Jump to content

Fazıl Say neden küçük?

Recommended Posts

Neyse, ben buraya artık sanırım en az bir yıl uğramam. Bu durumda benim meydan okumama cevap vermek isteyen varsa karşılık veremeyeceğim ama zaten gerek de yok. Zaten o paçavrayı temize çıkartmaya çalışan herkes kendi kendini yeterince rezil edecektir.

Kendini yeterince rezil etmis birde Fazil Say icin "pacavra" ifadesini kullanmis...

Onun Dünya ülkelerinde lakabi "müthis solak" tir...Sen ve senin gibi müzikten anlamayanlar ancak ona pacavra demek cesaretini kendinde bulabilen cahil cühelalardir.

"Mürhis solak" lakabinin ne anlama geldigini ve o lakabin kolay kolay bir insana verilemiyecegini dahi anlamayacak bilmeyecek kapasitede olup Fazil Say'a camur atmaya cesaret eden arabesk yavasakligi icinde debelenen haseretlersiniz!

Fazil Say kapasitesinde olan bir kisinin nasil ve ne kadar zaman süren bir egitim aldigini biliyor olsan zaten cuval dolusu sacma ve zirvalamalari yazma cesaretini kendinde bulamazsin.Onca alinan egitimin de yeterli olmayacagini cok özel yetenek ve kabiliyetlerin olmasi gerektigini hic anlamazsin...zaten anlamiyorsun!

Kulagin cok özel olmasi ve diger yetenekler bir yana...beynini dört bes parcaya ayirip ayri ayri fakat ayni anda kullanilmasi tekniginden anlar misin, bilir misin? Bunu yapabilir misiniz?

Bir senfoni orkestrasinda ayni anda calan müzik aletlerinin cikarttigi sesleri ayri ayri duyabilme yeteneginin ne anlama geldigini bilir misiniz!

Mozart'in Beethoven'in ve diger bestekarlarin bestelerinin binlerce sanatci tarafindan farkli farkli yorumlar ile calindigindan haberiniz var mi?

Yok.!!!

Farkli müzik aletlerini calan sanatcilarin bu yorumlarini dinlediniz mi?

Yok.!!!

Sizi gidi arabesk yavsakliginin cahil cühelalari sizi...sizi gidi müzigi kiclariyla dinleyen zottiriler sizi...

Sanatcilarin farkli yorumlar ile caldiklari parcalar begenilmiyebilinir...Buda cok normaldir.Fakat neyin ne oldugunu bilmeden Fazil Say gibi bir sanatciya "pacavra" ifadesini yazani pacavraya ceviririm!

Bu basligi acan ve sen...

Bakalim ikinizin kulaklari ne kadar saglammis onlari bir test edelim...Ne dersiniz?

ATEİSTFORUM TANITIM VİDEOSU

Turan Dursun'un Anısına...

Videolarda kullanilan iki müzigin analizlerini rica ediyorum.

Hadi bakalim pehlivanlar...meydan sizin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 78
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Astral

Fazıl Say'ın müziği değil esas olan konu,anlamamakta neden ısrar ediyorsun?Almış olduğu ödülleri yazmamdaki sebep sizin aslında onun klasik müzik sanatçısı olamayacak kadar "ucuz"olduğunu söylemeniz.

Astral ben klasik müzik dinleyicisi değilim.Günlerimi Mahler,bach vs..dinleyerek geçirmediğim gibi mesela gelmiş geçmiş en büyük müzik dehalarından biri olduğu söylenen mahler dinlerken çok da fazla keyif almıyorum.

Çünkü klasik müzik dinleyebilmek müzikal bir eğitim almanın yanısıra farklı bir yaşam biçimini gerektirir.Çok yüksek bir yaşam felsefesine sahip olmanız gerekir.Aşk,umut,beklenti,kaygı,hüzün vs..bütün duygular çok gelişkin bir müzik formuna ya da sözlere ya da mimariye dönüşmüş olur.

Yani anlayacağınız benim fazıl say'ın sanatını eleştirme gibi bir durumum mantıken ve ruhen mümkün değil.Hiç kusura bakmayın :)

Arabeskin yavşaklığı ifadesiyle halkı aşağıladığını düşünmediğimi yazmıştım zaten.Mesajların bütününü okursanız ne düşündüğümü daha iyi anlarsınız.

