Jump to content

Uzayda da onlardan var mı?

Recommended Posts

Uzun sözün kısası herkes Türk halkını eleştirebilir ve Türk halkı da buna alışmak zorundadır. Evet, milletçe görgüsüz, seviyesiz ve cahiliz. Fazıl Say'da buna dahil.

Eleştirilerde aynı klası Fazıl Say'dan göremiyoruz. Klasik müzik insanı değiştirir ama Fazıl Say'a tipik Türk insanının ötesinde bir sınıf atlatamamış. Bunun yerine aynı seviyede fakat az biraz öğrendikleriyle gösterişçi bir adam üretmiş. Onun için Fazıl Say'ı tabi ki kollayın ama fazla göklere çıkartmamayı da unutmayın. Çünkü Fazıl Say kaliteli müzikten anlamaz. Kaliteden de anlamaz.

Astray sana katılıyorum. Türkiye'de her alanda kendini yetiştirmiş, kültürlü, dört dörtlük birine ben daha hayatım boyunca rastlamış değilim. Öyle ki, artık birinde, herhangi bir konuda bir ışık görsem, örneğin tanrı dogmasını aşmış ve yerine bilimi hakim kılma çabası içinde girmiş olduğuna tanık olsam içimde yine de bir sevinç duyuyor ve eksik taraflarını unutuveriyorum. Ne yapalım ki malzeme budur...

Fazıl Say da, gerek senin değindiğin sanatsal açıdan gerekse de dünya görüşü olarak esaslı noksanları olan biri. Onun ilericiliği, özünde yükselen gericiliğe karşı bir tepki olarak gelişen klasik 68 solculuğu, Marksizm dogmasını aşamamış, etraflı ve tutarlı bir dünya görüşü oluşturamamış. Ama yine de dinlere karşı cesur çıkışları olan, toplumsal sorunlara karşı duyarlılığını açıkça belirten bir aydın. Yarım aydın olsa da, arabesk yavşaklığını korkmadan haykırması da gayet olumlu bir ve gerekli bir tepkiydi. Diğer yandan, F. Say, Türk Müziği konusundaki bilgisizliğinin sinyallerini daha önce de vermişti. Bunu yıllar önce başlattığı arabesk tartışmasında, oklarını Orhan Gencebay gibi usta bir müzisyene yöneltmekle yapmıştı. Gencebay müziğini hararetle savunacak değilim, ama onun tarzının pek de arabeskle bağdaşmadığı açıktır. Buna karşın, yanlış bir tanımlama eseri, arabeskin babası olarak bilinir. Fazıl Say, özünde haklı olduğu bu tartışmada Orhan Gencebay dinlemek cehalettir demekle baltayı taşa vurmuştur.

Kavramların yerli yerine oturmadığı, cehaletini bir türlü üzerinden atmayan ya da bundan kurtulmamakta garip bir direşkenlik gösteren bir meczuplar cehennemidir Türkiye. Ben artık hiçbir şeye şaşırmıyorum...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 58
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ifeelgood..

Burda birinin başka birisinin ateist olmadığını, çakma ateist olduğunu söyleyen biri Fazıl Say'ı seven birisiydi. Yani beni değil, kendin gibi düşünenleri önce eleştir. Ateizmin içine ediyorsunuz. Ateist şöyle olurmuş böyle olurmuş. Kime ne yahu. Siz bu düşüncenin fikir babalarından mısınız? Ateizmi rahat bırakın. Ateist insan AKP'ye de oy verir. Şeriatçı da olur. Sizin gibi ateist elitler ateist böyle olur, böyle olmaz diyorlarsa ateizmden istifa ediyorum ben. Lanet olsun böyle ateizme...

Zaten forumunun resmi ideolojisinin kadrolu savunucususun. Cevap veremediğin yerlerde "kafan yerinde mi? Manyak mısın?" gibi hakaretlerle insanları burada kötü göstermeye çalışıyorsunuz. Uğraşmıycam senle. Forumu ben mi kurtaracam sanki...

