Jump to content

Müslüman Cehaleti

Recommended Posts

Öncelikle hoşgörü dini olan İslam'ın olduğu bir ülkede yasadığımız için çok sanslıyız. Müslüman nasıl müslümanım diyebiliyorsa bir o kadar ateistim diyemiyorum. Çünkü bir insan olarak İslam'ın engin hoşgörüsünden ben de korkuyorum. Linç kültürü bu hoşgörünün en belirgin hali. Yine de güvenip konuştuğum müslümanlar ateist olduğumu öğrendiğinde ilk tepkileri şu oluyor: Görmediğin şeye inanmıyorsun demek. Bak elektriği de görmüyorsun...vıdı vıdı vıdı...

Bu mudur onların ateist anlayışı? Beni ikna yöntemi? Aciz bakışları? Ne sanıyorlar çok merak ediyorum. Hemen kurandan bir ayet söylüyorum bunu bana açıkla diyorum: El cevap: Onun manası bambaşkadır. Daha vahim cevaplar: Böyle bir ayet olduğuna inanmıyorum!!! Ulan aç bak OKU, sayfa dahi okumadan onu da inançla cevaplıyor....

Evet elektriği göremiyorum ama beni çarpar. Hepsi bu... Ben buyum senin gözünde... Ama hiç düşünmezsinki ben nasıl bakarım sana... Unutma, her ateist bir zamanlar deistti...

Sitelerde Paylaş

Sondan baslarsak, her ateist bir zamanlar deistti yanlis bir önerme, sansli olanlar var aramizda ebeveynleri ateist olanlar ama... Sorun burada basliyor aslinda biz her ne kadar ateist olsakta cocuklarimiz kendini savunacak yasa gelene kadar ateist oldugunu belli etmesin diye cocuklarimiza bazi temel dini inanclari maalesef asiliyoruz bulundugumuz toplumda ama yinede yetisme yerine göre direkt ateist olarak tanri sanrisina hic bulasmadan yetisenlerde vardir ateistler arasinda.

Linc kulturu maalesef sadece laik ulkemizde degil istatistiklere göre en yuksek ateist orani olan ulkelerde bile var, Amerika'da dahi ateist oldugu icin isinden olan toplumdan dislanan insanlar vardir ya da Iskandinav ulkelerinde ateizmi benimsemis olsada hristiyan kulturu disinda yasam tarzi secenler dislanir. O halde kendi geri kalmis ulkemizde geri birakilmis zavalli insanlarin tepkilerini cok görmeyelim muslumanlarin dedigi gibi bize mustehaktir.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle hoşgörü dini olan İslam'ın olduğu bir ülkede yasadığımız için çok sanslıyız. Müslüman nasıl müslümanım diyebiliyorsa bir o kadar ateistim diyemiyorum. Çünkü bir insan olarak İslam'ın engin hoşgörüsünden ben de korkuyorum. Linç kültürü bu hoşgörünün en belirgin hali. Yine de güvenip konuştuğum müslümanlar ateist olduğumu öğrendiğinde ilk tepkileri şu oluyor: Görmediğin şeye inanmıyorsun demek. Bak elektriği de görmüyorsun...vıdı vıdı vıdı...

Bu mudur onların ateist anlayışı? Beni ikna yöntemi? Aciz bakışları? Ne sanıyorlar çok merak ediyorum. Hemen kurandan bir ayet söylüyorum bunu bana açıkla diyorum: El cevap: Onun manası bambaşkadır. Daha vahim cevaplar: Böyle bir ayet olduğuna inanmıyorum!!! Ulan aç bak OKU, sayfa dahi okumadan onu da inançla cevaplıyor....

Evet elektriği göremiyorum ama beni çarpar. Hepsi bu... Ben buyum senin gözünde... Ama hiç düşünmezsinki ben nasıl bakarım sana... Unutma, her ateist bir zamanlar deistti...

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=40737&st=20

Bu konuyu 2.sayfa 34.iletiden itibaren okuyup yorumlarınızla bize katılın lütfen..

Saygılar..

Sitelerde Paylaş

...Unutma, her ateist bir zamanlar deistti...