Sizlerin anlayamadığınız AKP ye yönelik eleştirilerin bu defa dünyaca ünlü saygın bir sanatçıdan gelmesinin yarattığı hazımsızlığın medya aracılığıyla manipüle edilmesi.

tarihinde zensen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Astral ben klasik müzik dinleyicisi değilim.Günlerimi Mahler,bach vs..dinleyerek geçirmediğim gibi mesela gelmiş geçmiş en büyük müzik dehalarından biri olduğu söylenen mahler dinlerken çok da fazla keyif almıyorum.

Ben klasik müzik dinleyicisiyim ama ben de Mahler dinlemekten keyif almıyorum. :)

Sitelerde Paylaş
AKP ye yönelik eleştirilerin bu defa dünyaca ünlü saygın bir sanatçıdan gelmesinin yarattığı hazımsızlığın

Bazı insanlar nedense defalarca dinlesede, kafalarına vura vura tekrarlanılsa da anlayamıyor, idrak edemiyor. Bu yüzden kendimce bir liste çıkaracağım ve "idiotlar" diye kategorilendirdiğim bu üyelerin herhangi bir yazısına cevap vermeyeceğim, görmezden geleceğim. İlk sefer için bir istisna olsun. Cevap başlığa yazdığım 1. yorumda:

Beethoven kralların önünde eğilmezdi.. Hatta Napolyon'a ithaf ettiği senfoniyi, Napolyon sapıtmaya başlayınca geri çekecek kadar cengaverdi.

Wagner nazizmin fikir babalarından biriydi..

Bence Beethoven gelmiş geçmiş en büyük dahilerden biri, Wagner da en büyük sanatçılardan biridir.

Wagner her ne kadar faşizan ruhlu bir müzisyen olsa da kimsenin inkar edemeyeceği gibi çok önemli başeserler yaratmıştır. (Hatta bu faşizan ruhunun, onun sanatçılığına etkisi ve katkısı olduğu bir gerçek)

İşte sanatçılık böyle bir şey.. Ruh ve beyin meselesi.. Bir insanın her ne kadar dünya görüşümüze ters hayat anlayışı olsa da bu onun sanatçılığını eksiltmez. Beethoven özgürlükçüydü, Wagner ise faşist. Bu yüzden faşizmi hissetmek için wagner, özgürlüğü hissedebilmek için de Beethoven dinliyoruz.

Peki bu Fazıl Say denen zırva piyanist ne konuşuyor? Fazıl Say'dan konuşmak için konuya maalesef Wagner'dan girmek zorunda kaldım. (Wagner'a büyük saygısızlık ve Fazıl Say'ın yetenek alanıyla uzaktan yakından alakası yok ama)

Çünkü onun sanatına saygısızlık yapma cürretini, politik fikirlerini beğenmememizden dolayı alıyormuşuz hesapta.

Eğer öyle olsaydı öncelikle Wagner'ı lanetlerdik.

Şunu söylemek istiyorum: Wagner'ı ve ya komünist Shostakovich'i her ne kadar bize ters siyasi çizgilerde olsalar da sanatçı, sofistike, derin bir ruhları vardır ve bundan dolayı büyük saygıyı hakediyorlardır.

Ancak Fazıl Say denen piyanist bir hurdacıdan daha fazla sofistike yaklaşamıyor siyasi gündememize maalesef ve en fazla bizim forumdaki faşistler kadar derin.. Peki Fazıl Say'a neden saygı duyalım ki? Görüşlerini neden önemseyelim. Onun müzisyen olması hiçbir şey ifade etmiyor çünkü eğer önemli olan bu olsaydı Wagner Almanya'nın sınırsız yetkiye sahip diktatörü olurdu.

Düşünsenize sırf şu gerzek düşünce için bir konu açıyorsun ve durumu izah ediyorsun. En son yazılan mesaj o gerzek zihniyetin birebir aynı ürünü. Yuh artık..

Sitelerde Paylaş

Bazı insanlar nedense defalarca dinlesede, kafalarına vura vura tekrarlanılsa da anlayamıyor, idrak edemiyor. Bu yüzden kendimce bir liste çıkaracağım ve "idiotlar" diye kategorilendirdiğim bu üyelerin herhangi bir yazısına cevap vermeyeceğim, görmezden geleceğim. İlk sefer için bir istisna olsun. Cevap başlığa yazdığım 1. yorumda:

Düşünsenize sırf şu gerzek düşünce için bir konu açıyorsun ve durumu izah ediyorsun. En son yazılan mesaj o gerzek zihniyetin birebir aynı ürünü. Yuh artık..