Sitelerde Paylaş

Fazıl numunesine katılmasamda fikirlerini yazmasında söylemesinde bir beis görmüyorum.Ortada bir hakaret unsuru var ise hukuki yollarla bu işler çözülür.Piyanistler de siyasi ve toplumsal fikirlerini ortaya koyabilmeliler.

AKP'ye oy veren kesime göbeğini kaşıyan adam yahut daha alaycı ifadeyle yaklaşmak ciddi bir tepki doğurmakta.Bu tepki de sürekli AKP'yi iktidarda tutacak etmen olmakta.

AKP'nin oylarını düşürmek ona oy veren seçmene empati yapmak ve ona yaklaşmakla olur.Her ne kadar Kılıçdaroğlu durumun farkına varmış olsada partisinin ve etrafındakiler bu yaklaşımından etkileniyor yazık ki.

Malesef 2007 seçimleri öncesinden daha güçlü bir potansiyele sahip AKP.Onun için zaman empati zamanı onları anlama zamanı.Kılıçdaroğlu'nun elini güçlendirin bu halka sırtınızı dönmeyin.

Sitelerde Paylaş

Ifeelgood..

Burda birinin başka birisinin ateist olmadığını, çakma ateist olduğunu söyleyen biri Fazıl Say'ı seven birisiydi. Yani beni değil, kendin gibi düşünenleri önce eleştir. Ateizmin içine ediyorsunuz. Ateist şöyle olurmuş böyle olurmuş. Kime ne yahu. Siz bu düşüncenin fikir babalarından mısınız? Ateizmi rahat bırakın. Ateist insan AKP'ye de oy verir. Şeriatçı da olur. Sizin gibi ateist elitler ateist böyle olur, böyle olmaz diyorlarsa ateizmden istifa ediyorum ben. Lanet olsun böyle ateizme...

Zaten forumunun resmi ideolojisinin kadrolu savunucususun. Cevap veremediğin yerlerde "kafan yerinde mi? Manyak mısın?" gibi hakaretlerle insanları burada kötü göstermeye çalışıyorsunuz. Uğraşmıycam senle. Forumu ben mi kurtaracam sanki...

Hep söylüyorum.. Şeriatçı ateist olsa olsa sizler gibi heveslilerden çıkar.

Ne haliniz varsa görün. Bu forumun da resmi bir ideolojisi yok, hiçbir zaman böyle bir şey deklare etmiş değil.

Ben de diğer yöneticiler de aynı zamanda yazardır ve istedikleri ideolojiyi savunma hakkına sahiptir. Benim düşüncelerim de onların düşünceleri de kendilerini bağlar, düşüncelerimden ötürü de kimseye hesap vermem. Onlar da.

Düşüncelerimizin ya da senin deyiminle ideolojilerimizin birbirine yakın olmasında bir tuhaflık yok. Bizler dinlerin karşısında insanlar olarak dinci eğilimleri desteklemeyiz.

Kısacası tuhaflık sizde zaten.

Şeriatçı ateiste ya da dinciyi destekleyip tercih edene "kafan yerinde mi?" diye sormam, zira onda kafa filan yoktur.

Burası abuk sabuk sapkınlıkların ateizm adı altında savunulacağı bir yer değil, olmamalı. Ben burada yazan biri olarak kendi gücüm yettiğince bu sapkınlığın karşısında dururum, yazarım da.

Moderatör olmam bunu engellemez.

Sitelerde Paylaş

Ayrıca savunduğun ahlaksız, Fazıl Say'la ilgili düşünceleri yüünden değil, sapık küfürleri yüzünden atıldı. Fethullah Gülen'i savunan, ramazanda oruç tutan ateist bize lazım değil. Ramazanda oruç tutmak zorunda kalan bir dolu genç insan var burada, onların hepsine hakarettir bu. Onların hangisi dincileri, şeriatçıları savunmuş? O insanlar açıkça mağdur. Ve tek nedeni ateist olmaları.

Şeriatçı ateist diye bir şey uyduracaksınız, ondan sonra da dinlerin ve dincilerin karşısında hayatta kalmak için direnen şu forumda kendinizi "gerçek ateist" filan ilan edeceksiniz.

