Jump to content

Rasgele seçilmiş noktalardan geçen eğrinin denklemi nasıl bulunur?

Recommended Posts

• İleti 47
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şimdi çıkacağım, ama kısaca bulamazsın..

Zira, bu noktalardan geçen doğruyu tarif eden bir çuval denklem var olabilir.

Bana herhangi biri yeter diyorsan, bilhassa fuzy logic algoritmaları ile bu boktaları kapsayan pencere fonkisyonlarının korelasyonu, bir denklem elde etmeni sağlayabilir. Ama bunun bir "denklemi", formülü filan yok..

Sitelerde Paylaş
Şimdi çıkacağım, ama kısaca bulamazsın..

Zira, bu noktalardan geçen doğruyu tarif eden bir çuval denklem var olabilir.

Bana herhangi biri yeter diyorsan, bilhassa fuzy logic algoritmaları ile bu boktaları kapsayan pencere fonkisyonlarının korelasyonu, bir denklem elde etmeni sağlayabilir. Ama bunun bir "denklemi", formülü filan yok..

Elde edilebilecek denklemlerden herhangi bir denklem olabilir.

Örneğin çizim programları rasgele çizilmiş noktaları hangi formüle göre birleştiriyor.

Sitelerde Paylaş

interpolasyon metotlarını araştır newton ve langrange metotları var benim bildiğim. Anlaması basittir zor değildir. Borsada falan çok kullanılır bu yöntemler bazı değerleri tahmin edebilmek için

tarihinde DeHRi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

http://www.dr-mikes-maths.com/DotPlacer.html

Power bak bu sitede çok güzel açıklamalar var. Ayrıca hoş bir applet var. Biraz oynarsın. :)

interpolating polynomial ilk akla gelen ancak bezier yöntemini araştırmak gerek.

tarihinde Dragon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
bulunamaz eğer sonsuz sayıda nokta belirtirsen bulunabilir

http://www.dr-mikes-maths.com/DPpolint.html

Yok sevgili arkadaşım bulunur. Yukarıda linkte anlatılıyor. Hatta aynı sitede bir aplet bulunuyor. Codeları yazılı. Orada işaretleyerekte görebilirsin çizilecek parabolü.

Sitelerde Paylaş
anladımda o noktalardan geçen sonsuz tane denklem olabilir?

Ara değerini bulma yöntemine göre çeşitli metodlar aşağıda ki linkte de anlatılıyor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Interpolation

Benim önerdiğimde polinomunu almaktı ve denklemlerin polinomu sınırı belirlemiş oluyor.

Sitelerde Paylaş
bulunamaz eğer sonsuz sayıda nokta belirtirsen bulunabilir

Benim istediğim noktaların düz çizgiler ile birleştirilmiş haline en yakın olan eğrinin denklemi.

Matematik bilgim fazla yok.

Kardeşim bana sordu bende bulamayınca foruma yazayım dedim. :)

Sitelerde Paylaş
Rasgele seçilmiş noktalardan geçen eğrinin denklemi nasıl bulunur?

Örneğin A(10,10) B(20,10) C(20,20) D(30,20) E(30,30) noktalarından geçen eğrinin denklemini nasıl bulabilirim?

post-3844-1207833182_thumb.jpg

Uygulaması zor olmasına rağmen çok iyi bir fonksiyon çıkarma yöntemidir. Her veri yapısına uygulayabilirsiniz.

Uygulamada matrix çözümleri yapan paket program kullanmanız gerekir.

Selamlar.

Sitelerde Paylaş

Çeşitli algoritmalar mevcut:

En ilkel ve basit olanı Bézier Eğrisidir: http://en.wikipedia.org/wiki/B%C3%A9zier_curve

Bilgisayarda en çok kullanılanıda budur ayrıca. Ama bunun dışında pek çok yöntem mevcut.

Bu konuyla ilgili pek çok e-kitap var elimde... Özellikle "Graphics Gems"i öneririm. Bunun dışında "COMPUTING FOR NUMERICAL METHODS USING VISUAL C++" kitabını öneririm.

Sitelerde Paylaş
Çeşitli algoritmalar mevcut:

En ilkel ve basit olanı Bézier Eğrisidir: http://en.wikipedia.org/wiki/B%C3%A9zier_curve

Bilgisayarda en çok kullanılanıda budur ayrıca. Ama bunun dışında pek çok yöntem mevcut.

Bu konuyla ilgili pek çok e-kitap var elimde... Özellikle "Graphics Gems"i öneririm. Bunun dışında "COMPUTING FOR NUMERICAL METHODS USING VISUAL C++" kitabını öneririm.

Düzeltme: noktalardan geçenmiş... o iş daha farklı :)

Evet, Interpolation olarak geçiyor. Ama yine de önerdiğim kitaplarda çözümler mevcut.

Sitelerde Paylaş
  • 9 years later...
17 dakika önce, Bir Buçuk yazdı:

Sorunu tam olarak anlayamadım Ten Ten.

O fonksiyonlar zaten mevcut. Eğrileri veren fonksiyonlar derken, bahsettiğin şey taylor serisi olabilir mi?

Fonksiyonlar mevcut.

Ben bu  fonksiyonların nasıl bulunduğunu merak ediyorum.taylor seriside dahil.

Matematiği ezbercilikten kurtaracak yöntem yok mu?

nasıl bulunduğunu bilirsek ezberlemekten kurtuluruz.

Rastgele noktalardan geçen eğriyi bulmak çok önemli.Bunu bilen bilim adamı olur zaten.:)

Sitelerde Paylaş

Aslında hepsinin bir açıklaması var. Bir yerden başlandıktan sonra devamı geliyor. Aynı zamanda birbirleri cinsinden veya başka türlü ifade edilebildiği görülüyor.

Örneğin sinüs fonksiyonu, 2*pi periyotlu bir fonksiyon. Yalnızca karşının uzunluğu/hipotenüs değil, aynı zamanda negatif değer de alıyor. 

Cos için hem komşu bölü hipotenüs, hem de sinüsün belli bir miktar ötelenmiş hali diyebiliriz.

Bunlar ezber değil ki. Nasıl ki mesleğinle ilgili bir şeyler biliyorsun,bunları da “biliyorum” dediğin bir durum var.

sin, cos, tan, log, exp temel fonksiyonlar. Mantıkları çok basit. Zaten log ile exp birbirlerinin tersi olarak geçer. Exp, bildiğimiz üs alma fonksiyonu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...