Jump to content

Anti-Teizm

Recommended Posts

"Keske Tanri olsa idi, ama yok" diyen ateist misiniz, yoksa "Tanri yok, iyi ki de yok!" diyen anti-teistmisiniz (Christopher Hitchens gibi...)

Veya "Allah var ama keske olmasaydi" diyen muslumanmisiniz?"

"Bilmiyorum, ama umarim yoktur" diyen agnostikmisiniz?? :)

Boyle gider bu..

Yani Tanri olsun mu istersiniz, olmasin mi?

Ben sahsen dinlerin tabir ettiginin disinda olmak suretiyle deist, mudahale'ye musade eden deism (teizm), veya pandeizm/panteizm ile veya yeni bir tanim ile tanimlanabilecek bir "ultimate maning" "en ust(son) tanim" olan bir Tanri'nin var olmasini istiyorum..

Herkez bence bu olgunun var olup olmadigini kitaplardan degil, kendi hayatindan, yasadigi deneyimlerden ogrenebilir..

Sitelerde Paylaş

allah kesinlikle vardır diyen bi müslümanım.sanırım burda deistlerle ateitler birbirlerine düşmüşler.yiyin birbirinizi oh canıma değsin. :lol::lol:;) .

deist arkadaşlar.hiç uğraşmayın kendi tanrınıza inandıramazsınız ateist arkadaşları :lol::lol:;) .biz elimizde kuran ve peygamber olduğu halde yapamıyoruz bunu siz nasıl başaracaksınız bu işi ;):o

Sitelerde Paylaş

Kuranda anlatıldığı ;

-Sinirli,kızgın,öfkeli

- Kavimleri yokeden

- muhammede ahzap suresini gönderen

- İnsanları savaşa ve öldürmeye teşvikeden

- Din kurallarında yap boz ayetleri hazırlayan

- Şeytanın kendisine artislik yapmasına boyun eğen

- Kendisi şeytanla başedemeyince onu insanoğlunun başına musallat eden

- Bir türlü ortaya çıkıp,insanlara görünmeyen

- v.s v.s v.s v.s

Böyle bir tanrı istemezdim.

Sitelerde Paylaş
allah kesinlikle vardır diyen bi müslümanım.sanırım burda deistlerle ateitler birbirlerine düşmüşler.yiyin birbirinizi oh canıma değsin. :lol::lol:;) .

deist arkadaşlar.hiç uğraşmayın kendi tanrınıza inandıramazsınız ateist arkadaşları :lol::lol:;) .biz elimizde kuran ve peygamber olduğu halde yapamıyoruz bunu siz nasıl başaracaksınız bu işi ;):o

bizler kendi aramızda fikir çatışması içindeyiz

sizler gibi sunni-şii bahanesi ile silah çatışması içinde değiliz.

her ateist'in düşünceleir sabit olcak diye bir kavram yok negatif ateistte var pozitif ateistte

agnostikdede bu geçerli deisttede

sandığınız gibi vurrgulu kırgılı kendimize düşmüş durumda değiliz.

Sitelerde Paylaş

Sanki ateistler uzaydan geldi... Bu sitedeki ateistlerin çoğu sonradan ateist olan müslümanlardır...

Sitelerde Paylaş

Eskiden denizde dalgayı, havada yağmuru, karada yeli bir tanrının kontrol ettiğine inanılıyordu.

Artık bunları açıklamak için maddelerin etkileşimi üzerine yapılmış genellemeler kullanılıyor.

Fizik dersinde Allah etkiye tepki oluşmasına neden olur diye bir anlatım yapılmıyor.

İnsanlar uyandıkça, farkına vardıkça tanrılar da yavaş yavaş yok oluyor.

Muhtemelen sonunda en soyutu, en belirsizi, dinlerden en ayrı olanı tanrı olarak kalabilecek. Onun (veya onların) etkisi ölçülemez olduğu için etkisiz eleman olarak sadeleştirilecekler veya kültür mirasıdır diye ortalıkta gezecekler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...