Jump to content

Tanrı 'Fikri' Artık Gereksiz.

Recommended Posts

Fizik, Tanrı'yı gereksiz kıldı!

post-8670-007706900 1283422188_thumb.jpg

İngiliz fizikçi Stephen Hawking, “Modern fizik evrenin oluşumunda Tanrı'ya yer bırakmamıştır” dedi.

İngiltere’nin en tanınmış bilim insanı Hawking, “Nasıl ki Darwinizm biyolojideki yaratıcı ihtiyacını sona erdirdi, yeni fizik teorileri de evrenin oluşumu konusunda yaratıcının rolünü gereksiz kılmıştır” dedi.

İngiliz Times gazetesinin eki Eureka dergisi Hawking’in yayınlanmak üzere olan son kitabından alıntılar yaptı. Kitapta “Evrenin bir yaratıcıya ihtiyacı var mı?” sorusunu soran Hawking “Yerçekimi gibi bir kuvvet olduğu için evren kendi kendini hiçten yaratabilir ve yaratacaktır” dedi. Kitap Sör Isaac Newton’ın teorisinin yapı sökümünü hedefliyor.

Hawking’in bu kitabı daha önceki çalışmalarındaki dinle ilgili görüşlerinden çok farklı. Hawking Zamanın Kısa Tarihi’nde Tanrı’nın bilimin evrene yaklaşımıyla uyumsuz bir fikir olmadığını yazmıştı. 1988 tarihli çoksatan kitabında Hawking, “Eğer tam bir teori kurabilirsek bu insan mantığının zaferi olur, böylece Tanrı’nın aklını da anlayabiliriz” demişti.

Hawking’in kitabı The Grand Design, İngiltere’de 9 Eylül’de raflarla buluşacak. Kitabın çıkışından bir hafta sonra Papa İngiltere’ye gidecek.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=1016927&Date=02.09.2010&CategoryID=81

tarihinde Satsuma54 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 107
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bilim camiasının medyatik isimleri, spekülasyon yapmak ve gündeme gelmek uğruna zırvalamaya devam ediyorlar.

Tıpkı R. Dawkins'in "tanrı hipotezi bilimsel bir iddiadır" diyerek zihinleri allak bullak ettiği gibi.

Bilimi, birkaç kişinin boyunduruğunda sanan, dünyayı kendi pencerelerinden görmekten aciz hamkafalar iyice karışacağa benzer...

Sitelerde Paylaş

İngiliz Times gazetesinin eki Eureka dergisi Hawkingin yayınlanmak üzere olan son kitabından alıntılar yaptı. Kitapta Evrenin bir yaratıcıya ihtiyacı var mı? sorusunu soran Hawking Yerçekimi gibi bir kuvvet olduğu için evren kendi kendini hiçten yaratabilir ve yaratacaktır dedi.

Hawking direk saçmalamış. Burayı takip eden biri olarak buradaki ateistlerin bilimsel bir bilgisine istinaden saçmalamış hemde. Bilim ve ateizm madde ezelidir der. Peki ezeldeki bu maddeye hiçliğin hangi kavşağında rastlanmış ve madde evreni oluşturmuş diye sorsak ne derler bize? Siz beni güldürdünüz Allahda sizi güldürsün ateistler. :)

Sitelerde Paylaş

Hawking direk saçmalamış. Burayı takip eden biri olarak buradaki ateistlerin bilimsel bir bilgisine istinaden saçmalamış hemde. Bilim ve ateizm madde ezelidir der. Peki ezeldeki bu maddeye hiçliğin hangi kavşağında rastlanmış ve madde evreni oluşturmuş diye sorsak ne derler bize? Siz beni güldürdünüz Allahda sizi güldürsün ateistler. :)

Varkliktan once yokluk olmasi gerekir diyorsun ama fizik yasalarina gore hibirsey yoktan varolamaz, varken de yok olamaz. Buna gore, su anda seyler var olduguna gore, gecmiste seylerin yok oldugu bir anin olmamasi gerekir.

