekilde zarar veremezsiniz. Bu tarz iddialar kendilerini koruyacak mekanizmalara sahip.

Edit: Evrensel hiç bişey yoktur...

tarihinde KafirHoca tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Oruç bir ibadetir,gücü yeten herkesin tutması gerekir..İslam da insanlara zarar veren hiçbir ibadet şekli yoktur..eN GÜZel şeye bile kötü tarafından bakarsan kötü görürsün ya sizinki de o hesap..İlla ki İslam ı eleştirecekseniz başka konular seçin kendinize ,çünkü oruç hakkında ne söylerseniz söyleyin foss çıkar,herkesin bildiği gerçekler var..Bir kere oruç tutan biri ilk olarak sabrı öğrenir..Psikolojde bile bu böyledir,etrafına karşı daha sabırlı olmayı öğrenirsen daha mutlu olursun..herhalde manevi faydasını kimse inkar etmez..Maddi faydası çok değildir belki ama zararı yoktur orucun..1 Yyıl boyunca çalışan karaciğer dinleniyor..vs bunu bilmek farklı gerçi inanmak farklı..Ayrıca senede bir ay yapılan bişey..sürekli olmadığı için çok büyük,sizin abarttığınız kadar büyük bir problem oluşturmuyor...Ayrıca siz tutmadığınız açlığın ne demek olduğunuj hiç bir zaman tahmin edemeyeceğiniz için,etrafa karşı duyarsız kalıyorsunuz..Susamış bir insanın karşısında langır langır su içebilirsiniz hiç da vicdan sızlamaz..ama bunun farkına varmayı sağlayan oruç insanı medeni yapıyor..işte fark bu..

Ramazanda oruç tutmadan sabrı öğreniyorum.

Hala davulcunun birine yumruk atmadım...

Ramazanda yarış pistine dönen caddemizde hala yaşıyorum...

Hala eşime dostuma çay ikram etmiyorum.

Hala çok pis kokan nefeslere katlanıyorum.

Hala minareden bir hoca atmadım...

Hala ramazanda müslüman olan tv lerden birini camdan dışarı fırlatmadım.

Sizce sabrı öğrenmem için bunlar yeterli değil mi?

Ana karnından sabırsız mı doğuyoruz,sabır öğrenmek için aç kalmak mı gerekiyor.Sonra sabrı niçin öğreniyoruz.Karşılıklı konuşarak birşeyler öğretilemiyor mu? Aç kal demek ki gerekiyor?....

Sitelerde Paylaş

Oruç zararlıdır. Yararları olabilir ama zararlarını da unutmamak lazım. TAbi müslüman zararlarını söylemez. İslamın her ibadeti her zaman yararlıdır.

Özellikle bu aylarda vücudun daha çok suya ihtiyacı vardır. Su almamak bedene, beyne, kan dolaşımına zarar verir. Kalp hastaları için çok tehlikelidir. Uzunca bir yavaş atmanın sonunda yemek yedikten sonra kalbin çok seri atması kalp krizlerine neden olabilir.

Kaldı ki bu da tanrılara sunulan kutsal yemeklerden, kutsal yememelere geçişten, (öncesinde tanrılara çocuk kurbanlarından, daha sonra hayvan kurbanlarına geçişle) daha sonra cinsel ilişkinin de yasaklanmasıyla; bazılarında sadece konuşmama ya da sadece bazı kutsal yiyecekleri yeme şeklinde de vardır..

Eskilerin ibadetleri işte. Ama kültürel bir etkinlik, toplumsal bir etkinlik. Orucun tamamen yok olacağını sanmıyorum.

tarihinde KafirHoca tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ramazanda oruç tutmadan sabrı öğreniyorum.

Hala davulcunun birine yumruk atmadım...

Ramazanda yarış pistine dönen caddemizde hala yaşıyorum...

Hala eşime dostuma çay ikram etmiyorum.

Hala çok pis kokan nefeslere katlanıyorum.

Hala minareden bir hoca atmadım...

Hala ramazanda müslüman olan tv lerden birini camdan dışarı fırlatmadım.

Sizce sabrı öğrenmem için bunlar yeterli değil mi?

Ana karnından sabırsız mı doğuyoruz,sabır öğrenmek için aç kalmak mı gerekiyor.Sonra sabrı niçin öğreniyoruz.Karşılıklı konuşarak birşeyler öğretilemiyor mu? Aç kal demek ki gerekiyor?....

Bunların hiçbirini yapamazsın. Bu; sabrı öğrendiğinden değil, yaptıklarının sana geri döneceğini düşündüğünden. Sıkıyorsa her hangi birini yap bakalım...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...