"Ben Fethullah'ı da savunurum, şeriatı da desteklerim, dici partiye oy da veririm; ve gerçek ateist benim, siz bir halt değilsiniz" diyecek ve "yahu sen nasıl dinsizsin, nasıl ateistsin, sen hangi hakla dinleri eleştirirsin o zaman?" dendiğinde de sana ne diyeceksiniz..

Elbette aklınız yerinde değil. Ateist olduğunu da söylese şeriat sapkınlığını savunan insana karşı kimse susmaz, "senin kafan yerinde mi?" der.

Bütün anormallikleri, tutarsızlıkları, iki yüzlülüğü ve maskeyle dolaşıp oyun oynamayı normalize etmeye çalışıyor, bu basit rezaleti gösterene de saldırıyorsunuz.

Şeriatçı, dinci ateist olmaz!!

Sitelerde Paylaş

Hakaret etti. Silindi. Ona lafım yok. Ben de mod olsam ben de aynısını yapardım. Heralde gitmek için bir bahane arıyordu.

Ayrıca ben "En iyi ateist benim." gibi bir şey demedim. Ama sen ateist değilsin gibi bir ifade var. Ve burda nasıl oluyorsa ben suçlanıyorum. Ateistlere ahlak biçme saçmalığı burda yapılıyor. Ateistler şöyle olur denildiği an ateizmden istifa ederim ben. Ateist insan insanlık düşmanı da olur. Soykırımcı da olur. Demokrat da olur. Liberal de olur. Ateizm amoraldir. Yani hiç bir değerle alakası yok. İnançla yapılanın tutarlılığı kıyaslanamaz. Yapılan eylemler tercihtir. Her insan da kendi çıkarı için eylem yapar. Zaten tepemizdeki insanların neredeyse hepsi bilimsel düşünen insanlar. Ama çok kurnazlar. Bazı şeyleri insanlara yutturmasını biliyorlar.

Ama şeriatçı falan da değilim. Zaten burda 3 bin kadar iletim var. Belli zaten...

Böyle "kafan yerinde mi?" gibi ifadelerle ancak tribünlere oynarsınız. Kimin düşünceleri yerine duygularıyla yazdığı belli oluyor..

Sitelerde Paylaş

Basit, menfaat için şeriatçı ayağına yatıyordur.

O kişi kendini şeriatçı ateist diye tanımlamaz ama. Şeriatçı ateist diye bir şey olmaz. Hiçbir ateist şeriatı ya da şeriatçıları savunmaz. Böyle bir şey dünya yüzünde görülmemiştir.

Ticari çıkarı vardır, gider onlarla çalışır, ateist olduğunu onlardan gizler, yalakalık yapar vs.. Bunlar ayrı.. Bu kişisel bir iştir, kimse de bir şey demez. Adamın çıkarı var, iki yüzlü davranmaktan rahatsız değil, para onun için her şeyden daha önemli ve bundan da utanmıyor.. Onun sorunu..

Ama ateist bir foruma gelip de "ben şeriatçı ateistim ve en gerçek ateist de benim" demez. Savunamaz.

Böyle saçma şey olur mu? Deli derler ona..

Keza Fethullah Gülen'i savunmak...

Sitelerde Paylaş

Cigi+Ifeel+Diriliş soytarısının bilgisayarlarındaki klasik müzik mp3 leri sayısı 10 u geçerse forumda başlık açıp şehadet getireceğim :D

Tartisilan konu bu degil...fakat baslik acip sehadet getirsen iyi olur...Cünkü desteksiz salladigin baltani kayaya vurdun.

Bunlar bildiğin kemalist dinine mensuptur , gelir bir de sana sen ateist değilsin der.

Kemalizm dini islamdan daha tehlikelidir her zaman önü kesilmelidir o yüzden referanduma GERÇEK bir ateistten EVET.

Fetosa cemaatlere tarikatlara yalakalik yapan...Kemalistligi "Kemalizm dini" olarak algiliyandan ateist olmaz!

Kücük cocuklar evcilik oynarlar...ayni onun gibi "ateistcilik" oynanilmakta...Televizyonlara cikip dine, cemaatlere övgüler yagdiran cakma satilmis serefsiz ateistlerden ögreniyorsunuz...

