Jump to content

Müslüman Cehaleti

Recommended Posts

Yahu evren ister düzenli olsun ister düzensiz, başında "birisinin" olması ne demek? İlk önce kafamızdaki şu özne algısından kurtulmamız gerek.

Ormanlık alanda yürüyüş yapıyoruz, yerde bir saat gördük diyelim. Ne deriz? Acaba bunu kim düşürmüş? Eğer saat hoşumuza giderse bunu kim yapmış falan da diyebiliriz. Ama neden orman için aynı şeyleri ilk başta düşünmeyiz? Bu ağaçları kim "yapmış", bu ormanı kim "düzenlemiş" ? (Ormanımız balta girmemiş bir orman olsun, insan tarafından hiçbir düzenlemeye uğramamış, doğal) Neden demeyiz? Çünkü "doğal" diye bir kavramımız var. İnsan tarafından manipüle edilmemiş, kendi kendile oluşmuş bir yapı.

Dış dünyada bir özne aramak, insanın dış dünyayı manüpüle edip alet üretme becerisinin yan ürününden başka birşey değil. Doğanın da bir "özne" tarafından yaratıldığını düşünüyor çünkü kendi de birşeyler yaratıyor, üretiyor. Ama kendinden yola çıkarak böyle bir sonuca varması yanlış. Dikkat ettiysen dindarların gözde argümanı şudur: "Bir iğne'nin bile bir yapanı var, insanın olmasın mı?" Bir düşün, iğneyi kim üretiyor? Haydi bana bir tane insan'nın elinden çıkmayıpta yaratılan bir tane nesne söylesinler! Yok.. zorlama da olsa verecekleri tüm örnekler yine maddeyi kapsayacaktır, fizik yasalarını içerecektir. Şu şu etki oldu, bu ortaya çıktı, yaratıldı. Hangi etkiler desem verecekleri yanıt maddenin davranışından öte birşey olmayacaktır. Demem şu ki evreni düzenleyen bir "özne" yoktur; su akar yolunu bulur. :-)

Varolmanın bir amacı var: Üremek ve genlerini sonraki nesillere aktarmak, canlıların amacı bu. Ayrıca amaçsız olsa ne olacak ki? Neden herşeyin altında bir amaç arıyorsunuz? Bazen bir puro yalnızca bir purodur. :-)

Birinci sınıf öğrencisi 2*2=4 oldugunu öğretmeninden öğrenir..öğretmeni olmasa bunu bilmesi olanaksızdır..Sonuçta insan beyni kendini bildiklerinin ötesine geliştirir ..yani 2*2 nin 4 oldugunu biliyor ise bunu ilerletip daha farklı sonuçlar elde eder..2*2=4 ün nereden geldiğini düşünmek lazım değilmi ?

İnsan beyni bildiklerinin üzerine birşey katarak kendini geliştirir demiştik..Bana öyle birşey söyleyin ki matematiğe,fiziğe,biyolojiye ve diğer bilinen tüm şeylerle bağlantılı olmasın ... İnsanın amacı sadece üremek ve nesillere aktarmak ise neden insanlar bilimle uğraşır ?? Bu bilimi kim uydurmuş,neresinden çıkmış ? Amaç üremekse insanlar neden daha farklı şeylerin peşinden koşar?bilim gibi,Yaratıcı gibi,evrenin sırlarını açığa çıkarmak gibi..Eğer bu insanlar yanlış yapıyorlarsa(sadece üremek için çalısmıyorlarsa) bu durumda sizin düşüncenize göre varolmanın amacı da dolaylı olarak yanlıştır...Ayrıca ormandaki saati düşünen insanda vardır..ormanı düşünen insanda..Bu kişinin yaşama nasıl baktığıyla alakalı..Bireysel bir düşünce tarzıdır yanılıyormuyum ?Her insan sadece üremek için çalışmıyorsa ve ormandaki saat dışında ormanı da düşünüyorsa burada yanlış bir şey vardır ... Kısacası varolmanın amacı sizin görüşünüzle bana mantıklı gelmedi ... Daha farklı bir düşünceniz var mı ?

Saygılarımla..

Sitelerde Paylaş

........İnsanın amacı sadece üremek ve nesillere aktarmak ise neden insanlar bilimle uğraşır ?? Bu bilimi kim uydurmuş,neresinden çıkmış ? Amaç üremekse insanlar neden daha farklı şeylerin peşinden koşar?bilim gibi,Yaratıcı gibi,evrenin sırlarını açığa çıkarmak gibi.