Yazilanlari okuyorsun ama isine gelmiyor...onun icin görmezden gelecegim diye kendini kandirma.

Gel sen su yazilanlari ne olur gör... kulagini ve müzik bilgini birlikte test edelim...

Senin ne kulagin var nede müzik bilgin...ben bunu cok iyi biliyorum.Eger aksini kanitlamak istersen asagidaki videolarda olan müziklerin cok basit olan analizlerini yazda görelim...

Bu basligi acan ve sen...

Bakalim ikinizin kulaklari ne kadar saglammis onlari bir test edelim...Ne dersiniz?

ATEİSTFORUM TANITIM VİDEOSU

Turan Dursun'un Anısına...

Videolarda kullanilan iki müzigin analizlerini rica ediyorum.

Hadi bakalim pehlivanlar...meydan sizin.

Sizi gidi arabesk yavsakliginin cahil cühelalari sizi...sizi gidi müzigi kiclariyla dinleyen zottiriler sizi...

Sitelerde Paylaş

Anladım sir.

Siz aslında tamamen sanatsal kaygılardan mütevellit bu başlığı açtınız.Ülkemizin metre kareye yüz klasik müzik sanatçısı düşen toplumuna Fazıl say'ın gerçek yüzünü göstermek istediniz.

o ödüller falan fasarya zaten..yanlışlıkla şey etmişler :lol:

Sitelerde Paylaş

Fazıl Say'ı nasıl değerlendiriyorsun Astur?

müzisyen ruhunu da bildiğim için merak ettim. :)

Bende Bach'ın eserlerini yorumladığı "Fazıl Say Plays Bach" adlı bir albümü var, oradaki yorumlarını beğeniyorum. Klasik eserleri caz soslu yorumlaması da hoş oluyor bence, şu tarz yorumlarını da seviyorum:

http://www.youtube.com/watch?v=QVZDiUSzPgQ

Tabii zevk meselesi, bazıları hoşlanmayabilir, ama ben Jacques Loussier vb. yorumcuların klasik eserlere özgün yorumlarını da seven bir insan olarak bunlardan diğer bazı arkadaşlar gibi rahatsız olmuyorum.

Sitelerde Paylaş

Evet, çalgıcı. SirOrphaned gayet iyi bir sözcük bulmuş. İnsanlarla fazla iletişimim olmadığı için aklıma böyle uygun sözcükler getiremiyorum.

Konuya girmeden önce aşağıdaki paçavrayı bir dinleyin. Ya da sizin bildiğiniz gerçek bir klasik müzik aşığı varsa ona dinletin bakalım nefret ve tiksinti hissi duymadan dinleyebilecek mi!

Bu rezalete link vermek istemezdim ama çoğunuz klasik müzikten anlamadığınıza göre benim de başka bir ispatım yok. Diyorsanız ki “Zevk meselesi. Sen beğenmediysen ben beğendim. Neden senin müzik bilgine güveneyim”. O zaman ben de sana derim ki bu yazıyı hiç okumamış say. Kerestelere hitap etmiyorum. Zaten youtube sitesinde de beğenilmiş bu. Kalabalıkların beğenisi sizin için bir ölçüyse... Bu rezaleti ben baktığımda 118 kişi beğenmiş 2 kişi beğenmemişti. Tam sürü zihniyeti.

Müzik türlerine özel eleştiri yapmak istemiyorum. Her müzikten güzel örnekler bulabilirsiniz. Ama bir klasik eserin ırzına geçmek istiyorsanız caz bunun için çok uygundur. Peki bunu Fazıl Say bilmiyor mu? Tabi ki bilmez! Çünkü batılı abileri bunu çok yapar da onun için. Böyle bir moda vardı maalesef. Bizim zibidiler geri durur mu! (“zibidi” bir hakaret değildir ve “yavşak”tan çok daha yumuşak bir ifadedir.) Çünkü onlar batılı bir şeyi yapıyorsa o şeyin mutlaka iyi olduğunu zanneder. Saçma sapan iğrenç bir müzik yapma ve bunu sunma hakkın tabi ki vardır. Ama Mozart’ı niye buna alet ediyorsun?