Kendi adına konuşuyorsan bir sorun yok, ancak genelleme yapıyorsan biraz durmalı ve dediklerine dikkat etmelisin. Ben, kişisel olarak konuşacak olursam kendimi bildim bileli ateist bir kişiliğe sahibim. Neyse..

Aslında sorun karşındaki insanda değil, sende. Karşındaki insana bir fikir sunuyorsun ve ister istemez bir beklenti içindesin. Ancak önemli nokta şu: konu din/tanrı. Karşındaki bireyin sarsılmaz gerçeklerini irdelemeye çalışman her zaman olumsuz sonuçlar verecektir. Bir düşün, hayatı boyunca herşeyi ve buna dahil olan kendisinin bile bir "tanrı", bir "yüce güç" tarafından yaratıldığını anlatan insanların yanında büyüyen bir kişi.. Bu onun hayatının en büyük gerçeği ve sen kalkmış bunların birer yanılgıdan ibaret olduğunu söylüyorsun...

"Bu mudur müslümanların ateist anlayışı" felan demişsin..

Ne bekliyorsun ki? Ateist denilince "çok kitap okuyan, sorgulayan, araştıran, ufku geniş, entellektüel" bir insanı akıllarına getirmeleri mi? Yanlış. Bu beklentin yanlış, ancak onların bunları akıllarına getirmemeleri doğru. Ben bir müslüman olsam ateist denilince ilk aklıma gelen şey eminim şu olurdu: "gerçekleri bilmeyen, okumayan, cahil, ailesinin dini bütünşüğü eksik" vs.

Tabii bunlar saf dindarlar için geçerli. Dincileri bu konunun dışında tutarak yazdım.

Neyse...bunlar anlamsız ve zaman kaybı konular. İstenmediğin mekanda durma, öyle her yerde ateist olduğunu söyleme. Ne kadar iyi insan olsanda yine de sana içten içe kin beslenir. Eğer ateist isen ateist arkadaşların olsun ötesi boş...

Esenlikler.

Sitelerde Paylaş

syn bilgin :

Ben bir müslüman olsam ateist denilince ilk aklıma gelen şey eminim şu olurdu: "gerçekleri bilmeyen, okumayan, cahil, ailesinin dini bütünşüğü eksik" vs.

Dediniz .. bu çok doğru bir yaklasım .. fakat aynı şeylerin inananlar içinde geçerli oldugunu söylüyorsunuz .. İnananların okuyup araştırmayan,küçüklükten aileleri inandığı için inandığını belirtiyorsunuz yanlış anlamadı isem..Bunu değiştirmenin zorluğundan bahsediyorsunuz..Şimdi inananlar ve inanmayanlar birbirleri hakkında aynı görüşlere sahip iseler hangisinin haklı olduğuna kim karar verecek ?? Kanıtlanmış bilimsel gerçekler desek;insanlık büyük bir hızla evrenin mükemmel bir düzen olduğunu keşfediyor,birçok bilim adamı bu düzenin başıboş rastgele olmayacağını mutlaka işin başında birinin oldugunu belirtiyor..Eğer yanılıyorlar ise o zaman yaşamın anlamı anlamsızlıktan başka bir anlama gelmez..Bu durumda dünya yalandır,güneş yalandır,sen yalansındır,ben yalanımdır..Dolayısıyla günümüzde kesin sonuçlarına inandığımız matematik yalandır,fizik yalandır,biyoloji yalandır .. Kısacası Hayatın bir amacı yoktur..Amaçsız isek öyleyse neden varolduk ? Rastgele bir düzenin hatasımıyız ? Eğer öyleysek nasıl düşünüyoruz ? Bilinmeyenleri neden araştırıyoruz ? Hatalı bir şey hatalıdır sonuçta bir amacı yoktur yanılıyormuyum ?..Bozuk plak çalışırmı ?

Saygılarımla...

Sitelerde Paylaş

....Şimdi inananlar ve inanmayanlar birbirleri hakkında aynı görüşlere sahip iseler hangisinin haklı olduğuna kim karar verecek ?? Kanıtlanmış bilimsel gerçekler desek;insanlık büyük bir hızla evrenin mükemmel bir düzen olduğunu keşfediyor,birçok bilim adamı bu düzenin başıboş rastgele olmayacağını mutlaka işin başında birinin oldugunu belirtiyor....