Amaç üremekse insanlar neden mi bilim ile uğraşır? Bilim aslında İnsan'ın hayvansı, vahşi yönünden doğmuştur. (Biraz sert bir iddia oldu) Aslında bilim fantastik bir eylem değildir, tamamen sert gerçeklerden oluşur. Bilim'in temelinde yatan gerçek savaştır. Eğer hayatta kalmak, yeni alanlara yayılmak ve oralarda verimli döller verip yeni nesiller oluşturmak istiyorsanız bilimsel yönden güçlü olmanız gerekir. (Kendi yaşam alanını savunmak buna dâhildir) Yeni silahlar üretmeniz gerekir. Maddenin davranışları konusuna hâkim olmanız gerekir. Herhangi bir maddenin hangi koşullarr altında etkileşip hangi sonuçları verdiğini iyi bilmeniz gerekir. Bilimlin temelinde yatan gerçek savaştır ötesi ayrıntıdır...

Siz, "Amanda Einstein evrenin formulünü çıkardı (e=mc2), tanrının formulünü buldu!" gibi şeyler derken birileri atom bombasını yapıp biryerlere atma planları kuruyordu, bilginize. :-)

Esenlikler.

Sitelerde Paylaş

Gerçek ayrıntılarda gizlidir ama :) Ben size bilim nerden doğdu ? nasıl ortaya çıktı ? bunu insana kim öğretti diye de soru sordum .. bunun cevabınıda istiyorum lütfen..Eğer bilimi insanlar kendiliğinden ortaya koydu ise de ekledim .. Günümüz bilgisiyle kesişmeyen birşey söyleyin de dedim .. Burada bana evrimden bahsedebilirsiniz ama evrimin doğru oldugunu kabul etmiyorum ve henüz teori olan bir konuda bana kesinlikten bahsetmeyin lütfen..etsem bile söylediğim gibi birşey öğretilmeden insan onun üzerine birşeyler koyamaz..Bu bilginin insana nasıl geldiğini anlamaya çalısıyorum...Sonuçta insan beyni mükemmel bir yapı..Doğa bunu kendiğilinden oluşturdu ise neden varolduğumuz dünyada sadece insan düşünebiliyor ? Sadece insan araştırıyor ? Rastgele olsa idi bu diğer canlılarada geçmesi gerekmezmiydi ? Neden insan ?...Ayrıca yaratıcı olmadığını farzedersek(haşa)bu soruların sonu olduğunuda düşünmüyorum...Asla bir sonuca ulaşılamayacaktır..Fakat yaratıcının varlığını dünya'daki ve evrendeki düzenin bir kanıtı olduğu olgusu bana daha mantıklı geliyor..Bu günümüzde bilimsel bazı kanıtlar,bizim evrensel gerçek olarak nitelendirdiğimiz matematik gibi konular ilede desteklenmiş durumda...Ben İslam'a göre düşünmüyorum sadece hayata bakıyorum,dünya'ya bakıyorum,canlılara bakıyorum bunun rastlantı olması bana oldukça mantıksız geliyor..Yani bunca düzene tesadüf demek saçma değilmi ? Tabiki herkesin kendi görüşleri vardır kimse benimle aynı düşünmek zorunda değil ama kişisel düşünceler hatalı olabilir ama bilimsel gerçeklerin hatalı olduğunu sanmıyorum...

saygılarımla..