Caz ve arabesk... Gösterişçiliğin, ikiyüzlülüğün, cehaletin ve kültürel sürü reflekslerinin turnusol kağıdı. Müzik bilgisi ve derinliği olmayanları sıkmamak ve yazıyı uzatmamak için eleştirilerde derinliğe inmeden kısa ve özet geçiyorum. Bu durum beni söylediklerimi ispat edecek argümanlar ortaya koymaktan alıkoyuyor. Ancak zaten amacım bu konuda bilgisi olmayanların yığın zihniyetiyle atıp tutmasını engellemek. Bilene zaten gösterdiğim örnek yeter. Hiçbirşey söylemeye gerek yok. Bilmeyene zaten söylesen ne gezer...

Gelelim Fazıl Say’ın ünvanına. Bu adam nasıl güya “dünyaca tanınan bir sanatçı” oldu...

Bu iş kültürler arası iletişim meselesidir. Sen bir taraftan benim illa bir adayım var dersen karşı taraf seni kırmaz. Aradıkları ölçütler her eğitim alanın kolayca ulaşabileceği ölçütlerdir. Tekniği yeterince iyiyse, kafasını iyi sallayıp çaldığı parçayı yaşıyormuş havası kendisine verebilirse yeterlidir. Ondan sonra müzikten anlarmış gibi yapıp da tek amacı bu kültür iletişiminin parçalarını yerine oturtmak olan bir eleştirmen “bu adam beğenilecek” diye işaretini verir. Ardından o adam beğenilir. Klasik müzik seyircisi klasik müziği sever. Ama çok azı gerçekten bu müziğin tadına derinlemesine varabilir, iyi bir yorumun farkını anlayabilir. Ve bir misafir kültür elçisi kendi ülkesine geldiğinde onu mutlaka saygıyla karşılar. Defalarca sahneye geri çağırır, abartılı iltifatlar eder... Herkes için aynısı geçerlidir. Ne zannediyorsunuz? Beğenmedikleri zaman sahneye fırlatmak üzere yanlarında çürük yumurta taşıdıklarını mı? Buna göre “dünyaca tanınan büyük sanatçı” bolluğu var demek ki. Yok böyle birşey. Bunların çoğu yer doldurucu. Çok azı bilir kimin yer doldurucu, kimin sanatçı olduğunu. Bilenler de bu konulara girip de ortalığı germez. Ne gerek var.

Benim bu konuya girmiş olmam da Mozart’a yaptığı bu iğrenç saygısızlığın ardından hala bu adamın “dünyaca tanınan büyük sanatçı” olarak anılması. Peki bu forumda bunu iddia edenler bilerek mi bunu söylüyor. Kendileri nereden bu “büyük sanata” şahit olmuş. Varsa bana da göstersinler linkini de görelim şu “büyük sanatı”. Tabi ben bu adamın zımbırtılarını dinleyecek sabıra sahip değilim ama çalışmalarından birkaç örnek elimde olduğu için kapasitesini çok iyi biliyorum. “Öyle diyorlar”... Sonuçta geleceğiniz nokta bu. Ya da “müzik otoriteleri öyle söylüyor”. Ateistforumdasınız ama hala genel kanıya şüpheyle yaklaşmasını öğrenememişsiniz. Klasik müzik ayrı birşey. Zeka işi, kapasite işi. Ve bu işin içinde dahi bu kapasiteden yoksun olan insanlar dolu. Eğitimle ancak bir yere kadar gelebilirsiniz. Ama kapasiteniz yoksa asla işin gerçek derinliğine inemezsiniz.

Özet olarak eğer bu işten gerçekten anlamıyorsanız bırakın şu başkalarının saçmasapan iddialarını tekrarlamayı. Kendiniz inanmadığınız ve şahit olmadığınız şeyleri burada satmayın.

Video ben de gözükmüyor ama muhtemelen mozart ın rondo allaturca düzenlemesini getirmişsindir, eee?

Sitelerde Paylaş

Sırf kendi kişisel beğenileri nedeniyle müzik konusunda gerçekliği çarpıtanın bini bir para.

İsterseniz Türkiye için konuşalım.

Arabesk müziğe laf edip de içinde en ufak bir estetik barındırmayan ( % 95 oranında) pop ve fanzeti midir nedir o müzikten işte, bunlara ses etmeyen arabesk dinleyenlerden daha da yavşaktır.

Arabesk müziği yermek için de kişinin içinde bulunduğu ezilmiş durumu farkedememesi ve bunun sömürülmesi argümanı öne sürülmüş.