Yahu evren ister düzenli olsun ister düzensiz, başında "birisinin" olması ne demek? İlk önce kafamızdaki şu özne algısından kurtulmamız gerek.

Ormanlık alanda yürüyüş yapıyoruz, yerde bir saat gördük diyelim. Ne deriz? Acaba bunu kim düşürmüş? Eğer saat hoşumuza giderse bunu kim yapmış falan da diyebiliriz. Ama neden orman için aynı şeyleri ilk başta düşünmeyiz? Bu ağaçları kim "yapmış", bu ormanı kim "düzenlemiş" ? (Ormanımız balta girmemiş bir orman olsun, insan tarafından hiçbir düzenlemeye uğramamış, doğal) Neden demeyiz? Çünkü "doğal" diye bir kavramımız var. İnsan tarafından manipüle edilmemiş, kendi kendile oluşmuş bir yapı.

Dış dünyada bir özne aramak, insanın dış dünyayı manüpüle edip alet üretme becerisinin yan ürününden başka birşey değil. Doğanın da bir "özne" tarafından yaratıldığını düşünüyor çünkü kendi de birşeyler yaratıyor, üretiyor. Ama kendinden yola çıkarak böyle bir sonuca varması yanlış. Dikkat ettiysen dindarların gözde argümanı şudur: "Bir iğne'nin bile bir yapanı var, insanın olmasın mı?" Bir düşün, iğneyi kim üretiyor? Haydi bana bir tane insan'nın elinden çıkmayıpta yaratılan bir tane nesne söylesinler! Yok.. zorlama da olsa verecekleri tüm örnekler yine maddeyi kapsayacaktır, fizik yasalarını içerecektir. Şu şu etki oldu, bu ortaya çıktı, yaratıldı. Hangi etkiler desem verecekleri yanıt maddenin davranışından öte birşey olmayacaktır. Demem şu ki evreni düzenleyen bir "özne" yoktur; su akar yolunu bulur. :-)

Kısacası Hayatın bir amacı yoktur..Amaçsız isek öyleyse neden varolduk ?

Varolmanın bir amacı var: Üremek ve genlerini sonraki nesillere aktarmak, canlıların amacı bu. Ayrıca amaçsız olsa ne olacak ki? Neden herşeyin altında bir amaç arıyorsunuz? Bazen bir puro yalnızca bir purodur. :-)

Sitelerde Paylaş

bir gün eve bir akrabamız geldi.ben odada değilken de odama girmiş sanırım ve ekranda forumun anasayfası vardı..yanıma geldikten sonra suratı asılmıştı kadının..cahil diyemesek de din konusunda ne kadar bilgili olduğu bu tavrından belli oluyordu.zaten halkımızın çoğunluğu kuranı okumadan inannır mal gibi savunur..

Sitelerde Paylaş

Cok mérak ediyorum oldukten sonra ne oluyor sine Gore hicbirsey diceksiniz peki bir insan iyi oteki kotu biriydi olunce ayni kefedemi bunlar kotu cezasizmi kalacak niye iyilik yapiyorsunuz o zaman calin cirpin nasilsa olunceceza yok

Kötü insanlar bu dünyada cezasını buluyor arkadaşım.

Çalın çırpın ceza yok mu? Afedersiniz ama "polis" diye bir şey duydunuz mu? Ya da "cezaevi"? Bu kadar mı kör etti din sizi yahu...

Sitelerde Paylaş

bilgin bütün suçlular cezasını buluyor mu bu dünyada,bütün suçlular yakalanıyor hapse atılıyor ve yaptıkları kötülüğün cezasını çekiyorlar diyorsun helal olsun bu kadar mı kör etti sizi ateizm yahu...

Bütün suçlular demedim, kötü insanlar bu dünyada cezasını buluyor dedim, çarpıtma. Cezasını bulamayan suçlular da vardır elbet ama buna dayanarak bu sistemi kaldıralım mı? Haydi bırakalım herkes ne yapmak istiyorsa yapsın, istediği suçu işlesin... Ne olsa diğer tarafta cezasını bulmayacak mı? Cehennemde derisi değiştirile değiştirile yakılmayacak mı?

Oldu mu şimdi, bu kadar basit mi suç ve ceza?

Değil arkadaşım değil. Sizin bu mantığınıza kızmamak işten değil.