Sitelerde Paylaş

Gerçek ayrıntılarda gizlidir ama :) Ben size bilim nerden doğdu ? nasıl ortaya çıktı ? bunu insana kim öğretti diye de soru sordum .. bunun cevabınıda istiyorum lütfen..Eğer bilimi insanlar kendiliğinden ortaya koydu ise de ekledim .. Günümüz bilgisiyle kesişmeyen birşey söyleyin de dedim .. Burada bana evrimden bahsedebilirsiniz ama evrimin doğru oldugunu kabul etmiyorum ve henüz teori olan bir konuda bana kesinlikten bahsetmeyin lütfen..etsem bile söylediğim gibi birşey öğretilmeden insan onun üzerine birşeyler koyamaz..Bu bilginin insana nasıl geldiğini anlamaya çalısıyorum...Sonuçta insan beyni mükemmel bir yapı..Doğa bunu kendiğilinden oluşturdu ise neden varolduğumuz dünyada sadece insan düşünebiliyor ? Sadece insan araştırıyor ? Rastgele olsa idi bu diğer canlılarada geçmesi gerekmezmiydi ? Neden insan ?...Ayrıca yaratıcı olmadığını farzedersek(haşa)bu soruların sonu olduğunuda düşünmüyorum...Asla bir sonuca ulaşılamayacaktır..Fakat yaratıcının varlığını dünya'daki ve evrendeki düzenin bir kanıtı olduğu olgusu bana daha mantıklı geliyor..Bu günümüzde bilimsel bazı kanıtlar,bizim evrensel gerçek olarak nitelendirdiğimiz matematik gibi konular ilede desteklenmiş durumda...Ben İslam'a göre düşünmüyorum sadece hayata bakıyorum,dünya'ya bakıyorum,canlılara bakıyorum bunun rastlantı olması bana oldukça mantıksız geliyor..Yani bunca düzene tesadüf demek saçma değilmi ? Tabiki herkesin kendi görüşleri vardır kimse benimle aynı düşünmek zorunda değil ama kişisel düşünceler hatalı olabilir ama bilimsel gerçeklerin hatalı olduğunu sanmıyorum...

saygılarımla..

Arkadaşım sen şu an düşünüp sorgulayabiliyor musun bir şeyleri,bir zeka kapasitesine sahipsin değil mi? Zekanın gelişimi doğaya karşı sürdürmüş olduğun mücadele sayesinde olmuştur.Buna en çok katkı sağlayan etmenlerden biri alet yapımı-kullanımıdır. Alet yapıp kullanmaya başlayan her canlı evrim sürecinde zekasının gelişimi için büyük bir adım atmış olur.Alet kullanma becerisini geliştirmesi bu süreci hızlandırır ve el-beyin koordinasyonunu geliştirir.Bunun yanında iletişim dilinin de gelişip bireylerin kendi aralarında,edindikleri tecrübeleri pay etmeleri insanın insan olma yolundaki gelişimine hız katmıştır.İnsan zekasının gelişimine dair koskoca tarihi bu bir kaç satırda parçaladığımıza göre son bir iki satırda da şunları söyleyelim;bu anlattığım sebeplerden dolayı yaşam koşullarını geliştirmesi,hayatını kolaylaştırması için gereken zekaya sahip bir canlı,çevresini sorgulayan ve çeşitli anlamlar yükleyebilen bir canlı demektir.Bu noktadan sonra bilim dediğin şeyin ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Sitelerde Paylaş

saygılarımla..

Bilim pat diye ortaya çıkan birşey değilki, biliminde kendi içinde evrimi vardır.

Birinci etken, insanın doğaya olan hayranlığı ve gizemler.

Bilimin asıl kökeni büyücülükten gelmektedir.

Fazla detaya giremiycem bilen arkadaşlar anlatır.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşım sen şu an düşünüp sorgulayabiliyor musun bir şeyleri,bir zeka kapasitesine sahipsin değil mi? Zekanın gelişimi doğaya karşı sürdürmüş olduğun mücadele sayesinde olmuştur.Buna en çok katkı sağlayan etmenlerden biri alet yapımı-kullanımıdır. Alet yapıp kullanmaya başlayan her canlı evrim sürecinde zekasının gelişimi için büyük bir adım atmış olur.Alet kullanma becerisini geliştirmesi bu süreci hızlandırır ve el-beyin koordinasyonunu geliştirir.Bunun yanında iletişim dilinin de gelişip bireylerin kendi aralarında,edindikleri tecrübeleri pay etmeleri insanın insan olma yolundaki gelişimine hız katmıştır.İnsan zekasının gelişimine dair koskoca tarihi bu bir kaç satırda parçaladığımıza göre son bir iki satırda da şunları söyleyelim;bu anlattığım sebeplerden dolayı yaşam koşullarını geliştirmesi,hayatını kolaylaştırması için gereken zekaya sahip bir canlı,çevresini sorgulayan ve çeşitli anlamlar yükleyebilen bir canlı demektir.Bu noktadan sonra bilim dediğin şeyin ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Ben size dna kalacak demiyorum,bu yazıda da dna kalacak demiyor...Dna nın insanın fiziksel yapısını oluşturduğu söyleniyor.. Bu konuda söylediğim gibi pek bilgim yok fakat Dna verilerinin depolandığı bir bölüm olduğunu sanıyorum..Söylediğim gibi bu çok yakın bir zamanda ortaya çıkmış bir bilgi Tam anlamıyla ne olduğunu bende bilmiyorum,araştırdım bulamadım...Bir tv programında konusan profesörlerden duymustum...Eminim ki önümüzdeki 1-2 yıl içinde bu ayrıntılı şekilde açıklanacaktır...İnşallah o güne kadar hayatta olursunda bir gerçek daha öğrenirsin..Ben araştırdım bulamadım birde siz araştırın nolur nolmaz belki bulursunuz...

