Jump to content

Dinler dünyayı yeniden ayrıştırıyor

Recommended Posts

Tony Blair denen adamı pek sevmem ama güzel bir soru sormuş:

'as globalisation pushes people together, does religion pull them apart again?'

doğrusunu söylemek gerekirse din odaklı savaşlar tüm dünyada eskisine nazaran daha da şiddetli alevleniyor. savaş olmayan bölgelerde bile içten içe bir kin dalgası görmek mümkün. bunda Amerika ve İngiltere'nin payı tartışılıyor.

Siz gelecekte nasıl bir bloklaşma ve savaş bekliyorsunuz.

küba eski lideri F. Castro da yakın bir nükleer savaşa işaret etti geçenlerde.

3. dünya savaşı kapıda mı?

makarna depolayalım mı?

yada bahçemize tünel filan?

son başarısız körfez savaşında insanlar yumurtlar yeriz deyip banyolara tavuk filan saklamışlardı.

savaş psikolojisi başka tabi.

makarna mı tavuk mu? siz ne dersiniz?

yoksa karadeniz taraflarına mı taşınsak?

oralar ortadoğuya biraz daha uzak

tarihinde keyy tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tony Blair denen adamı pek sevmem ama güzel bir soru sormuş:

'as globalisation pushes people together, does religion pull them apart again?'

doğrusunu söylemek gerekirse din odaklı savaşlar tüm dünyada eskisine nazaran daha da şiddetli alevleniyor. savaş olmayan bölgelerde bile içten içe bir kin dalgası görmek mümkün. bunda Amerika ve İngiltere'nin payı tartışılıyor.

Siz gelecekte nasıl bir bloklaşma ve savaş bekliyorsunuz.

küba eski lideri F. Kastro' da yakın bir nükleer savaşa işaret etti geçenlerde.

3. dünya savaşı kapıda mı?

makarna filan depolayalım mı?

yada bahçemize tünel filan?

son başarısız körfez savaşında insanlar yumurtlar yeriz deyip banyolara tavuk filan saklamışlardı.

savaş psikolojisi başka tabi.

makarna mı tavuk mu? siz ne dersiniz?

yoksa karadeniz taraflarına mı taşınsak?

oralar ortadoğuya biraz daha uzak

Sen beynini çıkar gıdım gıdım ye, savaş çıkarsa :D. Görünüşe göre fazla bir kaybın olmaz :D. Castro'ya da söyle g.tünden uydurup uydurup konuşmasın, o da tırnaklarını ve sakalını yesin, savaş bitene kadar anca bitirir, orman kaçkını. 3. dünya savaşı çıkacakmışta, nükleer bir savaşı kimin g.tü yerse artık. Castro'nun ki fazla yemez herhalde, havlamaktan başka bi b.k yaptığı yokta.

Sitelerde Paylaş

Sen beynini çıkar gıdım gıdım ye, savaş çıkarsa :D. Görünüşe göre fazla bir kaybın olmaz :D. Castro'ya da söyle g.tünden uydurup uydurup konuşmasın, o da tırnaklarını ve sakalını yesin, savaş bitene kadar anca bitirir, orman kaçkını. 3. dünya savaşı çıkacakmışta, nükleer bir savaşı kimin g.tü yerse artık. Castro'nun ki fazla yemez herhalde, havlamaktan başka bi b.k yaptığı yokta.

tamam söylerim. selamını da söylim mi?

Sitelerde Paylaş

Dünya düzeni ile ilgili yorum yapmak için gerçekten bu konuda çok bilgili olmak gerek. Yoksa herkes ağzına gelen lafları söyler. Söylüyorlar da zaten.

2001'den sonra dikkat ederseniz Avrupa kendini ikiye katladı. Afrika ülkeleri hala yerinde sayıyor. İlerde, Türkiye, Avrupa'nın bir parçası da olabilir. Ortadoğu'da AB gibi bir düzen kurulup da o düzenin lokomotifi de olabilir. Petrol bitince Araplar aç kalacak. Belki hepsi açlıktan ölür. O topraklar da yüzyıllar önce olduğu gibi çöl olarak kalır. Hindistan ve Çin de büyüyorlar. Oralardan da bir istila gelebilir.

Ama ben din savaşlarının artık çıkacağını sanmıyorum. Farklı dinden diye kimse bir yerde kitlesel olarak birbirlerini öldürmez bence. Nato devletleri de yeniden başka devletlere de girebilir.

Dediğim gibi bu dünya düzeniyle ilgili konular sallamaya gelmez. Yazabilmek için bilgi lazım.

Sitelerde Paylaş

mesela ben amerika batması pahasına bile olsa İrana girecek diyorum

İrana girmesi zor, ortam müsait değil. İran, Irak'a benzemiyor.

Sitelerde Paylaş

İrana girmesi zor, ortam müsait değil. İran, Irak'a benzemiyor.

İran nükleer silah elde etmeden girmek istiyor Amerika İran'a. yoksa iş çok daha kötü olur.

bu yüzden müdahale bence çok yakın.

üstelik Afganistan ve Irak işgalinin de asıl amacı İran idi diye düşünüyorum. baksana İranın etrafını sardılar açıkça.

Sitelerde Paylaş

İran nükleer silah elde etmeden girmek istiyor Amerika İran'a. yoksa iş çok daha kötü olur.

bu yüzden müdahale bence çok yakın.

üstelik Afganistan ve Irak işgalinin de asıl amacı İran idi diye düşünüyorum. baksana İranın etrafını sardılar açıkça.