Sitelerde Paylaş

bilgin bütün suçlular cezasını buluyor mu bu dünyada,bütün suçlular yakalanıyor hapse atılıyor ve yaptıkları kötülüğün cezasını çekiyorlar diyorsun helal olsun bu kadar mı kör etti sizi ateizm yahu...

Bu foruma yeni gelenlerin klasik girisi. Biraz ateizmin ne oldugunu sorgulasaniz yazmadan once.

Neyse soruya cevap vermek gerekirse, benim kendime oz saygim var.Kisiligime saygim var. Yalan soylemem cunku yalanin insan haysiyetine ve gururuna aykiri oldugunu dusunurum. Kimsenin malini calmam cunku bir toplum icerisinde yasiyorsan baskasinin malini calmanin yanlis bir hareket oldugunu bilirim. Insanlari dolandirmam , kandirmam cunku onu yaparsam artik kendime saygim olmaz.

Butun bunlari yapmak veya yapmamak icinde birinin bana emretmesi gerekmiyor. Kendi kararlarimi veriyorum. Neyin iyi neyin kotu oldugunun kararini verebiliyorum . Verdigim kararda calmak cirpmak,oldurmek,dolandirmanin kotu oldugudur. O yuzden yapmiyorum.

Sitelerde Paylaş

bak şimdi bilgin samet diyor ki öldükten sonra bir şey olmayacaksa çalın çırpın o zaman nasıl olsa ceza yok, bu soruya verilecek ideal yanıt kirlisakalın dediğidir zaten ben de böyle düşünüyordum ama sen ne diyorsun dünyada kötülük yapanlar cezasını buluyor polis var cezaevi var ben de doğal olarak kötülük yapanların tamamının cezasını bulmadığını söylüyorum anlatabildim mi..

Sitelerde Paylaş

Cok mérak ediyorum oldukten sonra ne oluyor sine Gore hicbirsey diceksiniz peki bir insan iyi oteki kotu biriydi olunce ayni kefedemi bunlar kotu cezasizmi kalacak niye iyilik yapiyorsunuz o zaman calin cirpin nasilsa olunceceza yok

O halde,doğadan bir örnek verelim konuya.Doğa içerisinde her canlı,ister kendi türünden olsun isterse de diğer türlerden olsun,sürekli olarak bir birleri ile rekabet içerisindedir.Bu rekabet işi farklı türler arasında ki av-avcı ilişkisi de olabilir,aynı türler arasında ki üreme rekabeti veyahut besin kaynakları için yapılan rekabet de olabilir.Yani kısacası amaçlar değişebilir ama değişmeyen tek şey rekabetin ta kendisidir.İşte sizin burada bahsettiğiniz bütün bu suçların temeli doğanın veya farklı bir deyişle evrimin bize bahşettiği hayatta kalma dürtüleridir.Ne var ki yaşam standartlarını yükseltmeyi akıl edebilecek kadar zeki olan insanlar;orman kanunları olarak adlandıracağımız bu davranışların yerine,standartları daha yüksek olan bir çok insana yaşama garantisi veren ahlaki,etik kurallar belirlemişlerdir.Eğer ki ilkel insan topluluklarının sosyal yapısını açıklayan bir kaç kitap veya bir kaç makale incelerseniz o insanların kendi aralarında ahlaki,hukuki(bir derecede) ve etik kurallar belirlediklerini görürsünüz.Dahası bu tür etik ve ahlaki davranışların daha basit düzeylerde bir çok sosyal canlı türünde de var olduğu görülebilir.Zaten bu tür kurallar doğada canlıların hayatta kalma ve genlerini diğer nesillere aktarma şanslarını artırmaktadır.Yani demek istiyorum ki ahlaki ve etik anlayışa sahip olmak için dine ve herhangi bir ilahi güce gereksinim yoktur."Bu gün din olmasaydı önüme gelene tecavüz ederdim,canımın istediğini öldürürdüm" diyen kör cahil insanlar bu tür kötü davranışların kendilerinin başına da gelebileceğini akıl edemiyorlar,bu tür davranışların kendi nesillerinin devamlılığını tehlikeye soktuğunu anlayamıyorlar.Ama işin ilginç kısmı zekalarından şüphe ettiğimiz görece basit canlılar bile bunun farkına varabilmişler.Bence okullarda öğretilen hayvanlar alemini yeniden düzenleyip tırnak içinde belirttiğim lafı söyleyen insanları orada sınıflandırmamız gerekir.