Saygılarımla..

Sitelerde Paylaş

saygılarımla..

Turritopsis Nutricula diye adlandırılan bir deniz anası ölümsüzlüğe ulaşmış tek canlı. Şartlar yaşamasını imkansızlaştırdığı zaman genetik değişim geçirip yumurta dönemine dönmeyi becerebiliyor. Hayvanat yok işti güçtü, dindi bilimdi, sevgilim beni terketti, akşama ne pişiricem diye uğraşmıyor yumurta olurum, olur biter diyor. Varolduğumuz dünyada neden sadece Turritopsis Nutricula ölümsüz?

Her canlının kendine göre savunma mekanizması, hayatta kalma taktikleri var. Bazıları insan ve Turri gibi eşsiz.

İnsan düşünebilen tek canlı değil. İnsan soyutlama yeteneği olan tek canlıdır. Timsahlar avlanırken dudak uçuklattıran taktikler geliştirebiliyor bir maymun işaret dili ile bir dereceye kadar konuşmayı öğrenebiliyor hatta kelime bile türetiyor. Hayvanların yapamadığı kağıt üzerine çiziktirilmiş bir 2'nin 2 tane muza veya 2 tane yavruya eşit ya da elmanın çekirdeğinin müstakbel elma olduğunu anlıyamıyor olmaları.

Sitelerde Paylaş
Ben size dna kalacak demiyorum,bu yazıda da dna kalacak demiyor...Dna nın insanın fiziksel yapısını oluşturduğu söyleniyor.. Bu konuda söylediğim gibi pek bilgim yok fakat Dna verilerinin depolandığı bir bölüm olduğunu sanıyorum..Söylediğim gibi bu çok yakın bir zamanda ortaya çıkmış bir bilgi Tam anlamıyla ne olduğunu bende bilmiyorum,araştırdım bulamadım...Bir tv programında konusan profesörlerden duymustum...Eminim ki önümüzdeki 1-2 yıl içinde bu ayrıntılı şekilde açıklanacaktır...İnşallah o güne kadar hayatta olursunda bir gerçek daha öğrenirsin..Ben araştırdım bulamadım birde siz araştırın nolur nolmaz belki bulursunuz...

böyle acınacak saçmalıkları buraya yazmayın LÜTFEN.şurda yeteri kadar bilgi var:

http://tr.wikipedia.org/wiki/DNA

http://en.wikipedia.org/wiki/DNA

bu arada belirteyim: Watson ve Crick 1953te DNA yı bulmuşlardır.ayrıca belirteyim:2010 yılındayız.

DNA ve genler ile alakalı rahatlıkla okunabilecek iki kitap ismi verebilirim:

Selfish Gene

Extended Phenotype

burada bilgi var bu konularda:

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Extended_Phenotype

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Ben oldukten sonraki allahin cezasini soyluyorum s'en bu dunyadaki polisten bahseduyorsun duzgun cvp verirseniz sevinirim mademki oldukten sonra birsey yok korkulacak o zaman hak yeyin calin cirpin isci calistirin parasini vermeyin bir ay 800 tl size kar kalsin karsilik gormeden iyilik yapmayin niye Boyle yapmiyirsunuz madem olum otesi yok

kisa ve oz bir cevabim olacak... 'temel ahlak yasasi'ni biraz incele. bu yasanin ozeti 'sana yapilmasini istemedigin seyi baskasina yapma' bu sadece bir ozet. daha detayli incelersen icindeki sapkinliga yonelimli muslumani susturabilirsin. yanlis anlama muslumanlik sapkinliktir demiyorum. senin sapkinlik yapmani engelleyen seyin muslumanlik oldugunu soyluyorum. zaten dinin tek faydasi budur alternatifi hukuk ve temel ahlak yasasidir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...