Yani, hicligin kavsagi diye birsey yok.

Sitelerde Paylaş

Bilim camiasının medyatik isimleri, spekülasyon yapmak ve gündeme gelmek uğruna zırvalamaya devam ediyorlar.

Tıpkı R. Dawkins'in "tanrı hipotezi bilimsel bir iddiadır" diyerek zihinleri allak bullak ettiği gibi.

Bilimi, birkaç kişinin boyunduruğunda sanan, dünyayı kendi pencerelerinden görmekten aciz hamkafalar iyice karışacağa benzer...

Ama Hawking bunu soylerken " - ben boyle olduguna inaniyorum " demiyor. "Yeteri kadar fizik bilginiz varsa, size bunun boyle oldugunu gosterebilirim diyor". Bircok pipolu ve sakkali bilimadami da Hawking'in aciklamasini dinleyip kabul ediyorlar. Bildigin gibi, pipolu ekip cok acimasizdir, hata affetmezler.

Butun bunlara ragmen, yani bilim Hawking'in dedigi gibi, evrenin kendiliginden var oldugunu gostermis olsa bile, bu, bir tanrinin olmadigini ispatlamaz. Cunku bir inanir, tanrisini herseyin arkasina koyabilir.

Sitelerde Paylaş

Ama Hawking bunu soylerken " - ben boyle olduguna inaniyorum " demiyor. "Yeteri kadar fizik bilginiz varsa, size bunun boyle oldugunu gosterebilirim diyor". Bircok pipolu ve sakkali bilimadami da Hawking'in aciklamasini dinleyip kabul ediyorlar. Bildigin gibi, pipolu ekip cok acimasizdir, hata affetmezler.

Eğer senin alıntıladığın sözü etmişse, doğru söylemiş elbette; ama ben bunu tartışmıyorum ki.

Ben bu tür medyatik isimlerin çelişkilerini, tutarsızlıklarını vurguluyorum yalnızca. İlk iletide, Hawkins'in daha önceleri şöyle bir demeç verdiği belirtilmiş örneğin:

"Hawking’in bu kitabı daha önceki çalışmalarındaki dinle ilgili görüşlerinden çok farklı. Hawking Zamanın Kısa Tarihi’nde Tanrı’nın bilimin evrene yaklaşımıyla uyumsuz bir fikir olmadığını yazmıştı. 1988 tarihli çoksatan kitabında Hawking, “Eğer tam bir teori kurabilirsek bu insan mantığının zaferi olur, böylece Tanrı’nın aklını da anlayabiliriz” demişti."

Kararttığım bölüme dikkat!

Oysa gerçek böyle midir?

Bilimin tanrıyla hiç ama hiç işi olmuş mudur? Herşeyi, ne olduğu belirsiz bir kavramla açıklamaya çalışmakla, gözlem ve sınama yoluyla tutarlı modeller oluşturmanın adı olan bilimsel yöntem hiçbir zaman bağdaştırılabilir mi?

Daha önceki yazılarımda da tanrının, yetersiz bilgi ve olanaklar sonucu ilkel insanın sığındığı basit ve dogmatik bir açıklama biçimi olduğunu yeterince belirtmiş olduğumdan, bu konuya daha fazla değinmeyi gereksiz buluyorum.

Butun bunlara ragmen, yani bilim Hawking'in dedigi gibi, evrenin kendiliginden var oldugunu gostermis olsa bile, bu, bir tanrinin olmadigini ispatlamaz.

Tanrının yokluğunu niçin ispatlamak zorunda olalım ki? Yokluğun ispatı olur mu? Olmayan birşeyin ispatı, sizce nasıl mümkün olabilir?

Hacı'nın da dediği gibi kanıtın yokluğu, yokluğun kanıtıdır!