Protest müzik ve kısmen özgün müzikten başka eleştiri içeren ne tür bir müzik var bu ülkede?

Bir kişi arabesk müzik dinleyip kendini jiletleyebilirken atnı zamanda protest, metal vs gibi bir müzikle de kafayı tırlatıp kendisini gebertebilir. Bu kişinin beğeni ve zevkine göre değişir.

Şimdi arabesk haricinde çok değerli toplumsal hicivler içeren nadide ülkenizin bir kaç şaheserini sunacağım sizlere.

Ajdar Anık- Çikita Muz

İsmail YK- Facebook

Berdan Mardini- Senden çocuğum olsun

Toplumu bir karabasan gibi saran ve insanı resmen sadece eğlenen bir varlık gibi göstermeye çalışan neredeyse % 100 ünün konusu AŞK olan dünya kadar piyasa müziği varken laf edecek bir tek arabesk mi kalmıştı?

Arabesk hiç olmazsa sadece ergenlik dönemine hitap edebilen saçma sapan sözlerle dizilmiş bir tür değil.

Size içinde bulunduğunuz durumdan silkinip kendinize getirecek bir şaheserin sözleri ile veda ediyorum.

Ajdar

Kon kon konn

Kon aşka kon

Don don don

Don aşka don

Seni sevdim en son

Sınava soksan beni on alırım on

On alırım on on on

Aşksız çok ağırdım

Hem de ton ton

Ne milyar yeterdi ne de trilyon

Ne sen taşırdın beni

Ne de kamyon

Seni sevdim tanrıma şükür en son

Hafiflendim uçtum gittim kon kon

Şu kalbim sanki kuş sanki balon

Şu kalbim sanki kuş sanki balon

Şu da benim duygularımı ahlaksızca sömüren bir arabesk müzik. Lanet olsun toplumu sanat adı altında soyanlara :p

http://www.izlesene.com/video/muzik-huseyin-altin-darginim-orjinal-full-damar/458928

Ahh ulan ahh. Rakı içerken dinlemeyin, fena yapar :)

tarihinde G tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Merakıma yenik düştüm ve başlığa son bir kez bakayım dedim.

Cigi,

O ne çarpıtma öyle? Ben hiçbir zaman ülkenin bir değerine paçavra demem. Sözcüklerimi her zaman dikkatli seçerim. Paçavra dediğim müzikti. Daha girişte paçavrayı neye dediğim açıkken ikinci bir sefer neye dediğimi ayrıca yazmamışım. Burada kesinlikle yanlış anlaşılacak birşey yok. Şimdiye kadar ona ne dediysem alenen sergilediği davranışlarıyla gösterdiği sıfatlarından başka birşey değildir. Ayrıca Fazıl’ın tekniğini falan konuşmuyorum ben. Müzikal derinliğinden bahsediyorum. Hiçbir bilgin ve argümanın olmadığı konuya karışıyorsun. Senin aklın sıra hazırlayacağın hiçbir test benim yeteneklerimi ölçmeye ulaşamaz. Senin testin beni hiç ilgilendirmiyor. Otur önce bir yazılanları oku, neden konuşulduğunu anla. “Şunu biliyor musun, bunu biliyor musun...” Sen beni ne zannediyorsun? Daha başında bundan şikayet ettik zaten. Fazıl başkaları yapıyor diye kendinde böyle bir hak olduğunu zannetti dedik zaten.

Zensen,

Kendini örnek vererek aynı kısıtlamayı bana getirmeye kalkamazsın. Anlama ve iletişim konusunda ise seni kırmamak için birşey söylemeyeceğim.

Diğer söyleyeceklerim genele...

Şu andan itibaren bu sığ züppenin (sığlığını da, züppeliğini de alenen sergilemiştir) ne adını, ne de müziğini ağzıma almak istemiyorum. Kendine idol arayan zavallılar ne yaparsa yapsın umurumda değil. Sanırım bu sefer merakıma yenik düşmem, çünkü zaten merak edilecek bir marifetinizin olmadığı anlaşılıyor. Uzun süre buraya uğramayacağım. Yine de en azından şu çarpıtmayı düzeltmiş olduk.