İran halkı, Irak halkı gibi değil, oldukça politize olmuş bir halk, etnik ayrışmalar Iraktaki kadar belirgin ve keskin değil. Amerika iç destek bulmakta zorlanıyor, pejak'ı irana sızdırmaya çalışması bundan ama o da zor görünüyor. U.S.Army oldukça yorgun ve açılmış durumda, moraller bozuk vs. yeniden toparlanması zaman alır. Amerikan kamuoyu ırak savaşından dolayı hala karışık, gelen her ölü asker kamuoyu tarafından tepkiyle karşılanıyor, fatura hep bush'a kesildiği için Obama rahat şimdilik, kamuoyunun yatıştırılması lazım. Çin ve Rusyada konum itibariyle tatmin edilmeli vs. vs. daha bir çok etken varda bunlar yeterli şimdilik.

Sitelerde Paylaş

Petrol bitince Araplar aç kalacak. Belki hepsi açlıktan ölür. O topraklar da yüzyıllar önce olduğu gibi çöl olarak kalır. Hindistan ve Çin de büyüyorlar. Oralardan da bir istila gelebilir.

bana göre en doğru yorum bu olmuş. dünyanın ayrışacak olmasının sebebi din olmayacak, enerji güvenliği olacak. bu ABD ve Rusya'nın birlikte yürüteceği bir operasyon olacak.

enerji kıtlığı kesin olarak düzeltici savaşa gebedir, bu savaş NBC denen silahların bolca kullanılacağı savaş olacaktır. deyim yerindeyse ABD ve Rusya birlikte bu silahları 2015 veya 2018'de Çin (ve gerekirse Hindistan'a) bolca sallayacaklar.

Türkiye bu savaş öncesinde ekonomik olarak çökmüş olacaktır enerji kısıtlamasından ötürü. o yüzden bizim gibi sadece izlemekten gayri yapacak şeyi olmayanlara tavsiyem köylerine dönmeleridir. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi yerlerde kargaşa çıkacak, kargaşayı yok etmek üzere gelecek olan sıkıyönetim şehirlerde çok can yakacak. şehri ne kadar erken terk ederseniz megapollerdeki yıkımdan sıyrılma şansınız o kadar artar.

köyünüze dönün ve 2050-60'a kadar orada nesil vermeye, yaşamaya bakın. ama fazla çoğalmayın, savaşın sebebi bu zaten..

tarihinde GDP tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kehanetlere bak sen :D. Sen büyük şehirdeki köylülerden mi bıktın? Vay kıyamam canım benim :D. O çapta bir savaşı kimse göze alamaz. Göze alabilecek olsalardı, çoktan çıkardı o dediğin savaş. Amerika, Irak'a girdiğinde veya Rusya, Gürcistan'a girdiğinde, ikiside geri adım atmak zorunda kaldılar, çünkü göze alamadılar.

Sitelerde Paylaş

Kehanetlere bak sen :D. Sen büyük şehirdeki köylülerden mi bıktın? Vay kıyamam canım benim :D.

şehirde yaşayan şehirliler için de geçerli dediklerim. acilen köy hayatına alışmaları, AVM kültürünü terk etmeleri, hazırcılıktan vazgeçip eken-biçen insan türüne dönüşmeliler zira aksi halde sonları sefillik olacak. yakın gelecekte "benim şöyle gayrimenkulüm var, böyle arabam var, yatım katım var" diyenlerin ve o varlıkları birşey sananların aslında hiçbirşeye sahip olmadıkları anlaşılacak. en büyük kazığı şehir hayatına alışmış insanlar yiyecek, çünkü onlar hayata hazır şeylerle başladılar.

O çapta bir savaşı kimse göze alamaz. Göze alabilecek olsalardı, çoktan çıkardı o dediğin savaş.

aksine bolca kullanılacaktır, mantar bulutlarının görkemli yükselişlerini izleyeceksiniz, tabi izleyebilirseniz. ABD ve Rusya silah arkadaşıdır ve bu büyük operasyonu yönetecek çekirdek ülkelerdir. düzeltici savaş sonunda ABD kendi yarıküresine şutlanacak, Rusya eski dünyanın hamisi olacak, Almanya, Fransa ve Polonya ile birlikte tabi.

Amerika, Irak'a girdiğinde veya Rusya, Gürcistan'a girdiğinde, ikiside geri adım atmak zorunda kaldılar, çünkü göze alamadılar.

zannedildiği gibi Gürcistan'da ABD-Rusya çekişmesi olmamış, aksine dayanışması olmuştur. operasyon küresel sermayeye yani Soros'a karşı yapılmıştır, küresel sermayenin tüm çabaları boşa gitmiştir. artık küreselleşme yerini lokalizasyona, demokrasi soft-faşizme, liberalizm ve kapitalizm ise proteksiyonizme bırakacaktır.

dikkat ederseniz avrupada ırkçılık hortluyor, Fransa'da çingenelerin başına gelenler iki yıl içinde diğer göçmenlerin, Almanya'da da türklerin başına gelecektir. Rusya hızla faşizme doğru gidiyor, ABD'de islam karşıtlığı körükleniyor, yanına beyaz olmayanları da ekleyecekler yakında.

hazırlanan planları bir anlayabilseniz köye değil mağaralara saklanırsınız ama bunları görebilmek için resme uzaktan bakmak gerekir. bakamayan ve bu sebeple inanmayanlar için formül basit, bekleyip şahit olacaklar ama tavsiyelere kulak asmadıkları için büyük sürpriz yaşayacak ve yağmura yakalanacaklar.

tarihinde GDP tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...