Ve diğer yandan, ancak geçerli argümanların ispatı ya da çürütülmesi söz konusu edilebilir.

Dogmaların ispatı ya da çürütülmeleri ne gereklidir ne de olanaklıdır. Baştan çürük bir iddianın tersinin kanıtlanması gibi bir zorunluluk ya da ilke mevcut değildir.

Ayrıca, sadece belirli bir tanımı olan şeylerin varlığı bir anlam ifade eder. Tanımlanamayan birşey, aslında var olmayan birşeydir.

Cunku bir inanir, tanrisini herseyin arkasina koyabilir.

Öncelikle, inanç sözcüğünün bilimsel bir anlamı olmadığını bilmek gerekiyor. Çünkü, bilimin sözlüğünde bu tür bir kelime yer almaz. Eğer burada "inanç"tan kasıt, bir olasılık durumu ise, herhangi bir olayın olasılığı sadece o olayın fiziken olmuş ve görülmüş olması şartına tabi olarak ortaya atılabilir. Bu nedenle:

Herhangi bir tanrının var olması olasılığı koskoca bir SIFIR'dır!

tarihinde DİRİLİŞ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

>>>>> Fizik, Tanrı'yı gereksiz kıldı!

Tanrı hala vardır. Ancak bilinç-dışımız'da dır.

Dünya veya Türkiye gündemini takip eden vatandaş açısından tek boyutlu ideoloji farkında olmadan hep çift kutup içinde kaybolur mesela.. ( bir şeyin doğru mu yanlış mı olduğunu okuduğundan anlama gücü gibi..)

Bu durum içeriğe dışarıdan biçim verilir demek oluyor. (İdeoloji veya Tanrı'nın temel tanımı budur.)Ama içeriğe etki etmesi gerekmez ideolojinin. Yoksa diyalektik kayboluyor yerine emperyalizm geçiyor.(Çok ulusluluk)

Bu yüzden günümüzde Tanrı'nın tanımı geçmişin değerleri aynı zamanda gelecek nesillere de dayatılması oluyor.

Bu sebepten dolayı ''Tanrı öldü'' diyemeyiz. O bilmeden yaptığımız veya belirli bir amaç doğrultusunda yapmadığımız bir şeydir artık.

Belki din öldü ama adı kaldı diyebiliriz.

tarihinde ozger tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

http://www18.gazetevatan.com/fotogaleri/resim.asp?kat=15900

Fizik de artık tamamen Biyolojinin safına katıldı mı? Bilim dünyasında dengeler değişti mi? Bu iş bitti mi? Bir hareket başlar mı? Ne düşünüyorsunuz?

Hawking TED'deki en son konuşmasında. Kuantum mekaniği ile artık Evren'nin kendi kendisini yoktan varedebildiği ortaya çıkmıştır demişti.

http://www.ted.com/talks/lang/eng/stephen_hawking_asks_big_questions_about_the_universe.html (Alttan Türkçe altyazıyı seçin)

tarihinde inevitablen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Lavuk yeni kitap çıkarıyor.

Aklı sıra reklam yapıyor....

Uzaya çıkan Rus Kozmonot to öyle diyordu....

Ne oldu meydandaki birkaç çakal yok dedi diye....

onlara mı inanalım...

İnancına "delil aramayan"inanmaya devam eder.Hiçbir zaman delil aramadım.

tarihinde zensen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Burayada birkaç kelam yazalım....

Bu adam kitabının reklamını yapıyor...

Başka bir amacı yok...

Yani anlayacağınız ...

Tamamen duygusal....

Bu adam para uğruna neden bukadar inanan insanı karşısına alıp itibarını zedelemeye çalışsın? kitap satmak istese daha çok tanrı şöyle güzel böyle güzel der paraları cukkalardı.Anlayacağın adam salak değil bukadar kişiyi para uğruna karşısına alacak kadar derdi para olsa nabza göre şerbet verirdi herkes mutlu olurdu

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...