Benim ki sadece Mozart’a saygı adına yapılmış bir müdahaledir. Ben bu dahilerin müzikleriyle onların zamanına yolculuk yaptım, onlarla aynı atmosferi soludum, adeta onlarla yaşadım. Onlardan ders aldım. Ben onlara tapardım. Bunu müzikal derinliği olmayan bilemez, anlayamaz. Bu iş eğitimle olmaz. Kapasiten yoksa yıllarca yırtınsan da olmaz. Fazıl gibiler benim çeyrek asır dolaştığım o dünyadan içeri adımını atamaz. Bu yüzden o, züppelerin "klasik müzik sanatçısı" zannettiği bir çalgıcı olarak kalmaya devam edecektir. Ben kişinin müzik derinliğini hemen anlarım. Siz belli ki anlamıyorsunuz. Bu durumda söylenecek bir şey de kalmıyor zaten. Zaten sizin kuru beğeniniz Fazıl’a birşey katmayacağı gibi aynen Fazıl’ın da bu ülkeye katacağı birşey yok. Karşılıklı gevezelikle oyalanın durun, benim işim gücüm var.

Fazıl’ı beğenen herhangi biri gerçek bir klasik müzik aşığı olamaz. Olsa olsa şu konser salonlarını dolduran dinleyicilerden olabilir. Bu iş zevk meselesi değildir.

Sir Orphaned ın başlığını fazlasıyla şişirdik.

Dediğim gibi bıktım bu konuyu konuşmaktan. Sizin anlaşılan vaktiniz bol. Sizi kendi halinize bırakıyorum.

Sitelerde Paylaş

Klasik eserleri caz soslu yorumlaması da hoş oluyor bence, şu tarz yorumlarını da seviyorum:

--Turk Marsi--

Ben bunu gormemistim daha once. Muhtesem!!!!

Bu ne muzisyenliktir kardesim.. Bu ne cesarettir. Bravo Fazil Say.

Size içinde bulunduğunuz durumdan silkinip kendinize getirecek bir şaheserin sözleri ile veda ediyorum.

Ajdar

Kon kon konn

Kon aşka kon...

..

Gulmekten geberdim. Youtube'de biri bu videonun altina:

- Allah askina biri su herifi vursun..

yazmis...

tarihinde redfinity tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cigi,

O ne çarpıtma öyle? Ben hiçbir zaman ülkenin bir değerine paçavra demem. Sözcüklerimi her zaman dikkatli seçerim. Paçavra dediğim müzikti. Daha girişte paçavrayı neye dediğim açıkken ikinci bir sefer neye dediğimi ayrıca yazmamışım. Burada kesinlikle yanlış anlaşılacak birşey yok. Şimdiye kadar ona ne dediysem alenen sergilediği davranışlarıyla gösterdiği sıfatlarından başka birşey değildir. Ayrıca Fazıl’ın tekniğini falan konuşmuyorum ben. Müzikal derinliğinden bahsediyorum. Hiçbir bilgin ve argümanın olmadığı konuya karışıyorsun. Senin aklın sıra hazırlayacağın hiçbir test benim yeteneklerimi ölçmeye ulaşamaz. Senin testin beni hiç ilgilendirmiyor. Otur önce bir yazılanları oku, neden konuşulduğunu anla. “Şunu biliyor musun, bunu biliyor musun...” Sen beni ne zannediyorsun? Daha başında bundan şikayet ettik zaten. Fazıl başkaları yapıyor diye kendinde böyle bir hak olduğunu zannetti dedik zaten.

Daha cok merakina yenik düsersin...Yalan ve yanlis bilgileri hatta bilgi dahi olamaz salt kendi egonu dayatmaya kalkiyorsun...

Neyse, ben buraya artık sanırım en az bir yıl uğramam. Bu durumda benim meydan okumama cevap vermek isteyen varsa karşılık veremeyeceğim ama zaten gerek de yok. Zaten o paçavrayı temize çıkartmaya çalışan herkes kendi kendini yeterince rezil edecektir.

Fazil Say'a dememis de müzigine demis...bende yuttum.Türkce okuyup yazma bilmiyorum ya!

Eger konu hakkinda bilgin ve yetenegin olsa idi cok basit bir soruyu hemen kabul ederdin ama bunu yapamadin.Üstelik bu konuda tanidigin akil danisacagin bir kiside yok.Karsimda olsan senin müzik bilgini ve kulagini bes dakikada anlarim fakat sanalda sana ve diger arkadasa iki videonun müziklerinin analizlerini sordum...Olanagin olsa bu konuda bilgi sahibi olan birisine sorabilirdin...