tarihinde Öküz Aleyhisselam tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben oldukten sonraki allahin cezasini soyluyorum s'en bu dunyadaki polisten bahseduyorsun duzgun cvp verirseniz sevinirim mademki oldukten sonra birsey yok korkulacak o zaman hak yeyin calin cirpin isci calistirin parasini vermeyin bir ay 800 tl size kar kalsin karsilik gormeden iyilik yapmayin niye Boyle yapmiyirsunuz madem olum otesi yok

Sitelerde Paylaş

1- Bu dünyada kötüler de iyiler de var.

2- Kötülerin çoğu bu dünyada kötülüklerinin cezasını çekmezken iyilerin çoğu da iyiliklerinin mükafatını alamıyor.

İlk iki önermeden çıkarım:

Öyleyse mutlaka öbür dünya var olmalı.

Dünyada pek çok şeyin karşlıksız kalması sahiden de ikinci bir hesap yerinin mesela ahiretin varlığını gerekli kılar mı?

İlk iki önermeye kimse itiraz edemez sanırım. Görünen köy klavuz istemez. İlk ikisinden üçüncüsünü nasıl elde ettiğinizi açıklar mısınız?

Ben uğraşıyorum, bir türlü ilk ikisinden üçüncüsü çıkaramıyorum. Ben istedim de oldudan başka bir cevabınız var mı?

Sitelerde Paylaş

2- Kötülerin çoğu bu dünyada kötülüklerinin cezasını çekmezken iyilerin çoğu da iyiliklerinin mükafatını alamıyor.

Dünyada pek çok şeyin karşlıksız kalması sahiden de ikinci bir hesap yerinin mesela ahiretin varlığını gerekli kılar mı?

İlk iki önermeye kimse itiraz edemez sanırım. Görünen köy klavuz istemez. İlk ikisinden üçüncüsünü nasıl elde ettiğinizi açıklar mısınız?

Ben uğraşıyorum, bir türlü ilk ikisinden üçüncüsü çıkaramıyorum. Ben istedim de oldudan başka bir cevabınız var mı?

kötü... kime göre kötü ?

iranda 2 sevgilinin sokakta öpüşmesi ahlaksızlık linç edilebilir bir olay olarak kötü görülürken

amerikada 2 sevgilinin sokakta öpüşmesi romantizm, duygusal olarak görülüyor ve kimsede kötü bişey demiyor yapmıyor...

kime göre kötü ? kötülük ve iyilik özneldir. matematik gibi değil ki herkes 1+1 = 2 dir diye kabul etsin..

Sitelerde Paylaş

kötü... kime göre kötü ?

iranda 2 sevgilinin sokakta öpüşmesi ahlaksızlık linç edilebilir bir olay olarak kötü görülürken

amerikada 2 sevgilinin sokakta öpüşmesi romantizm, duygusal olarak görülüyor ve kimsede kötü bişey demiyor yapmıyor...

kime göre kötü ? kötülük ve iyilik özneldir. matematik gibi değil ki herkes 1+1 = 2 dir diye kabul etsin..

Pekala, o önermelerin üzerine bir de hırsızlık, keyfi adam öldürmek vs. gibi hemen her toplumda suç sayılan fiilleri işleyenlerin kötü sayıldığını ekleyelim. Benzer şeyi iyilik kavramı için de yapalım.

Madem ki ahiretten bahsediyoruz bu ayrıma ister istemez gitmek zorundayız.

Ps: Sakın neyin ne ölçüde hırsızlık sayılacağına, adam öldürmenin hangi durumlarda ne ölçüde meşru olduğuna falan gireyim deme. :)

tarihinde ziver tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

1- Ne kadar çalışırsam çalışayım ne yaparsam yapayım hakkım olan parayı bir türlü alamıyorum.

2- Bir halta yaramayıp ama zengin olan bir sürü insan var.

İlk iki önermeden çıkarım: Öyleyse kesin yılbaşında büyük ikramiye bana çıkacak. :D

Söylemesi ayıptır kendimi çok iyi avuturum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...