...ateistcilik oynayarak kendinize "ateist" demeyi.

Fazil Say gibi kendini dünyaya kabul etmis birisinin durusu herkesi rahatsiz etmekte...Dolayisi ile Fazil Say'a tepki verenler kokusmus pisligin icinde el ele debelenenlerdir.Cünkü bu pislikleri millet bir halt sanmakta...

Egitimi bilimsel olmayan kültürü dejenere olmus toplumun icinde cok kolay bir yerlere gelinir...Yeterki fiyati olsun...Türkiye'de bunlarin en güzel örnekleri yogun olarak bulunmakta...

Sitelerde Paylaş

Hakaret etti. Silindi. Ona lafım yok. Ben de mod olsam ben de aynısını yapardım. Heralde gitmek için bir bahane arıyordu.

Ayrıca ben "En iyi ateist benim." gibi bir şey demedim. Ama sen ateist değilsin gibi bir ifade var. Ve burda nasıl oluyorsa ben suçlanıyorum. Ateistlere ahlak biçme saçmalığı burda yapılıyor. Ateistler şöyle olur denildiği an ateizmden istifa ederim ben. Ateist insan insanlık düşmanı da olur. Soykırımcı da olur. Demokrat da olur. Liberal de olur. Ateizm amoraldir. Yani hiç bir değerle alakası yok. İnançla yapılanın tutarlılığı kıyaslanamaz. Yapılan eylemler tercihtir. Her insan da kendi çıkarı için eylem yapar. Zaten tepemizdeki insanların neredeyse hepsi bilimsel düşünen insanlar. Ama çok kurnazlar. Bazı şeyleri insanlara yutturmasını biliyorlar.

Ama şeriatçı falan da değilim. Zaten burda 3 bin kadar iletim var. Belli zaten...

Böyle "kafan yerinde mi?" gibi ifadelerle ancak tribünlere oynarsınız. Kimin düşünceleri yerine duygularıyla yazdığı belli oluyor..

Hakaret değil, en aşağılık küfürleri etti. Defolup gidecekti zaten, gitmeden önce show yapayım, birilerinin hıncını alayım istedi. Defoldu ve gitti, istediğini yaptım ben de.

Sen burada çok absürd şeyler yazdın. Hepsini okudum ben.. Sürekli intihara özendiren yazılar yazdın, intihara övgüler dizdin, yaşlıları hunharca öldürmekle ilgili projelerini anlattın ve kimse de kalkıp sana "sen nasıl ateistsin?" demedi..

Burada kimsenin ateistliği sorgulanmadı, bizlerden başka. Şimdi dinci savunucuları türedi, onlar dincileri veya türlü sapkınlıkları, yalanı dolanı yazıp yazıp "ben bir ateistim ve en gerçek benim" demeye başladı.

Fakat öyle enteresan bir şey var ki, forumda yetkisi olanlar özellikle saldırıya uğruyor düşüncelerinden ötürü.. Buna kimin, ne hakkı var? Düşüncelerini savunamayanlar neden bizlerin düşünceleri karşısında bizi yetkilerimizle vurmaya kalkıyorlar? Bugüne kadar kim düşünceleri yüzünden buradan aforoz edilmiş? O düşünceleri savunamayıp kişiselleştirenler, bizlerin yazılarını ayrıca baskı ve tehdit aracı haline getirenlerdir zayıf olanlar.

Ben düşüncelerimi kurallara uygun olduğu müddetçe dilediğim gibi yazıp savunurum. Buna kimse benim yetkilerimi karıştırıp da beni o yetkilerle vuramaz.

Ateizm ve ateistler hakkında da türlü düşüncelerim olabilir, arzularım, isteklerim, olması gerektiğini düşündüklerim olabilir ve onları da belirtme hakkım var. Ben buraya yazmak, fikirlerimi paylaşmak için geldim. Sen onları nasıl "dayatma" olarak sunarsın?

O zaman yutmayın arkadaşım. Madem biz sizlere bir şeyleri yutturmak için yazıyoruz, siz de uyanık olun yutmayın. Ne istiyorsanız o olun.. Ama karşınızdakiler de "peki" demek zorunda değil, onu da göze alın.