...yapamadin.!

Sen ve senin gibi düsünenlerin isleri gücleri ona buna bok atip karalamaya calismak...baska hic bir halt bilmiyorsunuz. Dogru dürüst elestiri nasil yapilir onu bilmiyorsunuz.

Fazil Say'in yorumlarini herkesin begenmesi gerekmiyor ve zaten böyle bir sey söz konusu olamaz.Daha öncede belirtmistim.

Fazil'in müzikal derinliginden bahsediyormus...Fazil'in kariyerini hazmedemiyen komsusu mudur, arkadasi midir, nedir? Yazdikca batakliga battigini da algilamiyor.

Fazil Say'in müzikal derinligini elestirecek bir kisi önce kendi bilgi birikimini ve ne isle ugrastigini belgelemesi gerekir.

Cumhurbaskanligi senfoni orkestrasindan emekli olmus,kasaplik yada manavlik yapan biriside olabilir...

Hadi bir daha merakina yenik düsüver...

Sitelerde Paylaş

Zensen,

Kendini örnek vererek aynı kısıtlamayı bana getirmeye kalkamazsın. Anlama ve iletişim konusunda ise seni kırmamak için birşey söylemeyeceğim.

Diğer söyleyeceklerim genele...

Şu andan itibaren bu sığ züppenin (sığlığını da, züppeliğini de alenen sergilemiştir) ne adını, ne de müziğini ağzıma almak istemiyorum. Kendine idol arayan zavallılar ne yaparsa yapsın umurumda değil. Sanırım bu sefer merakıma yenik düşmem, çünkü zaten merak edilecek bir marifetinizin olmadığı anlaşılıyor. Uzun süre buraya uğramayacağım. Yine de en azından şu çarpıtmayı düzeltmiş olduk.

Benim ki sadece Mozarta saygı adına yapılmış bir müdahaledir. Ben bu dahilerin müzikleriyle onların zamanına yolculuk yaptım, onlarla aynı atmosferi soludum, adeta onlarla yaşadım. Onlardan ders aldım. Ben onlara tapardım. Bunu müzikal derinliği olmayan bilemez, anlayamaz. Bu iş eğitimle olmaz. Kapasiten yoksa yıllarca yırtınsan da olmaz. Fazıl gibiler benim çeyrek asır dolaştığım o dünyadan içeri adımını atamaz. Bu yüzden o, züppelerin "klasik müzik sanatçısı" zannettiği bir çalgıcı olarak kalmaya devam edecektir. Ben kişinin müzik derinliğini hemen anlarım. Siz belli ki anlamıyorsunuz. Bu durumda söylenecek bir şey de kalmıyor zaten. Zaten sizin kuru beğeniniz Fazıla birşey katmayacağı gibi aynen Fazılın da bu ülkeye katacağı birşey yok. Karşılıklı gevezelikle oyalanın durun, benim işim gücüm var.

Fazılı beğenen herhangi biri gerçek bir klasik müzik aşığı olamaz. Olsa olsa şu konser salonlarını dolduran dinleyicilerden olabilir. Bu iş zevk meselesi değildir.

Sir Orphaned ın başlığını fazlasıyla şişirdik.

Dediğim gibi bıktım bu konuyu konuşmaktan. Sizin anlaşılan vaktiniz bol. Sizi kendi halinize bırakıyorum.

Astral

Hiç inandırıcı değilsin.Sen bir müzikal eleştiri falan getirmedin,getiremedin.Fazıl Say'ın ne kadar sığ,ne kadar züppe,klasik müzik sanatçısı olamayacak kadar ucuz,sadece bir çalgıcı olması gibi avam avam konuştun sadece!Sokaktaki adam ne kadar konuşabilirse,sen de o kadar konuştun.Daha fazla konuşmaman inanki çok daha iyi :)Yani hakikaten artık sözünde dur ve başlıktaki son yorumun bu olsun,sayfalar dolusu saçmalamaktan vazgeç.

Ayrıca her ne kadar klasik müzik dinleyicisi olarak kendimi ifade etmesem de bu müzik türü hakkında senden çok daha iyi yorumlayabilme gücüm olduğuna da eminim.

sayfalar dolusu yazıldı,çizildi burda.İdrak yolları iltihabı var çoğunuzda.

En başından beri söylediğim gibi bu polemiklerin sebebinin Fazıl Say'ın sanatıyla uzaktan yakından hiçbir ilgisi yok.Tamamen politik duruşu sebebiyle iktidar çevrelerinde yaşanan hazımsızlık kendi medyaları tarafından manipüle ediliyor.

Mesela Orhan Pamuk referandum için evet diyen bir yazar.Bakın Orhan Pamuk'un evetçi olması, okumuş olduğum kitapları hakkında desteksiz sallamamı gerektirmez.Çok da sevdiğim Orhan pamuk romanları var.Politik tavrı da beni bu bağlamda ilgilendirmiyor.

Sitelerde Paylaş

Sırf kendi kişisel beğenileri nedeniyle müzik konusunda gerçekliği çarpıtanın bini bir para.

İsterseniz Türkiye için konuşalım.

Arabesk müziğe laf edip de içinde en ufak bir estetik barındırmayan ( % 95 oranında) pop ve fanzeti midir nedir o müzikten işte, bunlara ses etmeyen arabesk dinleyenlerden daha da yavşaktır.

Arabesk müziği yermek için de kişinin içinde bulunduğu ezilmiş durumu farkedememesi ve bunun sömürülmesi argümanı öne sürülmüş.

Protest müzik ve kısmen özgün müzikten başka eleştiri içeren ne tür bir müzik var bu ülkede?

Bir kişi arabesk müzik dinleyip kendini jiletleyebilirken atnı zamanda protest, metal vs gibi bir müzikle de kafayı tırlatıp kendisini gebertebilir. Bu kişinin beğeni ve zevkine göre değişir.

Genius arabesk müzik gibi senin bahsettiğin içinde hiçbir estetik barındırmayan,pop mu fantezi mi ayıramadığın müzkler de "kitle kültürü ürünleridir".

Kitle kültürü ürünleri,bu ürünlerin alıcılarının(clientile) çok uzaklarında kuruluşlarda,işletmelerde tasarlanır,dizayn edilir,yazılır,görüntülenir,yayınlanır vs..

Kitle kültürü ürünlerinin içine sadece müzik cd leri değil,kitaplar,filmler,kılık kıyafet,tv dizilerinde ki replikler vs..herşey girer.

yani arabesk müzik olduğu kadar çoğunuzun popüler müzik zannettiğiniz ama aslında çok yaygın bir yanlış olarak kullanılan müzik türleri de bilinç endüstrisi ürünleridir.

popüler kültürün doğru tanımı halkın öz kültürüdür.Popüler kültür örnekleri köroğlu,dadaloğlu vs..dir.

merkez amerikan toplumu olan bu kitle kültürü medyalar araclığıyla batılı toplumlara empoze edildiği için kültür ürünlerinin hepsinde bir tektipleşme süreci içindeyiz.Geleneksel bağlar,dini kimlikler zayıflatıldığı gibi aynı zaman da halkın kendi kültürü olan popüler kültür de eritiliyor.

Aynı şekil de yüksek kültür de.Dünya çapında klasik müzik dinleyicilerinin sayısında belirgin bir azalma var.

bu durum fransa için de,italya için de,türkiye için de aynı..

tarihinde zensen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Klasik müzikten zevk almak için biraz kulak alışkanlığı ve müzikle daha yakın ilgi gerekiyor.Ama arabesk zaten doğuştan itibaren kulağımızı dolduran, kendiğinden alıştığımız basit bir kaç nağme üzerine icra edilebiliyor.

İkisinin rekabetinde arabeskin kazanması zaten beklenilmesi gereken bir sonuçtur.

Ama hangisi üstün diye bana sorsanız elbetteki klasik müzik derim.

Eskiden hiç dinlemezdim ama insan bir süre ''bu müzik ne anlatmaya çalışıyor diye '' kulak kabartıp dinlemeye çalışınca onuda hissetmeye başlıyorsunuz.

Bana göre hissettiğiniz bir müzikten keyif almamanız ise mümkün değil.

Sitelerde Paylaş

fazıl say büyük bir sanatçıdır.dünya çapında tanınmış bir müzik adamıdır.türkiyenin gururudur.ayrıca tek başına, çekinmeden korkmadan akp ye kafa tutmuştur.sizi rahatsız ediyor bu değil mi?bu başlığı açan insan müsveddesini kınıyor, fazıl say ı ayakta alkışlıyorum.iyi ki varsın fazıl say.

tarihinde mondiego tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...