Sitelerde Paylaş

Ifeelgood..

hayır ateist olan akpye oy vermez bırak ateizmi hiçbir akıl vicdan beyin sağduyu sahibi insan akpye oy vermez..........

Sitelerde Paylaş

hayır ateist olan akpye oy vermez bırak ateizmi hiçbir akıl vicdan beyin sağduyu sahibi insan akpye oy vermez.........

Peki kime oy verir? CHP'ye mi?

Bence akıllı insan oy vermez.

Hiç oy vermez! Oylamayla birşeylerin değişeceği yanılgısını bırakır.

Çünkü zaten hep sistemin sundukları arasından bir tercih yapılması dayatılıyor; halkın kendi tercihini oylamasına olanak sunulmuyor.

Sistemin dayattıklarını beğenmeyip sandığa gitmediğinde ise, senin verilmeyen oyların da varolan sistem içi partilere dağıtılıyor.

Yani senin, ''Ben bu sunulanları beğenmedim, başka birşey istiyorum'' deme hakkın tanınmıyor!

''Madem beğenmedin, o halde vermediğin oyları varolanların arasında dağıtır ve seni görmezden gelirim'' deniyor.

Bu noktada, bu dayatmaya boyun eğen insanların ne aklından ne de demokratlığından bahsedilebilir.

Burjuva demokrasisi, oligarşinin gizlenmiş biçimidir. Açık sultadan tek farkı, kölelere efendileri arasında seçim yapma hakkı verilmiş olmasıdır.

Böylece her ihtimalde köle kalmaya devam ederler.

Temsili demokraside halk kendi temsilcilerini seçtiğine inanır, oysa bu hem halkın yetkilerinin devridir hem de söz konusu temsilciler egemenlerce onaylanarak temsilci olabilme hakkı kazanabilmişlerdir. Gerçekte hepsi egemenlerin temsilcisidir.

Akıllı insan, yönetime katılma yetkisini temsiliyet ilişkilerine kurban etmeyi reddeder.

Doğrudan demokrasi ve özyönetim pratiklerinin gelişimini ve yerinden yönetimi savunur.

tarihinde İç_Mihrak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Akıllı insan, yönetime katılma yetkisini temsiliyet ilişkilerine kurban etmeyi reddeder.

Doğrudan demokrasi ve özyönetim pratiklerinin gelişimini ve yerinden yönetimi savunur.

Iyide oturdugu yerden savunmanin bir getirisi olmaz ki...AB ülkelerinde olan demokrasiyi elestirirken Türkiye'de demokrasi var diyemeyiz.

Kokmaz bulasmaz bir insanin akilli olmasinin degeri yoktur.

Sitelerde Paylaş

Iyide oturdugu yerden savunmanin bir getirisi olmaz ki...AB ülkelerinde olan demokrasiyi elestirirken Türkiye'de demokrasi var diyemeyiz.

Kokmaz bulasmaz bir insanin akilli olmasinin degeri yoktur.

Oturduğu yerden savunmak mı?

Hatırlattığın iyi oldu; akıllı insan dört yılda bir sandığa gidip geri kalan tüm zamanını oturarak geçirmez.

Yönetime katılımını dört yıllık bir seçime indirgemez.

Akıllı insan, bugünden yöneten-yönetilen ayrımının ortadan kaldırıldığı özyönetim pratiklerini hayata geçirir.

Sistemin dışına kaçar, tahakküm ilişkilerinden bağımsız halk meclisleri, komiteleri, kooperatifleri v.s. kurar.

tarihinde İç_Mihrak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Akıllı insan, bugünden yöneten-yönetilen ayrımının ortadan kaldırıldığı özyönetim pratiklerini hayata geçirir.

Sistemin dışına kaçar, tahakküm ilişkilerinden bağımsız halk meclisleri, komiteleri, kooperatifleri v.s. kurar.

Katiliyorum bu düsüncelere...fakat "bagimsiz halk meclisleri, komiteler" in iceriklerinin acilmasi gerekir diye düsünüyorum.Sivil toplum dernekleri kastedilyorsa bir itirazim yok.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...